February 2010 - Mesaj


Avrupa Motosiklet Endüstrisi Birliği ACEM, İstanbul’da toplanıyor.

BMW, Harley Davidson, Piaggio, Ducati, gibi Avrupa pazarının %95’ini temsil eden motosiklet üreticilerinin üst düzey yöneticileri ile Avrupa ülkelerinin ulusal motosiklet endüstri birliklerinden üyelerini biraraya getiren toplantı 17-18 Şubat tarihlerinde İstanbul Armada Otel’de yapılacak.

Türkiye Motosiklet Endüstrisi Derneği MOTED’in ev sahipliğinde yapılacak toplantıda, aralarında Harley Davidson Avrupa Direktörü Gary Brumfitt ve Honda’nın Motosiklet Güvenliği Koordinatörü Pascal De Jonge’nin de bulunduğu ilginç konuşmacılar dikkat çekiyor. Toplantı, 17 Şubat akşamı yapılacak kokteyl haricinde basına kapalı olacak. Kokteyl’de ACEM

genel sekreteri Jacques Compagne,bir sunum yaparak ACEM’in yapısı, amaçları,  Avrupa’da resmi otoriteler ile etkileşim ve Türkiye pazarının gelişmesi için önemli noktalar hakkında bilgi verecek.

12 motosiklet üreticisi ile Avrupalı ulusal motosiklet derneklerinin oluşturduğu ve 1994 yılında kurulan ACEM’in üyeleri, 2007 yılı sonunda  2,5 milyon adede ulaşan Avrupa motosiklet pazarının %95’ini , üretiminin ise %90’ını temsil ediyorlar. 2004 yılında kurulan ve Mart ayı itibarı ile ACEM üyesi olacak Motosiklet Endüstrisi Derneği MOTED’in faaliyet amaçları, Türkiye'deki motosiklet sektörünün gelişimi için faydalı olacak girişimlerin organize edilmesi, yasal ihtiyaçlar için yetkili mercilerle temasların sürdürülmesi ve toplumu bilinçli motosiklet kullanımına yönelik bilgilendirmek.

MOTED’in son olarak Kasım ayında hazırlamış olduğu sektör raporunda çok çarpıcı rakamlar yer alıyor. Motosikletin lüks tüketim değil, daha az yakıt tüketen, çevreye ve yollara daha az zarar veren ve trafikte az yer kaplayan ucuz bir ulaşım aracı olduğu vurgulanan raporda, 2006 sonrasında artan ÖTV oranları sonrasında ciddi bir daralma yaşayan pazar ile ilgili ilginç bir projeksiyon yer alıyor. Projeksiyonda ÖTV’nin eski oran olan %8’e çekilmesi ile satışların 2006 yılı rakamlarına ulaşması sonucunda elde edilecek vergi gelirinin şu anki vergi gelirinin iki katını aşacağı öngörülüyor. Raporda ayrıca Trafik Kanunu, sürücü ehliyetleri, eğitim kriterleri, yol güvenliği gereksinimleri konularında da öneriler yer alıyor.....

Basin Bulteni:

Avrupa Motosiklet Endüstrisi Birliği ACEM, İstanbul’da toplandı.

BMW, Harley Davidson, Piaggio, Ducati, gibi Avrupa pazarının %95’ini temsil eden motosiklet üreticilerinin üst düzey yöneticileri ile Avrupa ülkelerinin ulusal motosiklet endüstri birliklerinden üyeleri 17-18 Şubat tarihlerinde İstanbul’da biraraya getiren toplantı Armada Otel’de başladı.

17 Şubat akşamı Motosiklet Endüstrisi Derneği MOTED’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen kokteyl’de ACEM genel sekreteri Jacques Compagne bir sunum yaparak ACEM’in yapısı, amaçları, Avrupa’da resmi kurumlar ile etkileşim ve Türkiye pazarının gelişmesi için önemli noktalar hakkında bilgi verdi.

Toplantının ev sahipliğini yapan MOTED’in Yönetim Kurulu Başkanı Simay Alsan, Türkiye pazarının 2006 yılındaki ÖTV artışı ile aynı yıl 400 bin adetlik satıştan, 2007 yılında 192 bin adetlere düştüğünü ve sektörün kendini bir daha toparlayamadığını belirtti. ''Bu yıl eğer vergi ile ilgili bir önlem alınıp bir düzenleme yapılmaz ve sektöre bir teşvik uygulanmazsa motosiklet pazarı 100 bin ila 150 bin adetler arasında kalır.” diye konuşan Alsan şöyle devam etti: “Bütün dünyada krize karşı çeşitli önlemler alındı. Türkiye'de de aslında bir önlem paketi açıklandı. Bu otomobil pazarı için çok pozitif sonuçlar doğurdu. Fakat ne yazık ki motosikletteki ÖTV indirimi yeterli düzeyde olmadı. Çünkü; 250 CC ve üstü motosikletler için ÖTV oranı sadece 3 ay boyunca yüzde 37'den yüzde 32'ye indi. Bu dönemde şu oldu; 500 cc'lik bir motosikletiniz varsa yüzde 32'lik bir ÖTV'ye maruz kaldınız. Ama 1600 cc bir otomobil almak istiyorsanız yüzde 18 ÖTV ödediniz. Yani 1600 cc’lik bir motorlu araç, 500 cc'lik bir motorlu araçtan daha az Özel tüketim vergisi ödedi.”

