in

Hakan Erman

Hakan ERMAN

December 2011 - Mesaj


 •   2012

  Tue, Dec 13 2011 14:49
  3,178 Okundu  

  Mayalar'ın takvimi 2012'de bitiyormuş. Bunu kıyamet alameti olarak algılayanlar olduğu gibi, yeni bir takvimin ve çağın başlangıcı olduğunu öne sürenler de var.

  Mayalar ve onların kehanetlerinden esinlenilip yazılmış kitaplar, çekilmiş filmler bir yana, 2012'ye dünya son derece şaşkın giriyor. Şaşkın, çünkü daha önce karşılaşmadığı, bu nedenle de çözümünü bilmediği sorunlar, kara fırtına bulutları gibi gökyüzünü kuşatıyor. İklim değişimi, topraksızlaşma, ormansızlaşma, okyanusların bozulması, ozon delikleri, kirlilik gibi kelimeleri sık duyuyor ama tepkisiz kalıyoruz. Yoklarmış gibi davranıyoruz veya birilerinin bu işlerle uğraştığına güveniyoruz ya da çok üzerimize gelirlerse "elle gelen düğün bayram" havasıyla kadercileşiyoruz. En önemli şeylerle uğraşmıyorsak ne yapıyoruz biz sahi?

  Ekmek parası, çocuklar ve rahat bir emeklilik için çalışmakla meşgulsek, yine önemli gelişmeleri atlıyor olabiliriz. Zira, meğer birikimlerimizi ve daha kazanmadıklarımızı bile çoktan tüketmişiz. Kişiler, şirketler ve devletlerin sahip olduğu şey para değil borçmuş. Güzel ekonomik günler için daha çok ıvır zıvır tüketmek gerekir derken üretim kaynaklarımız tükenmeye başlamış. Doğduğumdan bu yana dünya nüfüsu ikiye katlanmış ama "yeter" nedir bilinmez olmuş.

  Değiştirebileceğimiz şeyler için güce, değiştiremeyeceğimiz şeyler için dirence ve farkı görebilmek için bilince ihtiyacımız var. 2012'de bu bilincin belirgin biçimde uyanmaya başlamasını umuyorum.

  Ve fakat, ne demişti Steve McQuinn abimiz,

  "Tam da dünyada her şeyin kötü olduğunu düşündüğümde, motosikletlerine binmekten zevk alan insanları görüyorum ve bir kez daha düşünüyorum."

   

   

  Gönderilen Dec 13 2011, 02:49 PM Yayınlayan Hakan Erman Ne ile 13 comment(s)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x