Tonguc Karaagac

   Tonguc Karaagac

Astronot

Paylaş   Wed, Dec 08 2010 1:43
1,959 Okundu  

70’ler… az ile yetinmenin sorun olmadığı yıllar. Sorun değildi çünkü nelere sahip olunabileceğini pek bilmezdik zaten. Birinin Almanya’dan gelen dayısı ambalajı açıldığında çığlık attıran acayip şeyler getirmese herkes bizimle aynı “şeylere” sahip zannederdik. Margarin, sigara, şeker kuyruğunda bekleyenler için dünya düzdü ve Kapıkule’de sona eriyordu.

Charlie’nin üç meleğinden birine aşık olmayan arkadaşım yoktu (ben esmer olanına tutulmuştum), Carter ve Brezhnev siyah beyaz ekranda konuştuklarında gerçekten soğuk savaşın serinliğini hissederdiniz, Mohammed Ali ile Leon Spinks’in unvan maçını seyretmek için maaile kalktığımızda sabah ezanı henüz okunmamıştı, üçüncü raundu bile göremeden uyuya kalmıştım. İşte o çağlarda “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna verdiğim standart bir cevabım vardı “Astronot!”…

Kendimi bildim bileli uzaklaşmayı, yeni yerler keşfetmeyi severim, hatta kaybolmayı. Nasıl oldu da olmadı hatırlamıyorum, ama hiç bisikletim olmadı, çok istememe rağmen mobiletim ya da motorum da. Üniversite bitene kadar yürüyerek kat ettim yolları. 30’lu yaşlara geldiğimde ise senelerce araba kullanmaktan iki teker tutkumun üzerini kalın bir toz tabakası kaplamıştı. 25 yıllık rüya ancak 2007 yazında gerçek olabildi.

İlk motorumla birlikte artık uzaklaşmak, keşfetmek, kaybolmak avucumun içindeydi, çok daha hızlı, çok daha heyecan verici. Yaşasın!... Ama maalesef sadece teoride. Dünyanın iki tekerin altında kendiliğinden akıp gitmediğini, sınır tanımadan uzaklaşmak için doğanın muhalefetini yenmek gerektiğini çok çabuk fark ettim. Allah’tan çözüm vardı. Güvenli Sürüş ardından Enduro eğitimleri aldım. Bulduğum her fırsatta araziye çıkıp öğrendiklerimi tekrarlamaya çalışıyordum. Hocam Ümit Salkım her rastlaştığımızda haklı olarak tek başıma dağ bayır dolaşmamın riskli olduğunu söylüyor, bana oyun arkadaşı bulmaya çalışıyordu.

2009 yazında, aldığım son eğitimde Cem Yıldız ile tanıştım. Ağır enduro motorlarla farklı coğrafyalarda gezmeyi seven insanların oluşturdukları bir Internet sitesinden bahsetti. Motora yalnız binmeye fazla alışmış olmalıyım ki hiç ilgimi çekmedi. Lakin günlerden bir gün, Zilog isimli bir şahıstan (Cem’in çaylakları tuzağına düşürmek için kullandığı nick) bir mesaj düştü FB hesabıma. “Çarşamba Toplantısı”, ilginçtir son eğitime katılan neredeyse herkes listede ve benim o akşam için bir programım yok…

Aradan bir sene geçti. Ride Turkey’de çok kişi tanıdım, çok şey yaşadım, çok şey öğrendim. LAMHO, AMHO, RTC, karda, çamurda, dere yatağında motor sürdüm, yağmur, çamur, soğuk demeden kamp attım ve "creme de la creme" Trans Toros 5…

Sınır tanımayan bir gezgin, amansız bir maceraperest olmaktan çok ama çok uzağım. Fakat kendi kendime bir senede buralara gelebilir miydim? Büyük ihtimalle hayır! Ride Turkey eski bir hayali tekrar canlandırdı. Artık büyüyünce yine astronot olmak istiyorum. Neden mi astronot? Daha uzağa giden bir insan tanıyor musunuz?

Tonguç Karaağaç

 
Yayınlanış Tarihi Dec 08 2010, 01:43 AM Yayınlayan Tonguc Karaagac

Yorumlar

 

Ali ihsan Eser

bir uzay gemimiz bile yokkk::)))....işimiz zor..önce gemi yapım işine girmemiz lazım...deniz erdem den yardım isteyelim..::)))

December 8, 2010 2:12 AM
 

Cem YILDIZ

Sevgili Tonguc, yazindan RT nin ustlendigi hayali basarabildigini anliyorum ki bu son derece gurur verici. Evet bir gun gelecek dagdaki yoruk bizi gorunce "HELLO" yerine "MERHABA" da diyecek. Cok gerideyiz ama cok hizli ilerliyoruz !!! double OK

December 8, 2010 2:24 AM
 

Kaan Akcalar

Başlangıç hikayelerimiz neredeyse aynıymış..

Beni de diğer motorumu toplarken keşfedip burayla tanıştırmıştı Cem saolsun :)

ve bu akşam ben de ilk defa katılacağım bir Çarşamba Toplantısı'na

görüşmek üzere!

December 8, 2010 9:34 AM
 

Jale OZEL

Çok hoş bir anlatım, çok keyifle okudum.

Tebrik ederim...

December 8, 2010 11:24 AM
 

Burak Tavil

Cook güzel...

December 9, 2010 11:29 AM
 

Mehmet Durak

Nefis nefiss.. Bence yazar olmayı da düşünmelisin bi yandan ;-)

December 9, 2010 1:05 PM
 

Bulent Topcuoglu

Benimde duygularımı yansıtan dusunceleri ,nefis bir anlatımla yazıya dokmussun.

Bravo

December 9, 2010 9:58 PM
 

Tonguc Karaagac

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

December 11, 2010 1:15 PM
 

Alican Aytöre

Tongucum biliyorsun ki yaklaşık 5 senedir motorsiklet hayatımda yok. Ancak bu guzel yaklaşımın ve zaten içimde olan enduro sevgisi beni oldukça  keyiflendirdi. 1988 de benim nadide MZ motorumu alıpta debriyaz ayarını dengeleyemeyip şahlanman hala dün gibi gözlerimin önünde aziz dostum.

Ancak yaşadığın bu motorsikletli  3 sene sana güzel anılar ve dostluklar da getirmiş belli ki. Sana ve arkadaşlarına bol heyecanlı ve kazasız, keyifli sürüşler dilerim.

January 2, 2011 11:11 PM
 

Aysun Canan

"... motorumla birlikte artık uzaklaşmak, keşfetmek, kaybolmak avucumun içindeydi, çok daha hızlı, çok daha heyecan verici. Yaşasın!..." ...Zapti rapti mumkun degil zati bu aralar gidesi gelen ruhumun,bu yazin da tuz biber oldu Tonguc.Astronot ruhuna saglik :)

February 1, 2011 10:30 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Tonguc Karaagac Hakkinda

1969 doğumluyum, İstanbul’da mukim evli, çocuklu bankacıyım. 2007den beri motosiklet kullanıyorum. Yol dışı sürüşten zevk alıyorum... hem de çok :)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x