Motosiklet dunyasinin devleri Istanbulda

Paylaş   Fri, Feb 19 2010 12:30
1,448 Okundu  


Avrupa Motosiklet Endüstrisi Birliği ACEM, İstanbul’da toplanıyor.

BMW, Harley Davidson, Piaggio, Ducati, gibi Avrupa pazarının %95’ini temsil eden motosiklet üreticilerinin üst düzey yöneticileri ile Avrupa ülkelerinin ulusal motosiklet endüstri birliklerinden üyelerini biraraya getiren toplantı 17-18 Şubat tarihlerinde İstanbul Armada Otel’de yapılacak.

Türkiye Motosiklet Endüstrisi Derneği MOTED’in ev sahipliğinde yapılacak toplantıda, aralarında Harley Davidson Avrupa Direktörü Gary Brumfitt ve Honda’nın Motosiklet Güvenliği Koordinatörü Pascal De Jonge’nin de bulunduğu ilginç konuşmacılar dikkat çekiyor. Toplantı, 17 Şubat akşamı yapılacak kokteyl haricinde basına kapalı olacak. Kokteyl’de ACEM

genel sekreteri Jacques Compagne,bir sunum yaparak ACEM’in yapısı, amaçları,  Avrupa’da resmi otoriteler ile etkileşim ve Türkiye pazarının gelişmesi için önemli noktalar hakkında bilgi verecek.

12 motosiklet üreticisi ile Avrupalı ulusal motosiklet derneklerinin oluşturduğu ve 1994 yılında kurulan ACEM’in üyeleri, 2007 yılı sonunda  2,5 milyon adede ulaşan Avrupa motosiklet pazarının %95’ini , üretiminin ise %90’ını temsil ediyorlar. 2004 yılında kurulan ve Mart ayı itibarı ile ACEM üyesi olacak Motosiklet Endüstrisi Derneği MOTED’in faaliyet amaçları, Türkiye'deki motosiklet sektörünün gelişimi için faydalı olacak girişimlerin organize edilmesi, yasal ihtiyaçlar için yetkili mercilerle temasların sürdürülmesi ve toplumu bilinçli motosiklet kullanımına yönelik bilgilendirmek.

MOTED’in son olarak Kasım ayında hazırlamış olduğu sektör raporunda çok çarpıcı rakamlar yer alıyor. Motosikletin lüks tüketim değil, daha az yakıt tüketen, çevreye ve yollara daha az zarar veren ve trafikte az yer kaplayan ucuz bir ulaşım aracı olduğu vurgulanan raporda, 2006 sonrasında artan ÖTV oranları sonrasında ciddi bir daralma yaşayan pazar ile ilgili ilginç bir projeksiyon yer alıyor. Projeksiyonda ÖTV’nin eski oran olan %8’e çekilmesi ile satışların 2006 yılı rakamlarına ulaşması sonucunda elde edilecek vergi gelirinin şu anki vergi gelirinin iki katını aşacağı öngörülüyor. Raporda ayrıca Trafik Kanunu, sürücü ehliyetleri, eğitim kriterleri, yol güvenliği gereksinimleri konularında da öneriler yer alıyor.....

Basin Bulteni:

Avrupa Motosiklet Endüstrisi Birliği ACEM, İstanbul’da toplandı.

BMW, Harley Davidson, Piaggio, Ducati, gibi Avrupa pazarının %95’ini temsil eden motosiklet üreticilerinin üst düzey yöneticileri ile Avrupa ülkelerinin ulusal motosiklet endüstri birliklerinden üyeleri 17-18 Şubat tarihlerinde İstanbul’da biraraya getiren toplantı Armada Otel’de başladı.

17 Şubat akşamı Motosiklet Endüstrisi Derneği MOTED’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen kokteyl’de ACEM genel sekreteri Jacques Compagne bir sunum yaparak ACEM’in yapısı, amaçları, Avrupa’da resmi kurumlar ile etkileşim ve Türkiye pazarının gelişmesi için önemli noktalar hakkında bilgi verdi.

