Donald Duck

   Resat ARBAS

Central European Rally ve JB Türk Takımı

Paylaş   Mon, Apr 21 2008 4:16
1,137 Okundu  

2008 Dakarın iptalinden sonra organizatorler 2009 da baslaması planlanan "Dakar series" kisa yarislari bir yil onceye almislardi. Iste bu serinin ilki olan "Central European Rally" bugun start aldi. Kemal Merkit ve Kutlu Torunlardan olusan JB Turk Takimi da bu yarista yer almakta ve altta Takimin basin bulteni bulunuyor.

En icten basari dileklerimi gonderiyorum Kemal ve Kutlu ya...
DD
-----------------------------------------

JIM BEAM TURK TAKIMI CENTRAL EUROPE RALLISI'NDE START ALDI...

]

ılk özel etap sonrasında Kemal Merkit 30, Kutlu Torunlar 36. sırada ....Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'dan oluşan Jim Beam Dakar Türk Takımı 5-20 Ocak 2008 tarihlerinde Lizbon – Dakar arasında gerçekleşmesi planlanan ancak terorist örgütlerin tehditi nedeniyle iptal edilen Dakar 2008 yerine ASO tarafından organize edilen “Central Europe Rally de ülkemizi temsil ediyor.

Dünyanın en çok tercih edilen burbon'u Jim Beam “Gerçek Spor. Gerçek Burbon” sloganıyla extreme spor branşlarına gösterdiði desteði Türk Takımı'nın ana sponsorluðunu 2.kez üstlenerek devam ettiriyor. Jim Beam Türk Takımı Castrol, Ford, Intercity, Loctite ve KTM Spor Moto co-sponsorluðunda, Adidas, EastPak, Mototaş , Pirelli, Num Num ve MAC destek sponsorluðunda, Power FM, Milliyet ve CNN TURK medya sponsorluðunda mücadele edecek.

Central Europe Rallisi 20 – 26 Nisan tarihleri arasında Macaristan ve Romanya'da düzenleniyor.. Dakar Rallisi'ndeki disiplinlerde motosiklet, otomobil ve kamyon kategorilerinde dünyanın en iyi pilotları Central Europe Rally'de buluşuyor. Beklenen ralli Central Europe bugün Budapeste'nin Heroes Square ( Kahramanlar Meydanı)ndan start aldı. Toplam 96 motosikletçi arasında Kutlu Torunlar 37, Kemal Merkit ise 38. sırada start alarak 2713 km'lik yarışa başladılar. 26 Nisan'da sona erecek rallide yarışçılar 1092 km'lik 11 özel etapta yarışacaklar.

Budapeste'den start alarak ilk özel etap noktası Dabas'a gelen Jim Beam Türk Takımı 63 km'lik özel etabı başarıyla tamamladı. Parkuru hızlı tempolu olarak açıklayan takımımızdan Kemal Merkit 49dakika 36 saniye ile 30. sırada Kutlu Torunlar 50dakika 5 saniye ile 36. sırada yer aldı.

ılk özel etap sonrasında ekipler Romanya'daki Bia Mare'ye hareket ettiler.

Central Europe Rally'de motosiklet kategorisinde Marc Coma, Cyril Depres, David Casteu gibi dünyanın ünlü yarışçıları ve KTM, Yamaha gibi takımlar, otomobil kategorisinde Volkswagen , Mitsubishi gibi büyük fabrika takımlarından Carslos Sainz, Peterhansel, Robby Gordon gibi pilotlar da yarışcak. Central Europe Rallisi'ne 96 motosiklet, 18 ATV, 84 otomobil ve 40 kamyon toplam 238 yarışmacı katılıyor.

20 Nisan Pazar günü Budapeşte'de başlayan ralli Romanya'ya geçerek Avrupa'nın en büyük göllerinden biri olan Macaristan'daki Balaton gölü'nde 26 Nisan'da sona erecek. Romanya'daki etaplar son derece farklı ve teknik bir rota üzerinde gerçekleşecek.Toplam 3.000 km'lik yarışın yarısına yakın kısmı özel etap olarak geçilecek. Romanya'daki etaplar pilotların daha çok teknik özelliklerini ön plana çıkartırken, rotada büyük vadiler ve dolambaçlı yollar yer alacak. Macaristan'daki etaplar ise daha çok ormanlık arazide gerçekleşirken pilotları stratejik bir parkur bekliyor olacak.

