Yollar bitti, güneyden kuzeye dünya bitti

Paylaş   Thu, Nov 29 2012 23:12
6,798 Okundu  

 

TEŞEKKÜRLER… TEŞEKKÜRLER…

Sevgili dostlar,

Yollar bitti,

Güneyden kuzeye dünya bitti,

Başladığından 3 ay 21 gün sonra Cape to Cape  bitti. Artık veda vakti geldi.

Aylar önce beni Cape Town’a götüren Air Berlin uçağı piste tekerlek koyduğunda, memleketten binlerce kilometre uzaktaydım. Bu yolun dönüşü sadece gitmekti artık. Sizlerin de tahmin edeceğiniz gibi zorlukları oldu elbet. Ancak bunlar kendi içinde biraz azim, kararlılık,  biraz da inatla çözülebilecek şeylerdi, öyle de oldu zaten. Yol zorluklarından ve tehlikelerinden söz etmiyorum bile, rüyanın gerçekleşmesi için bunlar gerekiyordu. Aynı zamanda gezgin olan Pers şairi Şirazlı Sadi’nin ünlü kitabı ‘’Bostan’da’’ söylediği gibi : ‘’Sakın denize gitme, ama bir kere gittinse artık tufanlara teslim olmalısın.’’’

Yolculuğum boyunca 2 kıtada toplam 21 ülkeyi ardımda bıraktım. Adını bile bilmediğim yüzlerce şehir geçti gözlerimin önünden. Bunların bir bölümünü fotoğrafladım, büyük bir bölümü renkleri ve hatta kokularıyla birlikte anılarımda kaldı. Çok farklı coğrafyalarda, çok farklı kültürler arasında harika deneyimler yaşadım. Her zaman dediğim gibi ülkelerin tozuna toprağına bulanıp onları yollarda tanımak en güzeli.

‘’Bir adam, bir motor, bir rüya’’ sloganı ile çıktığım bu uzun yolculuğu, fırsat buldukça sizlerle paylaşmaya çalıştım. Yolculuğum boyunca iyi dilekler ve temenniler içeren bir çok mesaj aldım sizlerden. Çoğu da teşekkürle bitiyordu. Ancak şunu söylemeliyim ki dostlar, yolculuğu yapan her ne kadar  ben olsam da, paylaşım konusunda benim fazla bir katkım olmadı, olamadı. Ben yollardan sadece ham olarak  fotoğraf ve yazıları gönderdim. Bu gönderdiğim yazıları fotoğraflarla uyumlu hale getirerek, sayfa düzeninin hazırlanması, manşetteki tanıtım fotoğraflarının şık tasarımının yapılması ve nihayet oluşan yol raporunu günlüklere yükleyip sizlere ulaştırılmasını, sevgili Cem Yıldız’ın emeğine  borçluyuz. 

Eline emeğine sağlık Cem, teşekkürler Başkan.

Yıllardır uzun yolculuklar yapan, kendi halinde bir motorcu gezginim. Örnek 2003 ve 2005 yıllarında iki kez motorla Katmandu yolculuğu yaptım. O yolun en eski yolcularındanım. Gittiğimden tam dört sene sonra, insanların tesadüfen bundan haberleri oldu. Şimdi görüyorum da… Bana kalsaydı eğer Cape to Cape de buna benzerdi, yani belki de uzun süre bilinmezdi. Teşekkürler Ride Turkey.

Çok sorulduğu için açıklamakta yarar görüyorum. Özellikle Afrika bölümünde güvenlikle ilgili hiçbir sorun yaşamadım. Bütün ülkelerde olabilecek normal yol ve trafik tehlikelerinin dışında her hangi bir tehlikeli durumla da karşılaşmadım. Rastladığım insanların hepsi yardımsever, iyi niyetli ve dostça davrandılar. Benden sonra gidecek arkadaşlar bu konuyu hiç dert etmesinler. Cape to Cape dahil, yaptığım hiçbir yolculuğumda ‘’Vay be’’ dedirtmek amacıyla, asla Kurt Masalları anlatmadım. Gerçekleri yansıtmayan şeylerle insanları tedirgin etmenin ne anlamı var ki… Ben ne kadar çok Türk plakalı motorcu gezgini dünya yollarında görürsem, o kadar mutlu oluyorum.

