Gunalp KOCAKANAT

Günalp Kocakanat


Toroslarda 0'dan 3000 metreye 21 Rota ( Rota 1 - 2 ve Rota 11)

Wed, Aug 26 2009 18:24
5,744 Okundu  

 

Evet bahsettiğim gibi bir tanesi Antalya'nın Batısı,diğeri Doğusundan olmak üzere 2 rota hatta ilk sefere mahsus olmak üzere 3 rota aşağıda.Bu rotaların ilki aşağıdaki Antalya'nın batısını gösteren haritada 1 ve 2 numara ile işaretlenmiş olan Antalya Saklıkent ve Dereköy rotaları.İkincisi ise yine aşağıda Antalyanın Doğusunu gösteren haritada 11 numara ile işaretlenmiş olan Yazılı Kanyon rotası.

İlk günün rotaları ayağınız toroslara alışsın babından zorlu olmayan hemen herkesin rahatlıkla yapabileceği rotalar.

KULLANILAN KISALTMALAR

--> 34 km. Bir sonraki noktaya olan mesafe

DBA          Dar ve Bozuk Asfalt yol

Off R         Off Road

*****           Mutlaka görülmesi gereken yer

 

BATI

 

 

Varış Yeri : Dereköy

Geçilen Yerler :

Saklıkent'e 3 hatta 4 değişik rotadan çıkılabilir.Birincisi herkesce bilinen Doyran üzerinden çıkış.İkincisi Çağlarca,Geyikbayırı Sinan Değirmeni üzerinden,üçüncüsü Antalya-Korkuteli karayolunda Yazır'a 15 kilometre kala ayrılan bir sapaktan çıkış ve sonuncusu Altınyaka tarafından Dereköy üzerinden tersten gelinerek yapılacak çıkış.

Antalya --> 14,3 km. Doyran --> 34 km.  DBA Saklıkent --> 5 km  Off R   *****   Bakırlı Dağ Zirve --> 5 km  Off R  İniş -->15 km  Off R Dereköy -->16 km 

Off R Bakırlı Dağının etrafından dolanarak tekrar Saklıkent.Bu bölümde yer yer 2000 metre irtifaya çıkılıyor.Saklıkent --> 10 km  DBA Sinandeğirmeni yol

ayrımı --> 14 km  Off R Geyikbayırı  --> 23 km  DBA Antalya

Bir diğer dönüş alternatifi.. Dereköyden -> 4,8 km  Off R Sola Dönüş -> 12 km  Off R Antalya-Altınyaka Yoluna çıkış -> 32 km  Antalya.

Toplam Mesafe/Gereken Zaman/Ortalama Hız : 138 km. / 5 saat / 40 km/h

Bu rotada buraya yazamadığım onlarca değişik alternatif yol var.Önünüze çıkan sapaktan girip yolun sizi götürdüğü yere kadar gidin.Her bir sapak ya bir yerleşim yerine,ya bir mesire yerine,ya da başka bir yola çıkıyordur.Antalya'ya bu kadar yakın olup ta bunca alternatif sunan başka yer yok.Antalya Merkezden çıkıp en fazla 15 dakikada dağda rotadasınız.

Çıkılan En Yüksek İrtifa : 2417 m.

Rotadan Manzaralar

 

 

 

DOĞU 

 

 

Varış Yeri : Karacaören Baraj Gölü Etrafı ve Yazılı Kanyon

Geçilen Yerler :

Antalya --> 14 km. Isparta yol ayrımı --> 75 km. Kovada-Eğirdir Yol Ayrımı (Tabelada Yazılı Kanyon diye belirtilmiş)  --> 14 km.  DBA   Burada ana yoldan

ayrılıp sağa dönülecek --> 14,8 km. DBA Sola Dönüş (Yazılı kanyon Tabelası takip edilecek) --> 1,6 km.  DBA  Tekrar sola dönüş --> 2 km.  Off R *****

Yazılı Kanyon --> 2 km.   Off R Gelirken dönüş yapılan yerden sola Çandır Köyü istikametine dönülecek --> 1,5 km.  Off R Çandır Köyü --> 12,6 km.  Off R

Bu noktada karşınıza çıkan sapaktan sağa dönüş --> 22,5 km.  Off R Gölün hemen kenarından giden yol takip edilerek ana yola çıkış.--> 90 km. Antalya

Bu rotada bir diğer alternatif dönüş veya istenirse gidiş yolu ise yukarıdaki tarifte Çandır Köyünden 12,6 kilometre sonra karşınıza çıkan sapaktan sağa dönmeyip Haskızılören Köyü istikametine düz devam edilirse Hasdümen,Hacıosmanlar Köyleri üzerinden Gebiz'e inilerek Gebizin içerisinde kahveler olduğu meydandan sağa dönüp Dorumlar,Kırbaş Köyleri üzerinden yine ana yola çıkılabilir.Veya Gebiz'den dosdoğru Antalya-Alanya Karayoluna devam edilebilir. 

