ART

   ART

Doğru Mantalite

Paylaş   Mon, Jan 03 2011 20:40
3,668 Okundu  

 

Doğru Mantalite

Motosiklet kullanımında DOĞRU MANTALİTE'nin Önemi

Bugün birisi dedi ki; ''Eğitim zararlı galiba abi''.

''Neden böyle düşünüyorsun?'' dedim?

Dedi ki; ''Kaza yapanlar hep eğitimli olanlar.'' .......konuştuk...konuştuk...konuştuk....

Sevgili Arkadaşlar,

Bu çok ama çok önemli..''Kaza yapanlar hep eğitimli olanlar'' cümlesini yabana atmayınız. Dışarıdan birçok kişi bunu böyle de görebiliyor. Kesinlikle haksız da sayılmazlar aslında çünkü böyle algılanmasında suç azıcık da bizlerde. Hep beraber birazcık şapkayı önümüze koyalım ve düşünelim.

İyi motosiklet sürücüsü, hem motoru iyi kullanan (İleri Sürüş- Hakimiyet), hem de doğru mantaliteye sahip olan sürücüdür. Ne kadar iyi kullanırsanız kullanın,doğru mantaliteye sahip değilseniz, kesinlikle Doğru İyi Sürücü değilsinizdir. Hem kendinize, hem de yoldaki diğer tüm kullanıcılara, zararı dokunabilecek bir pozisyondasınız demektir. Yani ''tehlikeli'' sinizdir.

Kendime kızıyorum. Motosikleti sürme konusunda kişileri geliştirebilidiğime inanıyorum ama tam tamına doğru mantaliteyi verebilme konusunda hala çok eksikliklerim olduğunu düşünüyorum (Bu konuda kendimi ciddi revize etmem, bu konuya çok daha fazla önem vermem gerek..)

Eğitim alan sürücü düşmez diye birşey yok tabiki.. Eğitim, diğer eğitimsiz sürücülere oranla, sizlerin kazaya karışma riski oranını çok daha aza indirir sadece. O da öğrendiklerinizi ugularsanız. İşte bu noktada,motor konusunda doğru, olgunlaşmış bir mantaliteye sahip değilseniz, kazaya hekesten fazla açıksınız demektir. Yani kazaya karışma riskiniz fazlalaşır..

Çünkü doğru mantaliteye sahip değilken, sürüş seviyeniz geliştikçe, motora hakimiyetiniz arttıkça, daha da çok kazaya açık hale gelirsiniz. Ve kaza yapmanız an meselesi haline gelir.

Neden mi?;

Bir sürücü düşünün..Ürkek ve hep o meşhur Yusuf'la gezen. Sonra o sürücü, ürktüğü şeylerin çözümünün metodlarını buluyor..Deniyor ve bakıyor ki işe yarıyor..Uyguluyor, pratikler yapıyor..Ve sürüş seviyesi (motor hakimiyetiyle beraber) ilerliyor..Ve; aman ne güzel, çözdüm ben bu işi diye düşünmeye başlıyor. Seviyesi geliştikçe, birilerine bunu gösterme arzusu ve hırsı başlıyor..Ben sizden iyiyim, ya da en az sizin kadar iyiyim egosu öne çıkmaya başlıyor. Mentalite tümüyle buna yoğunlaşıyor = Motosiklete binmek demek = Birilerine ne kadar iyi kullandığını göstermek = Daha hızlı...daha süratli..daha hızlı...daha süratli...düşünmeden....Tek amaç = Ben de Virajlarda En hızlılardan birisiyim.. Mantalitesi sadece buna odaklanmıştır artık. Ve o sürücü ilk olarak Hız Bilincini kaybeder.. Artık süratlerini bulunduğu koşullara göre, gördüklerine göre değil, sadece ve sadece hızlı olma üzerine kurar ve ayarlar hep. (Sigortacı olsam, Psikolojik bir testle bunu çözmek kolay ise, bu testi yapmadan sürücüleri kasko yapmam..Ve bu mantalitedeki birisi kesinlikle kasko yapılmaz..Kaza yapacak çünkü..)

Hepiniz hatırlarsınız..Katıldığınız eğitimlerin sonunda kaç defa ''Şimdi daha da dikkatli ve yavaş kullanın..''Aşırı Kendine Güven'' hastalığına dikkat dendiğine...Eminimki herkes işin başında iken buna dikat ediyor. Ama seviyesi ilerledikçe.....hala dikkat ediyor mu acaba?? Bunu kendinize sormanızı ve üzerine düşünmenizi istiyorum. (Gerçekçi Öz Değerlendirme (Eleştiri) )

İyi Sürücüde olması gereken Doğru Mantalite nedir?

