Saturday, February 25, 2017 12:17 AM Ercan Demir

Romanya-sibiu'ya doğru

Eşimle yaptığım balkan gezisinden dönerken irana gitmeyi planlamıştım.Fakat iran turkmenıstan özbekıstan buhara için en az bir ay zaman ayırmak gerekıyor.

Şimdilik Transalpina transfagaras gezisini yapıp geleyim dedim.

Yola çıkmadan önce motorun bakımını Touratech de yaptırdım.

Edirne karaagaç kapısından çıkıp 30 km kadar sonra bulgara girdim .

İvolagrad isminde küçük bir kapı .

Kasabaya girdikten sonra benzin aldım ve bir bulgar mobil hattı bakındım . Daha sonra kırcaali tarafına dogru köy yollarından sürdüm.

Bazı köylerde cami vardı ve bu bana güven hissettirdi..Yol kenarında bekleyen bir köylunun önünde durdum ve türkçe türkmüsün dedim selamlaştık bursalı akrabalarına slm söyledi. :)

Burada yedikızlar camiini ziyaret ettım komple tahtadan yapılmış.Ve yağmur basladı.Hava sıcak ıslak ve söylemeyı unuttum yogun bir boyun fıtıgı rahatsılıgım var..Hatta ne olur ne olmaz yanımda kasgevsetıcı ıgne tasıyorum. 10 gun kadar once kıtlendım ve acıl de ılkdefa voltaren ıgne oldum.

Kırcali makaza anayolunun üzerinden geçtim ve smolyan yönune döndum rotamı pomprova yollarından geçmek üzere değiştirdim.

Sabahtan beri yoldayım sırt agrısı had safhada.

 

Emre motel . Netten buldum burayı .Almanyada calısıp kazandıgıyla 10 oda motel yapmıs aynı zamanda oto tamır atolyesı var motoru oraya park ettırebılıyor.

Bana Bir sorun halınde transporter ıle gelıp yardıma gelme güvencesi verdi. :)

 

İlk gün için epey yol yaptım.Fakat bu sırt agrısı benı cok yordu. Yarın filibeye gidip kalacagım.

Emre motelın havuzuda var.20 euro gecelık sadece oda.temız sıcak sulu genış oda.

 

 Yolda giderken pomprovo-chepelere civari yol yaptirici aldim.. bal icine ceviz ve fistik doldurmuslar.. 6 leva kucuk bir kavanoz 10 tl civari..

Bu arada ikinci telefonum için bulgar hattı aldım.1gb 10 lira .Pomprovo yolları guzel yenı asfalt.Bol virajlı agaçlık. istanbul sıcaktan yanarken buralar epey serin.

Öğlen 4 gibi filibeye ulaştım. 

Merkezde bir motorcuya guvenlı otoparkı olan temız otel sordum.Yola cıkmadan bırkac otelı işaretlerım bookıngden. Sonra merkezde motorcuya sorarım. Baktım benım baktıgım otellerden birini tavsiye etti orada tamam dedim 30 euroya kaldım gayet luks ve otoparkı olan bır oteldi..

Hotel Leipzig 4Star

 

 Filibe güzel bir yer.Buraya tekrar gelınebilir. İstiklale benzer bir caddesi var genclık burada ileriye dönuk turizm planları var bu yüzden AB den yardım alıyorlarmış.

Çalışan bir cami var Meşhur bir Türk lokantası var..Bu arada filibe köftesı dıye bısey hıc duymamıslar.Benım aklıma nerden takıldı acaba..

Aynı caddenın altında roma devrinden bir yol daha varmış ..

Ertesi gün 10 gibi yola çıktım Lovech diye bir yerde kalmayı planlıyorum..Sopott ta benzin aliyorum lovech yolunda.. benzin 1.95 leva .. 1 leva 1.65tl civari

Güzel yüksek dag yollarından loveche girdim Yollar gercekten güzeldi.Ağaçlık virajlı asfalt yeni çatlaksız.

Fakat lovech bana sarmadı kalmaktan vazgectim ben.. Saat 1 civarı Romanyaya gecmeye karar verdim .

Romanyaya gecmek için 4 yol var ruse köprüsü nikopol ferry ve bı tane de vidin tarafına doğru ferry. ve vidin calafat yolu.

Pleven üerinden nikopol ferry ıle gecicem. Eski niğbolu zaferinin oldugu yer.

Fakat 2 de kapıdayım yenı kalkmıs 3 tır sıgabılen "sal" 200m ılerdekı karsı kıyıya saat 4 te kalkıcakmış..E ne yapayım 2 km ılerdekı nıgbolu merkeze gıttim.

ortadaki özel arkadasım "aybent". soldaki arkadas magazın dukkanını eşiyle işletiyor ..Ahmet mollaoglu.. Sırf bu arkadaslar ile konusmak için yıne gıderım.

4 e kadar oyalandıktan sonra sal ile karsıya gectım .Tırları bu sala yuklemek bayagı yavas 5 te karsıya gectım.

indikten sonra yönüm craiova.Sırt agrısı devam . Bulgar yolları romanyadan dahamı guzeldi ne,? yoksa benmı cok yoruldum.. 7 gibi craiovada otelı buldum yagmur yagacak gibi..

Bugun galıba havaalanında bomba patlamıs oteldekıler haber verdi :(

Çok yorgunum duş aldım maç izledim. Yattım. 

Hotel bavaria 4 star 30 euro oda fiyatı. kahvaltı dahıl.

