in

Tonguc Karaagac

Tonguc Karaagac

June 2016 - Mesaj


 •   YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TRANSTOROS

  Tue, Jun 28 2016 17:49
  2,136 Okundu  

  YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TRANSTOROS

  11’ncisini düzenlediğimiz TransToros’un bilinirliği her geçen sene artıyor. Başlangıçta sadece RideTurkey içerisinde takip edilen bir aktiviteyken, artık motorla ilgisi olmayan kişilerin bile konuştuğu bir olay haline gelmeye başladı. Gel gelelim katılımcı sayısındaki gelişim malesef takipçi sayısıyla pek orantılı değil. Sanırım TT’nin hep zorluklarından risklerinden bahsederek insanların gözünü biraz fazla korkutmuşuz. Bu nedenle her sene bu aktiviteyi takip eden sessiz çoğunluğa, özellikle de katılmak istemekle birlikte yeterli motivasyonu bulamayan arkadaşlara "zorluk" ve arkasındaki garip hissiyatı biraz açmak gerektiğini düşünüyorum.

  Önce “İstek”

  TT’nin bir parçası olmak aslında zor bir hedef değil. Sonuçta ortak noktası macera, doğa, motor, dostluk ve dayanışma olan bir aktivitedenbahsediyoruz. Evet, belirli bir sürüş deneyimi, hazırlık ve bir miktar cesaret gerektiriyor, ancak abartıldığı kadar değil. Çok mu zorlandınız, anında bırakabilir geçirdiğiniz güzel zaman ve yaşadığınız unutulmaz tecrübeyi kar sayarak kaldığınız yerden hayatınıza devam edebilirsiniz. LAMHO, AMHO vb. bir günlük dayanıklılık etkinliklerini küfür etmeden tamamlayıp "Vay be, iyiymiş!" diyebildiyseniz sürüş açısından asgari şartları sağlıyorsunuz demektir. Bu durumda isterseniz ve imkânınız varsa teknik bazı hazırlıkları tamamlayarak TT'ye katılmanızda bir sakınca olmamalı. 

  Hedef

  TT’nin zaman içerisinde evrilmiş kuralları ve görece sabit bir rotası vardır, ancak Çarşamba toplantıları ve forumdaki fikir alışverişleri, değişen katılımcılar ve bir önceki cümlede altını çizdiğim sihirli ifadenin dozu her sene TT’nin farklı bir karaktere bürünmesine neden olur. TT’yi özel kılan ve insanların sıkılmadan üst üste aynı maceraya katılmak istemelerinin temelinde işte bu değişken karakter yatar. 

  TT içerisinde farklı hedeflere yönelik birçok sürüş türü mevcut (TT+, TTG, TTS, TTX). “Ben bu rotayı tamamlayacağım” ne kadar geçerli bir hedefse “Gidebildiğim kadar gideceğim. Coğrafyanın güzelliklerini tadacağım” da o derece geçerli ve makbul bir hedeftir. Başlangıç noktasına gelip arkadaşlarınızı uğurlamak bile önemli bir hadisedir (Bir de bakmışsınız ertesi sene uğurlananlardan biri olmuşsunuz). TT’ye adaysanız kendinizi yaya gerilmiş bir ok gibi görebilirsiniz. Oku hedefe odaklı ve kararında germelisiniz. Ne çok, ne de az. 

  Hazırlık

  Bu deneyimi hiç yaşamamış olanlar aktivitenin takımların yola çıktıkları anda başladığını düşünür. Halbuki TT o senenin forum başlığı açıldığı an başlamıştır bile. Kafanızdaki türlü bariyerleri aşıp listeye adınızı yazdırdığınız anda bir heyecan sarar içinizi. Takım kurma, motoru ve kendini hazırlama çabaları hareketlendirir insanı. İşler istediğiniz yönde ilerledikçe keyiflenirsiniz. Bazen de karşınıza çıkan sorunlar canınızı sıkar. Ancak çözdüğünüz her problemle birlikte sıkıntının yerini güven hissi alır, yavaş yavaş kendinizi hazır hissetmeye başlarsınız. 

