ART

   ART

Virajları Değerlendirme

Paylaş   Tue, Mar 02 2010 18:19
2,167 Okundu  

Her zaman yineliyoruz. Virajın içindeyken fren kullanmaktan kaçınınız. Çünkü; virajda tümüyle yönlenmeye verilmiş olan lastik yanaklarındaki tutuşun bir kısmını da frenleme için çalmış olursunuz.

Bu durumda da azalmış (birazı frenlemeye gitmiş olan) eksik yönlenme tutuşu nedeniyle lastiklerinizde "kayma" olasılığı artar.İyi bir sürücü iseniz, sürüşleriniz hiçbir zaman kötü olasılıkları yaşama riskini içermemelidir.

Lütfen düşünün ve özeleştiri yapın.

Son zamanlarda, düşündüğünüzden ve beklediğinizden daha sert olduğu için, kaç defa kendinizi bir virajın içindeyken, ortasındayken fren yapar konumda buldunuz? 1 kez mi? 2 mi? 3 veya 4 kez mi? Daha fazla mı yoksa? Öyle ise,önemli bir sorununuz var ve sürekli olarak şansınızı deniyorsunuz demektir.

Bu konudaki sorununuz virajları değerlendirme ile ilgili. Eğer yanlışlarınızı sürdürürseniz, sonuçları çok kötü olabilir.(Özellikle kırsal yolarda!) Bunu, kaza istatistikleri açıkça gösteriyor.

Bir viraja girmeden önce, o virajı değerlendirmede (daha düzlüğünde,viraja yaklaşırken) bizlere yardımcı olabilecek, viraj çevresinden alabileceğimiz ipuçları vardır.Sözgelimi; yol tabelaları ve işaretlemeler.
(Ne yazık ki yol eğitimlerine katılan sürücülerde gördüğüm eksikliklerin başında, yol tabelalarını ve işaretlemelerini izlememe ve okumama geliyor. Katılımcıların önemli bir bölümü tabelaların ve işaretlemelerin farkında bile değil.) Karayolları tabelaları ve işaretlemeleri, virajları değerlendirmede kullanabileceğiniz en belirgin bilgi ve ipuçlarını verirler. Viraj çevresindeki ağaçların, çalıların, aydınlatma direklerinin, yapıların dizilişleri de virajın yapısı ve sertliğiyle ilgili bilgiler ve ipuçları verir. Yol üzerindeki lastik kayma izleri, geçmiş hataların işaretleri,bildirimleridir. Yeter ki düşünerek bakalım.

Bizden önce viraja giren bir aracın hızı ve konumu, girişte fren lambasının yanıyor veya yanmıyor olması çok değerli bilgiler iletir. (Fren lambası yanık giriyorsa, o viraj sert olabilir yada ortasında bir tehlike olma olasılığı vardır.)

Virajları değerlendirmede kullanacağımız en önemli yöntem Limit Noktası Takibi / Analizidir.

Limit Noktası; önünüzdeki viraja bakarken (düzlüğündeyken) görebildiğiniz en son noktadır.(Önünüzdeki yolun, görebildiğiniz en sonundaki, sağ ve sol tarafının birleştiği nokta.)

Bu tekniği kullanmak için, öncelikle o noktaya ulaşmadan durabileceğinizden emin olun. Sonra kendinize sorun. Sizden uzaklaşıyor mu? Eğer uzaklaşıyorsa, daha da ilerisini (virajın dönerek ilerlemesini) görebiliyor musunuz?. Görebiliyorsanız, giriş hızınız uygundur. (Viraj içerisinde fren yapmak zorunda kalmazsınız.)

Eğer limit noktası sabit bir şekilde hareketsiz durup size doğru yaklaşıyorsa, hızınız o viraj için fazla demektir. (Hızınıza göre viraj çok sert kalacaktır.) Viraja girmeden önce limit noktasının sizinle beraber hareket edip ilerlemesini (bu, kapalı virajın girişinden sonraki ilerleyen devamını da görmeye başlamış olmanız demektir.) sağlayıncaya kadar hızınızı düşürmek, azaltmak zorundasınız.

Bu analizi ve ayarlamayı, daha viraja girmeden, düzlüğünde viraja yaklaşırken yapıp, bitirmek zorundasınız.

"Limit Noktası Analizi" görüşün ciddi anlamda kapalı olduğu yollarda, virajları değerlendirmekle ilgili, size son derece güvenilir çözümler sunar.

