CAPE to CAPE - Son dokunuşlar, bilinmesi gerekenler

Paylaş   Thu, May 31 2012 9:07
4,182 Okundu  

(onceki bolum

Sevgili dostlar,

uzun zamandır planını yaptığım yolculuğumu bundan beş ay önce Izmir RT toplantısında dostlara açıkladığımda, herkes heyecanımı paylaşarak, işin bir ucundan tuttu, yardımcı olmaya çalıştı.

Henüz hazırladığım rota bile çok hamdı.

O gün, bugün beş aydır her gün bir sorun çıktı, her günüm bir sorunu çözmekle geçti.

Kışı neredeyse bu masa başında hazırlıklarla geçirdim.

Kimi zaman sorunları çözmeye uğraştım, kimi zaman ise radikal davranıp, kestirip attım. Sonunda eğrisi – doğrusu denk geldi, her iş bir şekilde halloldu. Artık yola çıkabilirim.

Mevlana’nın dediği gibi, ’’Her gün bir yerden göçmek ne iyi, her gün bir yere konmak ne güzel’’

RT Izmir dostları benim için çok hoş ve sürprizli bir veda akşamı düzenlediler.

Cape to Cape T-Shirtü de en çok Petrit’e yakıştı Big Smile

 

Yolculuğumda hafif yapısı, pratik kullanımı, yeteri kadar gücü ve sorunsuz motoru ile F 650 GS kullanıyorum. Adını da Sagarmatha koydum.

Bu yolun sonunda Garmin’e kaydedeceğım Earth Google izi, yol ve mekan bilgileriyle, bu efsanevi rotada yolculuk yapmak isteyen Türk motorcu / gezginleri, en azından benim kadar zaman, uğraş ve maliyet yükü altına girmeden, bilgiye daha kolay ulaşabilecekler. Arzum bu.

Ertan Usta yıllardan beri güvendiğim, titiz bir dostumdur ve motorumu

Cape to Cape ‘e en ıyı şekilde hazırladı.

Bilinmesi gerekenler:

HAZIRLIK: Yaklaşık 7 ay sürdü. Her ülke hakkında mümkün olduğunca bilgi topladım, çeşitli aşılar oldum. Seyahat sigortası yaptırdım. Türkiye Turing Kurumundan Carnet de Passage çıkardım. Yolumun üzerinde Mısır ve Libya gibi ülkeler olduğu için, 1.000.- Dolar depozitolu karne çıkarmak gerekiyor.

MEVSİM SEÇİMİi: Dünyanın neredeyse tamamını kapsayan, böylesi geniş bir coğrafyada ideal hava şartlarını yakalamak imkansız gibi bir şey. Kuzey kutup dairesindeki hava şartlarını düşünerek en geç Ağutos 10 da North Cape de olmak üzere planımı oluşturdum. Bunun icin de Guney yarımkürede ve sahra altı ülkelerinde yağmurları, ayrıca sahra ülkerinde ise aşırı cöl sıcaklarını göze aldım. Zaten başka bir çaresi de yoktu! Mayıs ayının 10 u gibi Cape Town dan yola cıkmayı planlıyorum.

KONAKLAMA: Lonely Planet (namı diğer gezginin kutsal kitabı) bu konuda önemli bir kaynak. Ayrıca gezgin notlarından da cok faydalandım. Yanıma uyku tulumu, mat ve çadır alıyorum. Ancak yaptığım yol planına göre bunlara cok az ıhtiyacım olacak. Cünkü coğu safari ulkeleri olduğu icin. Lodgelarda konaklamayı duşünüyorum.

ULAŞIM VE TRANSPORT : Hazırlıklarım boyunca beni en uğraştıran bölüm bu oldu. Önce TR den bir kargo sirketi ile görüsmelerim oldu.Tam hallettim dediğim anda, büyük bir engelle karşılştım.Türkiye gümrük kanunlarına göre, Türkiye‘den kargo ile gönderdiğiniz bir aracı, sürerek ülkenize sokamıyorsunuz. Kargo ile gönderilen bir motorlu araç, ancak kargo ile TR ye giriş yapabiliyormuş. Hersey altüst oldu.

