ART

   ART

İleri Sürüşteki 4.S Speed

Paylaş   Mon, Jan 17 2011 19:24
1,916 Okundu  

 

İleri Sürüşteki 4.S Speed- Hız 'ın anlamı üzerine..

Eğer;

Akan bir trafiğin içinde, trafiğin ortalama hızına uymak adına az gaz açmıyor, düşük hızlarda aralarda kalarak, sağdan soldan sıkıştırılarak seyir ediyorsanız,

Viraj çıkışlarında öne gitme eğiliminde olan ağırlığı, tekrar arka lastiğe verip motorun stabilitesini maksimum hale getirmek adına gaz açmıyorsanız,

Önünüzde sizden yavaş giden bir aracı - potansiyel tehlikedir-, bir an önce geçmek için planlama yapmayıp, sadece peşinden takip etmeyi (uzun süre) tercih ediyorsanız,

Uzun yolda (meskun mahaller geçerli değildir), sollama yaparken, bir an evvel o potansiyel tehlikeyi ekarte etmek adına gaz açmıyorsanız (yavaş yavaş geçiyorsanız),

Herhangi bir tehlikeye yaklaşırken yavaşlayıp, vitesi yavaşlayan hızınıza uygun hale getirip, sonrasında, tehlikeden uzaklaşmak için, tekrar normal hızınıza dönmek adına gaz açmıyorsanız,

Bazı durumlarda, yavaşlamak yerine, biraz daha hızlanıp tehlikeyi çok daha güvenle atlatacağınızı öngörüp, planlayarak, gaza biraz daha dokunmuyorsanız (mükemmel planlama ve konumlanma gerektirir),

İleriye bakmayıp, düşünmeden, tehlike analizleri yapmadan, tehlikeleri öngörmeden, sürüş planlamaları yapmadan, tehlikelere yaklaşım hızlarınızı ve tehlikeden uzaklaşma hızlarınızı gaz hassasiyeti ile değil, ani gaz kapamaları ve sert gaz açışları ile yapıyorsanız....vb. gibi bir şürü şey...

4.S- Speed- sürüşünüzde eksik demektir.

Eğer 4.S'i sadece süratli gitmek olarak algılıyorsanız güvende değilsiniz. Ki süratli gitmek değildir.

Sistem'in son aşaması olan İVMELENME aşaması da 4.S'dir.

Kısaca SPEED (HIZ), hızlanmayı, akselarasyonu, yavaşlamayı, güvenli bir şekilde kullanabilme kabiliyetidir. Ki bu güvenli çabukluğu getirir.

İleri Sürücü, diğerlerinden farklı olarak, her zaman farkında ve hem kendi hem de başkalarının güvenliğini arttırıcı bir şekilde, gerekli her durumda, kendi menfaatine, bilinçli olarak ivmelenmeyi ve yavaşlamayı hassas bir şekilde hep planlayarak kullanır. Ve bu bir beceridir. Ve bu beceri 4.S olarak adlandırılmaktadır.

Bu konuda İleri Sürücüdeki gene en büyük fark, iyi bir planlama ile, hassas bir şekilde, her zaman tehlikelere yaklaşırken erken yavaşlayıp, iyi bir planla uzaklaşmak adına erken gaz açmasıdır. (Virajlar dahil; Yavaş gir-Hızlı Çık)

Hız konusunda hep doğru uygulanan, bir bakıma ''erken yavaşla-erken hızlan'', güvenliği maksimize ederken, güvenli çabukluğu da sağlamaktadır.

Tümünün yani 4S'in (Dördüncü S değil - Dört S) toplamındaki beceriler, ileri sürüş'ü oluşturur. Eksikse yapılan sürüş ileri sürüş değildir. Ve inanınız güvenli değildir. Örnek; Yavaş gir-Hızlı çık - Erken yavaşla-Erken Hızlan; Bu mutlaka; 1-Güvenli olmalı, 2- Sistemli olmalı, 3- Smooth olmalı. 3'ünden biri dahi eksikse ileri ve güvenli sürüş değildir.

Bu sebeple, ileri bir sürücü için 3S'in yettiği (böyle birşey olamaz), doğrusu: 4.S becerisinin olmadığı (Yani ''HIZ'ı'' kullanma becerisi) bir sürüş olamaz.

Sadece 3S'in olduğu bir sürüş için motorun gaz kolunun iptal edilmesi gerekir. Bu sebeple herkesin sürüşünde (motora yeni başlayan acemiler dahil) 4.S vardır. (Sadece ileri sürücünün yaptığı gibi, kendi ve başkalarının güvenliğini maksimize etmek önceliği ile, becerili bir şekilde kullanamazlar...ya da daha doğrusu kullanmayı bilmezler.)

Şimdi kendinize mutlaka sormanız gerekenler;

-Acaba bunu yukarıda yazdığım ve Hakan'ın alıntı yapmış olduğum yazısında olduğu gibi , becerili bir şekilde mi kullanıyorsunuz?

-Yoksa sadece öylesine mi?

-Ya da sadece, ki en tehlikelisi, yanlış bir şekilde süratli gitmek adına mı?

Bunun gerçekçi öz eleştirisini mutlaka yapınız lütfen.

Tüm eğitimlerde bunun doğru mantalitesini verebilmek adına inanınız çok uğraşıyorum. (Keşke herkes bunu bu şekilde aktarabilse. Bir şeyler de hata var malesef...)

Yazan :
Uğur ERTEKİN
ART Motoakademi
Yayınlanış Tarihi Jan 17 2011, 07:24 PM Yayınlayan ART

Yorumlar

 

Teoman ACAR

Uğur Merhaba,

Etkili ve akılda kalıcı anlatım yöntemi ile değerli bilgilendirmelerin için teşekkürler..

Eline sağlık

January 18, 2011 2:24 PM
 

Hakan Erman

Sürüş dinamikleri hakkında güvenilir bilgiler okumak/dinlemek, alışkanlıklarımızı sorgulamak, ezber bozmak için birebir.

Teşekkürler Uğur.

"Viraj çıkışlarında öne gitme eğiliminde olan ağırlığı, tekrar arka lastiğe verip motorun stabilitesini maksimum hale getirmek adına gaz açmıyorsanız," demişsin. Ağırlık viraj çıkışında neden öne gitmeye meyillidir? Yatan motor (lastik çapları ufaldığından v.b.) yavaşlamaya meyillidir, bu yüzden de ağırlık öne aktarılır. Bunu hafif gaz açarak dengeleyebiliriz. Doğru mudur?

January 21, 2011 11:16 AM
 

Ugur Ertekin

Evet Hakan üstadım..O cümleye, ilave açılımın için teşekkürler. Öpüyorum.

January 25, 2011 9:53 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


ART Hakkinda

Biz motosiklet sürücüleri her gün binlerce araç arasında yol alıyoruz. Ülkemizin yol ve trafik koşullarında diğer sürücüler ve yayaların arasında fark edilmediğimizi biliyoruz.. Bu durumda yol ve trafik koşullarını en iyi değerlendirebilmek amacıyla motosiklet sürücüleri olarak becerilerimizi ve araçlarımız üzerindeki güvenliğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bunu da ancak İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri‘ ni öğrenerek becerebiliriz.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x