Akıl çelen kızıl ...

Paylaş   Wed, Nov 16 2011 16:07
2,715 Okundu  

Bir ‘’aylarca ‘’ zaman olmuş ki sorma gitsin..Başlığın ‘’Günlük’’ olmasından utanç duyuracak kadar...’’İki bayram arası yazı yazılmazmış’’ diye kendimi kandıracaktım da ‘’bana hergün bayram’’ kısmının altından nasıl kalkacağım o zaman...

Koca bir yaz ve koca bir sonbahar geçti, kışın kapı arasından nanik yaptığı bugüne kadar.‘’Bir şey hakkında konuşuyorsan veya yazıyorsan ( yazma kısmını şimdi ben ekledim) o şeyi o an yapmıyorsun demektir ‘’ demiş adam...Tıpkı koşarken ‘’ ben koşuyorummmm’’ diye bağırıp ilan etmediğin gibi.. Koşarsın sadece..Bunca yazmadıysak biz de motosikletle ilgili aylardan beri , deli gibi motora binmişiz  hep beraber demek ki..:)

Ben bindim..Çok mu? Hiç yetmez ki ...

Nerelere gittim , neler ettim ? Aklımda kalıp gidemediklerim oldu mu? Hiç bitmez ki ...

Knidos’un balıklarıyla öpüştüm Nisan yağmurunda.İztuzu’nda teker izini bıraktım bizim kızın carettalar takip edip beni bulsun diye.Belki bir denizkızı,belki bir balıkadam.Mayıs çiçeklerini ilk Gökçeada’da kokladım..Ahh..Bir adaya aşık oldum,herkes bir adama tutulurken..Kosta’nın verandasında köşe başından göz kırpan bizim kıza karşı içtim kahvemi sakızlı muhallebi üzerine..Yurdum toprağının en batı noktasında ,Gizli Liman’a kuş bakışı patikalarda , çam ormanlarında dolandık beraber, ada rüzgarında toz olup savrulduk , batımsız güneşleri kovaladık ayçiçeği tarlalarında .İstanbul’un iki yakasında girmediğimiz köy,durmadığımız kahve kalmadı.Bildik toprakların bilinmez dehlizlerinde Musa amcanın hanım soslu kanadını yedik ,Hanife Nine’nin gözlemesinde bırakıp aklı.Kiremitte köfteye Podima’nın deli dalgasına karşı ekmek bandık,Çilingoz’un koyu yeşilinden denizinin beyaz mavisine bulandık.

Trakya’nın uçsuz bucaksız otlaklarından Istranca’nın ormanlarına  gaz açıp Dereköy’den komşuya geçtik bir fincan kahveye.Azgın dalgasız bir Karadeniz ile tanışıp , süper bir asfaltta virajlara aşık Plovdiv’den tırmandık Bachkovo’ya.Pamporova’nın dağ çileği kokan teyzelerinin yanaklarından makas alıp Dospat’ta gölün kenarında yedik ellerimizi boyaya boyaya o çilekleri.Kavala’da Mythos’la serinleyip Alexandrapoli’de ahtapotla kucaklaştık sekiz kollu hasretlik.Zeus’a nanik yaptık İda’nın eteklerinden .Sonra tanrılar ve tanrıçalar tarafından çağırıldık Lesvos’un büyülü konseyine.Tüm bildiklerimizi bir tabağa koyup yedik egenin tuzuna bana bana .Dolunay’da suyun üzerinde yürüdük ,şenlik sofraları kurdurduk buluşmaların şerefine.Bir tanrıçayla karşılaştık tekrar , bir tanrı tanıdık.Kahkahaların sarhoşluğundan o tanrıları tanrıçaları bile kızdırdık.Şimdi barıştırmak için birbirlerine deniz öncelikli efsanelerde buluşsunlar diye, resimlerini gökkuşağı renkleriyle boyamaktayız .

Ah, koca bir yaz geçmiş peşinden sürükleyip sonbaharı . Şimdi kış pervazda pencereyi zorlarken , benim kızın da benim de yenilenip tazelenmeye ihtiyacımız var ..Yağımız , tuzumuz , keyfimiz , ruhumuz bir usta eli ister bu kış ikindisinde..

Çünkü şimdi motora binmenin , ruhu 2 tekere temas etmemişlerin hiç anlayamayacağı , en  keyifli zamanları...Tıpkı bir haftasonunun önüne arkasına eklediğin artı bir günle gittiğin üç günlük tatilden , 15günlük olandan daha fazla keyif alıp , her an’ını sağarak leziz tatlar çıkardığın gibi ...Şimdi ruhu üşüten sise, pusa,ayaza,battaniye altı DVD günlerine inat ,kışın bizden almaya niyet ettiklerini ondan geri çalarak yollara ekleme vakti...Suya çamura bata çıka motorları akıl çelen kızıllıklara sürme vakti... 

