in

Bu Günlük

Hızlı aktarma


Gunalp KOCAKANAT

Günalp Kocakanat

October 2009 - Mesaj


 •   Toroslarda 0'dan 3000 Metreye 21 Rota (Rota 7 ve Rota 16)

  Tue, Oct 13 2009 1:30
  3,415 Okundu  

  Bu haftaya kadar Batı Rotaları daha kolaydı.Ancak bu hafta Batı Rotası daha zorlu bir rota.Doğu rotası ise inanılmaz manzaralarla dolu.İki kişi ile rahat yapılabilecek bir rota.Bu sefer asfalt dışına çıkmayayım diyorsanız veya toz topraktan hoşlanmıyorsanız,ideal.Ancak 2 gün ayırın muhakkak.Çok daha fazla keyif alacaksınız.Zaten yol 500 kilometrenin üzerinde.

  KULLANILAN KISALTMALAR

  --> 34 km. Bir sonraki noktaya olan mesafe

  DBA          Dar ve Bozuk Asfalt yol

  Off R         Off Road

  *****           Mutlaka görülmesi gereken yer

  BATI ROTASI : 

  Varış Yeri : Yediburunlar

  Geçilen Yerler :

  Antalya --> 66 km.  Korkuteli --> 54 km. Elmalı --> 69 km. Çamlıova sağa dönüş  --> 34 km.  DBA  Arsa Köy --> 7 km.  DBA  Kayadibi Köyü --> 34 km.   

  DBA Hacıosmanlar Köyü --> 11 km.  DBA  Off R Kabaağaç Köyü --> 7 km.  DBA  Off R Minare Köyü --> 15 km.   Off R İzzettin Köyü --> 34 km.  Off R ***** Boğaziçi

  Köyü --> 20 km.   Off R ***** Dodurga Köyü

  Buraya 9 numaralı rota kullanılarak da gelmek mümkün..Yukarıdaki rotadan gelirken Fethiye/Saklıkent milli parkı ve kanyonu da yol üzerinde.Ayrıca Dodurga Köyü yakınlarında Sydmae antik kenti de görülmeye değer.

  Özellikle İzzettin Köyünden sonra yol inanılmaz manzaralarla dolu.Bir tarafınızın 750-800 metre dimdik uçurumun sonunda deniz,diğer taraf dağ.Yediburunlar levhasını görüpte sakın ola aldanmayın.Tabelada 1 kilometre yazılı.Ben sadece keçilerin inip çıkabildiği bir yoldan 3,5 kilometre ilerledim ve yol bitti.Yolun bittiği yerden Yediburunlara kuş uçuşu daha 2 kilometre mesafe vardı.O yolu geri çıkarken annemden emdiğim süt burnumdan geldi.Tam 3 kilometre boyunca en geniş yeri 1 m. olan iki tarafı kayalık,taşlık dimdik bir keçi yolu.Es kaza devrilsen kafayı gözü yarmak işten değil.Ama yolun bittiği yerdeki manzara da her şeye değerdi.Bir tarafınız Akdeniz,diğer taraf Ege Denizi.Karşı tarafta Kelebekler vadisi.Malesef buradan Kelebekler Vadisine geçilemiyor.O taraf geçmek için 1500 metrelik bir bölümde yol yok.Geçen sene yol açmak için çalışılıyordu.Belki de şu anda yol açılmıştır.Eğer buradan geçiş olsa Kelebekler Vadisi üzerinden Fethiye'ye 35-40 kilometre mesafe var.

  Yediburunlar civarında konaklama için bir tane camping var.

  Toplam Mesafe / Gereken Zaman / Ortalama Hız : 270 km. / 8 saat / 40 km/h

  Çıkılan En Yüksek İrtifa : 1600 m.

  Rotadan Manzaralar :

  Yediburunlar

  DOĞU ROTASI :

   

  Bu rota bugüne kadarki doğu rotalarından farklı olarak tamamen asfalt bir rota.Ama nefis manzaralarla dolu,çok keyif alacağınız,eşinizle birlikte rahatlıkla yapılabilecek bir rota.Kuşyuvası geçidinde biraz zaman geçirin.Bir kayanın üzerine oturup o manzarayı muhakkak izleyin.Bu rotanın hakkı 2 gün.

  Geçilen Yerler :

  Antalya --> 90 km. Akseki-Konya Yol ayrımı --> 60 km. Akseki --> 40 km. Bozkır yol ayrımı (Buradan sağa dönerek Bozkır,Taşkent istikametine direk de gidebilirsiniz

  veya düz devam edip Seydişehir'i görüp oradan tekrar geri dönerek de devam edebilirsiniz.) -- > 26 km. Seydişehir (Burada Konya usulü bir etli pide fena gitmez.)

  -- > 26 km. Bozkır yol ayrımına geri dönüş -- > 38 km. Bozkır -- > 41,5 km. Hadim -- > 10,8 km. Taşkent (Burada otelin tam karşısındaki restoranda muhakkak sac

  kavurma yenmeli.Burada bulunan otelde konaklanabilir.) -- > 9,5 km. Sağa Dönüş (Alanya yol ayrımı) --> 44,4 km. Karapınar Köyü Yol Ayrımı (düz devam edilecek.)

  -- > 8 km. Kuşyuvası geçidi (Bu geçit anlatılması cidden zor bir geçit.Nefis bir manzara var.Muhakkak görülmeli.) -- > 35 km. Mahmutlar -- > 10 km. Alanya -- > 135 km.