Yolculuğum boyunca siz dostların mesajları her zaman büyük destek ve motivasyon sağladı bana. Ancak gerek internet yokluğu, gerekse yol yorgunluğu diyelim, bir türlü cevap veremedim. Hani olmayınca olmaz ya, işte o misal. Yol hali işte, hepimiz motorcuyuz, siz de bilirsiniz. Zor zamanlarda yolculuğumu kolaylaştıran, pozitif enerji veren mesajlarınız için sizlere ismen, tek tek teşekkür borçluyum. Teşekkürler Ahmet Özçelikay, Ümit Çiçek, Timur Aksüt, Necdet Buz, Petrit Dunisa, Hakan Dölek, Erdem Gülüş, Kadir Ecevit Özoğlu, Melih Ulubilgen, Reha Uysal, Ismail Erdag, Savas Kayan, Cem Doğruoğlu, Rahmi Barutçu, Selim Özruh, Aysun Canan, Sıtkı Güven, Teoman Acar, Saim Özkinar, Murat Ziylan, Mehmet Durak, Soner Suda, Ali Baki Uygur, Ahmet Yılmaz, Sabri Oran, Mehmet Bilaloğlu, Can Ercebe 

Chokrane Sherif Vielen Dank liebe Rosi, lieber Walter, lieber Karsten, liebe Sabine, liebe Franziska, lieber Ferdinand Takk skal du ha Eva & Leif

Teşekkürler Gökhan Akdeniz, Şaban Aksan, Ümit Aktay, Abdullah Alkan, Ayhan Altınel, Ufuk Altıok, Oktay Araç, Reşat Arbaş, Çağatay Argımak, Abdülkerim Arif, Fuat Atıcı, Hacer Aydın, Orhan Aydoğan, Savaş Balaban, Cumhur Balcı, Faruk Baran, Tuğhan Baykut, Bülent Berksan, Dayanç Bora, Cumhur Bozdağ, Ümit Bozoğlu, Ertuğrul Canbazoğlu, Cengiz Cebeci, Gökhan Coral, Yavuz Coşkun, Başar Çakmak, Mustafa Çapar, Tümay Demirsoy, Vedat Demirtaş, Ümit Arslan Demiryürek, Fatih Dere, Ayhan Dikmen, Güvenç Diner, Erhan Dündar, Volkan Eken, Mert Elbirler, Aykut Erda, Hikmet Emre Erdem, Murat Erdinç, Tolga Erel, Osman Ergun, Ayşe Ece Ertuğrul, Ercan Ersin, Ömer Eryeti, Meral Giriş, Abdulkerim Arif Görgün, Gürbüz Gülümser, Volkan Gündüz, İsmail Gümüş, Ömer Günday, Aydın Gündoğdu, Cüneyt U. Gürbüz, Gürsel Gürcay, İrfan Gürkan, Gürkan İçli, Alper İleri, Melih Ilgu, Berrin İnal, Can İyidinc, Murat İzsüren, Ahmet Kabaalioğlu, Zeynep Kamacı, Nursena Kamas, Halil Karabulut, Halil Kaya, Selçuk Kaya, Celalettin Kazancı, Mehmet Gökçe Kır, Alper Kiriş, İlker Kocaakca, Ergun Koçer, Ali Olcay  Konuklu, Namık Kutlu, Mehmet Küçük, Mehmet Küçüksoy, Osman Künkçü, Bekir Güray Lafcı, Mustafa, Levent Olgaçlı, Ertuğrul Ortaç, Nurettin Özcan, Celil Özdemir, Ertan Özkozanoğlu, Somer Sarıhan, Ceyhan Serter, Sıtkı Sılay, Serkan Söğüt, Doğan Şahin, Olgar Senergun, Erhan T., Süreyya Talay, Kerem Tataroğlu, Vehbi Tataroğlu, Ercan Tekin, Teoman, Berker Turan, Rıfat Turgen, Kemal Turgut, Murat Turgut, Nejat Ural, İlker Taner Uzun, Onur Üstem, Barış Bilen Vural, Emre Yalçın, Kemal Yıldız, Koray Yıldız, Mehmet Yüksel, Kenan Zeybek, Tufan Zorlucan. Yolculuğum dönüşü Istanbul toplantısına katılarak bana hoşgeldin diyen tüm dostlara teşekkür ediyorum. Harika bir karşılamaydı.