Cem'e söz vermiştim  kalemin ucuna ne gelirse diye ..;)

Kalemin ucunda , kış uykusuna direnen özü ‘bahar’ ruhun ‘pirelenme otur diyen ‘ kalabalığa isyanı var..

 
Yayınlanış Tarihi Nov 16 2011, 04:07 PM Yayınlayan Aysun Canan

Yorumlar


 

Cem YILDIZ

Oldumu kiz simdi.. sen 18 raporu 2 paragrafa sigdirdin, elde malzeme kalmadi Crazy

Yoksa bu daha sadece giris yazisi mi Big Smile Butun kis nasil gecer anilar olmazsa Stick out tongue

November 16, 2011 7:19 AM

 

Aysun Canan

Hahahaha...Söz , herbirine bir anı raporu yazacağım..:)

November 16, 2011 7:31 AM

 

Unsal Omer CAKMAKLI

Bir küçük yazı bu kadar mı keyif verir insana yahu , tüm günün sıkıntısı yeni planlara , yeni umutlara bıraktı kendini akşam yemeği öncesi :)

Kaleminize , ruhununuza sağlık ;)

November 16, 2011 10:35 AM

 

mehmet bilaloglu

Aysun yine harikasına,yine dokturmussun....

November 16, 2011 11:21 AM

 

Tolga Akyol

Icimi hafif, akici ve degerli bir "içgörü" yazısı. Tesekkur ederim.

November 16, 2011 11:30 AM

 

Arkun Hanlioglu

Yine çok güzel..:)) .Eline, kalemine, yüreğine sağlık...

November 16, 2011 12:30 PM

 

Saim Ozkinar

Nefis bir kaleminiz var...

November 16, 2011 1:44 PM

 

Nuri Oktem

Özlemişiz. Lütfen bu kadar ara vermeyin.

Cem'in dediği gibi tüm o gezilen yerlerin raporunu bekliyoruz.

November 17, 2011 12:38 AM

 

Sitki GUVEN

Çok güzel. Alkışlıyorum.

November 18, 2011 1:24 PM

 

Levent Demir

Çok güzel, aklınıza, elinize, kaleminize sağlık.

November 21, 2011 2:14 PM

 

Aysun Canan

Ben hepinize teşekkür ederim,geldiğiniz,durduğunuz ve yüreklendirdiğiniz için..

November 22, 2011 6:42 AM

 

Serkan Tufekci

güzel bir yazı , doğa herzaman güzel,elinize sağlık.

November 26, 2011 7:06 AM

 

Hakan Erman

Yapmak ile o iş hakkında konuşmak arasındaki farka güzel değinmişsin.

Şimdiki zaman ve geçmiş zaman...

Şimdiki zamanda olmak ne güçtür zihin için. Habire ya geçmişe ya geleceğe kayar. Bir izin verse de anımızdan zevk alabilsek.

Kaydediyoruz ki bari sonradan bakalım, ne yapmışız, ne kadar iyi olmuş diye. Geçmişe bakmayı iyi biliyoruz ya. Geçinemiyoruz şimdiyle.

December 13, 2011 4:40 AM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Aysun Canan Hakkinda...

1973 doğumluyum..2002 yılından beri ikiteker üzerindeyim ,2007'den beri BMW F 650 GS kullanıyorum.... ''Yol biryere gitmez,o bir DURMA biçimidir'' sözünü hep çok sevmişimdir..Bu anlamda motosikletin ciddi bir yaşam duruşu olduğuna inandım hep..En azından benim için öyle..İstikrar ve disiplinden ödün vermeyen ,farkındaliklı özgürlük ...Çok rotalar çizdi hayalgücüm bugüne dek..Şimdi onları aklımın sınırları ötesine taşıma zamanı...:) Motosiklete basladigimdan beri egitilmeye musait oldum hep.İstikrarlı disiplin kismina ait burasi ..Arsizca da faydalandim bu kaynaktan.. ARA kontrol , ARAYOL , Enduro -1 , vb....Ancak hersabah kontak çevirirken acemiyim... Birara Guvenli surus ve ilkyardım eğitimleri organize ettim ..O zamanlar bu kadar alternatif yoktu ortalıkta.Eğitmenlerle sürücülerin biraraya gelmesine vesile birilerine ihtiyac duyulan zamanlar...Şimdi bu çeşitlilik ne büyük bir zenginlik yeni başlayana... Bunlardan baska dishekimiyim..2 teker uzerinde yollarda olmadigim zamanlar Disperisi kostumlerimi giyip Nisantasındaki muaynehanemde kucuk alanlarda gülümseten tasarimlar yapiyorum..:)...