Yazılı Kanyon'da bulunan Alabalık Restoranında çadır kurulabilir.Alabalık oldukca lezzetli.Alkollü içecek satılmıyor ama yanınızda varsa içilebilir.

Toplam Mesafe / Gereken Zaman / Ortalama Hız : 250 km. / 6 saat / 40 Km/h

Çıkılan En Yüksek İrtifa : 1000 m.

Rotadan Manzaralar

 

 Yayınlanış Tarihi Aug 26 2009, 06:24 PM Yayınlayan Gunalp KOCAKANAT

Yorumlar

 

Saim Ozkinar Dediki :

Gunalp abi bugune kadar buyuk keyif ile takip ettigim tum yazılarında oldugu gibi bu yazındaki emek ve usluba saygılarımı sunuyorum.

Sevgi ve saygılarım'la...

August 27, 2009 9:12 AM
 

Onder Yildiz Dediki :

Günalp,

Sonunda beni Antalya'ya getireceksiniz...

Ben de bugün 2 adet rapor yükleyeceğim, senin ilk haritadaki 1 ve 2 nolu rotaların karışımı...

Bu dağlar için "Gez gez bitmez" diyorum. Haksızmıyım ?

Selamlar, sevgiler...

August 27, 2009 11:10 AM
 

Cem YILDIZ Dediki :

Bir gun tum motorcular antalyali olacak diyebilirmiyiz Big Smile

REsmen motor icin bir cennet... Okkk

August 28, 2009 12:47 AM
 

Umit KAPLAN Dediki :

yemede yanında yat bilgiler...

Emeğine sağlık Günalp abi, yine az laf çok iş çıkartmışsın..

Selamlar..

August 28, 2009 9:43 AM
 

Mehmet OZDOGAN Dediki :

Günalp, harikasın ve bence bu sitenin amacına en uygun yazılardan, daha doğru yazı dizilerinden birisini yazıyorsun. Çok işe yarayacak. Bir sorum olacak: Bu rotaların izlerini gpx formatında paylaşman mümkün mü ? Çok şey mi istemiş olurum ?

August 28, 2009 4:08 PM
 

Savas KAYAN Dediki :

Şu yolların bir de video kaydı olsa harika olacak.

August 30, 2009 4:59 PM
 

Gunalp KOCAKANAT Dediki :

''Bu rotaların izlerini gpx formatında paylaşman mümkün mü ? Çok şey mi istemiş olurum ? ''

Elbette mümkün Mehmet.Zaten hazırlıyordum.Ama üzerinde biraz çalışmam gerekiyor.Rotalara göre,Tracklerin bazılarını birleştirip,bazılarını ise bölmem lazım.Yani buradaki numaralndırma sistemine uygun hale getirmem lazım.Etapları numarlandırırken ilk defa çıkan için kolay olmasını gözönünde bulundurdum.Ama kendim bazı etapları aynı gün toplu olarak yapmışım.Bazılarını ise ayrı ayrı gezilerde,ayrı yerlerden ulaşarak yapmışım.Kısaca biraz uğraştıracak.

August 31, 2009 9:53 AM
 

Orhan USLU Dediki :

Günal Abi çok güzel ve kalıcı bir çalışma olmuş.Ellerine sağlık.Rotaların gerisini bekliyoruz.takipteyiz.

August 31, 2009 2:34 PM
 

Volkan Oktay Dediki :

Çok güzel ve insana ilham veren bir paylaşım olmuş.

Emeğinize sağlık...

September 3, 2009 11:11 AM
 

Abdullah Alkan Dediki :

abi cok guzel gezmek isteyenlere buyuk yardımı olacak emegine saglık

September 4, 2009 4:24 PM
 

önay kaya Dediki :

Emeginize saglık muhteşem olmuş.

January 5, 2010 8:38 PM

Yorum Yaz

(Zorunlu)  
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu)  

About Gunalp KOCAKANAT

1966'da dogdum.Lise ve üniversite'yi saymazsak yaklaşık 40 yıldır Antalya’da yasiyorum.Birdenbire motosiklet sevdasına nereden tutuldum bilmiyorum.Ama iyi ki tutulmusum.Bu sayede 40 yil yaşadığım sehri tanımadıgımı anladım.Ilk motosikletim BMW F 650 GS idi.Baslangiç için ideal,oldukça makul bir motorsiklet.Bir süre sonra onunla vedalastik ve BMW R 1200 GS’le yollari kat etmeye basladik.Simdilerde R 1200 GS Adventure kullanıyorum.Daha yapılacak çok yol var.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x