Donald Duck

   Resat ARBAS

ONEMLI-Kaza sonucu hastane masraflari hakkinda

Paylaş   Tue, Aug 15 2006 1:03
1,047 Okundu  

motoaktif VE MD den gagagotti ve motosiklet.netten şewall isimli üyeden alıntıdır.

Orijinal kaynak:

Tel: 0-212-324-19-50

http://www.tsrsb.org.tr/
http://www.tsrsb.org.tr/private/trk/...rantiadres.htm

Trafik Kazası Sonucu Oluşan Hastane Masrafları
-----------------------------------ALINTI-----------------------------------

Başımıza gelmez inşallah ama bilmemizde de fayda var... Kaza geçiren sigortasız yurttaşların tedavisini Garanti Sigorta Fonu karşılıyor, ama bilen yok!


"Trafik kazasi sonucu yaralanan ve hastaneye kaldirilarak tedavi altina alinan kazazedelerin, kanuna göre tedavi için ücret ödememesi gerektigi belirtildi.
Tüketiciler Birligi, kazazedelerin haklariyla ilgili bir rapor hazirladı.
Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi gören kazazedelerden, bu tedavileri sonucu hastane tarafindan ücret talep edilemeyeceginin belirtildigi raporda; 2918 Sayili Trafik Kanunu'nun, herhangi bir trafik kazasi sonucu yaralanan kisinin en kisa sürede hastaneye yetistirilmesi ve gereken tedavinin yapilmasi hükümlerini içerdigi belirtiliyor.
Yönetmelige göre, hastane acil servisi, kendisine gelen kazazedenin maddi durumuna, sosyal güvencesinin olup olmadigina ve hastanin özelligine bakmadan gereken tedaviyi ve müdahaleyi herhangi bir ücret talep etmeden yapmak zorunda.
Bu tedavi sonucu olusan masrafin ise Saglik Bakanligi Karayollari Trafik Döner Sermaye Isletmesi tarafindan karsilanacaginin belirtildigi rapora göre, vatandaslar haklarini bilmedikleri için sorunlar yasaniyor. Hastanelerin de bu kanundan bihabermis gibi gözüküp vatandastan para talep etmelerinin suç oldugu belirtiliyor."
Trafik Kazası Geçirdiðinizde Hastane Masraflarınızı Karşılayan Bir Kuruluş Var !

Yazının içeriðinin doðruluðunu aşaðıdaki adresten teyit edebilirsiniz:

Tel: 0-212-324-19-50

http://www.tsrsb.org.tr/
http://www.tsrsb.org.tr/private/trk/...rantiadres.htm


Size çarpan araç faili meçhul ise veya aracın sigortası yoksa bütün hastahane masraflarını cebinizden yapmışsanız faturayı aşaðıda bahsi geçen sigortaya veriyorsunuz. Sigorta size paranızı tamamını ödüyor.

SSK ve bað-kurun ödemelerini deðil sadece kendi cebinizden ödediðiniz paraları ödüyor.

Ölümlü ise kaza yine para ödüyorlar.

Daha ayrıntılı bilgi için yukarda verdiðim dahili 204 nolu telefonu arayın.

Kaza geçiren sigortasız yurttaşların tedavisini Garanti Sigorta Fonu karşılıyor, ama bilen yok!

Garanti Sigorta Fonu Genel Sekreteri Kongar: "Kaza geçiren Sigortasızların masrafını, başvuranlara veriyoruz. Ama kimse bilmediði için parasını alan yok. Fon'da 110 trilyon lira birikti."

Trafik kazası geçiren vatandaşların tedavi masrafları ile ölüm giderlerini karşılamak için kurulan Garanti Sigorta Fonu'nun hesabında 110 trilyon lira birikti ama vatandaş parasızlıktan hastane kapısında can veriyor. Trafik kazalarında yaralanan ya da ölen sigortasız vatandaşların milyarlarca lira tutan tedavi veya cenaze masraflarını karşılamak için kurulan Garanti Sigorta Fonu'nda tam 110 trilyon lira birikti; çünkü uygulamadan kimsenin haberi yok. Saðlık Bakanlıðı'nın hastane yönetimlerini bilgilendirmemesi ve vatandaşların da kanunları yeterince bilmemesi nedeniyle fona herhangi başvuru olmazken, çok sayıda parasız vatandaş hastane kapılarında can veriyor.