Hafta ortası mesai günü olduğu halde beni Akhisar’da karşılayıp, Manisa’da verdiğimiz keyifli bir moladan sonra, Cape to Cape’in son kilometrelerini birlikte tamamladığımız sevgili dostlar Petrit, Necdet, Timur, Erdem ve Ümit’ e bana hazırladıkları bu sürpriz karşılama için çok teşekkür ederim. Birbirimizi hayli özlemiştik doğrusu.

Evet dostlar, Cape to Cape rotasında 2 kıtada 26.000 km süren yolculuğum bitti.

Ancak Izmir’den çıkıp, tekrar İzmir’e döndüğümde yapmış olduğum toplam yol 32.000 kilometreydi.

Bir macera daha burada sona erdi.

Önümüzdeki yıl farklı bir kıtada ve şimdiye kadar hiç denenmemiş bir rotada yapacağım yolculukta tekrar görüşmek üzere.

Gökten üç elma düştü. Biri bana, biri yolculuğumu takip eden sizlere, biri de yola çıkmaya niyet edenlere.

HOŞÇAKALIN

Cahit Sesver

fon muzigi : Ras Sheehama

"Travelling through the Will side, travelling ilke Johnny the baptist" 

Guidance
Sitting in the evening
Watching the sun go down
But I know by tomorrow
It’s gonna rise again
And if the rain do fall
Before the Midnight hour
Jah lightning will be there
To see me through the darkness yes oh
Ain’t got no sword
Jah Jah is my shepherd
I’m ready for the next day
I’ve got to see the rainbow
Creation will defend I and I
From the season to the next season
I will be like a bird in the sky
I’ve got to feel the wind blowing
Across my wings
I’m like Johnny the Baptist
Coming from the wilderness
I man look so shaggy
Society dem a watching me

Travelling through the wilderness
Travelling through the wild side
Travelling through the wilderness
Lord have mercy
Travelling through the wilderness I a man say
Travelling through the wild side

When I wake up in the mornings
I’m glad to see the sun arising
I’ve got to bow down and say my prayers
Before the day is done
I’m not living in fear
There is no sign of despair
Almighty cares
And his love we shall share
I’m like Daniel
Who gets thrown into the lion’s den
But through the grace of the most high
The man just survived
I’m like Johnny the Baptist
Coming from the wilderness
I man look so shaggy
Society dem a watching me

Travelling through the wilderness
Travelling through the wild side
Travelling through the wilderness
Travelling through the wilderness I a man say
Travelling through the wilderness
I keep on travelling and travelling…
Through the wilderness

 

 
Yayınlanış Tarihi Nov 29 2012, 11:12 PM Yayınlayan Cahit SESVER

Yorumlar


 

Vuslat

Harika, tek kelimeyle mükemmel,yüreğinizin götürdüğü yerlere gidip sağlıcakla dönmenize çok sevindik, hoş geldiniz...

November 29, 2012 2:14 PM

 

özer uyar

bravo cahit bey kıskanmadım ama imrendim.gönlünce yaşa varol..

November 29, 2012 3:32 PM

 

Cahit SESVER

Sevgili dostlar,

Dinlediğiniz fon müziği'Travelling',yolculugum boyuca,aylarca bana yol arkadaslıgı yapmıstı.

Bunu da sizlerle paylasmak istedim..

November 30, 2012 1:16 AM

 

Sherif Ansary

Ben bu geziyi çok güzel buluyorum.

Her şeyi başardin, harika

Sana güzel bir hayat diliyorum

Çok teşekkürler ve sevgiler.

November 30, 2012 2:22 AM

 

GOKHAN UNLUTURK

Cahit Bey sela olsun size,

Sizin cape to cape için kullandığınız F650GS'yi ben aldım. Bu motorla, nasipse bende tüm Türk Cumhuriyetlerini dolaşarak Sibirya'ya kadar gitmek istiyorum. Muhakkak ki tavsiyelerinize ihtiyacım olacak. Sizinle tanışmak dileğiyle.

Esen Kalınız.

