Bu Günlük

Hızlı aktarma

Recent Posts

Arşivler


Nedim URCAN

   Nedim URCAN

Aladaglar ve Keçileri

Paylaş   Fri, Feb 10 2012 14:14
1,957 Okundu  

Kayseri, niğde, adana sınırlarında yerl alan ve geniş bir canlı popilasyonuna sahip olan aladağlar, genellikle dağcılık, treking ve kampçılık gibi faaliyetler için kullanılan bir coğrafya. oysa dağ o kadar çok canlıya ev sahipliği yapıyor ki...

Yıllardır aladağlara tırmanış ve kamp kurmak için giderim. ama her seferinde kamp alanına ya da tırmanılacak yere ilerlerken etrafımda çaktırmadan koşuşturan ya da uzaklardan beni izleyen canlıların varlığını hissedip sessizce gülümserim.

Özellikle kış aylarında yukarılarda yiyecek bulma zorluğu ve soğuk bu yaban hayvanlarının aşağılara inmesine neden oluyor. normal şartlarda görmek çok zor ancak zemin karla kaplanınca onlarında kamuflajı ne yazık ki işe yaramaz hale geliyor.

İşte böyle bir hafta sonu bu bölgeyi ziyaret edip biraz görüntü almak istedim. ilk hafta başarısız olduk. bir türlü keçilere yaklaşamadık. sonraki hafta tekrar gittik. bu seferde çok fazla sis vardı. aslında sis işimizi kolaylaştırdı. hayvanlarda bizi göremediğinden rüzgarı kullanarak çok yaklaşabiliyorduk. ama görüntüler tabiki istediğim gibi olmadı. iki hafta sonra tekrar gittik. her seferinde onca dağı tırmanıp elimiz boş dönüyorduk. sonra dedik ki, çadırımızı alıp gidelim.

27 - 28 ocak 2012 günü evimizi sırtımıza alıp gittik ve sonuç; güzel bir hava ve misafirsever hayvan arkadaşlarımız eşliğinde güzel bir gün.

gördüğünüz gibi çekilen görüntüler aslında caddeye ve dağ evine o kadar yakın ki. dikkatli bir taramayla dağ evinden ya da demirkazık köyünden bile bu hayvanları görmek mümkün.

aladağların büyük kısmı milli park. ava yasak bölge. ancak belli bir bölgesinde sınırlı sayıda ava izin var. bunu her yıl milli parklar belirliyor. maalesef her yıl bu sayı artıyor. gelen avcılar ücretini ödeyip milli park görevlisi ile birlikte bu güzelim, dağda kendi başına gezen hayvanları avlıyorlar. av sadece tekeleri kapsıyor. dişisine ya da yavruya hainlik yapılamıyor. onlara göre tabi.

beklerim... eveeet

 

 

 
Yayınlanış Tarihi Feb 10 2012, 02:14 PM Yayınlayan Nedim URCAN

Yorumlar

 

Cem YILDIZ

Nedim hani burada hep beraber kamp yapacaktik?  Sen yazini  "Beklerim..." diye bitirmissin,

ben de "Hatirlatirim !!!" Acute

Harika goruntuler Ask

February 10, 2012 6:02 AM
 

Umit KAPLAN

Görüntüler enfes olmuş... Dağ keçilerini gözlemlemek, orada o doğayı hissetmek... Yaşamak lazım, Nurettin başlığında yazmıştı bu kamp işini ama ses çıkmadı... Bu arada kullandığınız kamera neyin nesi'dir? Selamlar...

February 10, 2012 6:32 AM
 

Nedim URCAN

sony cx130 küçük bir el kamerası.

cem abi, trans torosa bir gün dinlenme koy kampımızı yapıp ateşimizi yapalım. arada iyi gelebilir...

February 10, 2012 12:18 PM
 

Levent Olgacli

Görüntüler ve müzik huzur verici,ruhumuz dinlendi,soğuğu,yüksekliği,huzuru iliklerime kadar hissettim paylaşım için teşekkürler

February 10, 2012 2:28 PM
 

hulki demirel

harika görüntüler...izninizle paylaşıyorum....!

February 14, 2012 2:18 AM
 

Sitki GUVEN

Çok güzel...Tebrik ederim Nedim.

Hayranlıkla izledim videoyu.

February 14, 2012 3:33 PM
 

Aysun Canan

Keçileri kaçirmiş yuksek irtifa cigliklari atan ruhuma ilac gibi geldi Nedim..

Cok tesekkurler..Leziz :)

February 25, 2012 12:49 PM
 

Aysun Canan

Nedim , dönüp dönüp tekrar seyrettim.Öyle bir " Leziz " yazıp gececegim kadar degil goruntulerin bendeki tahrip gucu yuksek etkisi.Oturdugum yerde ruhumu sıkışmış hissettim, basip avaz avaz aladaglarin zirvesinde kecilerin ayak izinde dolanmak istedim.Ayrica fona koydugun muzigin tinisi hangi hucrelerimle rezonansa gecti ise goruntuleri gozlerimden yaslar föşkürerek izledim..Çok tesekkur ederim..İkinizin de gozunuz , emeginiz , yüreğiniz için ...

February 25, 2012 1:10 PM
 

Cem Dogruoglu

Vizyona girdiğinden beri ara ara izleyip doz aşımı yapıyorum.Etkileyici,tebrikler...

April 3, 2012 12:09 PM
 

Seckin Serifoglu

Nedim bey harika bir paylaşım olmuş.

Ben bunca yıl RT'i nasıl keşfetmemişim :S

July 26, 2013 12:43 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Nedim URCAN Hakkinda

...
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x