Jim Beam Dakar Türk Takımı ilk defa düzenlenecek bu yarışta ülkemizi ve sponsorlarını KTM 450 exc-r motosikletleriyle Maraton (minimum düzeyde modifiye edilmiş motosikletler) sınıfında temsil ediyor.

2007 yılında Dakar Rallisi'nde 450cc Maraton sınıfında 2.ve 3'lük, Mekanik destek almadan yarışan kategorisinde 2.ve 4.lük elde eden Jim Beam Türk Takımı'nın Central Europe Rally'de hedefi genel klasmanda ilk 15 kendi sınıflarında ise ilk 3'de yer almak.

Jim Beam Türk Takımı'na ait görüntüler medya sponsorumuz CNN TURK'de INTERCITY Rent A Car sponsorluðunda yayınlanacak. 20-26 Nisan tarihleri arasında hergün 10:40 , 18:40 ve 01:00 saatlerinde günde 3 kez Central Europe Rally'e ait görüntüler CNN TURK ekranlarında olacak.


Dakar Rallisi 2008 yılında terör örgütünün tehdi üzerine iptal edilmesinin ardından 2009 yılında Afrika kıtasını bırakarak Güney Amerika'da gerçekleşecek. Dakar Türk Takımı 2009 Dakar Yarışında da ülkemizi temsil edecek.

2009 Dakar rallisi için kayıtlar 15 Mayıs'ta başlayacak.

CENTRAL EUROPE RALLY BUDAPESTE – BALATON GÖLÜ ROTA


19 Nisan Teknik Kontrol Budapeste

20 Nisan 1. Etap Budapeste – Baia Mare 63km özel etap Toplam 531 km

21 Nisan 2. Etap Baia Mare – Bia Mare 76 km – 76 km özel etap Toplam 292 km

22 Nisan 3. Etap Baia Mare - Debrecen 76 km – 76 km özel etap Toplam 327 km

23 Nisan 4. Etap Debrecen – Veszprem 62 km – 88 km özel etap Toplam 580 km

24 Nisan 5. Etap Veszprem – Veszprem 156 km *- 54 km özel etap Toplam 317 km

25 Nisan 6. Etap Veszprem – Veszprem 156 km – 54 km özel etap Toplam 317 km

26 Nisan 7. Etap Veszprem – Balatonfüred 155 km özel etap Toplam 197 km


Dakar Türk Takımı'nın Ana sponsoru: Jim Beam

Co-sponsorlar: Castrol, Ford, Intercity, Loctite, KTM Spor Moto,

Destek sponsorları: Adidas, EastPak, Motataş, Pirelli, Num Num, MAC

Medya sponsorları: Power FM, Milliyet, CNN TURK


Detaylı Bilgi için: Gülden Aktugan 0533 520 58 88Yayınlanış Tarihi Apr 21 2008, 04:16 AM Yayınlayan Resat ARBAS

Yorumlar

Henuz Yorum Yok

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Resat ARBAS Hakkinda

Fi tarihinde Istanbul, Lalelide dogdum, Kadikoy yakasinda Idealtepe-Caddebostan arasinda buyudum. DGSA Mimarlik Yuksek Okulu mezunuyum. Mesleki hayatim daha ziyade yurt disinda gecti, su anda da ABD de ikamet ediyor ve meslegim uzerine calisiyorum. Uzun yillar oncesi bisikletle baslayan "ikiteker" merakim bir moped deneyimi sonrasi once scootere ve sonra motosiklete donusuverdi. Aslinda bisiklet askim hicbir zaman sonmedi, hala ise bisikletle gidip geliyorum sartlar uygun oldukca. Birkacyil once ABD de gordugum egitimlerden sonra Turkiyede bu konudaki bilgi susuzluguna bir damla olsun amaciyla ozellikle baslayan ve gelistirmekte olan suruculere yonelik "Motosiklet Teorisi" adinda bir kitap yazdim. Hala forumlarda, sohbetlerde hem kendim bir seyler ogreniyor, hemde bildiklerimi aktarmaya zevkle devam ediyorum.

"Dost sectiklerim" kisminda kimseyi goremiyorsunuz kusura bakmayin, cunku hepiniz dostumsunuz. Kimseyi bir digerinden daha fazla sevmiyorum.

Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x