in

ART

ART

January 2011 - Mesaj


 •   İleri Sürüşteki 4.S Speed

  Mon, Jan 17 2011 19:24
  1,858 Okundu  

   

  İleri Sürüşteki 4.S Speed- Hız 'ın anlamı üzerine..

  Eğer;

  Akan bir trafiğin içinde, trafiğin ortalama hızına uymak adına az gaz açmıyor, düşük hızlarda aralarda kalarak, sağdan soldan sıkıştırılarak seyir ediyorsanız,

  Viraj çıkışlarında öne gitme eğiliminde olan ağırlığı, tekrar arka lastiğe verip motorun stabilitesini maksimum hale getirmek adına gaz açmıyorsanız,

  Önünüzde sizden yavaş giden bir aracı - potansiyel tehlikedir-, bir an önce geçmek için planlama yapmayıp, sadece peşinden takip etmeyi (uzun süre) tercih ediyorsanız,

  Uzun yolda (meskun mahaller geçerli değildir), sollama yaparken, bir an evvel o potansiyel tehlikeyi ekarte etmek adına gaz açmıyorsanız (yavaş yavaş geçiyorsanız),

  Herhangi bir tehlikeye yaklaşırken yavaşlayıp, vitesi yavaşlayan hızınıza uygun hale getirip, sonrasında, tehlikeden uzaklaşmak için, tekrar normal hızınıza dönmek adına gaz açmıyorsanız,

  Bazı durumlarda, yavaşlamak yerine, biraz daha hızlanıp tehlikeyi çok daha güvenle atlatacağınızı öngörüp, planlayarak, gaza biraz daha dokunmuyorsanız (mükemmel planlama ve konumlanma gerektirir),

  İleriye bakmayıp, düşünmeden, tehlike analizleri yapmadan, tehlikeleri öngörmeden, sürüş planlamaları yapmadan, tehlikelere yaklaşım hızlarınızı ve tehlikeden uzaklaşma hızlarınızı gaz hassasiyeti ile değil, ani gaz kapamaları ve sert gaz açışları ile yapıyorsanız....vb. gibi bir şürü şey...

  4.S- Speed- sürüşünüzde eksik demektir.

  Eğer 4.S'i sadece süratli gitmek olarak algılıyorsanız güvende değilsiniz. Ki süratli gitmek değildir.

  Sistem'in son aşaması olan İVMELENME aşaması da 4.S'dir.

  Kısaca SPEED (HIZ), hızlanmayı, akselarasyonu, yavaşlamayı, güvenli bir şekilde kullanabilme kabiliyetidir. Ki bu güvenli çabukluğu getirir.

  İleri Sürücü, diğerlerinden farklı olarak, her zaman farkında ve hem kendi hem de başkalarının güvenliğini arttırıcı bir şekilde, gerekli her durumda, kendi menfaatine, bilinçli olarak ivmelenmeyi ve yavaşlamayı hassas bir şekilde hep planlayarak kullanır. Ve bu bir beceridir. Ve bu beceri 4.S olarak adlandırılmaktadır.

  Bu konuda İleri Sürücüdeki gene en büyük fark, iyi bir planlama ile, hassas bir şekilde, her zaman tehlikelere yaklaşırken erken yavaşlayıp, iyi bir planla uzaklaşmak adına erken gaz açmasıdır. (Virajlar dahil; Yavaş gir-Hızlı Çık)

  Hız konusunda hep doğru uygulanan, bir bakıma ''erken yavaşla-erken hızlan'', güvenliği maksimize ederken, güvenli çabukluğu da sağlamaktadır.

  Tümünün yani 4S'in (Dördüncü S değil - Dört S) toplamındaki beceriler, ileri sürüş'ü oluşturur. Eksikse yapılan sürüş ileri sürüş değildir. Ve inanınız güvenli değildir. Örnek; Yavaş gir-Hızlı çık - Erken yavaşla-Erken Hızlan; Bu mutlaka; 1-Güvenli olmalı, 2- Sistemli olmalı, 3- Smooth olmalı. 3'ünden biri dahi eksikse ileri ve güvenli sürüş değildir.

  Bu sebeple, ileri bir sürücü için 3S'in yettiği (böyle birşey olamaz), doğrusu: 4.S becerisinin olmadığı (Yani ''HIZ'ı'' kullanma becerisi) bir sürüş olamaz.

  Sadece 3S'in olduğu bir sürüş için motorun gaz kolunun iptal edilmesi gerekir. Bu sebeple herkesin sürüşünde (motora yeni başlayan acemiler dahil) 4.S vardır. (Sadece ileri sürücünün yaptığı gibi, kendi ve başkalarının güvenliğini maksimize etmek önceliği ile, becerili bir şekilde kullanamazlar...ya da daha doğrusu kullanmayı bilmezler.)

