Gunalp KOCAKANAT

Günalp Kocakanat


Toroslarda 0'dan 3000 Metreye 21 Rota (Rota 7 ve Rota 16)

Tue, Oct 13 2009 1:30
3,416 Okundu  

Bu haftaya kadar Batı Rotaları daha kolaydı.Ancak bu hafta Batı Rotası daha zorlu bir rota.Doğu rotası ise inanılmaz manzaralarla dolu.İki kişi ile rahat yapılabilecek bir rota.Bu sefer asfalt dışına çıkmayayım diyorsanız veya toz topraktan hoşlanmıyorsanız,ideal.Ancak 2 gün ayırın muhakkak.Çok daha fazla keyif alacaksınız.Zaten yol 500 kilometrenin üzerinde.

KULLANILAN KISALTMALAR

--> 34 km. Bir sonraki noktaya olan mesafe

DBA          Dar ve Bozuk Asfalt yol

Off R         Off Road

*****           Mutlaka görülmesi gereken yer

BATI ROTASI : 

Varış Yeri : Yediburunlar

Geçilen Yerler :

Antalya --> 66 km.  Korkuteli --> 54 km. Elmalı --> 69 km. Çamlıova sağa dönüş  --> 34 km.  DBA  Arsa Köy --> 7 km.  DBA  Kayadibi Köyü --> 34 km.   

DBA Hacıosmanlar Köyü --> 11 km.  DBA  Off R Kabaağaç Köyü --> 7 km.  DBA  Off R Minare Köyü --> 15 km.   Off R İzzettin Köyü --> 34 km.  Off R ***** Boğaziçi

Köyü --> 20 km.   Off R ***** Dodurga Köyü

Buraya 9 numaralı rota kullanılarak da gelmek mümkün..Yukarıdaki rotadan gelirken Fethiye/Saklıkent milli parkı ve kanyonu da yol üzerinde.Ayrıca Dodurga Köyü yakınlarında Sydmae antik kenti de görülmeye değer.

Özellikle İzzettin Köyünden sonra yol inanılmaz manzaralarla dolu.Bir tarafınızın 750-800 metre dimdik uçurumun sonunda deniz,diğer taraf dağ.Yediburunlar levhasını görüpte sakın ola aldanmayın.Tabelada 1 kilometre yazılı.Ben sadece keçilerin inip çıkabildiği bir yoldan 3,5 kilometre ilerledim ve yol bitti.Yolun bittiği yerden Yediburunlara kuş uçuşu daha 2 kilometre mesafe vardı.O yolu geri çıkarken annemden emdiğim süt burnumdan geldi.Tam 3 kilometre boyunca en geniş yeri 1 m. olan iki tarafı kayalık,taşlık dimdik bir keçi yolu.Es kaza devrilsen kafayı gözü yarmak işten değil.Ama yolun bittiği yerdeki manzara da her şeye değerdi.Bir tarafınız Akdeniz,diğer taraf Ege Denizi.Karşı tarafta Kelebekler vadisi.Malesef buradan Kelebekler Vadisine geçilemiyor.O taraf geçmek için 1500 metrelik bir bölümde yol yok.Geçen sene yol açmak için çalışılıyordu.Belki de şu anda yol açılmıştır.Eğer buradan geçiş olsa Kelebekler Vadisi üzerinden Fethiye'ye 35-40 kilometre mesafe var.

Yediburunlar civarında konaklama için bir tane camping var.

Toplam Mesafe / Gereken Zaman / Ortalama Hız : 270 km. / 8 saat / 40 km/h

Çıkılan En Yüksek İrtifa : 1600 m.

Rotadan Manzaralar :

Yediburunlar

DOĞU ROTASI :

 

Bu rota bugüne kadarki doğu rotalarından farklı olarak tamamen asfalt bir rota.Ama nefis manzaralarla dolu,çok keyif alacağınız,eşinizle birlikte rahatlıkla yapılabilecek bir rota.Kuşyuvası geçidinde biraz zaman geçirin.Bir kayanın üzerine oturup o manzarayı muhakkak izleyin.Bu rotanın hakkı 2 gün.

Geçilen Yerler :

Antalya --> 90 km. Akseki-Konya Yol ayrımı --> 60 km. Akseki --> 40 km. Bozkır yol ayrımı (Buradan sağa dönerek Bozkır,Taşkent istikametine direk de gidebilirsiniz

veya düz devam edip Seydişehir'i görüp oradan tekrar geri dönerek de devam edebilirsiniz.) -- > 26 km. Seydişehir (Burada Konya usulü bir etli pide fena gitmez.)

-- > 26 km. Bozkır yol ayrımına geri dönüş -- > 38 km. Bozkır -- > 41,5 km. Hadim -- > 10,8 km. Taşkent (Burada otelin tam karşısındaki restoranda muhakkak sac

kavurma yenmeli.Burada bulunan otelde konaklanabilir.) -- > 9,5 km. Sağa Dönüş (Alanya yol ayrımı) --> 44,4 km. Karapınar Köyü Yol Ayrımı (düz devam edilecek.)

-- > 8 km. Kuşyuvası geçidi (Bu geçit anlatılması cidden zor bir geçit.Nefis bir manzara var.Muhakkak görülmeli.) -- > 35 km. Mahmutlar -- > 10 km. Alanya -- > 135 km.

Antalya

Toplam Mesafe / Gereken Zaman / Ortalama Hız : 594 km. / 15 saat / 40 km/h

Çıkılan En Yüksek İrtifa : 2050 m.

Rotadan Manzaralar :

Taşkent

Kuşyuvası GeçidiYayınlanış Tarihi Oct 13 2009, 01:30 AM Yayınlayan Gunalp KOCAKANAT

Yorumlar

Henuz Yorum Yok

Yorum Yaz

(Zorunlu)  
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu)  

About Gunalp KOCAKANAT

1966'da dogdum.Lise ve üniversite'yi saymazsak yaklaşık 40 yıldır Antalya’da yasiyorum.Birdenbire motosiklet sevdasına nereden tutuldum bilmiyorum.Ama iyi ki tutulmusum.Bu sayede 40 yil yaşadığım sehri tanımadıgımı anladım.Ilk motosikletim BMW F 650 GS idi.Baslangiç için ideal,oldukça makul bir motorsiklet.Bir süre sonra onunla vedalastik ve BMW R 1200 GS’le yollari kat etmeye basladik.Simdilerde R 1200 GS Adventure kullanıyorum.Daha yapılacak çok yol var.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x