Hakan ERMAN

   Hakan Erman

Bu Çağda, Bu Anda ve Kışın Motosiklet

Paylaş   Sun, Dec 26 2010 12:01
1,915 Okundu  

Motosiklet, üzerindeyken sadece sürüşü düşünmenizi talep ediyor ve kuralına karşı gelenleri er geç cezalandırıyor.

Ancak bu, sürüşün ardından, tazelenmiş bir zihinle düşünmeye engel değil.

George Orwell, kırklı yıllarda yazdığı 1984 adlı kitabında gelecekle ilgili karamsar bir tablo çizer. İnsanlar baskı altında yaşamaktadır. Hiç bir zaman yanılmayan devlet, haberleri ve hatta tarihi, propagandaya uygun şekilde her gün değiştirmektedir. İnsanlar sorgulamayı çoktan bırakmıştır. Neden çıktığı bile hatırlanmayan, hep zafer haberleri gelen ama hiç bir zaman da bitmeyen bir savaş sürmektedir karanlık güçlere karşı. Tartışılmaz lider Büyük Birader herkesi izlemektedir...

Altmış yıl sonra söyleyebiliriz ki Orwell’in öngördüğü şekilde gelişmedi olaylar. Bir kere günümüzün ortamı, romanda tanımlanandan çok daha renkli. Günümüz, gazeteler, ambalajlar, reklamlar ve tabii televizyon ile rengarenk. Zaten Orwell’in tanımladığı televizyon aygıtı da pek berbat bir şeydi. Ne Holywood artistlerinin hayatı, ne diziler, ne de filmler... varsa yoksa Büyük Birader’in asık, siyah-beyaz suratı ve sizi devamlı izlemesi. Oysa insanların hareketlerini televizyondan izlemek çok verimsiz bir yöntem. Onları, telefonlarını dinleyerek olduğu kadar yazdıkları mesajları okuyarak, girdikleri internet sayfalarından, kredi kartlarını nerelerde kullandıklarından ve cep telefonu sinyallerinden izleyebiliyorsunuz şimdi.

Aslında insanları çok fazla izlemeye gerek kalmıyor günümüzde. Onlar kendiliğinden beklendiği şekilde davranıyorlar zaten. Çünkü günümüz insanı borçlu ve markete gidip de kredi kartı çalışmazsa aç kalacaklarını iyi biliyor. Üç buçuk milyar insanın günde üç liradan daha azla yetinmek zorunda olduğu bir dünyada doğal olarak seslerini çıkarmaları güç. Orwell’in esas çuvallaması böyle bir kontrol ortamının “demokrasi ve özgürlük” ambalajına sarılıp yutturulabileceğini hiç düşünememesi. İnsanlar köle olmuyorlar, bu yasak. Kölelerin doyurulması ve barınak sağlanması gerekirdi. Büyük Birader köhne de olsa bir oda, kötü de olsa yemek ve votka sağlıyordu tebasına. Oysa böyle bir zahmete gerek yok. Ekonomi büyüyorsa, üretim artıyorsa ve insan gücü otomasyondan ucuz ise insanlar işe yarar, değilse onlara masraf yapmak zorunda değilsiniz. İşlerin çığrından çıkmaması için tek yapılması gereken daha çok üretim, tüketim, daha çok sanal para, daha çok kaynak, enerji ile devamlı büyümek... taa ki duvara toslayana kadar!

___

Günümüzün çıkmazları pek çetin. İşte tam bu sebeple bunları motosiklet sürüşümüzün bir parçası yapmamalı. İyi bir sürüşte, marşa bir kez bastıktan sonra sadece hareketin kendisi, duyuların aktardığı anlık bilgiler ve yolun getirdikleri olur zihinde. Geçmişin hesapları ve geleceğin endişelerinden sıyrılıp yaşanmakta olana nihayet yaklaşırız. “Şimdi ve burada” asıl gerçekliktir. Hayvanların her zaman yaşadıkları bu deneyim uygar insan zihnine pek uyumsuz gelir. Zihni “o ana” getirebilmek için meditasyon, yoga veya ibadetler gibi teknikler icat edilmiş. İyi bir motosiklet sürüşünün aynı kapıya çıkabileceğinin ise daha az sayıda insan farkında.

...
Yayınlanış Tarihi Dec 26 2010, 12:01 PM Yayınlayan Hakan Erman

Yorumlar

 

Deniz ERDEM

sürüşü düşünmek..! gerçek meditasyon..!!

tekrar hatırlattığın için sağol HERMAN. :))

December 26, 2010 1:29 PM
 

Cem YILDIZ

Aslinda belki hepimizin uyguladigi ama hic aklima gelmeyen bir yaklasim. Farkindaligimiza katkin icin tesekkurler, hep aklimda olacak double OK

December 26, 2010 4:32 PM
 

Cem Dogruoglu

Paylaşım için teşekkürler,

December 26, 2010 6:58 PM
 

Ali Hakan OZTAHTACI

Teşekkürler Hakan....

Benim "hiç düşünce" kavramım ile çok örtüştü.

Motosiklet sayesinde; bana hiç bir katkısı olmayan, beni negatifleştiren birçok düşünceden kurtulabiliyor ve meditasyon yapmış gibi rahatlıyorum.

December 26, 2010 7:51 PM
 

Selim Özruh

Hakan,

Havada uçuşan bir his olarak yaşadıklarımı kelimelere dökmüşsün...

Teşekkürler.

December 26, 2010 8:48 PM
 

Ali Sarpkaya

Mükemmel bir yaklaşım ....

February 5, 2011 2:09 AM
 

Mehmet Kerem Akın

Bugün bir kez daha farkına varmıştım :) Başkasından da duymak hoş oldu.

November 18, 2012 3:21 PM
 

Hakan Erman

Mehmet Kerem'in yaptığı yorum, yazımı tekrar okumama vesile oldu.

Motosiklet meditasyon aracı olabiliyor gerçekten... veya terör de estirebilirsin, sürücüsüne bağlı.

Yukarıda bir şey yazmışım: "...İnsanlar köle olmuyorlar, bu yasak..."

Ne kadar da yanılmışım. Zorla çalıştırılan ve emeğinin karşılığında hiçbir şey almayan modern köleler...

Sayısı ile inanılmaz. Tarih boyunca hiç bir dönemde olmadığı kadar çok insan! Ne Mısır'da, ne Roma'da, ne de Afrika'dan Amerika'ya yapılan köle ticaretinin en yoğun olduğu dönemde bu kadar çok köle olmuş dünyada.

Şunu seyredene kadar bilmiyordum, bu kadar az söz edilmesi ayrıca fena... :

www.ted.com/.../lisa_kristine_glimpses_of_modern_day_slavery.html

(Türkçe altyazı seçeneği var)

Pardon ama bu medeniyet ne işe yaradı tam olarak?

November 19, 2012 12:53 AM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Hakan Erman Hakkinda

Bildiklerim: - Motosiklet, önemli birçok konuda göz açtırıcı oldu... - ...göz açıcı sonsuz yol olsa gerek ya ben bunu kullandım. - Gidilen yerler, kazandırdığı dostlar ve verdiği ilham müthiş. - İçimde bir büyük sıkıntı, "ne olacak bu insanlığın hali" - Yaş 41, eş Deniz, mevki (şimdilik) Fenerbahçe... Geri kalanlar üzerinde çalışıyorum...
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x