ART

   ART

"Sollama" Yapmayı Biliyor Muyuz?

Paylaş   Thu, Nov 12 2009 22:23
1,612 Okundu  

Birçok sürücü için, motosiklet ile sollama yapmak basit bir prosedür olarak gözükür ve küçümsenir. Bir aracı veya araçları sollamak, herkese kolaymış gibi gelen, ama aslında hayati önemi olan bir karardır.

Ölümle veya ciddi yaralanmalarla sona eren birçok sollama kazası biz motosiklet sürücülerine bunu zaten göstermektedir. Sadece her şeyde olduğu gibi bu "kararın" öneminin farkında olmak gerekmektedir.

Sollamalar, öylesine yapılan manevralar olmamalıdır. Planlı olmak zorundadırlar. Ve sollama planınız, önünüzde araç görünür görünmez başlamalıdır.

Güvenli, mükemmel yapılan sollamanın ana kuralı; Geçişi bitirdiğinizde, ne geçtiğiniz taşıt ne de varsa karşıdan gelen taşıt, sizin yüzünüzden hızını değiştirmek (genelde bu fren yapmalarıdır) zorunda kalmamalıdır. Öncelikle bu ana kuralı, her sollama koşulunda, unutmayınız!

Öncelikle, dikkatinizin önünüzdeki aracın arkasına odaklanmış hale gelmesine hiçbir zaman izin vermeyiniz. En ideal sollama, halihazırda var olan sürüş ritminizi, minimum bozacak şekilde (mümkünse hiç) yapılan sollamadır. Yaklaşmanız ve geçmeniz temponuzu nerdeyse hiç sekteye uğratmıyacak şekilde (tabi ki güvenliğinizi de maksimum tutarak) gerçekleşmelidir. Ve bunu sadece ve sadece bir plan dahilin de gerçekleştirebilirsiniz.

Motosikletin karıştığı sollama kazaları ile ilgili istatistiklerde, sadece karşıdan gelen araçla çarpışarak kazaya karışma oranı çok düşüktür..Asıl tehlike sollanan araç/lardan gelmektedir. Genel olarak, aniden sinyal vermeden sola dönüş yapabilir. Bir çukurdan vs.. kaçmak adına, hiç beklemediğiniz şekilde ani sola çıkış yaparak (ki sollama anındaysanız kör noktasında da kalmışsınızdır), sizi yolun dışına atabilir.. Geçiş anında, aniden karşı şeridin solunda durmak amacıyla sola kırabilir, size çarpabilir…vs.. Evet, gazı açıp bir anda şimşek hızındaymışcasına bir aracı sollamak eğlenceli gelebilir..ama o hızlardayken aracın sol kapılarından birini bir anda gözümüzün önünde bulmak pek hoş olmayabilir!

Öncesinde sollayacağınız aracın sadece arkasına değil, aynı zamanda taramalar yaparak ileriye bakın..Plan yapmaya zaten başlamış olmalısınız.. Bu plan içerisinde çevredeki yol konumları, şartları, şekilleri de bir yandan değerlendirilmelidir.. Örneğin; Önünüzdeki araç normalden daha mı yavaş gidiyor? Ve bulunduğu konum normalin dışında mı? (Etrafta piknik alanları mı var?..Yolun ilerisinde Solda tali yollar mı var? U dönüşüyle tam geri dönüş yapmak için müsait alanlar mı var?..Sürücüsü bir yandan cep telefonuyla konuşuyor ve dalgın bir şekilde mi kullanıyor vs..)

