JoZ

   Jale OZEL

+1 km için 130 TL para cezası & 1 Eylül 2010 tarihli yeni "Karayolları Hız Limitleri"

Paylaş   Fri, Dec 03 2010 16:09
2,931 Okundu  

Sevgili günlük... bana bu kalbin kadar temiz sayfayı.... Haa dur yok bu günlük o günlük değildi... ne bileyim... ilk defa yazıyorum, heyecan yaptım :)

Bu sabah bir sürpriz ile karşılaştım:  15 Kasım 2010 (arefe) günü İzmit-Çamlıca Gişeleri bölgesinde 111 km hızla gittiğim için kesilmiş 130TL’lik bir trafik cezası dün eve ulaştırılmış :(. Aynı seyahatimin dönüşünde de 85km ile Karabük’teki tam şehirin çıkışında “vaaaavvv bu ne güzel bir yol yahu, 3 şerit gidiş, 3 şerit dönüş, şeritler bizim bildiğimiz gibi değil her biri İstanbul şeritlerinin 1.5 katı, sanki bir havaalanı gibi, süüüpppeerrr” diye ağzım kulaklarımda giderken bir anda sağda radarlı polis aracını görünce ağzım kulaklarımda gülümsemem yüzümde donup kalmış, asıldığım fren fayda etmemiş, 85km ile ceza yemiştim. Efendim orası şehirler arası değil şehir içi imiş, hız sınırı da sandığım gibi 90km değil 70km imiş :( . Tam bu cezayı ödemişken bu kez de otoban sandığım yerde gelen ceza ile bu hız limitleri konusuna pek hakim olmadığımı fark ettim ve bir araştırdım. Hazır bilgilere ulamışken paylaşayım, sizlerin de hafızasını tazeleyeyim dedim.

1 Eylül 2010 Tarihli 27689 sayılı resmi gazete ile yeniden düzenlenen Karayolları Hız Limitleri aşağıdaki gibi artık. Bizlerin kullandığı motosikletler sarı ile işaretlediğim L3 sınıfı. Ve Şekil 2a’da görüldüğü gibi otobanda hız limiti 100km, ceza için %10 aşma hakkı var, etti 110. Ve buradan da benim sadece +1 km için 130 TL ceza yediğimi gösteriyor maalesef :( Çok şanssız bir günümdeymişim. :) Allah bilir tam 1 km değildir, yuvarlamışlardır onu da :( :(

İşte kanun maddesinin detayları... Yok ben illaki resmi kaynağını da okuyayım derseniz:

http://www.resmi-gazete.org/tarih/20100901-6.htm (Madde 11)


Yeni Karayolları Hız Limitleri (1 Eylül 2010)Ve kanun maddesi ayrıca diyor ki:

“Hız sınırlayıcı cihaz bulundurma ve kullanma zorunluluğu olan araçlarda; yol ayrımı yapılmaksızın M3 sınıfı otobüslerde hız sınırı ayarlaması 110 km/s, N3 sınıfı kamyon ve çekicilerde ise 90 km/s olacaktır. Bu araçlar şehir içi yollarda ise, diğer araçların tabi olduğu azami hız sınırlarına uymak zorundadırlar.

Zorunlu haller dışında şehirlerarası karayolunu kullanan motorlu araçlarda araç cinsi gözetilmeksizin asgari hız sınırı 15 km/s, otoyollarda ise 40 km/s’tir.

Tehlikeli madde taşımaya mahsus olup, boş olarak trafiğe çıkan araçlar yukarıda belirtilen kendi sınıfına giren araçlara ait hızla sürülebilirler.

Römorklu veya yarı römorklu araçlarda (Römork takmış LTT hariç) en çok hız sınırı aynı cins römorksuz araçlara ait en çok hız sınırından saatte 10 km. daha düşüktür.

Servis freni bozuk araçları çeken araçlar saatte 15 km.’nin üstünde bir hızla sürülemez.

İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığının görüşünü alarak, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için hız sınırını 20 km/s’e kadar artırmaya yetkilidir.

İl ve ilçe trafik komisyonları belediye sınırları içindeki karayollarında otomobiller için hız sınırını 20 km/s’e kadar artırmaya yetkilidir. Ancak belediye sınırları içinden geçen ve Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan devlet ve il yolları için Karayolları Genel Müdürlüğünün uygun görüşünün alınması zorunludur.”
Yayınlanış Tarihi Dec 03 2010, 04:09 PM Yayınlayan Jale OZEL

Yorumlar

 

Cem YILDIZ

Ooooo hayirli ugurlu olsun cabuk isinmissin Big Smile

Radar konusu cok uyanik olmayi gerektiriyor malesef...

December 3, 2010 4:57 PM
 

irfan cetinel

Aynı durumu ben yaşadım, 1 km fark cezayı bu kadar etkiler mi? gözardı edemez misiniz? sorusuna memurun yanıtı" siz 1 km değil 11 km fark yaptığınız için ceza kesiyoruz, eğer 9 km fark olsaydıdı o zaman 10% sınırları içinde olduğundan dolayı cezayı mazur görecektik" ve 240TL cezayı takdim ettiler :) Ayrıca Aydın yolunda da 82 ile 130TL hiç acımadan kestiler ...

December 4, 2010 12:39 PM
 

Teoman ACAR

Merhaba Eğitim  Arkadaşım,

İzmit Çamlıca  gişeleri  arası  derken  mevkii belli mi acaba...

O  yolu  ben  çok  kullanıyorum..

selamlar,

December 5, 2010 2:35 PM
 

Jale OZEL

Cem --> Teşekkürler... Isınmış gözüktüğüme sevindim :)

İrfan --> Haklısın... Artık baya bir dikkatli olmak lazım belli ki.

Teoman --> Selam arkadaşım... Cezada aynen dediğim gibi yazıyor :( Başka bir detay yok maalesef, sadece vesikalık bir fotom var ekte ama arkadan çekmişler :)))

December 5, 2010 9:57 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Jale OZEL Hakkinda

Bilgisayar Mühendisiyim, bir yazılım şirketinde yönetici olarak çalışıyorum. 14 yıldır motosiklet kullanıyorum. Uzun süre scooter, sonra Honda Transalp 700 ve şimdi de F800GS kullanıyorum. Ama hala dar manevra yapmayı beceremiyorum :(
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x