Lastik Basıncı

- Lastiklerinizdeki hava basıncı önemlidir. Lastik basıncını doğru ayarlamanızın gerekçeleri; Aşırı ısı ve patlama riski, yakıt tasarrufu, yol tutuşu.
- Lastik basıncı lastik soğukken 30 gunde bir ölçülmelidir.
- Soğuk lastik 2 saat boyunca kullanılmamış veya ortalama hızda 3 km den az kullanılmış olan lastik demektir.
- Basınç sıcaklıkla artar. Sıcak lastik, soğuk lastiğe oranla 0.3 bar daha basınçlıdır.


Doğru Basınç:

Doğru basınç, güvenlik, sürüş konforu ve lastiğin ömrü ile yakından ilgilidir. Bu sebeple lastiğinizin basıncını üreticilerin verdiği değerlerde ayarlamalısınız.

Aşırı Şişirilmiş Lastik
:

Aşırı şişirilmiş bir lastik ortadaki dişlerinin daha fazla aşınmasına ve yüzeyle temasın azalmasına neden olur böylece yol tutuşunda ve tüm hızlarda stabilite kayıpları yaşanır. Ayrıca yoldaki bozuklukları daha fazla hissetmenize neden olacağından konforu düşürür. Aşırı şişirilmiş lastiğin patlama riski vardır.


Az Şişirilmiş Lastik:
 
Az şişirilmiş bir lastik daha kolay ve genellikle düzensiz aşınır. Deforme olmuş bir lastik  abartılı bir tepki verir bu durumda lastiğin gövdesinde bozulmaya yol açar, lastik patlayabilir. Bu deformasyonlar lastikte aşırı ısınmaya yol açar; yol tutuşunun kaybına ve lastiğin daha hızlı bozulmasına sebep olur ( gövde dişler ve kauçuğun kalitesi) az şişirilmiş bir lastik ağır direksiyona ve stabilite kaybına neden olur.

Lastikleri Depolama
 
Lastikler kuru zeminde oda sıcaklığında direkt gün ışığından yoksun yerlerde saklanmalıdır.

Lastikler janta takılı değil ve inikse üst üste uzun süre saklamayınız. Diğer nesnelerle temasından kaçının.

Ayrıca solvent hidrocarbon gibi kimyasal maddelere yakın saklamaktan kaçının bu maddeler kauçuğun yapısını değiştirmektedir.

Lastik ömrü

İyi şartlarda saklanmış yani direk güneş ışığı almayan, loş, kuru, petrol türevi malzemelerin ve ozon yayacak kaynakların olmadığı bir ortamda saklanan bir lastiğin raf ömrü en azından 6 yıldır. Bundan daha uzun sürelerde de lastiğin zarar görmeden saklanması mümkün olabilir, ama bu durumda konuyu bilen birisinin lastiği incelemesi ve onay vermesi gerekir.Üretici  firmalar lastiğin raf ömrü olarak 10 yıl  vermektedir.

Lastikler kullanılmasa bile bir lastik yapısına bağlı olarak zamanla eskir ve sertleşir. Lastiğin yapısı ve malzemesi kalitesini kaybeder. Bazen bu eskime lastik yüzeyindeki çatlaklardan anlaşılabilir. Lastikler aşınmamış gözükse bile, 2 yıl ya da daha fazla kullanılmış ise değiştirilmesini öneririz.