Yol şerit çizgilerine bakın.. Düz çizgi bildiğiniz gibi sollama yasağıdır..Evet, belki bazı yerlerde motosiklet sürücüsü için bu çizgi çok anlamlı olmayabiliyor.. Motosiklet üstünde çevre hakimiyetimizin arabalara göre çok daha fazla olması sebebiyle, sahip olduğumuz ileri görüş çok daha fazla alanı kapsıyor ve bu sebeple de, öncesinden ileriyi görüp, tek çizgi olmasına rağmen sollamalar yapabiliyoruz. Yalnız çizgiyi geçmeden evvel hep şunu düşünün!; Neden burada sabit tek/çift çizgi var? Azıcık ileride, sağda solda tehlikeli tali yol veya yükselip arkası görünmeyen yol mu var? Yerleşim yeri girişi, meskun mahal hemen azıcık ileride, orada mı? Kavşak ileride mi? ..vs.. Sabit şerit çizgisi bulunan yerlerde, buna benzer soruların cevaplarını ve o koşullarda tehlikelerin olup olmadığı ile ilgili senaryoları hesaplamadan, düşünmeden, sadece görüşe güvenip çizgiyi kesinlikle geçmeyin.

Araçlara yaklaşırken mümkün olan en çok ileri görüşü yakalayacak şekilde yaklaşın, pozisyon alın..İleri görüşü yakaladığınızda da solamaya geçmek için acele etmeyin..Zamanı kullanın..Sollama yapmadan evvel sollama sonunda nereye geçeceğinizi görmek ve bilmek zorundasınız. İleride görüş olsa da, eğer sollama sonunda geçeceğiniz yeri o an için, halihazırda göremiyorsanız, ‘’gözükecek’’ mantığıyla (farz ederek) harekete sakın geçmeyin! Geçiş planınızın sonu mutlaka olsun ve gözüksün!

Önünüzde, aynı anda, ardı ardına hareket eden birçok araç varsa, genelde her seferinde birkaçını sollayarak aralara girer ve ardı ardına sollamalarla geçişleri tamamlarız. Bu tarz sollamalardaki püf nokta; her sollama sonunda müsait olan aralara girerken ki Gaz kullanımınızdır..Aralara giriş mutlaka yumuşak gaz kapamalarla, yumuşak hız kesmelerle (smooth) yapılmalıdır (geçişleri planlarsanız olur). Sertçe frenlere asılarak, aralara dalmak iğrenç gözükür ve iğrençtir de..Tabiki aynı zamanda da tehlikelidir..İşin püf noktası, araya girmeden evvel geçtiğiz son aracın yanına geldiğinizde, yumuşakça gaz kesmeye başlamanızdır. Bu şekilde araya girin ama posizyon olarak bütünüyle şeridinizin ortasına veya tam sağa geçmeyin..Zaten orada fazla kalmayacaksınız..ileri görüşünüzü kapamayacak şekilde en başından itibaren (daha araya girerken) pozisyon alın (orta çizgiye yakın/sol teker izi)..Açıklığı ve geçeceğiniz yeni arayı gördüğünüzde tekrar çıkın ve bu şekilde geçişleri tamamlayın..Giriş ve çıkışlarınızı, çullanırcasına sert hareketlerle yapmamaya çalışın. Her koşulda Smooth olun..Aksi halde ne yaptığını bilmeyen ve ne yapacağını belli etmeyen sersem tavukJ gibi gözükürsünüz.

Diğer yandan sollamalarda bir çok sürücünün genel hatası, gereksiz sinyal kullanımı olmakta..ki bu aslında bütünüyle ‘’vaktini boşa harcama’’ile eşdeğerdir. Son takip ettiğim ve sık sık yanlış sinyal kullanan bir öğrencim VFR kullanıyordu. Bir sollama da sinyalinin çakmasını saydım..Sadece 1 kez yandı ve sollama bitmişti. Karşıdan ve arkamızdan gelen de yoktu.. E bunu kim gördü ki? Sollanan araç mı? Peki ne faydası oldu? Eğer birilerine faydası olmayacaksa, sollama yapacağınızın uyarısını yapmak için ayıracağınız o minicik zamanı dahi, sollama planınıza ve sollama yapmanıza verin.. Eğer sinyal vermeniz gerekiyorsa bu karşıdan gelen, veya sizi arkanızdan takip edip belki de sizi sollamayı düşünen araçların faydasına olmak zorundadır. Gerekiyorsa kullanın! Zamanınızı boşa harcamayın!.