Sabah 10 yola çıktım.Bugun transalpina ve aksam sibiudayım insallah.

Hem motora hem bana enerji aldım.. Burada ıkı f800 lu yunan motorcu ile tanıstım .Transalpinanın bır bolumunde ara ara beraber sürdük.

 zirveye doğru..

Yollar yollar..

 

Bazen yagmur bazen asagılarda sıcak yukarısı soguk..Yagmurluk hep uzerımde..

 Γιάννης Πατσαλής ve Παναγιώτης Παπαδόπουλος 

 

 Transalpina inişi polonyalı motorcular ile soluklandık.  

Sonra anayoldan çıkıp ormandan kendi çızdıgım rotadan gitmeyı teklıf ettım yanısse ..40 km bu yoldan sürüp sibiuda ayrıldık Onlar braşova..

Sasciori - calnic arası kestirme yol.. 670C yolu

 

 

 

 

Bu fotolar onların goprodan.

Nihayet akşama dogru 6 gibi oteldeyim.

vicenza square 4Star 30 euro oda fiyatı.Avlusu var motoru çekiyorsun içeri.Gerçekten güzel oteldi.Tarihi merkezin dibinde. 50 adımda meydandasın.

Bu sibiu güzel ve korunmuş bir şehir. Turistik fiyatlar pahalı değil..Tekrar gelırım ben buraya..

Ertesi sabah transfagarasan.. istanbuldan bir arkadasımla sözleştik transfagarasan inişinde çadır kuralım dedi..Sırf onun için yanımda çadır malzeme tasıdım..Akşam

konustuk sabah haber verıcem dedi. 

Neyse yola cıktım transfagarasana..

Zirvede çıkış ve inişi birleştiren bir tünel ve tünelin kuzeyınde bır göl ve cafe var.. kahve molası verdim.

 

Baraj üstü hatıra..

stefan ve oğlu tony. iki motor almanyadan geziyorlar baba oğul.. onları kıskandım. Baba çok temiz eski model bir bmw var sanırım airhead..tonyde africa twin..

afrikanın arka lastiği patlamış vs en son toparlamaya çalışırken rastladım onlara.. Tabiki oğul tony ıle bıraz şakalaştık Bmw olsaydı motorun lastıgın patlamazdı vs.. üstelik bavyeralımışlar.. Baba oğlu için daha çok genç söz dinlemedi vs diyor.. Onlara şişirme tüpü verdim .. Baba oğul gezmeleri beni çok mutlu etti.. — Stefan Pischetsrieder ile birlikte.

Daha sonra bıraz asagıda saat 4 gıbı yemek molası verdim.Baktım arkadaştan hala haber yok .Dedim gelmeyecek veya bulusamayacagız.

Karar verdım bükreşe gıdıyorum aksam orada kalacagım. Oradan bır motorcu ıle konusurken gıtmeyı dusundugum yolun sanayı bölgesı oldugunu degmez otobandan gazla dedı.

Çıktım otobana 1 saat sonra bukresın ıcıne gırdım.Ama osmanbey gıbı trafık var .Sıcak yorgunluk 1100gs lı bır motorcudan benı ibis otel gotursene dedım.O da benı arlardan tam önune cıkardı.

saat 7 oldu. Baktım sınıra 50 km var ...ya dedım ben gıdıp bulgarda kalayım. Gazladım sınıra 5 km kala karsı serıtten gelen sözlestıgım arkadasları gordum kuru bır el salladık gectık :)

Geldım ruse ruscuk sınır köprüsüne.

Köpruyu gectım. Sınır gecısı falan baktım burasıda sanayı bölgesı ben velıkoya gıdıyorum.. Sabah 10 dan berı yoldayım Akşam karanlıgı çöktü.

22.00 da oteldeyım.

Otel yantra grand 4 Star 40 euro kahvaltı dahıl 

Bu velıko turnova guzel turıstık bır yer.Buraya da tekrar gelınebılır. Kaldıgım otelde havuz spa var. Sırt agrısına ıyı gelır dıye masaj yaptırdım ertesi gün ıyıce gevsedım.

12 de otelden ayrıldım .. yolda bır gölge bulsam yatıp uyuyacam oyle uykum var ki. Hamzabeylıden gırdım babaeskı cıvarı yan rugarlardan yıldım artık emnıyet serıdınde ayakta kullanıyorum uykum gelıyor duruyor yuzumu yıkıyorum .. bır ara cadır kurup yatayımmı derken benıncıye zor attım kendımı golge bır kaldırıma..

1 saat kestırdim yarı uykuda..

6 da tekrar yola cıktım 8 de evdeyim..

Sonuç Yalnız gitmek en akıllıca olandı.

ivolograd orman yolları ,pomprovo yolları, sopottan loveche, transfagaras transalpına süperdi .. Toplam yemek benzin otel dahıl 1500 lıra tutmadı.

 

Yorumlar

# re: Romanya-sibiu'ya doğru

Monday, February 27, 2017 12:19 PM by Burak Tavil

Süpermiş 👍😉

# re: Romanya-sibiu'ya doğru

Monday, February 27, 2017 1:56 PM by Burak Tavil

Buna benzer bir geziyi bu yaz yapmayı planlıyoruz...

# re: Romanya-sibiu'ya doğru

Monday, April 03, 2017 4:34 PM by AHMET OKATAN

Süper

Yorum Yaz

(Zorunlu) 
(Zorunlu) 
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu)