Donald Duck

   Resat ARBAS

Evet Arkadaslar, mujde...

Paylaş   Sun, Mar 23 2008 18:26
1,109 Okundu  

Arkadasimiz (Sizlerin de tanidiginizi farzediyorum) Murat Ozbilge'nin "Motosiklet Hayattir" adli kitabi yayinlandi.

Birer tane edinmek boynumuzun borcu olacak. Motosiklet edebiyatimiza bir kitabin daha eklenmesinden gurur duyuyorum.

Kendisinin gecen sene Hurriyet gazetesi dahil olmak uzere pek cok yerde -forumlarda- yer almis bir yazisini Murat in felsefesini yansitmasi bakimindan ekliyorum. Daha once okunduysa bagislayin.

------------------------


Birçok babanın korkusu oğlunun motosiklete binmesidir.Ölümden ve başka her türlü tehlikeli durumun çocuklarının başına gelmesinden korkarlar.
Benim senin başına gelmesinden en çok korktuğum şey ise hayatın zevklerini almadan yaşayan bir eğreltiotu olmandır.

Eğer yapmak istediğin şey orada duruyorsa ve aranızda bir tehlike dikilmişse, senin yapman gereken o tehlikeyi bertaraf edip, istediğin şeye ulaşmaktır. ışte bunu yapamazsan hayatın ancak bir eğreltiotununki kadar heyecanlı olabilir.

Motosiklete bin oğlum, ama dikkat et, Motosiklet tehlikelidir.

O tehlikenin üzerine aptal gibi gitme. Unutma Sun Tzu der ki; "kötü komutanlar önce savaşa girer, sonra nasıl kazanacağını düşünürler; iyi komutanlar önce nasıl kazanacağını bulmadan savaşa girmezler".
Önce viraja girip de sonra nasıl çıkacağını düşünen aptallardan olma.

Tehlikeleri en küçüğüne kadar bertaraf et. Hep tam koruma kullan, bakımsız motorla yola çıkma, alkollü ya da yorgun binme, kafan bozukken taksi tut, bilmediğin yolda risk alma, diğer araç sürücülerinden köşe bucak kaç.

Tehlikeleri nasıl dibine kadar bertaraf edeceğini bilemiyorsan sakın motosiklete binme, çünkü o zaman bu işi beceremezsin demektir.

Motosiklete bin oğlum, çünkü motosiklet aşktır. Sadece kızlardan bahsetmiyorum, motosiklet macerası yaşam aşkıyla doludur.

Güneşi batıracağın yeri bilmek, üzerinde yaşadığın toprakları karışı karışına gezmek, her yaş ve meslekten insanla yolunu paylaşmak ve bindiğin makinenin üzerinde sanki çığlık atarmış gibi kopup gitmek, hayatı dibine kadar yaşamak, ancak bu araçla mümkündür.

Motosiklet macerasının içinde yaşam aşkı olmayan insanların tek yaptığı ise teknik detayları birbirlerine anlatarak kocaman, yararlı ama sıkıcı bir ansiklopediyi yaşayıp gitmektir.

Aşkın ucunu bırakma, heyecanlı ve renkli ol, sıkıcı olma. Sıkıcı olacaksan arabaya binip, hafta sonları futbol, akşamları ana haber seyrederek yaşayabilirsin, motosiklete ihtiyacın yok.

Günü yakalamayı bil oğlum, motosiklet senin yaşama enstrümanındır.

Kızlardan bahsetmiyorum dediysem, o kadar da demedim tabi. Hani bazen pembe bir Vespa üzerinde pembe kaskla kuğu gibi giden pembe pantolonlu bir kız görürsün ya? Git yanaş, merhaba de ona. Seni terslerse, kıza efendi gibi bir selam çakıp gazla bana gel, ensene bir tane patlatayım, sonra bira içmeye gideriz. Hayatı böyle yaşayacaksın işte, öküz gibi, ödlek gibi değil.

Hem efendiliğini bozmayacaksın, hem de çılgınlığını koruyacaksın.

Ha hoşlandığın bir kız mı buldun? At motorunun arkasına, Datça'ya götür onu,

Knidos'un sularıyla yıka. Can Yücel'in en sevdiğin şiirlerini okurken batan güneşi izlet ona, Domuzbükü'nde yıldızları ört üstüne uyusun. Sonra bu macera için bana teşekkür edeceksin.

