ART

   ART

Panik Durumlarda Adrenalin Faktörü

Paylaş   Tue, Dec 14 2010 19:50
1,396 Okundu  

 

Panik Durumlarda Adrenalin Faktörü

Konu başlığına baktığınızda tam olarak neden bahsettiğimi anlamanız muhtemelen zordur. Lütfen aşağıdaki yazımı dikkatli bir şekilde okuyunuz. Birçok kişinin farkında bile olmadığı bir kaza sebebinin nedenini ve ondan kurtulma yöntemini anlatmaya çalışacağım;

"BEKLENMEDİK PANİK DURUMLARDA KENDİNİZLE KONUŞMANIZ, HAYATINIZI KURTARABİLİR."

Teorilerden de dinlediğiniz ve hep okuduğunuz gibi, güvenli sürüşte verilen mesaj her zaman çok açık ve basittir: Öğrenmiş olduğumuz bilgi ve teknikleri mümkün olduğunca pratikler yaparak geliştirmek. Yani; Çalışmalı.. Çalışmalı.. Çalışmalıyız…

Sürekli pratik yaparsak, gerekli panik durumlarda yapılması gerekeni, hatasız bir şekilde çok çabuk yapabilecek beceri ve güvene sahip olacağımızı biliriz. Dahası, pratik yapmak, kaslarımıza ve zihnimize gerekli şeyleri yaparken; çok az düşünerek, gerekli kontrolleri bulmak konusunda kazanacağımız zaman ve o kontrolleri kullanırken gerektiği kadar güç kullanma alışkanlıklarını sağlar.

Diğer bir deyişle, pratik, bizlere, panik durumlarla karşılaştığımızda yapmak zorunda olduğumuz şeyi zaman kaybetmeden, kontrolü elimizde tutarak, sırasıyla yapmamızı ve tamamlamamızı öğretir.

Yeterince pratik yaptınız diyelim. Peki, vücudunuz, gerçek bir tehlike ile karşılaştığınız o anlarda adrenalin ile dolmuşken de, aynı gerekli şeyleri pratik yaparken çalıştığınız gibi gerçekten yapabileceğinizden emin misiniz?

Aslında gerçek cevap hem “evet” hem de “hayır”dır. Mutlaka yapılması gerekeni yapmak için hazır olacaksınızdır, fakat pratiğini yapmadığınız, yapamadığınız şey “o” adrenalinle baş etmektir. Pratik yaparak acil fren çalışırken, kendinizi gerçekten hayatınızı kurtaracak o gerekli acil freni yapma moduna koyamazsınız. Aslında pratik yaparken öyle güvenli bir alanda çalışıyorsunuzdur ki, yaptığınız hatalar yüzünden hastanelik olmaz, aksine ders çıkarır ve kendinizi o konuda mükemmelleştirmeye çalışır, sonuç olarak da mükemmelleşirsiniz de.

Gerçek hayatta eğitiminizi, teoriden gerçekçiliğe götüren bir bağlantı kurmaya ihtiyacınız vardır.

Burada ne demek istediğimi bir örnekle açıklayayım; Bir sağ viraj alıyorsunuz ve o anda karşıdan bir arabanın geldiğini görüyorsunuz. Araba orta şeridi ihlal ediyor görünüyor ve bir anda dikkatinizi çekti!! Aslında siz o anda ona kilitlendiniz!! (hedefe kilitlenme). Ne yaparsınız? Biliyorsunuz ki (öğrenmiştiniz) motosiklet “nereye bakarsanız oraya gider”, bunu defalarca yaşadınız ve çok iyi biliyorsunuz. Hedefe kilitlenmenin (nereye bakarsan oraya gider), öldürücü olduğunu da biliyorsunuz. Peki, o halde neden arabaya kilitlendiniz? Neden hala ona bakıyorsunuz? Çünkü Kilitlendiniz.

Bu durumlardaki sürüş deneyiminizin çoğu sadece pratik yapmak olmuştur. Bilirsiniz ki kafanızı ve bakışınızı o gelen araçtan çevirip bir kaçış rotasına bakmadığınız sürece direk olarak onun üstüne gideceksiniz. Fakat o arabaya kilitlendiğinizi fark ettiğiniz anda vücudunuz adrenalin üretmeye başlamış ve kan dolaşımınıza pompalamaktadır. Böylelikle; savaş uçaklarındaki pilotların bazı zor durumlarda yaşadıklarına benzer bir PANİK ATAK başlayacaktır.