  Şimdi kendinize mutlaka sormanız gerekenler;

  -Acaba bunu yukarıda yazdığım ve Hakan'ın alıntı yapmış olduğum yazısında olduğu gibi , becerili bir şekilde mi kullanıyorsunuz?

  -Yoksa sadece öylesine mi?

  -Ya da sadece, ki en tehlikelisi, yanlış bir şekilde süratli gitmek adına mı?

  Bunun gerçekçi öz eleştirisini mutlaka yapınız lütfen.

  Tüm eğitimlerde bunun doğru mantalitesini verebilmek adına inanınız çok uğraşıyorum. (Keşke herkes bunu bu şekilde aktarabilse. Bir şeyler de hata var malesef...)

  Yazan :
  Uğur ERTEKİN
  ART Motoakademi

  Gönderilen Jan 17 2011, 07:24 PM Yayınlayan ART Ne ile 3 comment(s)

 •   Doğru Mantalite

  Mon, Jan 03 2011 20:40
  3,654 Okundu  

   

  Doğru Mantalite

  Motosiklet kullanımında DOĞRU MANTALİTE'nin Önemi

  Bugün birisi dedi ki; ''Eğitim zararlı galiba abi''.

  ''Neden böyle düşünüyorsun?'' dedim?

  Dedi ki; ''Kaza yapanlar hep eğitimli olanlar.'' .......konuştuk...konuştuk...konuştuk....

  Sevgili Arkadaşlar,

  Bu çok ama çok önemli..''Kaza yapanlar hep eğitimli olanlar'' cümlesini yabana atmayınız. Dışarıdan birçok kişi bunu böyle de görebiliyor. Kesinlikle haksız da sayılmazlar aslında çünkü böyle algılanmasında suç azıcık da bizlerde. Hep beraber birazcık şapkayı önümüze koyalım ve düşünelim.

  İyi motosiklet sürücüsü, hem motoru iyi kullanan (İleri Sürüş- Hakimiyet), hem de doğru mantaliteye sahip olan sürücüdür. Ne kadar iyi kullanırsanız kullanın,doğru mantaliteye sahip değilseniz, kesinlikle Doğru İyi Sürücü değilsinizdir. Hem kendinize, hem de yoldaki diğer tüm kullanıcılara, zararı dokunabilecek bir pozisyondasınız demektir. Yani ''tehlikeli'' sinizdir.

  Kendime kızıyorum. Motosikleti sürme konusunda kişileri geliştirebilidiğime inanıyorum ama tam tamına doğru mantaliteyi verebilme konusunda hala çok eksikliklerim olduğunu düşünüyorum (Bu konuda kendimi ciddi revize etmem, bu konuya çok daha fazla önem vermem gerek..)

  Eğitim alan sürücü düşmez diye birşey yok tabiki.. Eğitim, diğer eğitimsiz sürücülere oranla, sizlerin kazaya karışma riski oranını çok daha aza indirir sadece. O da öğrendiklerinizi ugularsanız. İşte bu noktada,motor konusunda doğru, olgunlaşmış bir mantaliteye sahip değilseniz, kazaya hekesten fazla açıksınız demektir. Yani kazaya karışma riskiniz fazlalaşır..

  Çünkü doğru mantaliteye sahip değilken, sürüş seviyeniz geliştikçe, motora hakimiyetiniz arttıkça, daha da çok kazaya açık hale gelirsiniz. Ve kaza yapmanız an meselesi haline gelir.

  Neden mi?;

  Bir sürücü düşünün..Ürkek ve hep o meşhur Yusuf'la gezen. Sonra o sürücü, ürktüğü şeylerin çözümünün metodlarını buluyor..Deniyor ve bakıyor ki işe yarıyor..Uyguluyor, pratikler yapıyor..Ve sürüş seviyesi (motor hakimiyetiyle beraber) ilerliyor..Ve; aman ne güzel, çözdüm ben bu işi diye düşünmeye başlıyor. Seviyesi geliştikçe, birilerine bunu gösterme arzusu ve hırsı başlıyor..Ben sizden iyiyim, ya da en az sizin kadar iyiyim egosu öne çıkmaya başlıyor. Mentalite tümüyle buna yoğunlaşıyor = Motosiklete binmek demek = Birilerine ne kadar iyi kullandığını göstermek = Daha hızlı...daha süratli..daha hızlı...daha süratli...düşünmeden....Tek amaç = Ben de Virajlarda En hızlılardan birisiyim.. Mantalitesi sadece buna odaklanmıştır artık. Ve o sürücü ilk olarak Hız Bilincini kaybeder.. Artık süratlerini bulunduğu koşullara göre, gördüklerine göre değil, sadece ve sadece hızlı olma üzerine kurar ve ayarlar hep. (Sigortacı olsam, Psikolojik bir testle bunu çözmek kolay ise, bu testi yapmadan sürücüleri kasko yapmam..Ve bu mantalitedeki birisi kesinlikle kasko yapılmaz..Kaza yapacak çünkü..)