Sollamalarda dikkat etmeniz gereken diğer bir şey ‘’Arka Kontrol’’dür. Omuz üstü bakışı kullanmayın, aynalarınızı kullanın. Öncesinden, halihazırda, arkanızda nelerin olduğunu biliyor olmanızı sağlıyacak sıklıkta arka kontrol yapıyor olmak zorundasınız zaten.. Önünüzdeki araçlara yakınken yapacağınız bir omuz üstü bakış, eğer beklenmeyen bir şey olursa (aracın aniden yavaşlaması gibi), ciddi anlamda reaksiyon zamanınızdan çalar ve sizi soruna sokar.

Sollamalarınızın planlı, kontrollü ve akıcı (smooth) olmasına gayret edin. Unutmayın! Sollamalarda yüzdelik oranları yoktur. Ya %100 dür ya da yapılmaz. Şüpheliyseniz yapmamalısınız!

Pratiğini yapmadıkça hiçbir şeyde iyi olamazsınız. Sadece pratiğini yaparak o konuda mükemmelleşebilirsiniz. Bu sebeple eğer önünüzde bir araç var ise pratik yapınız!

Sevgilerimle

Yazan :
Uğur ERTEKİN
Yayınlanış Tarihi Nov 12 2009, 10:23 PM Yayınlayan ART

Yorumlar

 

Halil Kaya

Tekrar bu konuyu hatırlamamız çok iyi oldu .Teşekkürler

November 12, 2009 11:50 PM
 

Cem YILDIZ

Ugur selam,

Oncelikle bu ilk yazinla birlikte rideturkey.com bilgi birikimine yaptigin katkidan dolayi sana tesekkur etmek isterim. Uyelerimizin degisik gorusleri, degisik yorumlari bir arada gorup karsilastirabilmeleri hem buyuk bir zenginlik hem de onlarin kendi dogrularini bulmalarina yardimci olacak cok degerli bir kaynak.

Ellerine saglik.

November 13, 2009 8:46 AM
 

Devrim Ozgur

Hocam eline sağlık. İyi bir sollamanın getirdiği güvenlik unsuru zaten su götürmez bir gerçek. Birde önünüzde giden sürücü yolda akıcı bir şekilde ilerliyorsa dikakt ediniz; sollamaları çok iyi yapıyordur.

November 13, 2009 12:02 PM
 

Emre Gonen

Son eğitimin son gözleminde yaptığımız konuşmalar gözümün önüne geliyor... Bu yazdıklarınızı sistematik olarak uyguladığımız zaman sollamalar ne kadar da zevkliymiş! :)

November 13, 2009 1:58 PM
 

Onder Yildiz

Sayın Ertekin, demişsiniz ki...".......Diğer yandan sollamalarda bir çok sürücünün genel hatası, gereksiz sinyal kullanımı olmakta..ki bu aslında bütünüyle ‘’vaktini boşa harcama’’ile eşdeğerdir....."

İşte buna katılamayacağım. Bir eğitmenin de bir trafik kuralının ihlal edilemsini tavsiye etmesini de anlamakta güçlük çekiyorum.

İşe yarayıp yaramamasından ziyade, bir alışkanlığın korunup, korunmamasıdır önemli olan. İhtiyaç olursa sinyal veririm mantığı ile sollama yaparsak, kısa süre sonra sinyali hiç kullanmaz oluruz.

54/1-a maddesini ihlal etmemek için, emniyet müdürlükleri aşağıdakileri yazıyor.

(ref: www.bursa.pol.tr/bilgilerinize_detay.asp )

Geçecek araç sürücüsü,

- Geçilecek araç sürücüsünü gündüz ve gece oluşuna göre ses cihazı ile veya kısa ve uzun huzmeli

farlarını ardarda yakarak uyarmaya,

- Sol dönüş lambası ile işaret vermeye,

- Geçilecek araca takip mesafesi kadar önceden sol şeride geçmeye,

- Geçilen araç geriyi görme aynasından görülünceye kadar geçiş şeridinde ilerlemeye,

- Sağ dönüş lambası ile işaret vererek sağ şeride girmekle geçişini tamamlamaya mecburdur.