 

Bende çevredeki Yunanistan, Bulgaristan gibi yakın ülkelere gidip, oradan göndermeyi düşünmeye başladım, çünkü bu durumda Türkiyeden sürerek çıkmış olacaktım ve dönüşte de sürerek TR’ye gelebilecektim.

 

Bu arada önceden irtibat kurduğum bir Alman Hava Yolu benim ulaşımımı ve motorun kargosunu Almanya, Frankfurttan yüklenmeyi kabul edince, programım belli oldu.

2.650 km yol yapmam gerekti, ama bu beni hatırı sayılır bir masraftan kurtardı.

Normal şartlarda Frankfurt’tan bir motoru Cape Town’a göndermenin bedeli 2.200.- Euro + Gümrük masrafları,

Türkiye çıkışlı olursa ise 2.850.- Euro + Gümrük masrafları.

Istanbul’dan Cape Town’a uçak bileti (THY) fiyatı ise 900.- Euro.

 

HARCAMALAR: Daha önceden yaptığım araştırmalara göre, Amerikan Dolarının en geçerli para olduğunu anladım. Bazı ülkeler Euro’yu tanımıyor bile. Ayrıca kredi kartı bulunduruyorum. Acil para gerekirse, Western Union Afrikada da yaygın.

 

KAYNAK, HARİTA ve INTERNET: Literatür olarak Lonely Planet’ten yararlandım. Eğer biraz da internetten bilgi alırsanız, Lonely Planet’in sadece ‘‘Southern Africa‘‘ sı bile yeterli.

 

 Ben Garmin 550 kullanıyorum. Gezginler Tracks4 Africa monteli bir GPS’in çok faydalı olduğunu söylüyorlar. Ben de araştırdım, doğru! Ancak almadım. Ben yolları haritanın kağıdı üzerinden okumayı daha çok seviyorum. Her ülke için Reise Know How yayınevinden haritalarım var.

 

 

SAĞLIK: Özellikle Sahra altı ülkelerinde Sarı Humma, Sıtma ve Tifo çok yaygın. Ayrıca sınır geçişlerinde ve vize alırken, mutlaka aşı kağıtlarını göstermek gerekiyor.

 

Yolculuğa karar verene kadar benim de haberim yoktu, ancak her liman şehrinde, Hudut ve Sahiller Genel müdürlüğü adı altında Seyahat sağlığı merkezleri var. Oralarda gideceğiniz tüm ülke riskleri konusunda uyarılıp, gerekli aşılar yapılıyor. Bu servis tamamen ücretsiz.

Ben Sarı Humma, Hepatit B, Tifo ve Tetanoz aşıları oldum. Sevgili Cumhur’a gösterdiği ilgi için çok teşekkür ediyorum.

Verilen uluslar arası Aşı ve Profilaksi sertifikasını, pasaportunuzun yanından ayırmamanız gerekiyor.

MEKANİK: Yola çıkmadan önce, hazırlık aşamasında, motorumun zincir ve dişlilerini değiştirdim. Ayrıca her hangi bir sorunu olmadığı halde, devir daim pompasını da değiştirdim (çünkü 35 – 40.000 arası kronik sorunu olduğunu biliyorum!).

Bunun dışında bir şey yaptırmam gerekmedi çünkü motorumu her zaman uzun yollar için bakımlı tutuyorum.

Hava filtresi, yağ filtresi, iç lastik ve gerekli temel el aletlerini yanıma alıyorum.

VİZE: Genel kural şöyle: Eğer bir ülkenin Türkiyede konsolosluğu varsa, vizenin oradan alınması lazım. Bunun dışına çıkar, bu vizeyi  başka bir ülkedeki konsolosluklarından almaya kalkarsanız, onların insafına kaldınız demektir.

