in

ART

ART

December 2009 - Mesaj


 •   Mıcırda Motosiklet Kullanımı

  Tue, Dec 22 2009 17:19
  1,790 Okundu  

  Mıcırda Motosiklet Kullanımı

  Bu yazıda, mıcırda güvenli motosiklet kullanımından söz etmek istiyorum.

  Mıcırlı bir ortamda motosiklet kazalarının en çok yaşandığı yerler, asfaltın bitip bir anda mıcırın başladığı noktalardır (mıcır ile asfaltın birleştiği yerler..).

  Genel olarak yapılan hata, asfalt’dan mıcıra giren sürücünün, tam birleştiği noktada, geç kalıp, bir anda gaz keserek veya frenlere asılarak yavaşlamaya çalışması ve devamında da maalesef  kendini yerde bulmasıdır.. Genelde böyle durumlarda sürücü, tam anlamıyla neden düştüğünü bilmez  bile..

  Aslında tüm olay, sebep, motordaki ağırlık dağılımı ile ilgilidir…Özellikle mıcırlı bir yolda, ağırlığı her koşulda motorun arka tarafında ve dolayısıyla arka lastiğinde tutabilmek işin doğrusudur.. Aksi halde, öne gitmiş bulunan ağırlık sebebiyle motorun ön tarafının mıcıra gömülmesiyle beraber düşme nerdeyse kaçınılmazdır.

  Bilinenin aksine, hız mıcırlı yüzeylerde dostumuzdur…

  Öncelikle; motosikletimizin ön kısmı, her türlü ortamda, tek bir iş için farklı ve alışılmışın dışında hareket eder..bu hareket ne olursa olsun amacı hata düzeltmek’ tir...Yanlış olarak ne yaparsanız yapın, motorunuzun ön tarafının ve gidonunuzun alışılmışın dışındaki tüm hareketleri (sağa-sola yalpalaması vb..), motorun düz gitmesini sağlamak için şasesince yapılan toparlama ve düzeltme hareketleridir..Onun için doğru olan, onunla mücadele etmek değil, görevini yapması açısından serbest bırakmaktır.. (gidonu kendi haline bırakmak..mücadele etmemek..yumuşak bir şekilde tutmak..)

   Mıcırlı yola girmeden evvel  yavaşlamamız gerekmektedir..Püf nokta, bu yavaşlamayı, mıcıra girmeden evvel kesinlikle bitirmemiz gerektiğidir. Diyelim ki 100 km/h ile seyir halindesiniz..İlerideki mıcırlı yolu gördünüz. Yavaşlamamız lazımsa..ki lazım, frenlerimizi de kullanıp süratimizi diyelim 40 km/h’a düşürdük (her türlü yavaşlamada ağırlık ön’e transfer olduğu için şu an motorunuzun ağırlığı ön’de..)...ama devamında, mıcıra tam girerken, ağırlığı arkaya transfer edip önü hafifletmek adına, gazı açmanız gerekmektedir..  Tam mıcıra girerken mutlaka gaz veriniz  ve sabit  o gazla gidiniz.. (ortam uygunsa arttırabilirsiniz de..)  (yavaşladığınız sürat 30 km/h ise, mıcıra giriş süratiniz  örneğin minimum 35 km/h olmalıdır..)..Ön taraf ve gidon azıcık oynasa da bırakınız oynasın...Siz bakışınız ileride ve sabit gazlı bir şekilde seyrinize devam ediniz.. Göreceksiniz ki son derece emniyetli, mıcıra gömülmeden ve gene son derece stabil bir şekilde seyrinize devam edebileceksiniz...

  Bu arada dikkat; mıcırlı yüzeylerde ‘’hız dostumuzdur’’ derken, yapılabilecek olan aşırı hızlardan söz etmiyoruz. Yavaşladıktan sonraki arttırılmış giriş hızınızdan ve devamında ilerlerken ki sabit hızınızdan söz ediyoruz. (20 km/h ye düştüyseniz, giriş hızınız minimum 25km/h…50 km/h ye düştüyseniz  minimum 55 km/h..vb..)..

  Mıcırda ve benzer ortamlarda ağırlığı arka lastikte istememiz bunun sebebidir..Gene amortisörümüzün kapanmamış olmasını sağlamak başka bir sebeptir. Ön tarafınız ne kadar hafifse, ağırlık ne kadar arkada ise gidişiniz o kadar dengeli ve güvenlidir..Hatta oturuş pozisyonunuzu da bir miktar arkaya almanızda fayda vardır..