Güvenli sürüşler dileğiyle...

November 14, 2009 10:40 PM
 

Oktay Sezai Oktem

Sizden alıntı :''Diğer yandan sollamalarda bir çok sürücünün genel hatası, gereksiz sinyal kullanımı olmakta..ki bu aslında bütünüyle ‘’vaktini boşa harcama’’ile eşdeğerdir. Son takip ettiğim ve sık sık yanlış sinyal kullanan bir öğrencim VFR kullanıyordu. Bir sollama da sinyalinin çakmasını saydım..Sadece 1 kez yandı ve sollama bitmişti. Karşıdan ve arkamızdan gelen de yoktu.. E bunu kim gördü ki? Sollanan araç mı? Peki ne faydası oldu? Eğer birilerine faydası olmayacaksa, sollama yapacağınızın uyarısını yapmak için ayıracağınız o minicik zamanı dahi, sollama planınıza ve sollama yapmanıza verin.. Eğer sinyal vermeniz gerekiyorsa bu karşıdan gelen, veya sizi arkanızdan takip edip belki de sizi sollamayı düşünen araçların faydasına olmak zorundadır. Gerekiyorsa kullanın! Zamanınızı boşa harcamayın!.''

Bu paragrafla aynı düşüncede değilim. Her zaman bizden daha önce sollamaya başlamış birileri olabileceğini ve bu araçları fark edememiş olabileceğimizi düşünerek sinyalimizi daha önceden yakmamız gerekir diye düşünüyorum.  Zaten sinyalin yanmamsıyla birlikte sollamaya başlamak kural ihlali diye biliyorum. Yanlış biliyorsam düzeltin .

teşekkürler

November 15, 2009 1:31 PM
 

Oktay Sezai Oktem

Gereksiz sinyal meselesi açıklığa kavuşturulmalı

teşekkürler

November 15, 2009 7:06 PM
 

Ergun DEMIRER

Eğer sinyal vermeniz gerekiyorsa bu karşıdan gelen, veya sizi arkanızdan takip edip belki de sizi sollamayı düşünen araçların faydasına olmak zorundadır. Gerekiyorsa kullanın! Zamanınızı boşa harcamayın!.''

Tamamiyle katiliyorum ve uyguluyorumda, arkamdan veya onumden gelen araci ve araclari benim fark edememe luksum yok!

November 16, 2009 9:10 PM
 

Emir Sahbal

Sevgili Uğur çok güzel özetlemişsin. Anlaması kolya gibi ama uygulaması zor olan şeyler için emek ve zaman gerek. Bir de sistem değişikliği gerçekten zordur. Motor kullanırken araba zihniyetini unutmak gerekir. Bizim pozisyonumuz bile çok farklıdır değil mi?

Eğer kuralları her kes uygulayacaksa o zaman sollama yazısına gerek yok. Zira kanun gereği her kes bizi geçecek hız limitlerinden dolayı :)

Kalın sağlıcakla.

November 17, 2009 12:27 PM
 

Mehmet Karakaya

 Türkiyede en çok yapılan sollama hatalarından biride sollanacak aracı çok yakın takip etmektir.

 Arada yeterli güvenlik mesafesi bırakmayı ben avrupalı sürücülerden öğrendim çünki Türkiyede bunu bilen kişi yok denecek kadar az.Yakın takip sollamalarında kafa çıkarıp tekrar araya girmek çok tehlikelidir.

  Eğer yeterli güvenlik mesafeniz varsa karşıdan gelen araçları görme imkanınız olacak aksi halde yani yakın takipde bazen 1 sn zamanınız bile herşey için çok geç olabilir.