 

 • Güney Afrika – Vize istemiyor
 • Namibya – Türkiyede Konsolosluğu yok. Güney Afrika, Cape Town’daki Namibya Konsolosluğundan sorunsuz alınıyor.
 • Zambiya – Sınır vizesi
 • Malawi – Türkiyede Konsolosluğu yok. Zambia’dan alacağım.
 • Tanzanya – Türkiyede Konsolosluğu yok. Zambia’dan alacağım.
 • Kenya – Sınır vizesi
 • Etyopya – Mutlaka ve mutlaka Türkiyeden almak gerekli. Çelik gibi sinirlerinizin olması lazım. Vize konusunda en sorunlu ülke. Çalışanları vize vermemekten adeta haz duyuyor. Yoldayım ve hala vize alamadım!!!
 • Sudan – Türkiyede Konsolosluğu olduğu halde, başka ülkelerden de sorunsuz alınıyor. Ben Kenyada alacağım.
 • Mısır – Vizem var.
 • Libya – Vize yok
 • Tunus – Vize yok
 • Sonrası – Schengen vizem Avrupa ülkelerinin çoğunda geçerli.

 

Yolumun üzerindeki İsviçre, Norveç gibi ülkeler, Schengen üyesi olmadıkları halde, bu vizeyi kabul ediyorlar.

 

GENEL:

Giysi: Yolculuğumun özellikle Afrika bölümünde sevgili Timur Aksüt’ün üretimi olan Rider Denim Bora modeli pantolon giyiyorum.

 

Bora modelinin estetik kesimi, rahatlığı, kaliteli kumaşı ve korumaları bunu seçmeme neden oldu. Zorlu Afrika yol şartları bu ürün için iyi bir test olacak. Ama bunu başarıyla atlatacağına eminim.

 

Lastik seçimi: Bundan birkaç yıl önce sevgili Bora Eriş bana Conti Escape önermişti. Gerçekten her türlü yol, arazi ve çöl koşullarında mükemmel sonuç alıyorum. F 650 için en uygun lastik diyebilirim.

 

Ekipman: Ben ekipman olarak Touratech ürünlerini tercih ediyorum. Kullandığım ürünlerin hepsinden çok memnun kaldım, akılcı ve fonksiyonel ürünler diyebilirim. Ancak sis farlarından uzak durun, tam bir akü düşmanı. 

LED Stop lambamla artık daha görünürüm. 

Karter koruma 4 mm kalınlığı ile daha güven verici. 

Kahedo sele ile uzun sürüşler gerçekten çok komforlu. Oldukça başarılı bir ürün.

Touratech Zega yan çantalar çok estetik olmasa da, basit yapısı ile çok fonksiyonel.

Bugüne dek bir çok yan çanta kullandım, bu tartışmasız en iyisi ve en problemsizi. Top Case zaten yolculuklarımda hiç kullanmıyorum.

 

Sevgili dostlar, şu anda Güney Afrikadayım. Her şey çok yolunda gidiyor. Havalar da mükemmel. Kısacası keyfim yerinde.

Birkaç gün içinde sizlere yol not ve fotoğraflarını göndereceğim. 

 

Cape Town’da motorumun işlemleri bir günde bitti ve teslim aldım.

 

Cape Town

 

Cape Town

 

Burada deniz ürünleri harika..

 

 

 

 

Green Market, Cape Town

 

 

 

Green Market, Cape Town

 

 

Namibya vizesini 2 günde Cape Town’dan aldım. 470.- Rand = 47.- Euro

 

Cape of Good Hope (Ümit Burnu)

 

Cape of Good Hope (Ümit Burnu)

 

Cape Point

 

Cape Point feneri

 

 

 

Kaldığım Blackheath Lodge oteli, ev havasında ve oldukça keyifliydi.

 

Eşimin İzmirde verdiği bu küçük şampanyayı, yolculuğumun finalinde, North Cape’de içmek üzere yanımda götürüyorum.

 

Afrkanın en ucundan hepinize sevgilerimi gönderiyorum.

 

 

Cahit Sesver

 
Yayınlanış Tarihi May 31 2012, 09:07 AM Yayınlayan Cahit SESVER

Yorumlar


 

Onur Ustem

İyi yolculuklar ve bol şans diliyoruz. Motosikletinizde veya sizde herhangi bir sorun olursa telefonun diğer ucundayız... 00905325471868

May 31, 2012 1:46 AM

 

nejat ural

Harika bir rota.

Dualarımız senle.

