Sürüş Özgürlüğü

Paylaş   Fri, Feb 25 2011 12:55
1,895 Okundu  


RideTurkey—Dual Sports Riding

Sürüş Özgürlüğünü Genişletme Programı
 Önemli olan varmak değil, yolda olmaktır.

(Eksi sözlük:) Sadece hedeften değil süreçten de bir seyler almak isteyen, hatta sürecin hedeften daha elzem olduğuna inanmışların sloganı. 'Yolda olmak' bir eylemi yapmayı planladığınız andan itibaren başlar. Bu eylemde size en çok zevk veren, en çok umutlandıran iştir yolda olmak. Geriye sadece anılar kalır ve hiç bir anı bir finish işareti değildir. Anılar yolda olduğunuz sürece yaşadık­larınız ve hissettiklerimizdir. Yüzünüze esen rüzgar, patlayan bir lastik, zor dönülen bir viraj, rüzgarda kurulamayan çadır, donmuş parmaklar, sabahın köründe kalkmalar... Hedef ölümse kim ister ki bunu yaşamak varken. Ölümün hedef oldugu hayatta, yaşamak, yolda olmaktır...

 

 

Motosiklet kullaniyor olmak ise bir özgürlüktür bizim için. Peki bu özgürlüğümüzün ne kadarını kullanabiliyoruz? Kafamızın içindeki dünya sadece gidebilecegimiz yollarla mı sınırlı yoksa haritayi açıp üzerinde hayalimizdeki rasgele cizgiyi karalayıp "şöyle şu taraftan gide­cegim!" diyebiliyormuyuz. En az bir çift teker­lek izinin oldugu her yerden özgürce gidebiliyor olmak nasıl birşeydir; bazen genis alabildince uzanan bir otoyol, bazen virajlı bitmek bilmeyen bir kasaba yolu, bazen ipince uzanan tozlu bir köy yolu bazen ise bir traktorun tarlanin icinden geçen  tekerlek izleri...

Buna yabanci literaturde "Dual Sports Riding"

deniyor ve altımızdaki enduro/turing motorlar bu amaç için, her türlü yoldan gidebilmek üzere dizayn edilmisler. İş ki biz onları sürüyor olalım.

 

"Evet ben bunu istiyorum ama nasil?" diyor­saniz muhtemelen önünüzdeki tek engel deneyim eksikliği ve bu konuda tek başına deneyim kazanmanın zorluğu. Harita okuma, yol planı hazırlama, GPS kullanma, ekip halinde yol alma, kamp kurma, değişik zeminlerde motor sürebilme, olası problemlerle başa çıkabilme konularındaki deneyimler...


Rideturkey içinde bu becerileri gelistirmeye yönelik bir çok eğitim, günlük antreman ve atolye çal­ışmaları düzenliyoruz. Ayrıca yüksek bir katılımla gerçekleşecek ve katılımcıların becerilerini oldukca üst seviyelere taşıyacak 3 büyük yol  oyunumuz var. Bunlar:

 

 

 

 

 

RT-Challenge 2011/1 Sakaryanın izinde : 9/10 Nisan haftasonu- Sakaryabaşı olarak anılan Sa­karya nehrinin doğduğu noktadan döküldügü Karasuya kadar nehre 2 km menzilde kalacak se­kilde rota cizilip gerçekleştirilecek. Bu aktivitede şu an 45 kişilik bir katılım var bile.


En az 3’er kişilik takımlar halinde yapılacak sürüş icin Ankara, Is­tanbul, Eskişehir ekipleri oluşmaya başladı. Katılımcılar navigas­yon bilgilerini geliştirmek icin yol haritalarını kendileri hazırlıyorlar. Sadece caddelerden gitmeyi tercih eden ekipler olduğu gibi değişik seviyelerde off-road'a girmeyi planlayanlar da var.

 

Oyun cuma akşamı Sakaryabaşında toplu kampın ardından cumartesi sabahı gün doğarken başlayacak, hedef yuksek puan toplamak için nehre yakın olmaya çalışmak, hepsi aşağıdaki gibi birer güzellik olan kontrol noktalarını ziyaret ederek fotoğraflamak ve Sakarya nehri üzerindeki her biri 0.5 puan olan 90 köprünün mümkün oldugu kadar çoğu üzerinde resim çekmek.

Cumartesi akşamı Sarıyar baraj bölgesinde yine toplu kamp yapilacak ve pazar akşamüzeri Sa­karya nehrinin Karadenize döküldüğü Karasu'da toplanılıp evlere dönülecek. zorluk seviyesi secilen sürüş tarzına göre başlangıç-orta düzeyde. Yaklasık 800 km lik bu aktivite temel olarak çok iyi bir harita çalışmasını gerektiriyor.

