in

Resat ARBAS

Donald Duck

December 2009 - Mesaj


 •   2010 Dakar geliyor.

  Fri, Dec 11 2009 7:42
  27,335 Okundu  

    

  Eveeet, 2010 Dakar yarisi geliyor. Daha cok mu var? Olur mu hic? Katilmaya iyetli olan icin antreman suresi daralmaya basladi bile. kayitlar 15 Mayista aciliyor.

  Bu sene yarisa motosiklte veya quad (ATV) ile katilacaklar icin yeni kurallar getirildi. Artik eskisi gibi parayi "bastiran" yarisa giremiyor.

  1)  Are admissible on invitation, and are considered as a rider, all persons, of whatever nationality, over 18 years of age, holding an international FIM Off-Road Rally Licence.

  -----Yarisci 18 yas ve ustunde olmak ve uluslarlarasi FIM Off-road Ralli Lisansi sahibi olmak zorunda.

  2) ASO has the right to refuse any enrolment of a competitor who cannot prove a minimum of recent experience in motorcycling in competition, or who does not have the physical ability to race a Dakar.

  - - - - - Yakin zamanda edinilmis yaris tecrubesi olmayan yada fiziki durumu yarisa elverisli olmayanlari organizasyon reddetme hakkina sahip.

  3) The pilots must then have participated in an event belonging to the FIM World Championship and/or in any other event registered on the FIM calendar or on their national calendar.

  ------ Yarismaci FIM takviminde yada kendi ulkesinin ulusal takviminde gosterilen yarislardan en az birine yada FIM Dunya Sampiyonasina katilmis olmali. "Dakar Series" yarislari da kabul goruyor...

  Evet, bu havadis pek cogumuzun hayallerini yikacak nitelikte olmakla beraber neklenen bir gelismeydi, ve tabii ki boylesi cok daha dogru. Dakar gittikce daha bir profesyonel yarisa donusuyor.

  Bi yil tehlikeyi azaltmak ve suruculerin marifetlerini daha iyi sergileyebilmesini saglamak amaciyla bazi parkurlarda otomobil ve motosikletler icin ayri rotalar takip edilecek. Arkadan gelen otomobilin altinda kalma tehlikesi bertaraf edilecek ama parkur da "tam motosikletlik" parkur olacak...

  Bu arada Kemal merkit ve Kutlu Torunlardan olusan JBTT de 2010 icin kollari sivamis durumda. Basin bulteni soyle diyor...

  Alinti:------

  DÜNYANIN EN ZORLU YARIŞI DAKAR RALLİSİ

  2010 YILINDA DA GÜNEY AMERİKA’DA GERÇEKLEŞECEK.

   

  Dakar organizasyon şirketi ASO ( Amaury Sport Organisation) yaptığı açıklama ile Arjantin ve Şili yetkililerinin ortak kararı ile 2010 Dakar Rallisi’nin birkez daha Güney Amerika topraklarında Arjantin – Şili arasında gerçekleştirileceğini açıkladı. 2009 yılında 30 yıllık tarihinde ilk kez Afrika kıtası dışında Güney Amerika’da gerçekleşen Dakar Rallisi’nin buradaki doğa şartlarının elverişliği,  elde ettiği  büyük başarı,  tüm dünyada yarattığı  heyecan ve  milyonlara seyircinin  desteği gözönüne alınarak devam ettirilme kararı  Arjantinin başkenti Buenos Aires’de yapılan basın toplantısı sonrasında açıklandı.

  2007 yılından bu yana Dakar Rallisi’nde motosiklet kategorisinde  takım olarak katılan Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar’dan oluşan Dakar Türk Takımı 2010 Dakar Rallisi’nde birkez daha ülkemizi temsil edecekler. 2009 Rallisi’ne Jim Beam Dakar Türk Takımı olarak katılan Türk Takımı sporcularından Kemal Merkit 9.574 km’lik yarışı bitirme başarısını gösterirken, Kutlu Torunlar 8. etap’da yaşadığı mekanik arıza nedeniyle yarış dışı kalmıştı.

  32 . kez Arjantin – Şili topraklarında gerçekleşecek Dakar Rallisi’nde parkur üzerinde amatörleri zorlamayacak ancak profesyonelleri de tatmin edecek şekilde daha çok kum tepeleri ve navigasyon ağırlıklı bir parkur için düzenlemelerin yapılacağı, güvenlik ve iki ülke arasındaki km dağılımına bakılacağı açıklandı.

  2 Ocak’ta Buenos Aires’de başlayacak 32. Dakar Rallisi 15 günlük bir maraton sonrasında 17 Ocak’ta Buenos Aires’de sona erecek. Yeni parkur ve detaylara elecek günlerde karar verilecek. 2009 Mayıs ayında başlayacak kayıtların kısa sürede dolması bekleniyor.

  Evet arkadaslar Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar yine Dakar yolunda.... Yine sportmence, yine amator ruhla, yine amac bayragimizi finis cizgisinde dalgalandirmak, podyumu gormek.

  Bu sene kriz herkezi etkiledigi gibi takimimizi da etkiledi. Maalesef ana sponsorlari yok. THY, PO, Num Num, Turk Pirelli, Galata Tasimacilik, Adidas, PowerFM ve SporMac bazi ihtiyaclarini karsiliyor, sub-sponsorluklarini ustleniyor. Esas buyuk masraf kendi ceplerinden. Allah kolaylik versin diyorum...

  Bu arada inanin bana esas sponsor sizlersiniz.Kemal ile yazisiyorum da siizlerin manevi destegi olmadan olacak is degil bu...

  www.dakarturk.com/ a girip ziyaretci defteri vasitasiyla onlara ulasabilirsiniz, ya da forumlarda bu baslikta istediginiz gibi yazin, butun dilekleriniz, oneri ve desteginiz onlara ulasiyor.

  Bu sene Kemal 6. Kez Dakar yarisinda ve insallah Kutlu ile birlikte 5. kez podyumu gorecek. Buna can-i gonulden inaniyorum.

  Bu yil yne KTM lerle yarisacak ekibimiz ama modeller biraz daha buyudu. 450 ler yerine 690 lara ciktik... Bakalim bu arazi devleri bu sene ne yapacak. Vallahi heyecandan damagim kuruyor. Altta hazirlik calismalarindan birkac sahne ... Fotograflar icin takimimiza tesekkurler.

  Haydi bakalim yolunuz acik olsun dostlar !

  Gönderilen Dec 11 2009, 07:42 AM Yayınlayan Resat ARBAS Ne ile 4 comment(s)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x