Bu Günlük

Hızlı aktarma


Gunalp KOCAKANAT

Günalp Kocakanat


Toroslarda 0'dan 3000 Metreye 21 Rota (Rota 6 ve Rota 15)

Thu, Oct 01 2009 23:59
5,398 Okundu  

 

Şaka maka yarıladık rotaları.Yarıladık derken sadece bendeki rotaları yarıladık.Ama Torosların daha belki %10'unu bile görmedik.Gezmekle bitecek bir coğrafya değil ki birader.Bu arada kimse gitmiyormu bu yollara? ''Ben bu hafta şuradaydım'' diye bir geri dönüş gelmedi daha.Gerçi Antalya'da gezi mevsimi daha yeni başlıyor.Bundan sonra düşeriz yine yörüklerin izlerinin peşine.Bu hafta batı rotası kebaplı rota.Gömbe'nin meşhur kuyu kebabı yenmeden dönülmesin.Doğu rotasında ise yemeğinizi kendiniz götürün.Akşam çadırların önünde sağdan soldan bulunan odun ateşinde yapılacak şiş kebap en az Gömbe Kebabı kadar lezzetli olacaktır.Hatta belki daha da lezzetli!

KULLANILAN KISALTMALAR

--> 34 km. Bir sonraki noktaya olan mesafe

DBA          Dar ve Bozuk Asfalt yol

Off R         Off Road

*****           Mutlaka görülmesi gereken yer

BATI ROTASI  

Varış Yeri : Gömbe Yeşil Göl

Geçilen Yerler :

Antalya --> 66 km.  Korkuteli --> 54 km. Elmalı --> 34 km.  Gömbe --> 15 km.  Off R Yeşil Göl

Yeşil Göl'de çadır kurulabilir ama su problemi var.Gecelemek isteniyorsa en güzeli Gömbe'de çadır kurup Yeşil Göl'e oradan çıkmak.Yeşil Göle çıkarken Uçarsu adlı küçük ama enteresan bir şelale göreceksiniz.Dağın ortasındasn fışkırıyor sular.Buradan Fethiye tarafına bir geçiş olduğunu biliyorum ama ben gitmedim.Sizler bir deneyin.Eminim keyifli bir yol.Veya ana yola dönüp Finike'ye inebilirsiniz.

Toplam Mesafe / Gereken Zaman / Ortalama Hız : 169 km / 3,5 saat / 70 km/h

Çıkılan En Yüksek İrtifa : 1825 m.

Rotadan Manzaralar :

Gömbe Kebabı :)

 

Yeşilgöl Yolu

 

DOĞU ROTASI :

 

Varış Yeri : Derebucak,Adam Kayaları,Köprülü Kanyon

Geçilen Yerler :

Antalya  --> 49 km. Taşağıl Yol ayrımı --> 3,4 km. Taşağıl --> 27,9 km  DBA (Taşağıl'ın içinden sol tarafa yani Köprülü Kanyon istikametine değil Beydiğin İstikametine

dönülecek.) Beydiğin --> 22 km. DBA  Başlar Köyü  --> 9,3 km.  DBA İbradı-Derebucak yoluna çıkış. (Burada sola Derebucak yönüne dönülecek) --> 23,3 km.

 Burada yol ikiye ayrılıyor,düz gidersek Pınarbaşı.Biz düz devam ediyoruz.Ama çok fazla değil. --> 1 km. Bu nktada sola ayrılan toprak yola giriyoruz. --> 24,7 km.

Off R  Kırkkavak Köyü --> 14,7 km. Çaltepe Köyü --> 8,5 km. DBA Ballıbucak yol ayrımı. (Sağa dönülürse Ballıbucak'a varılır.) --> 3,7 km. Ballıbucak  (Çok sevimli bir

köy.Kahvehanesi olmayan ender köylerden bir tanesi.Ama merak etmeyin halkı inanılmaz misafirperver.Muhakkak bir çay içmeye davet ediyorlar.)  --> 3,7 km.

Geldiğimiz yola geri dönüp sağa devam ediyoruz. --> 15,7 km. Off R  (İşte buradan sonra peri bacalarının Toros versiyonu Adam Kayaları adı verilen ilginç kaya

oluşumları başlıyor.) Yolun devamında ise Selge Antik kenti ve Selge Köyü.Şimdiki adı Altınkaya. --> 10,4 km. DBA Köprülü kanyon --> 40,6 km. Taşağıl --> 53 km.

Antalya

Toplam Mesafe / Gereken Zaman / Ortalama Hız : 307 km. / 7 saat / 40 km/h.

Çıkılan En Yüksek İrtifa : 1700 m.

Rotadan Manzaralar :

Adam kayaları

Selge

Selge'de değişmeyen manzara

Köprülü KanyonYayınlanış Tarihi Oct 01 2009, 11:59 PM Yayınlayan Gunalp KOCAKANAT

Yorumlar

 

Mehmet OZDOGAN Dediki :

Günalp, her zamanki gibi net, anlaşılır ve çok güzel. Ellerine sağlık..

October 2, 2009 12:05 PM
 

Burak Kiyici Dediki :

muhteşem bir rota gerçekten:) böyle bir rotada 1 hafta kaybolmayı çok isterdim :)

October 9, 2009 11:17 AM
 

Arslan DEMIR Dediki :

Gönbe rotasının içine keşke 9 Göller - Branda - Girdevi de ekleyerek noktalasydın....

O koca motorla bu rotalar gerçekten tebrikler...

March 28, 2010 12:22 AM

Yorum Yaz

(Zorunlu)  
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu)  

About Gunalp KOCAKANAT

1966'da dogdum.Lise ve üniversite'yi saymazsak yaklaşık 40 yıldır Antalya’da yasiyorum.Birdenbire motosiklet sevdasına nereden tutuldum bilmiyorum.Ama iyi ki tutulmusum.Bu sayede 40 yil yaşadığım sehri tanımadıgımı anladım.Ilk motosikletim BMW F 650 GS idi.Baslangiç için ideal,oldukça makul bir motorsiklet.Bir süre sonra onunla vedalastik ve BMW R 1200 GS’le yollari kat etmeye basladik.Simdilerde R 1200 GS Adventure kullanıyorum.Daha yapılacak çok yol var.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x