  Mıcırlı yoldaki seyrinizde sert fren yapmanız  veya ani gaz kesmeniz ( etkisi fren yapmakla aynıdır..ağırlığı direk ön tarafa taşır) motorunuzun amortisörünün kapanmasına, ön lastiğinizin mıcıra gömülmesine ve stabilitesinin bozulmasına yol açar..hatta ve hatta düşürebilir...

  Mıcırlı yolda seyir halindeyken karşı şerit den gelen araçların yavaşlamanız için yaptıkları hareketlere (el işaretlerine) aldırmamaya çalışınız..Onlar motosikleti bilmiyorlar..Sizin için güvenli olanı, sabit hızınızla istikrarlı bir şekilde, mümkün olduğunca ağırlığı arka lastiğinizde tutarak, devam etmeniz ve bu arada ön gidonuzu (hafifçe sağ-sol hareketi yapabilir) bir yandan, bakışınız hep ileride, serbest bırakmanızdır (gidonunuzla mücadele etmeyiniz).. Göreceksiniz ki son derece stabil ve güvenli bir şekilde gidiyor olacaksınız..

  Mıcırlı bir zeminde Viraj ve Yavaşlama?;

  Gevşek zeminde bir virajı en güvenli dönmenin (dikkat ‘’dönme’’ diyorum!) yolu, düşük sürat de, motoru en az yatırarak o virajı almaktır..
  ( Buradaki püf nokta aslında süratinizin az olması, çünkü süratiniz az ise motor az yatar..Süratiniz fazlalaştıkça yatışınız da artar.)
   
  Güvenli sürati nasıl belirleyeceğiz?..Aslında gevşek zeminin gevşeklik oranı uygun sürati belirlemenizde bir rehberdir.. Bu gevşeklik miktarını, motorunuzun ön süspansiyon ve gidon kısmından gelen bilgiler doğrultusunda anlayabilirsiniz.. Yani motorunuzun ön kısmını iyi bir şekilde dinlemeniz gerekiyor.. (Oynama miktarı; gevşeklik çok ise ön taraf daha fazla düzeltmeler yapar (sağa-sola oynama)..gevşeklik az ise bu oynama daha da azdır..Oynama ne kadar fazla ise zemin o kadar gevşektir..) Arka lastiğin oynaması da size fikir verebilir..ama ‘’Ön’’ü daha çok dinleyiniz..

  Diyelim ki 60 km/h ile yol alıyoruz ve ileride bir viraj var..(İleriye baktığınız için ayarlamaları yapmak için zamanınız vardır..) Motorunuzun ön kısmından gelen bilgileri dinleyerek, yoldaki tutuşa göre süratinizi ayarlayabilir ve o viraja güvenli bir şekilde girebilirsiniz. Bu 60 km/h ile de olabilir yada daha yavaşlamanız da gerekebilir..Oradaki karar size aittir, çünkü sabit bir ‘’şu hız’’ kuralı hiçbir zaman olamaz..(her mıcırın gevşeklik oranı aynı değildir..yol oturmuş olabilir..yada mıcır yeni atılmış veya çok boşluklu olabilir..vb..)

  Mıcırlı bir zeminde yavaşlamanız gerektiğinde, mümkün olduğunca ön freni kullanmaktan kaçınınız.. Yumuşakça gaz kesmeniz (doğru viteste olduğunuzu varsayıyorum..ki sistemi uyguladığınız için öyle olmalıdır..)  yeterlidir.. Daha fazla yavaşlamanız gerekiyorsa da sadece yumuşakça arka freni kullanınız..(Ön süspansiyonunuzun dalmasına, kapanmasına elinizden geldiğince engel olunuz..bunu hiç istemiyoruz)..
   
  Unutmayınız, hangi koşullarda olursa olsun, olması gereken güvenli süratiniz, önünüzde gördüğünüz açık alan dahilinde ve kendi şeridiniz içerisinde her zaman güvenle durabileceğiniz sürattir..Ki mıcırlı bir zeminde seyir halindeyseniz bu hızı daha da dikkatli bir şekilde ayarlamak zorundasınız...Çünkü tutuş azdır..

  Güvenli sürüşler dilerim,
  Saygılarımla,
  ART MotoAkademi
  Uğur ERTEKİN
   

  Gönderilen Dec 22 2009, 05:19 PM Yayınlayan ART Ne ile 10 comment(s)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x