Motosiklet sektörü ile ilgili kendilerinin üç temel beklentileri olduğunu ifade eden Alsan, bunları; ''Vergilerin kalıcı olarak indirilmesi'', ''Karayolları Trafik Kanunu'nun motosikletlere öncelik verir, güvenliğini sağlar şekilde düzenlenmesi'' ve ''Güvenlikle ilgili altyapı problemlerinin çözümlenmesi'' olarak sıraladı.
Avrupa Motosiklet Endüstrisi Birliği'ne (ACEM) 2009 yılının sonunda üye olmak üzere başvurduklarını belirten Alsan, üye olmak istemelerindeki amacın Avrupa'nın motosikleti sosyal hayata ve ulaştırmaya entegrasyonu konusundaki bilgi birikimi ve deneyiminden faydalanmak olduğunu anlattı.

Korin Toledo
Persona İletişim
www.personapr.com
www.ecpglobal.com

 

 

Bu eğitim, hayatta kalma ve kurtulma çabalarına yardım etmek, temel hayatta kalma teknik ve kabiliyetlerini ana hatları ile kazandırmak ve elde bulunan tabii kaynakların kullanılmasının öğrenilmesini sağlamak amacıyla düzenlenmiştir.

Hayatta Kalma Eğitimimiz özellikle strese ve sıkıntıya dayanma ağırlıklıdır. Temel tekniklerin verilmesinin yanı sıra, bazı püf noktalar ve uygulamaları gösterilir. Dia, fotoğraf ve video destekli teorik eğitimle temel bilgiler ana hatları ile verilir. Hayatta kalma konusunun önemi, gerekliliği ve ruhu kazandırılır. Yapılan yaygın davranış hataları, alınması gereken önlemler ve sonuçlar anlatılır. Yeni fikirler tartışılır.

Uygulama kamplarında malzeme üretme, hayatta kalma uygulamalarının yanı sıra, senaryolar denenir, katılımcıların sınandığı durumlar oluşturulur. Sınama kampımızda beka kabiliyeti gösterilecek bir ortam oluşturulur.

Bunun yanında düşman bölgesinden kaçma kurtulma teknikleri, NBC harbinde kurtulma teknikleri gibi savaş durumunda hayatta kalma bilgileri de verilir. Eğitim yardımcı kaynaklarımız Arama Kurtarma Hayatta Kalma Kurs Komutanlığındandır.

Eğitim ve Uygulama Konuları:

1. Hayatta kalmanın önemi.
2. Aşağıdakilerle mücadele ve yenebilme yöntemleri.

 • Korku ve endişe
 • Ağrı, yaralanma ve hastalık
 • Soğuk ve sıcak
 • Susuzluk
 • Açlık
 • Bitkinlik
 • Uykusuzluk
 • Panik ( en öldürücüsü )

3. Su bulma ve temizleme, ateş yakma ve devam ettirme, barınak bulma/yapma ve kuvvetlendirme
gibi temel hayatta kalma teknikleri.

Uygulamalar :

 • Grubun panik durumundan birlikte çıkması
 • Liderin belirlenmesi
 • Yaralı taşıyarak hedefe varılması 

 Yaninizda olmasi gereken ekipman:

 1. Yanları cepli pantolon
 2. Uzun kollu Sweet Shirt
 3. T-Shirt
 4. Kep ve bandana
 5. Yürüyüş botu veya rahat bir postal
 6. Polar anorak veya kazak
 7. Yedek çorap
 8. Matara ( askeri, dağcı v.b. tip )
 9. Kafa feneri ve yedek pil
 10. Yelkovan/akrepli ( anolog ) saat
 11. Pusula ve düdük
 12. Av tipi çakı ( av çakısı büyük olur ) veya küçük boy av/kamp bıçağı
 13. Uyku tulumu (ortalama  +5 / 0 / -5 ) dereceleri kapsayan
 14. Yedek iç çamaşırı
 15. Fotoğraf makinesi, kamera
 16. Sırt çantası
 17. Bebek şampuanı
 18. Güneş gözlüğü
 19. Rüzgarlık ( hafif olmalı )
 20. Panço
 21. Mat
 22. Fazla olmamak kaydıyla şahsi eşya ve yolculuk kıyafetleriniz. (Yolculuk kıyafetleriniz mutlaka yedek kıyafetiniz olarak yanınızda olmalıdır)
Egitimi veren kurulusun sartlari
 • Sağlık probleminizin olmadığını beyan etmek durumundasınız. 
 • Ferdi kaza sigortası yaptırmalısınız, sigortanın bir fotokopisi dosyamızda saklanacaktır. 
 • Hava şartları kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

Bu egitim icin ayrica

 • Rideturkey.com uyesi olmaniz  (uye degilseniz baslangic burada)
 • En az bir toplantiya gelip tanismis olmaniz (Toplantilar icin katilim burada)
 • Daha once ilkyardim egitimi almis olmaniz (Baska bir kurumdan alinmis ilkyardim sertifikasi gecerli)

zorunludur.

Egitim Doganin canlandigi nisan ayinin ilk haftasi baslayacak haftasonlari 2 gun 6 sar kisilik gruplar halinde yapilacaktir
Yapilacak aktivite tamami 11 gun olan egitimin baslangic seviyesidir. Daha sonra ileri seviyeleri de organize edilecektir 

Kayit icin bu linki tiklayiniz.

Bu sefer aramizda BMW markası dışındaki motor sahibi arkadaşlarımız da vardı.

Mesela işte 3 KTM li Crazy

Grubumuz eksiksiz calismada

Bu seferki kurban bir F800GS idi

Teori bolumu 

 Yaratici fikirleriyle aktivitemizi goruntuleyen sevgili Umit AKTAY'a sonsuz tesekkurlerimizle Ask