Cevabı en basit haliyle, felsefe yapmadan; İleri Sürüş ile beraber, hiçbir koşulda, ödün vermeden Güvenli Sürüş'ü de devam ettiren bakış açısı ve zihniyetdir. (İleri Sürüş ve Güvenli Sürüş ile ilgili yazımı hatırlayınız..) Ve bu Güvenli Sürüş, her koşulda, sürücünün sadece kendi güvenliğini değil, yoldaki tüm diğer kullanıcıların da güvenliğini gözeten bir sürüş olmak zorundadır (beraber seyahat ettiği motorcu arkadaşlarının ki de dahil).. Beyin, sadece daha da hızlı' ya değil, daha da güvenli, daha da hatasız ve hep bir sürekliliği olan sürüş'ü arzu eder ve uygulamaya çalışır durumunda olmalıdır. Motor üstünde sağ kalmamızı sağlıyacak sürüş ve mantalite budur.

Silver olmak, Gold olmak, RoSPA olmak, IAM olmak...Motor hakimiyeti gelişmiştir, ileri düzeydedir..Ama eğer doğru manalite hazmedilmemiş ise en tehlikeli gruptur dikkat!! Hem kendilerine hem de çevrelerindekilere..

Düşmek...Hep deriz ya düşmeyecek motorcu yoktur diye..Her zaman söylerim, benim de, örneğin yarın motora bindiğimde kaza yapmayacağımın garantisi yok ki...Ama biliyorum ki, doğru mantalite ile beraber yaptığım ileri sürüş, kazaya karışma riskimi minimize ediyor. Kanıtı, kanıtları, ortada çok şükür ki..( İstatistiklere göre Kaza Riski en Fazla olan Sürücülerden birisiyim - Yıl içinde herkesten fazla km. yapan sürücüler.)

Hiç bir zaman lütfen unutmayın..Sürüşlerinizde Güvenlik her zaman önceliklidir. Sürüşlerinizde risk ve tehlikeleri okuma (analiz) yetinizi geliştirme konusuna her zaman öncelik veriniz. Ve şu cümleleri tekrar okuyarak aklınıza lütfen kazıyınız;

''......doğru mantaliteye sahip değilken, sürüş seviyeniz geliştikçe, motora hakimiyetiniz arttıkça, daha da çok kazaya açık hale gelirsiniz. Ve kaza yapmanız an meselesi haline gelir.''

''Doğru mantalite; İleri Sürüş ile beraber, hiçbir koşulda, ödün vermeden, Güvenli Sürüş'ü de devam ettiren bakış açısı ve zihniyetdir. (İleri Sürüş ve Güvenli Sürüş ile ilgili yazımı hatırlayınız..) Ve bu Güvenli Sürüş, her koşulda, sürücünün sadece kendi güvenliğini değil, yoldaki tüm diğer kullanıcıların da güvenliğini gözeten bir sürüş olmak zorundadır (beraber seyahat ettiği motorcu arkadaşlarının ki de dahil)..Beyin, sadece daha da hızlı' ya değil, daha dagüvenli, daha da hatasız ve hep bir sürekliliği olan sürüş'ü arzu eder ve uygulamaya çalışır durumunda olmalıdır. Motor üstünde sağ kalmamızı sağlıyacak sürüş ve mantalite budur. ''

Yazan :
Uğur ERTEKİN
ART Motoakademi
Yayınlanış Tarihi Jan 03 2011, 08:40 PM Yayınlayan ART

Yorumlar

 

Birol DURMAZ

Hatırlatmanız için Teşekkürler , ağzınıza sağlık Uğur Hocam.  

January 3, 2011 9:58 PM
 

Gokhan Kuzuoglu

Sağolun Uğur Hocam. Her zaman arkadaşlarıma motor konusunda dediğim şeyi profesyonel ve tecrübeli bir ağızdan yazılı olarak görmek mutlu etti.

Bu yazının umarım Antalya Kosiflerde tamirde gördüğüm her tarafında ART yazan 1200 GS ile alaksı yoktur?

January 3, 2011 10:39 PM
 

Teoman ACAR

Uğur Hocam teşekkürler...

Aynayı kendimize tutmamız gerektiğinin , sık sık hatırlamakta ve hatırlatılmasının zararı hiç yok ,  faydası çoookkkk..

January 3, 2011 10:44 PM
 

Muhterem TOPRAK

Uğur bey yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Aslında önemli olan aşağıdaki noktaları da asla unutmamak;

- Trafik kurallarına ve hız sınırlarına daima uymak

- Motor kullanırken trafiğe konsantre olmak

- Virajda her türlü problemle karşılaşacağınızı düşünerek tedbirli olmak (bizim yollarda yağ, kum eksik olmuyor maalesef,, bozulmuş asfalt da cabası)

January 3, 2011 11:22 PM
 

Ugur Ertekin

Yorumlarınız için teşekkür ederim..