  Antalya

  Toplam Mesafe / Gereken Zaman / Ortalama Hız : 594 km. / 15 saat / 40 km/h

  Çıkılan En Yüksek İrtifa : 2050 m.

  Rotadan Manzaralar :

  Taşkent

  Kuşyuvası Geçidi

  Gönderilen Oct 13 2009, 01:30 AM Yayınlayan Gunalp KOCAKANAT Ne ile no comments

 •   Toroslarda 0'dan 3000 Metreye 21 Rota (Rota 6 ve Rota 15)

  Thu, Oct 01 2009 23:59
  5,397 Okundu  

   

  Şaka maka yarıladık rotaları.Yarıladık derken sadece bendeki rotaları yarıladık.Ama Torosların daha belki %10'unu bile görmedik.Gezmekle bitecek bir coğrafya değil ki birader.Bu arada kimse gitmiyormu bu yollara? ''Ben bu hafta şuradaydım'' diye bir geri dönüş gelmedi daha.Gerçi Antalya'da gezi mevsimi daha yeni başlıyor.Bundan sonra düşeriz yine yörüklerin izlerinin peşine.Bu hafta batı rotası kebaplı rota.Gömbe'nin meşhur kuyu kebabı yenmeden dönülmesin.Doğu rotasında ise yemeğinizi kendiniz götürün.Akşam çadırların önünde sağdan soldan bulunan odun ateşinde yapılacak şiş kebap en az Gömbe Kebabı kadar lezzetli olacaktır.Hatta belki daha da lezzetli!

  KULLANILAN KISALTMALAR

  --> 34 km. Bir sonraki noktaya olan mesafe

  DBA          Dar ve Bozuk Asfalt yol

  Off R         Off Road

  *****           Mutlaka görülmesi gereken yer

  BATI ROTASI  

  Varış Yeri : Gömbe Yeşil Göl

  Geçilen Yerler :

  Antalya --> 66 km.  Korkuteli --> 54 km. Elmalı --> 34 km.  Gömbe --> 15 km.  Off R Yeşil Göl

  Yeşil Göl'de çadır kurulabilir ama su problemi var.Gecelemek isteniyorsa en güzeli Gömbe'de çadır kurup Yeşil Göl'e oradan çıkmak.Yeşil Göle çıkarken Uçarsu adlı küçük ama enteresan bir şelale göreceksiniz.Dağın ortasındasn fışkırıyor sular.Buradan Fethiye tarafına bir geçiş olduğunu biliyorum ama ben gitmedim.Sizler bir deneyin.Eminim keyifli bir yol.Veya ana yola dönüp Finike'ye inebilirsiniz.

  Toplam Mesafe / Gereken Zaman / Ortalama Hız : 169 km / 3,5 saat / 70 km/h

  Çıkılan En Yüksek İrtifa : 1825 m.

  Rotadan Manzaralar :

  Gömbe Kebabı :)

   

  Yeşilgöl Yolu

   

  DOĞU ROTASI :

   

  Varış Yeri : Derebucak,Adam Kayaları,Köprülü Kanyon

  Geçilen Yerler :

  Antalya  --> 49 km. Taşağıl Yol ayrımı --> 3,4 km. Taşağıl --> 27,9 km  DBA (Taşağıl'ın içinden sol tarafa yani Köprülü Kanyon istikametine değil Beydiğin İstikametine

  dönülecek.) Beydiğin --> 22 km. DBA  Başlar Köyü  --> 9,3 km.  DBA İbradı-Derebucak yoluna çıkış. (Burada sola Derebucak yönüne dönülecek) --> 23,3 km.

   Burada yol ikiye ayrılıyor,düz gidersek Pınarbaşı.Biz düz devam ediyoruz.Ama çok fazla değil. --> 1 km. Bu nktada sola ayrılan toprak yola giriyoruz. --> 24,7 km.

  Off R  Kırkkavak Köyü --> 14,7 km. Çaltepe Köyü --> 8,5 km. DBA Ballıbucak yol ayrımı. (Sağa dönülürse Ballıbucak'a varılır.) --> 3,7 km. Ballıbucak  (Çok sevimli bir

  köy.Kahvehanesi olmayan ender köylerden bir tanesi.Ama merak etmeyin halkı inanılmaz misafirperver.Muhakkak bir çay içmeye davet ediyorlar.)  --> 3,7 km.

  Geldiğimiz yola geri dönüp sağa devam ediyoruz. --> 15,7 km. Off R  (İşte buradan sonra peri bacalarının Toros versiyonu Adam Kayaları adı verilen ilginç kaya

  oluşumları başlıyor.) Yolun devamında ise Selge Antik kenti ve Selge Köyü.Şimdiki adı Altınkaya. --> 10,4 km. DBA Köprülü kanyon --> 40,6 km. Taşağıl --> 53 km.

  Antalya

  Toplam Mesafe / Gereken Zaman / Ortalama Hız : 307 km. / 7 saat / 40 km/h.

  Çıkılan En Yüksek İrtifa : 1700 m.

  Rotadan Manzaralar :

  Adam kayaları

  Selge

  Selge'de değişmeyen manzara

  Köprülü Kanyon

  Gönderilen Oct 01 2009, 11:59 PM Yayınlayan Gunalp KOCAKANAT Ne ile 3 comment(s)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x