  Bir gün forumda önemli bir duyuru yapılır: rota yayımlanmıştır. Adrenalin sinsice yayılmaya başlar vücudunuza. Hummalı bir navigasyon dönemi başlar. Bilinmeyeni mümkün olduğunca bilinir hale getirmektir amaç. İz metre metre incelenir, riskli görülen yerler, hata potansiyeli bulunan noktalar işaretlenir, gerekli yerlerde alternatif rotalar belirlenir, yakıt planlaması yapılır. Merak etmeyin! Bu konularda tecrübe sahibi arkadaşlardan ve sitedeki kaynaklardan her zaman yardım alabilirsiniz.

  Kader Anı

  Gün gelip çatar. Motorunuzu başlangıç noktasına göndermek üzere yükleyeceğiniz TIR’ın bulunduğu adresin yolunu tutarsınız. Evet, özenle tura hazırlanan motorlarımızı ve kendimizi yormamak, lastikleri aşındırmamak ve biraz da olayın özüne konsantre olabilmek için birçoğumuz motor üzerinde gitmektense motorunu TIR kasasında başlangıç noktasına göndermeyi tercih ediyor. Nakliye müşterek bir organizasyon ile gerçekleşir. Diğer taraftan motorunuzu sürerek başlangıç noktasına ulaşmak arzusunu taşıyorsanız, tabii ki bu da serbest. El birliği ile tüm motorlar bir festival havasında tıra yüklenir. Artık bu andan itibaren fitil alev almıştır.

  Başlangıç sabahından bir gün önce, hatta dayanamayanlar daha da önce, sitede duyurulan toplanma noktasında buluşulur. Burası genellikle huzurlu ve rahat imkânları olan bir yerdir. Katılımcılarla vakit geçirip onların heyecanlarını paylaşmak, hazırlıklarını izlemek ve gün doğarken onları uğurlamak için oraya gelen tanıdık tanımadık insanlar size farklı bir ruh hali yaşatır. Heyecan doruktadır. Herkes birbirini motive eder, yüzü gülmeyen kimse yoktur. “İyi ki gelmişim!” dersiniz içinizden. Yeme içme faslı ve hoş muhabbetlerin ardından yatma vakti gelir. Gündoğumu ile yola çıkılacağından hemen uyumak istersiniz, ancak ne mümkün.  Adrenalin kulaklarınızdan damlayacak hale gelir, uyuyamazsınız. 

  3, 2, 1 …

  Gün doğmadan alarmlar ötmeye başlar. Karanlığın içerisinden çıkan zombiler misali ayaklanır ahali. Alaca karanlıkta üst baş giyilir, çadırlar toplanır, bagajlar bağlanır. Geceden kalan gizli rekabet kendini ufak çaplı bir endişeye bırakmıştır. Herkes birbirine şans diler. Motorlar çalıştırılır, gürültü ve ışığa boğulur ortam. İlk gün rotası navigasyon ekranına gelir ve macera başlar. O andan itibaren artık bu sizin TT’nizdir. Bir hafta içerisinde yaşayacağınız her şey size özeldir. Fotoğraflar videolar çekilir, ama hiçbiri ne en güzel anları ne de en zorlu anları anlatabilir, çünkü onlar yaşanırken önceliğiniz hep başkadır.

  Son

  Şansınız yaver gitti ve son gün rota çizgisinin sonuna vardıysanız muhtemelen hayatınızda hiç yaşamadığınız bir duyguyu yaşıyor olacaksınız. Nasıl bir şey olduğunu anlatmak çok zor ama tüm güçlüklerine karşın “İyi ki gelmişim!” dedirtecek size. Hayatınızda hiçbir zaman unutmayacağınız bir macera ve birkaç bin kişi ile sizin dışınızda kimsenin bilmediği TT+, TTG, TTS veya TTX benzeri garip bir yafta. Bunun dışında bir vaat yok maalesef ;-) 

  Gönderilen Jun 28 2016, 05:49 PM Yayınlayan Tonguc Karaagac Ne ile 3 comment(s)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x