Gökhan bey, inanınız bilmiyorum, ama merak ettim şimdi..

January 3, 2011 11:33 PM
 

Umit Cicek

Uğur Hocam, ellerinize sağlık. Teşekkürler :)

Sadece bilmek değil zaman zaman hatırlamak ve hatırlamakta yarar olan önemli bir uyarı...

January 4, 2011 12:04 AM
 

Gokhan Kuzuoglu

Benim Kırmızı'ya park halindeyken çarptıkları için tamire Kosiflere bırakırken gördüm. Usta sahibini söylemişti ama unuttum. Yanlış hatırlamıyorsam 34 plakalı 1200 GS idi. 3 tane metalik çantalı 6-7 tane ART çıkartması vardı. Yatmış biraz hasarlıydı da bu vesileyle sormak istedim. Neyse sizinki değilmiş ama başka dostunmuş.  :-(

January 4, 2011 2:48 AM
 

Hakan Erman

Neden bazı eğitim alanların daha çok kazaya karıştıkları hakkında şu açıklamayı aklımda tutmaya çalışırım:

"Sürüş eğitimleri size aslında şunu sağlar: reaksiyon için daha fazla zaman.

Bu zamanı daha güvenli sürmek için de kullanmak mümkündür, daha süratli gitmek için de. "

January 5, 2011 9:05 PM
 

Sezi Zaman

Acaba kazan yapan eğitimli kişilerle farklı farklı ama aynı platformlarda bir araya geldiğimizden olabilir mi? Şöyle ki; kaza yapan ve eğitimlerden haberi olmayan bir kişinin kaza haberini anca tv'de ana haber bültenlerinden öğrenebiliriz. Ama eğitim almış bir kişiden dolaylı olarak tanımasak da haberimiz olur. Bu "kaza yapanlar hep eğitimli" cmlesinden tüme varım yapamayız. aynı şekilde "eğitimlilerin hepsi kaza yapar" diyerek tümden gelim de yapamayız...

bu yazdıklarım "2 x 2;  4 ettiği kadar 5'tir de" mantığıyla değerlendirilmiştir :)

January 7, 2011 2:05 PM
 

Evren Candemir

Eğitimlerinizde söylediğiniz 2 sözünüz hiç aklımdan çıkmaz.

Belleğime kazımışım..

1. Her gezinin ilk ve son 50 kilometresi en tehlikeli bölümdür. İstatistiklere göre en "kazaya açık" olduğumuz anlardır. Rotamın başlangıcında pek sorun yaşamamama rağmen son 50 km sinde konsantrasyonumun azaldığını çok net gözlemledim. Bu sebeple de son 40 - 50 km demeden mutlaka durup gücümü ve konsantrasyonumu toplamaya çalışıyorum.

2. Aldığımız her eğitimden sonraki 1 aylık bölüm çok tehlikelidir. İstatistiklerde bu dönemin de oranı yüksektir.

Aldığım her eğitimden sonraki ay boyunca çok çok daha dikkatli olmaya çalışıyorum. Ekstra özen gösteriyorum. Her zaman da işe yarıyor.

İkarus Sendromu'nu hatırlatmakta da fayda görüyorum. Bu sendromun en çok görüldüğü dönem bazen 5-10 K km olarak nitelendiriliyor ama yazınızda belirttiğiniz sürüş mentalitesinin kökü kendine fazla güvenden geçiyor gibi yorumluyorum.

Hatırlatmanız ve değerli yazılarınız için teşekkürler..

January 17, 2011 11:48 AM
 

Mehmet Kucuksoy

Özellikle benim gibi bu işte kendini geliştirmeye yeni başlamış sürücüler için bence çok faydalı bir yazı. Sürüş kabiliyeti arttıkça malesef riskleri umarsamaz hale gelebiliyor insan. Kalitenin sadece sürüş için değil güvenli sürüş içinde geçerli olduğunu çok güzel ifade etmişsiziniz. Teşekkürler...

March 2, 2011 12:27 AM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


ART Hakkinda

Biz motosiklet sürücüleri her gün binlerce araç arasında yol alıyoruz. Ülkemizin yol ve trafik koşullarında diğer sürücüler ve yayaların arasında fark edilmediğimizi biliyoruz.. Bu durumda yol ve trafik koşullarını en iyi değerlendirebilmek amacıyla motosiklet sürücüleri olarak becerilerimizi ve araçlarımız üzerindeki güvenliğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bunu da ancak İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri‘ ni öğrenerek becerebiliriz.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x