in

ART

ART

March 2010 - Mesaj


 •   Virajları Değerlendirme

  Tue, Mar 02 2010 18:19
  2,166 Okundu  

  Her zaman yineliyoruz. Virajın içindeyken fren kullanmaktan kaçınınız. Çünkü; virajda tümüyle yönlenmeye verilmiş olan lastik yanaklarındaki tutuşun bir kısmını da frenleme için çalmış olursunuz.

  Bu durumda da azalmış (birazı frenlemeye gitmiş olan) eksik yönlenme tutuşu nedeniyle lastiklerinizde "kayma" olasılığı artar.İyi bir sürücü iseniz, sürüşleriniz hiçbir zaman kötü olasılıkları yaşama riskini içermemelidir.

  Lütfen düşünün ve özeleştiri yapın.

  Son zamanlarda, düşündüğünüzden ve beklediğinizden daha sert olduğu için, kaç defa kendinizi bir virajın içindeyken, ortasındayken fren yapar konumda buldunuz? 1 kez mi? 2 mi? 3 veya 4 kez mi? Daha fazla mı yoksa? Öyle ise,önemli bir sorununuz var ve sürekli olarak şansınızı deniyorsunuz demektir.

  Bu konudaki sorununuz virajları değerlendirme ile ilgili. Eğer yanlışlarınızı sürdürürseniz, sonuçları çok kötü olabilir.(Özellikle kırsal yolarda!) Bunu, kaza istatistikleri açıkça gösteriyor.

  Bir viraja girmeden önce, o virajı değerlendirmede (daha düzlüğünde,viraja yaklaşırken) bizlere yardımcı olabilecek, viraj çevresinden alabileceğimiz ipuçları vardır.Sözgelimi; yol tabelaları ve işaretlemeler.
  (Ne yazık ki yol eğitimlerine katılan sürücülerde gördüğüm eksikliklerin başında, yol tabelalarını ve işaretlemelerini izlememe ve okumama geliyor. Katılımcıların önemli bir bölümü tabelaların ve işaretlemelerin farkında bile değil.) Karayolları tabelaları ve işaretlemeleri, virajları değerlendirmede kullanabileceğiniz en belirgin bilgi ve ipuçlarını verirler. Viraj çevresindeki ağaçların, çalıların, aydınlatma direklerinin, yapıların dizilişleri de virajın yapısı ve sertliğiyle ilgili bilgiler ve ipuçları verir. Yol üzerindeki lastik kayma izleri, geçmiş hataların işaretleri,bildirimleridir. Yeter ki düşünerek bakalım.

  Bizden önce viraja giren bir aracın hızı ve konumu, girişte fren lambasının yanıyor veya yanmıyor olması çok değerli bilgiler iletir. (Fren lambası yanık giriyorsa, o viraj sert olabilir yada ortasında bir tehlike olma olasılığı vardır.)

  Virajları değerlendirmede kullanacağımız en önemli yöntem Limit Noktası Takibi / Analizidir.

  Limit Noktası; önünüzdeki viraja bakarken (düzlüğündeyken) görebildiğiniz en son noktadır.(Önünüzdeki yolun, görebildiğiniz en sonundaki, sağ ve sol tarafının birleştiği nokta.)

  Bu tekniği kullanmak için, öncelikle o noktaya ulaşmadan durabileceğinizden emin olun. Sonra kendinize sorun. Sizden uzaklaşıyor mu? Eğer uzaklaşıyorsa, daha da ilerisini (virajın dönerek ilerlemesini) görebiliyor musunuz?. Görebiliyorsanız, giriş hızınız uygundur. (Viraj içerisinde fren yapmak zorunda kalmazsınız.)

  Eğer limit noktası sabit bir şekilde hareketsiz durup size doğru yaklaşıyorsa, hızınız o viraj için fazla demektir. (Hızınıza göre viraj çok sert kalacaktır.) Viraja girmeden önce limit noktasının sizinle beraber hareket edip ilerlemesini (bu, kapalı virajın girişinden sonraki ilerleyen devamını da görmeye başlamış olmanız demektir.) sağlayıncaya kadar hızınızı düşürmek, azaltmak zorundasınız.

  Bu analizi ve ayarlamayı, daha viraja girmeden, düzlüğünde viraja yaklaşırken yapıp, bitirmek zorundasınız.

  "Limit Noktası Analizi" görüşün ciddi anlamda kapalı olduğu yollarda, virajları değerlendirmekle ilgili, size son derece güvenilir çözümler sunar.

  Bu tekniğin oturması uygulama ve zaman gerektirir.Ama, başarıp doğru şekilde uygulamaya başladığınızda, görüşünüze göre doğru hızlarda olmanızı ve viraj içinde (öncesinden görmediğiniz bölümünde) bir tehlike ile karşılaştığınızda güvenle durabileceğiniz hızda olmanızı sağlar.

  Uğur ERTEKİN

  Gönderilen Mar 02 2010, 06:19 PM Yayınlayan ART Ne ile 4 comment(s)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x