November 30, 2012 8:59 AM

 

suat dogan

bu guzel yolculugu ve anılarınızı paylaştıgınız icin ckurler..cok teşekler

November 30, 2012 9:20 AM

 

zahrettın çelık

merhaba abi ilk defa tanık oldum sizin çalışmalara facebook üzerınden paylaşımdan gördüm allah kaz abela vermesin derler ya çok gezenmı yoksa okuyanmı sizce :)?

saygılarımla

zahrettın çelik

November 30, 2012 6:36 PM

 

Cahit SESVER

Sevgili Gökhan

Sagarmatha zaten kendini uzun yollarda ispatlamış bir motordur.

Hayırlısı olsun,kazasız sürüşler dilerim.

Senin de yolun açık,yolların uzun olsun.

İzmir de görüşürüz.Sevgiler..

December 1, 2012 5:34 AM

 

Abdullah Aldemir

Mükemmel bir gezi. Canı yürekten kutlarım sizi.

December 2, 2012 5:45 AM

 

Levent Dogurga

Sizinle tanışmak kısmet olur umarım. Ben de sessiz takipçilerinizdenim.

Hoş geldiniz.

December 3, 2012 8:10 AM

 

Oguz Kalkavan

Daha yeni yurtdışına açılıp uzun yolculuklar yapmayı hedefleyen benim gibi motosiklet sevdalıları için söylediğiniz cesaret verici sözler için çok teşekkürler...  

February 11, 2013 3:08 AM

 

Aysun Canan

Enfes bir gezgin olmanız bir yana , bunca mütevazi bir gezgin olmanız ise çok başka bir yana...Çok teşekkür ederim , imkanlı dünyanın kapısından teker izinizde bizi hayalların olasılık olarak havada asılı kalmadığı içerilere kadar soktugunuz için....Sevgiler...Sevgiler...Yasam yeteneginize de saygılar....:)

March 4, 2013 7:06 AM

 

Seckin Serifoglu

Bugün aldığım size ait motosiklet ekipmanları sayesinde okudum bu raporu.Bir çok motosiklet tutkunun hayal edip başaramayacağı bir gezi gerçekleştirmişsiniz.Bir an önce sağlığınıza kavuşmanız ve birlikte sürmek dileği ile.

February 12, 2014 1:42 PM

 

Ercan Demir

Bütün yollarda hep beraber süreceğiz ,beraber olacağız.Seni unutamayacağız.

November 15, 2014 2:07 PM

 

Murat Gumuskaya

Seni unutamayacağız.

November 15, 2014 2:17 PM

 

Mehmet Durak

Büyük gezgin seninle vedalaşmak çok üzücü. Unutulmazsın...

November 15, 2014 2:52 PM

 

ayhun ünsel

büyük usta görüşmek üzere mekanın cennet olsun

November 15, 2014 5:14 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Cahit SESVER Hakkinda...

Izmirliyim. Çesitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceleri olan (Birçok kez Türkiye şampiyonluğu, Balkan Şampiyonluğu ve Dünya dördüncülüğü gibi), eski bir milli bisiklet yarışçısıyım. Yani hayatım rüzgar, yağmur, güneş ve soğukta 2 tekerlek üzerinde geçti diyebilirim. Aktif sporu bıraktıktan sonra, dağcılık, yamaç paraşütü, dağ bisikleti ve dalgıçlık gibi doğa sporları ile hobi olarak ilgilendim. Hala ilgileniyorum. Ve kendimi bildim bileli gezginim. Tabii en büyük tutkularımdan biri motosiklet. Bundan yaklaşık 12 yıl önce gezginlikle, motosikleti birleştirdiğimde, yaşam çok daha renkli ve keyifli oldu benim için. Bugüne kadar Asya, Orta Doğu ve Afrikada 30 ülkeyi motorla dolaştım. 2 kez motorla İran, Pakistan, Hindistan, Nepal yolculuğu yaptım. Dünyanın en güneyinden, en kuzeyine ''CAPE TO CAPE'' isimli rotayı motosikleti ile tamamlayan ilk Türk motorcu - gezginiyim. Evliyim. Çeşitli yerli ve yabancı şirketlerde yöneticilik yaptım. Herşey bir arada olmuyor. Şu sırada sadece motorumla uzun yolculuklar yapıyorum.