Bu sürüşün kuralları, katılımcılar ve hazırlık  çalışmaları ile ilgili topic burada

 

Trans-Marmara 18/20 Mayıs (3 gun). Yalovadan başlayıp marmara bölgesini yatay gecerek Kazdağlarında 21/22 Mayis haftasonu yapılacak RideTurkey Istanbul-Izmir buluşma kampına katılınacak. Takribi 600 km lik bu aktivite de Sakarya projesiyle ayni kurallara sahip fakat yuksek­likler daha fazla oldugu için (800-1200m.) zorluk derecesi bir miktar daha yuksek. Sakarya oyununa katilan ekipler bu aktivitenin üstesinden gelebilecek deneyimi elde etmis olacaklar. Geçen sene transmarmara sürüşü ile ilgili tanıtım burada
 TransToros 30/Tem-7/Agu. 9 gün. RideTurkey.com üyelerince 5 senedir tekrarlanan ve bu sene 6.sı gerçekleşecek olan 2.200 km lik en büyük egzersiz. 0-3.700 metre yükseklikler arasinda ve yine  0-40 derece degisen sicaklikta gerceklesen ve her türlu yol koşulunu içeren bu 9 gün için biz: "Transtorosu giden dunyanin her yerine gider" diyoruz. Bilgi icin Transtoros-5 ile ilgili rapor burada.
 

 

TT baslangic noktalari aynı olmakla birlikte 2 zorluk seviyesinde yapılmaktadır ilki kayseri-yahyalı ya kadar olan 1.600 km lik parkur ki buna zorluk olarak ortanın üstü denebilir. Digeri ise Sivas'da biten 2.200 km lik parkur. Bu parkurun zorluk seviyesi temposundan dolayı yuksek ve bu güne kadar henuz gercekleştiren olmadı.
 Motosiklet özgür düşüncedir diyor ve hayal ettiğiniz yere gidebilmek de istiyorsanız bu gelişim planları size istediginiz seviyelerde bu beceriyi kazandırıyor. Tabi ki hazırlık evrelerine katılmanız şartıyla ki bunlardan bazıları:

  • GPS atolyesi
  • BMW-Borusan işbirligi ile gerceklestirdigimiz mekanik atolyesi calismalari
  • Bu tarz aktivitelerde karşılaşacagımız sorunlara yönelik içeriğini özel olarak düzenlettigimiz ilkyardim egitimi
  • Doğada hayatta kalma eğitimi.
  • Offroad suruş becerilerini gelistirmek icin Ağir Motorlarla Hafif Off-road adini verdigimiz AMHO sürüşleri
  • Yeni baslayanlar icin normal otomobillerin yol alabildiği toprak zeminlerde deneyimli sürücüler eşliğinde  Light-AMHO

Rideturkey.com bir motosiklet sahibi olup, güvenli sürüş, yol ve enduro sürüş eğitimlerini aldıktan sonra gezgin olma yolunda zihninizdeki bariyerleri yok eden en doğru adresdir. Biz 1.300 üye ve onlarca çok deneyimli sürücü bu adreste bilgimizi, deneyimlerimizi, çalışmalarımızı paylaşıyoruz. Yapmaniz gereken tek sey: uygun bir motosiklet sahibi olmak, karar vermek ve katılmak...
 4 şehirde çarşamba gunleri düzenli toplanmaktayız. Bu toplantılara katılarak önerilerinizi, deney­imlerinizi ve sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Toplantı noktaları:

· Istanbul - Kalamış Sütiş, her çarşamba saat 18:30-24:00 arasi

· Ankara - Hüdaverdi pastahanesi (çukurambar) her çarşamba 19:00 dan itibaren.

· Izmir -  Bostanlı Yasemin Kafe restoran bölümü 2 haftada bir çarşamba günü 19:30 dan itibaren.

· Antalya - Jolly Joker Saloon (Dedeman Otel karşısındaki Dedeman Park Otel ve Bowling'in arkasında) 2 haftada bir çarşamba günleri 
Yayınlanış Tarihi Feb 25 2011, 12:55 PM Yayınlayan Cem YILDIZ

Yorumlar


 

Jale OZEL

coolll

February 25, 2011 1:56 PM

 

mehmet aka

     üye olmadan sitenizin izleyicisiyim TTile ilgili bu açıklamanız dahilinde bulunuyormu yol güzergahı içinde mi ?bilmeden hatırlatma gayesi ile gittiğim bir yolu soracağım Yahyalı- Kozan arası 90 km lik bir yol programınıza dahil mi?

March 6, 2011 1:48 PM

 

Ceyhun Çapar

Trans marmara çok zorlu olucak herhalde

May 20, 2012 3:49 AM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Cem YILDIZ Hakkinda...

8 senedir motor kullaniyorum. Su ana kadar 170.000 km yol yaptim ve bunun yaklasik 100 bin km sini uzun yol olarak raporladim. Bir LDR rapor arsivi olmasini arzuladigimiz bu portaldan en az benim kadar keyf almanizi dilerim...