Bu tekniğin oturması uygulama ve zaman gerektirir.Ama, başarıp doğru şekilde uygulamaya başladığınızda, görüşünüze göre doğru hızlarda olmanızı ve viraj içinde (öncesinden görmediğiniz bölümünde) bir tehlike ile karşılaştığınızda güvenle durabileceğiniz hızda olmanızı sağlar.

Uğur ERTEKİN
Yayınlanış Tarihi Mar 02 2010, 06:19 PM Yayınlayan ART

Yorumlar

 

Erhan Yilmaz

Ben yeni bir sürücü olarak viraj içinde iki kez fren yaptım.İlkinde hafif kaydım ama düşmedim.İkincisinde daha hafif fren yaptım ve kaymadan atlattım.Henüz acemi olduğumu düşünüyorum ve bu gibi yazıları dikkatle takip ediyorum.Paylaşımınız için teşekkürler.

March 4, 2010 11:04 PM
 

Ahmet Adıgüzel

Çok açıklayacı bilgiler için teşekkürler

March 9, 2010 11:28 PM
 

selami şenel

merhaba bütün yorumcular gibi bende bilgiler için teşekkür ediyorum.ben biraz değişik bir yorum yapmak istiyorum uğraşların egoların hatta sevilen her şayin icrasında mutlaka teknik ve yaşanmışların yeri önemlidir ne yapmak istediğinize hedef koymanıza bağlı. teknik bilgileri edinebilirsiniz hiç düşündünüzmü bunların hangisini hangi şartlarda kullandınız limtleri zorlamanın dışında temel bilgilerin yeterli olduğunu düşündünüzmü birde böyle bakmak lazım ben 38 yıldır 11 motorla bu güne kadar yüzbin lerce yol katettim bunun %80 i eşim arkamda yaptım birtek kez motorumu ne yatırdım nede kaza yaptım çok şükür ben hiçbir eğitim almadığım gibi alan bir çok arkadaşımın zaman içindeki zor durumlarını yıllardır takip ediyorum bu şu demektir özel parkurların ve sürüşlerin dışında trafik içinde yollar ,virajlar nasıl olursa olsun 90,120,140 km farketmiyor zaman içinde kazandığınız refleks ve şuuraltı edinimler size bedensel olarak; gözler, oturuş biçimi ve yükünüze göre beninizin verdiği yaptırım koordinatları risk almanızı önlüyor israr ederseniz inadına işte ozaman kötü sonu görmüş oluyorsunuz.eğitimin var olduğuna inanıyorum ama ne kadar eğitim alınsada her şeyin sürücüye ve yapısına bağlı olduğuna daha çok inanıyorum motor dünyasına keyifli sürüşler diliyorum  

October 7, 2010 10:38 PM
 

Çağrı

Eğitim kesinlikle imkanlar dahilinde (mesela bu tip ustaların yazılarını okuyarak bile) alınmalı, edinilmelidir (internetten parasız, teorik bile olsa eğitim alınabilir, bunun pratiği çalışılabilir). Ancak Selami Şenel'e bazı noktalarda katılıyorum. Motosiklet sürüşünde sürücünün genel kişilik özellikleri bile sürüşü etkileyen şeylerdir bana göre. Pek çok eğitime katılmış ama kişiliğindeki agresif kullanım, ille de limit zorlama özelliklerini aşamamış biri ile aynı oranda motor kullanmış fakat eğitim almamış sakin kullanan biri arasında eğitimlinin riski daha fazla gibi duruyor... Bu demek değil ki eğitim almayalım, aksine etrafımdaki herkese bunu öğütleyen biriyim. Ama Şenel'in bahsettiği gerçekleri de gözardı etmemek lazım. Türkiye'nin yol şartları ve o yollardaki aklınıza bile gelmeyecek sürücü hataları siz ne kadar iyi kullanırsanız kullanın riske girmenize yol açabilir. Bazen öyle şeyler yaşanıyor ki (tamamen karşı taraf kaynaklı) sizin eğitiminizin olup olmaması fark etmiyor maalesef.

Bilgiler için teşekkürler, zevkle takip ediyorum.

January 21, 2011 11:03 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


ART Hakkinda

Biz motosiklet sürücüleri her gün binlerce araç arasında yol alıyoruz. Ülkemizin yol ve trafik koşullarında diğer sürücüler ve yayaların arasında fark edilmediğimizi biliyoruz.. Bu durumda yol ve trafik koşullarını en iyi değerlendirebilmek amacıyla motosiklet sürücüleri olarak becerilerimizi ve araçlarımız üzerindeki güvenliğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bunu da ancak İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri‘ ni öğrenerek becerebiliriz.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x