Motosiklete bin oğlum, çünkü motosiklet isyandır.

ınsanlık tarihi popüler kültürler ve onlara tepkiyle gelişen kültlerle doludur.

Rock tarihi, 68 kuşağı, Avrupa bohemleri, Beatnick'ler hep aynı heyecanla tutuştular. Bugün bu ateş bir miktar sönmüş görünse de sen buna aldanma. ınsanoğlunun doğasında isyan vardır ve motosiklet bunun dışa vuruluş şekillerinin en güzellerinden biridir. Motosiklet bir ulaşım aracı değildir, bir isyan aracıdır, bunu kafandan çıkarma.

Hayatın rutinlerine dikkat et oğlum. Efendi ol ama içindeki serseriyi korumayı
bil, akşam eve gelince takım elbiseni çıkarıp deri montunu giy.

Her zaman kravatın olabilir ama hiç yuların olmasın, her zaman bir patronun olabilir ama hiç efendin olmasın. Eğer seni zincirliyorlarsa o patronu, arkadaşı ya da sevgiliyi dehleyip, kravatı çöz, kol saatini fırlatıp at, gemileri yakmayı bil.

Hayatımda tanımaktan keyif aldığım insanların neredeyse hepsi, günü geldiğinde hayatında radikal değişiklikler yaparken gözünü kırpmamış insanlardır.

Ve bu insanların neredeyse hepsi motorcudur.

Motosiklete bin oğlum, çünkü motosiklet dostluktur.

Bir motosiklet grubuna mutlaka gir. O Motosiklet grubunun içerisindeki bir kavgaya ise asla girme. Unutma ki insanın olduğu yerde sevgi de vardır, kavga da vardır. Toplumdan soyut yaşama, yolu paylaş. Ama kimliğini de kaybetme, yolunu şaşırma. Toplumun içinde dur, ama tek başına ayakta dur, sonuçta yol yalnız senin yolundur unutma.

Herkesle konuştuğun gibi, her tip motora da bin, tutucu olma. "Chopper gitmiyor, dönmüyor" diyenleri takma, altındaki V motorun ritmiyle dans etmeden isyanın ruhunu anlayamazsın. Sıkı bir enduroyla off-road yapmadan doğaya fazla kavuşamazsın. ıbrende bir kez olsun 200'leri görmeden de adrenalin seni ilk defa içki içmiş 15 yaşındaki kız gibi sarhoş eder durur.

Herkesi dinle ama hiç kimseye kulak asma. Motosiklet türlerinin her biri farklı amaçlarla üretilmiştir, birini seçeceksen seç, ama hepsiyle barışık ol, hiçbirinin fanatiği olma.

Motosiklete bin oğlum, çünkü ben hep motosiklete bindim.

Ve şu hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biri bu. Tek bir dakikasından bile pişman değilim ve iyi kötü her maceramın kıymetini bildim.
Hayatta öğrendiğim birçok şeyi bu iki tekerlekli cansız makineden öğrendim.

Motosikletle yaşa oğlum ve aradan yıllar geçerse ve ben motosiklete binemeyecek durumda olursam, gel bana maceralarını anlat, nereleri keşfettiğini, kimlerle hırlaştığını, kimlerle dost olduğunu, hangi şarabı kiminle içip, hangi güneşi nerede batırdığını.

Eğer ben ölmüşsem de çok önemseme. Motor üzerinde ölmüşsem neden pişman olmadığımı anlayacak tek kişi sen olacaksın. Eğer ölmemişsem şu pembeli kıza sor bakalım ablası var mı?

Sana bırakacağım en büyük miras, işte bu hayat rehberi, motosikletli hayatın ta kendisidir.

Motosiklete bin oğlum, çünkü motosiklet hayatın ta kendisidir.

Murat Özbilge


Rauf un yazisini da cok begendim. Ekliyorum.
------------------

isimden analizleyip bu kitabin yazarina ait genel tarzin bir Hadi Uluengin ile Ege Cansen harmani oldugunu söyleyebilirim. Uluengin gibi kelimelerle oynarken Cansen gibi son sözü söylediginde tüm yaziyi anlayacaginiz bir üslubu vardir. Ama, bana sorarsaniz en hafifinden Hadi Uluengin'den daha iyidir. Ben örnekleri onu benzetmek için degil size anlatabilmek için verdim.