November 22, 2009 5:07 PM
 

Halil KAYA

Sinyal konusunda gercekten verilmeli fakat bir cok surucu sinyalini acık unutup daha buyuk kazalara sebep olmakta yanılıyormuyum .Acaba yukarda sinyal kurallarını hatırlatırken hepimiz 70 km hızlamı gidiyoruz lütfen kurallara girecek olursak once cuvaldızı kendimize batırmalıyız

December 5, 2009 10:21 PM
 

Ugur Ertekin

Merhabalar,

Yurtdışındaydım. Geç cevap verdiğim için kusuruma bakmayınız lütfen. Yeni gördüm.

Öncelikle, başlangıç seviyesindeki sürüşten değil,  ileri seviye sürüşten konuştuğumuzu aklınızdan çıkarmamanızı rica ediyorum.

Sinyaller (sadece dönüş sinyalleri değil, korna çalmak, elle sinyal vermek vb..de dahil ediniz), seyir halindeyken yapacağınız manevrayı öncesinden diğer yol kullanıcılarına bildirmek veya yerinizi belli etmek (korna) adına kullanılır.   Yani ne yapacağınızla ilgili, durumunuzla ilgili ‘’Bilgi’’yi verme araçlarıdır.  

İleri ve Güvenli Sürüşte, planlı ve yolu okuyarak giden bir sürücü, bilgi verme araçlarını sadece ''gerekli'' durumlarda kullanır. ''Gereksiz'' durumlarda kullanmaz. Çünkü güvenlisi budur.

’Gereksiz sinyal kullanmayınız’’ ve ‘’Sinyal kullanmayınız’’ birbirlerinden çok farklı tanımlamalardır.  Siz hiç‘’Sinyal kullanmayınız’’ gibi algılamışsınız. Bulunduğunuz ortamdaki trafiğe, pozisyonunuza ve hızınıza göre ''gereklilik'' durumları değişkendir.

Sinyal ne zaman ''gerekli''?;  Yoldaki diğer kullanıcıların menfaati olan her durumda.. yani; Hem kendinizin  hem de onların  güvenliğini ilgilendiren koşullarda, yapacağınız manevra ile ilgili olarak diğer yol kullanıcılarını haberdar etmeniz ( bilgi vermeniz ) gereken her durumda sinyal vermek zorundasınız. Yoksa nerdeyse her manevranız intiharla eşdeğerdir.

Ne zaman ''gerekli değil''? ;  Ne sizin ne de onların güvenliğini ilgilendiren bir durum yok ise,

yolda ne yapacağınız ile ilgili vereceğiniz bilginin iki tarafa da faydası yok ise,

diğer yol kullanıcısının/ların  vereceğiniz bilgiyi fark edecek durumları yok ise… ''gerekli değildir''.  

Örnek 1; Kalabalık bir şehir trafiğindesiniz. Sağınız solunuz araba dolu. O ortamda mutlaka her türlü manevranızda, pozisyon ve şerit değiştirmeniz gereken her durumda, öncesinden sinyal vermeniz ''gerekmektedir''.  

Örnek 2; Araba sollayacaksınız.. ileriden gelen yok, arkadan gelen yok..yol bomboş ve son derece müsait...sinyal vermenize ''gerek yoktur''. Çünkü vermiş olmanızın ne size ne de sollayacağınız araca herhangi bir artı getirisi yoktur. Siz öncesinden o araca yaklaşım hızınızdan ve sollama şeridine geçişinizden, o arabayı sollayacağınızın bilgisini zaten verdiniz.

Örnek 3; Araba sollayacaksınız.. Ama o anda arkanızdan yaklaşan başka bir araç daha var ve  hızlı.. Sollamaya çıkmadan evvel, hatta daha o araç yaklaşırken daha da öncesinden  mutlaka sinyal vermeniz ''gereklidir''.  Bu, sizin de sollama yapacağınızın bilgisidir ve hem sizin hem de arkadan hızlı bir şekilde yanaşan o aracın güvenliği için gereklidir. (Çoklu araç sollamalarında da sinyal kullanmanız gereklidir..)