Bu beladan kurtulmak için tek yapmanız gereken kendinizle kask’ınızın içinde konuşmanızdır;

“Gitmek istediğim yere bakmalıyım!” tarzında bir şey söylemeniz gerekir. Veya;
”Arabaya bakma!! Şurası gitmek istediğin yer!”
‘‘Hadi canım şu tarafa gidelim!”
”Çevir Kafanı!!” vs.. vs..

Çok ilginç değil mi?? Aslında kendi kendinizle konuşurken hangi kelimeleri kullandığınız önemli değil. Asıl önemli olan yapılması gerekeni yapmak için kendinize söylediklerinizdir. Bu konuşmalar, çalışmalarınızda (pratik yaparak) öğrendiklerinizi geri çağırır ve kolayca gerekeni yaparsınız. Kendinizle konuşma egzersizi o kadar önemlidir ki ani durumlarda sizi donduran (bildiğinizi ve çalıştığınızı yapmayı önleyen) adrenalinle başa çıkmak için gerekli olan şeydir. Resmen bir tetik görevi görür.

Bir ipucu; Bunu yaparken (kendi kendinizle konuşma), kendinizle kavga etmeyin. Sadece aktiviteyi başlatacak ufak bir cümle yeterlidir. O kısa cümle, kas hafızası ve pratiklerle edinmiş olduğunuz alışkanlıkları harekete geçirir ve gerekeni yaptırtır...

Öğrenmenin sonu yok.

Sevgilerimle

Yazan :
Uğur ERTEKİN
Yayınlanış Tarihi Dec 14 2010, 07:50 PM Yayınlayan ART

Yorumlar

 

Umit Cicek

Teşekkürler Uğur Hocam, hayat kurtaracak bir bilgi... :)

December 14, 2010 9:45 PM
 

halil tandogan

çok teşekkür ederim, çok güzel paylaşım:))

December 14, 2010 10:19 PM
 

Ali ihsan Eser

çok önemli bir bilgiymiş...teşekkürler...birkeresinde bozcaada dönüşünde akşama kalmıştım ve hava buz gibiydi.motorun üstünde donucam nerdeyse...::)).kendimi şöyle telkin ediyordum..soğuk yok..soğuk yok..soğuk yok..::))...gerçi yinede çok üşüdüm...ama ertesi gün hasta falan olmadım.....kesin üşütüp hasta falan olurum diye düşünmüştüm..belkide senin teorinin sonucu hasta olmaktan yırttım...::))

December 15, 2010 1:47 AM
 

Nuri Oktem

Uğur hoca değerli bilgiler için çok teşekkürler.

Bilinçli olmasa da motor üzerinde benzer konuşmaları kask içinde kendimle yapıyordum. Şimdi doğru yaptığımı öğrendim.

December 15, 2010 12:16 PM
 

Koray ATMACA

Teşekkürler Uğur Hocam.Çok tekrarlı pratik yapmakla ilgili bir bilgiyi de ben ilave  edeyim.Paraşüt eğitiminde de ;yer eğitimi kısmında defalarca uçaktan kapı çıkışı, kübbe kontrolü ve inişte ki 5 nokta taklası yaptırılır.Defalarca derken tekrar sayıları inanın çok fazladır.Söylenen şu dur;açık bilinçle,doğal ortamın da(daha ayakların toprağa basarken) mükemmel olarak yaptığının %50'sini atlayışta yapabilirsen iyidir.Çalışmaya devam...Her sürüş bir fırsat eğitimidir...

March 30, 2011 12:16 AM
 

SABAN AKSAN

Ugur Hocam, ilgiyle okudum,cok faydali bilgiler, deneyimler bunlar, cok tesekkurler.

April 16, 2012 11:14 AM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


ART Hakkinda

Biz motosiklet sürücüleri her gün binlerce araç arasında yol alıyoruz. Ülkemizin yol ve trafik koşullarında diğer sürücüler ve yayaların arasında fark edilmediğimizi biliyoruz.. Bu durumda yol ve trafik koşullarını en iyi değerlendirebilmek amacıyla motosiklet sürücüleri olarak becerilerimizi ve araçlarımız üzerindeki güvenliğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bunu da ancak İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri‘ ni öğrenerek becerebiliriz.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x