Kendi deyimiyle o bir tembeldir. Ama bana sorarsaniz hiç de degildir.

O sadece hizla akip giden hayat içerisinde daha çok sey basarmaya odakli oldugu için sizin statik durusunuz onun basMurat Özbilgi'yi tanimadan yazilarini okudum. Bir kalemdas olarak önce saygi duydum. Taniyinca baslayan dostlugumuz ise halen sürmekte.

Medya geçmka dallara siçrayip gitmesini anlamaz, anlayamaz. Onun, sizin bulundugunuz yerdeki kisa kalisini, az üretisini ise tembellik olarak yorumlayabilirsiniz belki. Ama siz orada dururken o çoktan bilmem kaçinci yabanci dilini ögrenmek için basladigi kursu bitiriyor ya da Küba biletini almis Salsa dersine talim ediyordur. Zordur ona yetismek. O da sizi pesinden kosturup üzmemek için ; Tembel demistir kendine en mütevazi haliyle.

Bu kitap bu tembelin motosikleti bitirip baska dallara siçrayacaginin fiziki diplomasi, teyididir aslinda.

Bu kitap, neyi neden yaptigini kendine açiklayamayanlar için bir gönül haritasidir. Arayan herkes kendi yolunu bulabilir, motosiklete binmiyor olsa da.

Okumasini bilmeyenler için, bunu bir ince kitap görseliyle hafta sonu eglenceligi olarak algilayanlar için söyleyebilirim ki Kafka'dan haberi olmayan Nietzshe'den dem vurmayan, popüler kültüre odakli birileri için bu kitabin bir önemi yoktur.

Bu birmotosiklet ögretisi degil insan ruhu anlatisidir.

Okuyabilen, okudugunu düsünüp anlayabilenler için yazilmistir. Zordur, tipki hayat gibi. Çünkü, hayatin kendisini anlatir.

Rauf GerzYayınlanış Tarihi Mar 23 2008, 06:26 PM Yayınlayan Resat ARBAS

Yorumlar

 

Levent Vardar

Sevgili Donald Duck,

Tesekkurler.. hemen bir cok kitap satış sitesini araştırdım ama herhalde daha tam dağıtıma girmedi.

Keşke bir de nereden alabileceğimiz konusunda da bilgin olsaydı. Fuarda geçti, oraya gidenelre ısmarlama şansımızı da kaybettik.

Selamlar, Sevgiler

Levent Vardar

March 23, 2008 8:48 PM
 

Cem YILDIZ

Evet kitabi ve "Murat Ozbilge" ben de aradim netde birhayli ama ilgisiz bir suru baska sey geliyor. Herhalde daha kitap sitelerine ulasmadi. Ben de takip ediyorum bir sekilde bulursam hber veririm.

March 27, 2008 1:38 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Resat ARBAS Hakkinda

Fi tarihinde Istanbul, Lalelide dogdum, Kadikoy yakasinda Idealtepe-Caddebostan arasinda buyudum. DGSA Mimarlik Yuksek Okulu mezunuyum. Mesleki hayatim daha ziyade yurt disinda gecti, su anda da ABD de ikamet ediyor ve meslegim uzerine calisiyorum. Uzun yillar oncesi bisikletle baslayan "ikiteker" merakim bir moped deneyimi sonrasi once scootere ve sonra motosiklete donusuverdi. Aslinda bisiklet askim hicbir zaman sonmedi, hala ise bisikletle gidip geliyorum sartlar uygun oldukca. Birkacyil once ABD de gordugum egitimlerden sonra Turkiyede bu konudaki bilgi susuzluguna bir damla olsun amaciyla ozellikle baslayan ve gelistirmekte olan suruculere yonelik "Motosiklet Teorisi" adinda bir kitap yazdim. Hala forumlarda, sohbetlerde hem kendim bir seyler ogreniyor, hemde bildiklerimi aktarmaya zevkle devam ediyorum.

"Dost sectiklerim" kisminda kimseyi goremiyorsunuz kusura bakmayin, cunku hepiniz dostumsunuz. Kimseyi bir digerinden daha fazla sevmiyorum.

Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x