Fondan sorumlu Türkiye sigorta Reasürans şirketleri Birliði Genel Sekreteri Bilge Kongar, "Trafik kazası geçiren sigortasız tüm vatandaşlar başvurup tüm masraflarını bizden alabilirler" dedi. SADECE UYANIK AVUKATLAR KULLANIYOR Kaza geçiren parasız vatandaşların çok zor durumda kaldıðını belirten Kongar, "Hem bakanlıðın hem de vatandaşların kanunu bilmesi gerekiyor. Ancak ne Saðlık Bakanlıðı uyarıyor ne de vatandaşlar bunu biliyor. Bu yüzden fonu her biri 20- dosya ile gelen uyanık avukatlar kullanıyor" diyor. Kongar, 450 milyar ve yeni primleri faizle deðerlendirdikleri için 110 trilyona ulaşıldıðını belirterek şunları söyledi: "Devlet Ziraat Bankası'nda faizsiz tutuyordu. Biz ise faizde tutuyoruz. Para çoðalınca bunu alıp oraya buraya vermek; peşkeş çekmek istiyorlar. Biz ise kazalarda maðdur olanlar gelip alsın diyoruz.

1991 yılında Hazine Müsteşarlıðı bünyesinde kurulan Garanti Fonu, 1998'in sonuna kadar Hazine Müsteşarlıðı Sigorta Genel Müdürlüðü bünyesinde kaldı. Amacı, trafik sigortası olmayan araçların meydana getirdiði yaralama ve ölüm masraflarını karşılamak. Plakası belirsiz araçların verdiði zarar da karşılanıyor. Fonun kaynaðını trafik sigortası yaptıran vatandaşlardan kesilen pay oluşturuyor. Trafik sigortası yapan sigortalıların trafik primi içinde ödedikleri paranın yüzde 2'si ve yüzde 1'i sigorta şirketlerinin öz kaynaklarından karşılanıyor.

Karayolları Trafik Sigortası Kanunu gereði eðer kaza yapan araç sigortalı ise, kaza sonucu yaralanan veya ölen kişilerin masrafını sigortalı olsun ya da olmasın şirketi karşılıyor. 7 YILDA 3 ÖDEME Kazaya neden olan araç sigortasız veya plakası bilinmiyorsa zarar görenler direkt birliðe gelip masraflarını alabiliyor. Fon, 1998 sonunda Hazine'den alınarak Türkiye Reasürans şirketleri Birliði nezrinde bir hesaba aktarıldı. Adi önceden Garanti Sigortası Fonu iken devletin dahil olduðu tüm fonlar kapatılınca Garanti Sigortası Hesabı olarak deðiştirildi. 1998' sonuna kadar 7 yılda Hazine'de, 450 milyar lira birikti. Ancak 7 yılda sadece üç kişiye ödeme yapıldı. Birlik bünyesindeki fon bütçesi Hazinenin aksine bankada faizle deðerlenince fon 110 trilyona ulaştı. şimdiye kadar fondan yararlanmak için 1623 kişi başvurmuş, 1042 dosya ise sırada bekliyor. Birlik bünyesindeki fonun yükümlülüðü daha sonraki yıllarda kanuna eklenen maddeler ile sadece bedensel hasarları ödemekten çıkarıldı. ıHTıYACI OLAN PARAYI NASIL ALACAK Kaza geçiren vatandaş hastane masraflarını faturalı olarak Türkiye Sigorta Reasürans şirketleri Birliði'ne iletecek.
Bunun için birliðe, 0-212-324-19-50 nolu telefondan veya
http://www.tsrsb.org.tr
adresinden ulaşılabilir. Türkiye'nin her yerinden başvuru ayni şekilde yapılacak.
Gerekli belgeler ise hastane faturası, ikametgah senedi, nüfus cüzdan örneði,trafik zaptı ve imza beyanı.
Belgeleri inceleyen birlik, vatandaşın verdiði banka hesap numarasına parayı yatırıyor.Yayınlanış Tarihi Aug 15 2006, 01:03 AM Yayınlayan Resat ARBAS

Yorumlar

Henuz Yorum Yok

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Resat ARBAS Hakkinda

Fi tarihinde Istanbul, Lalelide dogdum, Kadikoy yakasinda Idealtepe-Caddebostan arasinda buyudum. DGSA Mimarlik Yuksek Okulu mezunuyum. Mesleki hayatim daha ziyade yurt disinda gecti, su anda da ABD de ikamet ediyor ve meslegim uzerine calisiyorum. Uzun yillar oncesi bisikletle baslayan "ikiteker" merakim bir moped deneyimi sonrasi once scootere ve sonra motosiklete donusuverdi. Aslinda bisiklet askim hicbir zaman sonmedi, hala ise bisikletle gidip geliyorum sartlar uygun oldukca. Birkacyil once ABD de gordugum egitimlerden sonra Turkiyede bu konudaki bilgi susuzluguna bir damla olsun amaciyla ozellikle baslayan ve gelistirmekte olan suruculere yonelik "Motosiklet Teorisi" adinda bir kitap yazdim. Hala forumlarda, sohbetlerde hem kendim bir seyler ogreniyor, hemde bildiklerimi aktarmaya zevkle devam ediyorum.

"Dost sectiklerim" kisminda kimseyi goremiyorsunuz kusura bakmayin, cunku hepiniz dostumsunuz. Kimseyi bir digerinden daha fazla sevmiyorum.

Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x