  Hepiniz hatırlarsınız..Katıldığınız eğitimlerin sonunda kaç defa ''Şimdi daha da dikkatli ve yavaş kullanın..''Aşırı Kendine Güven'' hastalığına dikkat dendiğine...Eminimki herkes işin başında iken buna dikat ediyor. Ama seviyesi ilerledikçe.....hala dikkat ediyor mu acaba?? Bunu kendinize sormanızı ve üzerine düşünmenizi istiyorum. (Gerçekçi Öz Değerlendirme (Eleştiri) )

  İyi Sürücüde olması gereken Doğru Mantalite nedir?

  Cevabı en basit haliyle, felsefe yapmadan; İleri Sürüş ile beraber, hiçbir koşulda, ödün vermeden Güvenli Sürüş'ü de devam ettiren bakış açısı ve zihniyetdir. (İleri Sürüş ve Güvenli Sürüş ile ilgili yazımı hatırlayınız..) Ve bu Güvenli Sürüş, her koşulda, sürücünün sadece kendi güvenliğini değil, yoldaki tüm diğer kullanıcıların da güvenliğini gözeten bir sürüş olmak zorundadır (beraber seyahat ettiği motorcu arkadaşlarının ki de dahil).. Beyin, sadece daha da hızlı' ya değil, daha da güvenli, daha da hatasız ve hep bir sürekliliği olan sürüş'ü arzu eder ve uygulamaya çalışır durumunda olmalıdır. Motor üstünde sağ kalmamızı sağlıyacak sürüş ve mantalite budur.

  Silver olmak, Gold olmak, RoSPA olmak, IAM olmak...Motor hakimiyeti gelişmiştir, ileri düzeydedir..Ama eğer doğru manalite hazmedilmemiş ise en tehlikeli gruptur dikkat!! Hem kendilerine hem de çevrelerindekilere..

  Düşmek...Hep deriz ya düşmeyecek motorcu yoktur diye..Her zaman söylerim, benim de, örneğin yarın motora bindiğimde kaza yapmayacağımın garantisi yok ki...Ama biliyorum ki, doğru mantalite ile beraber yaptığım ileri sürüş, kazaya karışma riskimi minimize ediyor. Kanıtı, kanıtları, ortada çok şükür ki..( İstatistiklere göre Kaza Riski en Fazla olan Sürücülerden birisiyim - Yıl içinde herkesten fazla km. yapan sürücüler.)

  Hiç bir zaman lütfen unutmayın..Sürüşlerinizde Güvenlik her zaman önceliklidir. Sürüşlerinizde risk ve tehlikeleri okuma (analiz) yetinizi geliştirme konusuna her zaman öncelik veriniz. Ve şu cümleleri tekrar okuyarak aklınıza lütfen kazıyınız;

  ''......doğru mantaliteye sahip değilken, sürüş seviyeniz geliştikçe, motora hakimiyetiniz arttıkça, daha da çok kazaya açık hale gelirsiniz. Ve kaza yapmanız an meselesi haline gelir.''

  ''Doğru mantalite; İleri Sürüş ile beraber, hiçbir koşulda, ödün vermeden, Güvenli Sürüş'ü de devam ettiren bakış açısı ve zihniyetdir. (İleri Sürüş ve Güvenli Sürüş ile ilgili yazımı hatırlayınız..) Ve bu Güvenli Sürüş, her koşulda, sürücünün sadece kendi güvenliğini değil, yoldaki tüm diğer kullanıcıların da güvenliğini gözeten bir sürüş olmak zorundadır (beraber seyahat ettiği motorcu arkadaşlarının ki de dahil)..Beyin, sadece daha da hızlı' ya değil, daha dagüvenli, daha da hatasız ve hep bir sürekliliği olan sürüş'ü arzu eder ve uygulamaya çalışır durumunda olmalıdır. Motor üstünde sağ kalmamızı sağlıyacak sürüş ve mantalite budur. ''

  Yazan :
  Uğur ERTEKİN
  ART Motoakademi

  Gönderilen Jan 03 2011, 08:40 PM Yayınlayan ART Ne ile 11 comment(s)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x