May 31, 2012 3:01 AM

 

Vedat Demirtas

özellikle avrupa bölümünü bende gerçekleştirmek istiyorum.iyi yolculuklar dilerim.hergün mutlaka açıp heyecanla bugün ne olmuş nerde diye bakacağım......

May 31, 2012 3:58 AM

 

Volkan EKEN

çok heyecan verici :) merakla devamını bekliyorum. Cesaretiniz için tebrikler :)

May 31, 2012 4:46 AM

 

Halil KARABULUT

İyi yolculuklar diliyorum.Kazasız, belasız,bol keyif alacağını umduğum gezinde yolun hep açık şansın yanında olsun.Şampanya patlatma anına kadar, bize de zevkle izlemek düşecek, şimdiden teşekkürler.

May 31, 2012 9:24 AM

 

sırrı silay

Paylaşımlarınız ve tecrübeleriniz ileride yapmayı düşündüğüm gezi için ışık oluyur ....Yolunuz açık olsun :)

May 31, 2012 11:29 AM

 

Zeynep KAMACI

"Bu yolun sonunda Garmin’e kaydedeceğım Earth Google izi, yol ve mekan bilgileriyle, bu efsanevi rotada yolculuk yapmak isteyen Türk motorcu / gezginleri, en azından benim kadar zaman, uğraş ve maliyet yükü altına girmeden, bilgiye daha kolay ulaşabilecekler. Arzum bu..."

Ben!Ben!! Benim o!! Benim benim!

June 1, 2012 8:30 AM

 

Ümit Arslan Demiryürek

Gün gün takip edeceğiz sizi. Bir kaç sene içinde ardınızdan yapmak dilegiyle Yolunuz açık olsun.

June 3, 2012 12:53 PM

 

DOĞAN ŞAHİN

KOLAY GELSİN ÇOK ZORU SEÇMİŞSİNİZ BÜROKRATİK İŞLEMLER; HER ÜLKE VİZE İSTİYOR BU TURU TAMAMLAMAKTAN ZİYADE HAZIRLIK DAHA FAZLA EFOR GEREKTİRİYOR? MÜCADELENİZ TUTKUNLARA IŞIK TUTSUN BENDE SİTENİZDEN EDİNDİĞİM CESARET İLE ARABA İLE 2010 YILINDA AVRUPANIN 13 ÜLKESİNİ 38 GÜN DOLAŞTIM 2011 DE 30 GÜN İRAN AZERBAYCAN VE GÜRCİSTAN BU UYGULAMA SANIRIM HERSENE DEVAM EDECEK SİZİN KADAR CESARETİM OLMASA DA, BİZLERE VERDİĞİNİZ TEŞVİK İÇİN TEŞEKKÜRLER.

June 11, 2012 5:47 AM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Cahit SESVER Hakkinda...

Izmirliyim. Çesitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceleri olan (Birçok kez Türkiye şampiyonluğu, Balkan Şampiyonluğu ve Dünya dördüncülüğü gibi), eski bir milli bisiklet yarışçısıyım. Yani hayatım rüzgar, yağmur, güneş ve soğukta 2 tekerlek üzerinde geçti diyebilirim. Aktif sporu bıraktıktan sonra, dağcılık, yamaç paraşütü, dağ bisikleti ve dalgıçlık gibi doğa sporları ile hobi olarak ilgilendim. Hala ilgileniyorum. Ve kendimi bildim bileli gezginim. Tabii en büyük tutkularımdan biri motosiklet. Bundan yaklaşık 12 yıl önce gezginlikle, motosikleti birleştirdiğimde, yaşam çok daha renkli ve keyifli oldu benim için. Bugüne kadar Asya, Orta Doğu ve Afrikada 30 ülkeyi motorla dolaştım. 2 kez motorla İran, Pakistan, Hindistan, Nepal yolculuğu yaptım. Dünyanın en güneyinden, en kuzeyine ''CAPE TO CAPE'' isimli rotayı motosikleti ile tamamlayan ilk Türk motorcu - gezginiyim. Evliyim. Çeşitli yerli ve yabancı şirketlerde yöneticilik yaptım. Herşey bir arada olmuyor. Şu sırada sadece motorumla uzun yolculuklar yapıyorum.