Bu örnek senaryoları çoğaltabiliriz…

Bu,  yolu 360 derece okuyup gözlemleyip bilgi toplayarak planlı bir şekilde motorunu süren güvenli sürücünün mantığıdır. Gereksiz durumlarda da devamlı sinyalleri ile oynayıp duran bir sürücü, aslında daha güvensiz seyir etmektedir.

Başlangıç seviyesinde olmayan, averajı geçmiş bir sürücünün sinyal el alışkanlığı hali hazırda oturmuştur. Hele motorunu ‘’Sistemli’’ bir şekilde doğru kullanmanın tekniklerini biliyorsa kesinlikle sinyalini hep doğru ve güvenli bir şekilde kullanır. ''Gerekli'' her durumda kullanıyor durumundadır ve bu mantık sayesinde de açık unutma riski nerdeyse hiç yoktur.

Acemi bir sürücü sizce ''gereksiz'' olsa da sinyal kullandığında güvenli mi gitmektedir.?

Trafik kanunu konusu; Gerekli her koşulda uygulanması gerekeni anlatıyor olarak algılayınız..ki zaten verdiğiniz linkte ‘’Buna göre’’ ile başlayan paragraf  gereklilik ile bitiyor ve koşulları sıralamış.. Sonra ‘’Geçecek Araç sürücüsü’’ diye yazdığınız maddeleri vermiş..

Ben de  bir alıntı yapmak istiyorum;  

www.bursa.pol.tr/bilgilerinize_detay.asp

Araç sürücüleri aksine bir hüküm bulunmadıkça,

• Durumun elverdiği oranda gidiş yönüne doğru yolun ''en sağından'' yol çok şeritli ise trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek,

Her zaman, düz yolda seyir halinde iken, yolun en sağını mümkün olduğunca kullanmaktan sakınmanızı tavsiye ederiz. Çünkü güvenliğinizi riske atacak tehlikelerin en çok olduğu yerdir (genelde bütün tehlikeler yolun sağından çıkar..araba, köpek vs..). Ve orada pozisyon aldığınızda, çıkacak ilk tehlikeyle beraber kazaya karışma riskiniz çok fazladır. (Çünkü öncesinden önlem alacak zaman ve mesafeniz yoktur.)

Trafik kanununa göre hız limitimiz maksimum 77km/h . Bu genel olarak, kanuna göre, hep yolun en sağını kullanmak zorundasınız demektir. Sizce güvenli mi?

Lütfen yanlış anlamayınız. Kuralları ihlal etmenizi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sadece gerekli durumlarda, hem kendi hem de başkalarının güvenliğini arttırıp, ön planda tutacak şekilde esnetmek zorunda olduğunuzun farkına varmanızı tavsiye ediyorum.

Umarım açıklayıcı bir cevap verebilmişimdir.

Selamlar.

December 16, 2009 5:26 AM
 

Halil Kaya

Şimdi daha açıklayıcı olmuş umarım arakadaşlarımız da aradığı cevabı buldular

December 21, 2009 7:37 PM
 

Omer ARZUMAN

Sayin Ugur ERTEKIN ,agziniza saglik.Bahsettiginiz tarz  trafik seyrini cok sik yapan kisi olarak verdiginiz bilgiler cok onemli ve egitici buldum.Bilgi aktariminizin devami temennisi ile herkeze iyi surusler.

January 27, 2010 11:17 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


ART Hakkinda

Biz motosiklet sürücüleri her gün binlerce araç arasında yol alıyoruz. Ülkemizin yol ve trafik koşullarında diğer sürücüler ve yayaların arasında fark edilmediğimizi biliyoruz.. Bu durumda yol ve trafik koşullarını en iyi değerlendirebilmek amacıyla motosiklet sürücüleri olarak becerilerimizi ve araçlarımız üzerindeki güvenliğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bunu da ancak İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri‘ ni öğrenerek becerebiliriz.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x