Toplantının ev sahipliğini yapan MOTED’in Yönetim Kurulu Başkanı Simay Alsan, Türkiye pazarının 2006 yılındaki ÖTV artışı ile aynı yıl 400 bin adetlik satıştan, 2007 yılında 192 bin adetlere düştüğünü ve sektörün kendini bir daha toparlayamadığını belirtti. ''Bu yıl eğer vergi ile ilgili bir önlem alınıp bir düzenleme yapılmaz ve sektöre bir teşvik uygulanmazsa motosiklet pazarı 100 bin ila 150 bin adetler arasında kalır.” diye konuşan Alsan şöyle devam etti: “Bütün dünyada krize karşı çeşitli önlemler alındı. Türkiye'de de aslında bir önlem paketi açıklandı. Bu otomobil pazarı için çok pozitif sonuçlar doğurdu. Fakat ne yazık ki motosikletteki ÖTV indirimi yeterli düzeyde olmadı. Çünkü; 250 CC ve üstü motosikletler için ÖTV oranı sadece 3 ay boyunca yüzde 37'den yüzde 32'ye indi. Bu dönemde şu oldu; 500 cc'lik bir motosikletiniz varsa yüzde 32'lik bir ÖTV'ye maruz kaldınız. Ama 1600 cc bir otomobil almak istiyorsanız yüzde 18 ÖTV ödediniz. Yani 1600 cc’lik bir motorlu araç, 500 cc'lik bir motorlu araçtan daha az Özel tüketim vergisi ödedi.”

Motosiklet sektörü ile ilgili kendilerinin üç temel beklentileri olduğunu ifade eden Alsan, bunları; ''Vergilerin kalıcı olarak indirilmesi'', ''Karayolları Trafik Kanunu'nun motosikletlere öncelik verir, güvenliğini sağlar şekilde düzenlenmesi'' ve ''Güvenlikle ilgili altyapı problemlerinin çözümlenmesi'' olarak sıraladı.
Avrupa Motosiklet Endüstrisi Birliği'ne (ACEM) 2009 yılının sonunda üye olmak üzere başvurduklarını belirten Alsan, üye olmak istemelerindeki amacın Avrupa'nın motosikleti sosyal hayata ve ulaştırmaya entegrasyonu konusundaki bilgi birikimi ve deneyiminden faydalanmak olduğunu anlattı.

Korin Toledo
Persona İletişim
www.personapr.com
www.ecpglobal.com

 
Yayınlanış Tarihi Feb 19 2010, 12:30 PM Yayınlayan Cem YILDIZ

Yorumlar


 

Fuat Domanic

İlginc ve umut verici bir haber, tesekkurler Cem.

'TRAFİKTE Yaris' fikrinden vazgecemeyen 'Bilincli Motosikletci'lerle kamuoyu ve devlet birimlerine karsi nasil bir GUC BİRLİGİ olusturacagimizi ve karsilarina HANGİ YÜZLE cikip 'vergilerimizi indirin, bize trafikte oncelik taniyin vb' taleplerimizi nasil kabul ettirecegiz kestiremiyorum ama en azindan motosiklet isinden para kazananlarda bir bilinc kipirdanmasi goruluyor ki buna da şükür! ; ))

Ayrintili bilgi icin: moted.net/aktiviteler.html

Fuat Domaniç

"Masumları da tehlikeye atma özgürlüğümüz yoktur!"

February 22, 2010 10:23 AM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Cem YILDIZ Hakkinda...

8 senedir motor kullaniyorum. Su ana kadar 170.000 km yol yaptim ve bunun yaklasik 100 bin km sini uzun yol olarak raporladim. Bir LDR rapor arsivi olmasini arzuladigimiz bu portaldan en az benim kadar keyf almanizi dilerim...