in

Jale OZEL

JoZ

December 2010 - Mesaj


 •   Kedi problemi ve çalışan/çalışmayan çözümler

  Wed, Dec 15 2010 19:01
  3,997 Okundu  

  Motor sahibi olmak; kediler ile istenmeyen bir ilişkiyi otomatikman başlatıyor maalesef  :( 

  Hemen ilk akla gelen branda kullanmak oluyor. Ama bu yaratıklar ile kurallar bile tersine işliyor; motorunuzu korumak için kullandığınız branda yazın gölgelik, kışın muhteşem sıcak bir barınak görevi gördüğünden istenenin tam tersine kediler için cazip bir mekan harika bir barınak halini alıyor. Zaten birkaç gün sona elek halini aldığından yağmura karşı da kifayetsiz bir brandanız oluyor. Kedilerin sadece 4 ayak üzerine düşmek değil diğer fizik kanunlarına bir çok açıdan kafa tuttukları da kesin. Benim eski motorum Burgman'da hiçbir tutunacak yer olmamasına rağmen nasıl olup da sürekli kontağa işemeyi becerdiklerini çözemedim mesela. Ve apansız bir mücadele başladı kediler ile aramda. Birçok koca-karı yöntemi denedim, zihni sinir projeler ürettim ama... ı-ıhhh... olmuyor allah olmuyor. Kedileri motosikletimden ayıramadım.

  En son yeni aldığım motosikletimin 2.gününde selesinin delik deşik olduğunu görünce artık çileden çıktım ve bu konu çözülmesi zorunlu bir hal aldı benim için. Bu sırada internet üzerinden araştırma yaptım ve genelde üretici firmalar tarafından girilmiş bilgiler ile bir kaç öneriye rastladım. Ben de bu konuda ızdırabı olan kişilere rehber olması açısından DENENMİŞ çalışan ve çalışmayan çözümleri paylaşmak için konu açayım dedim.

  Ben en son geçmişte denediğim basit çözümlerden daha teknolojik olanlarına yöneldim ve aşağıda linkteki cihazı edindim.

  Cat Stopper - Kedi Savar

   

  http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260667799636&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

  Veeeee... taktığım günden beri (1 aydır) motosikletimin selesinde hiç bir ayak izine rastlamadım. Mutluyum & gururluyum... you rock

  Bu çözümü deneyene kadar internet üzerinden bir çok çözümü okudum ama genelde çözümleri deneme sonuçları belirtilmemişti.

  Eminim sizin de bu sorunsala (nedense sorun denmez, sorunsal denir, sarpasaran sorun filan anlamına mı geliyor bilmiyorum, herhalde derin bir anlamı olsa gerek) denediğiniz çalışan & çalışmayan yöntemleriniz vardır. Sizler de paylaşırsanız bu konuda arayış içinde olanlara bir rehber bilgi olacaktır.

  Keyifli sürüşler...

  Gönderilen Dec 15 2010, 07:01 PM Yayınlayan Jale OZEL Ne ile 7 comment(s)

 •   +1 km için 130 TL para cezası & 1 Eylül 2010 tarihli yeni "Karayolları Hız Limitleri"

  Fri, Dec 03 2010 16:09
  2,931 Okundu  

  Sevgili günlük... bana bu kalbin kadar temiz sayfayı.... Haa dur yok bu günlük o günlük değildi... ne bileyim... ilk defa yazıyorum, heyecan yaptım :)

  Bu sabah bir sürpriz ile karşılaştım:  15 Kasım 2010 (arefe) günü İzmit-Çamlıca Gişeleri bölgesinde 111 km hızla gittiğim için kesilmiş 130TL’lik bir trafik cezası dün eve ulaştırılmış :(. Aynı seyahatimin dönüşünde de 85km ile Karabük’teki tam şehirin çıkışında “vaaaavvv bu ne güzel bir yol yahu, 3 şerit gidiş, 3 şerit dönüş, şeritler bizim bildiğimiz gibi değil her biri İstanbul şeritlerinin 1.5 katı, sanki bir havaalanı gibi, süüüpppeerrr” diye ağzım kulaklarımda giderken bir anda sağda radarlı polis aracını görünce ağzım kulaklarımda gülümsemem yüzümde donup kalmış, asıldığım fren fayda etmemiş, 85km ile ceza yemiştim. Efendim orası şehirler arası değil şehir içi imiş, hız sınırı da sandığım gibi 90km değil 70km imiş :( . Tam bu cezayı ödemişken bu kez de otoban sandığım yerde gelen ceza ile bu hız limitleri konusuna pek hakim olmadığımı fark ettim ve bir araştırdım. Hazır bilgilere ulamışken paylaşayım, sizlerin de hafızasını tazeleyeyim dedim.

  1 Eylül 2010 Tarihli 27689 sayılı resmi gazete ile yeniden düzenlenen Karayolları Hız Limitleri aşağıdaki gibi artık. Bizlerin kullandığı motosikletler sarı ile işaretlediğim L3 sınıfı. Ve Şekil 2a’da görüldüğü gibi otobanda hız limiti 100km, ceza için %10 aşma hakkı var, etti 110. Ve buradan da benim sadece +1 km için 130 TL ceza yediğimi gösteriyor maalesef :( Çok şanssız bir günümdeymişim. :) Allah bilir tam 1 km değildir, yuvarlamışlardır onu da :( :(

  İşte kanun maddesinin detayları... Yok ben illaki resmi kaynağını da okuyayım derseniz:

  http://www.resmi-gazete.org/tarih/20100901-6.htm (Madde 11)


  Yeni Karayolları Hız Limitleri (1 Eylül 2010)  Ve kanun maddesi ayrıca diyor ki:

  “Hız sınırlayıcı cihaz bulundurma ve kullanma zorunluluğu olan araçlarda; yol ayrımı yapılmaksızın M3 sınıfı otobüslerde hız sınırı ayarlaması 110 km/s, N3 sınıfı kamyon ve çekicilerde ise 90 km/s olacaktır. Bu araçlar şehir içi yollarda ise, diğer araçların tabi olduğu azami hız sınırlarına uymak zorundadırlar.

  Zorunlu haller dışında şehirlerarası karayolunu kullanan motorlu araçlarda araç cinsi gözetilmeksizin asgari hız sınırı 15 km/s, otoyollarda ise 40 km/s’tir.

  Tehlikeli madde taşımaya mahsus olup, boş olarak trafiğe çıkan araçlar yukarıda belirtilen kendi sınıfına giren araçlara ait hızla sürülebilirler.

  Römorklu veya yarı römorklu araçlarda (Römork takmış LTT hariç) en çok hız sınırı aynı cins römorksuz araçlara ait en çok hız sınırından saatte 10 km. daha düşüktür.

  Servis freni bozuk araçları çeken araçlar saatte 15 km.’nin üstünde bir hızla sürülemez.

  İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığının görüşünü alarak, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için hız sınırını 20 km/s’e kadar artırmaya yetkilidir.

  İl ve ilçe trafik komisyonları belediye sınırları içindeki karayollarında otomobiller için hız sınırını 20 km/s’e kadar artırmaya yetkilidir. Ancak belediye sınırları içinden geçen ve Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan devlet ve il yolları için Karayolları Genel Müdürlüğünün uygun görüşünün alınması zorunludur.”

  Gönderilen Dec 03 2010, 04:09 PM Yayınlayan Jale OZEL Ne ile 4 comment(s)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x