in

Bu Günlük

Hızlı aktarma


Gunalp KOCAKANAT

Günalp Kocakanat

August 2010 - Mesaj


 •   Antalya'da Enduro Sürüş Teknikleri Eğitimi

  Sun, Aug 08 2010 20:00
  5,648 Okundu  

  Uzun zamandır dağlarda yolların bittiği yerlerde dolaşıyoruz.Yaşadığımız coğrafya bu anlamda Türkiye'nin en şanslı bölgesi.Evden çıktıktan 15 dakika sonra dağlardayız.

  Hem de ne dağlar! Uçsuz bucaksız Toroslar!

  Amacımız,hobimizi yaşamımızın mümkün olduğunca uzun bir kesiminde sağlıkla sürdürmek olduğuna göre bu işi doğru biçimde ve kurallarına uygun yapmamız gerekiyor.Bunun da benim bildiğim tek yolu eğitim ve alıştırma.

  Evet,eminim bir şekilde hepimiz öyle ya da böyle,düşe kalka da olsa asfalt dışında sürüş yapabiliyoruz.Ancak bunu yaparken riski minimuma indirirsek alacağımız keyfi de maksimuma çıkaracağımız kesin.

  Hem kendimizin hem de altımızdaki motorun sınırlarını bilmek kendimize olan güveni de maksimum düzeye çıkaracaktır.Parantez içerisinde,bu güven konusunda hasas bir sınır olduğunu hatırlatmakta fayda var.Kendimize olan güvenimizin çok fazla ileriye giderek İkarus Sendromuna dönüşmemesi çok önemli.

  İşte bu düşüncelerle uzun zamandır Off Road eğitimi için fırsat kolluyorduk.KTM Racing Team yarışcısı ve yine KTM Adventure Team'in baş eğitmeni Marko Barthel'le dostum Sönke Bonde aracılığı ile irtibata geçtim.Oldukca sıkışık olan programına rağmen Barthel bize bir hafta sonunu ayırıp Türkiye'ye gelmeyi kabul etti.

  Marko Barthel söylediğim gibi KTM  Racing Team ve BvZ Racing Team yarışçısı,7 kez ISDE (Uluslararası 6 gün Enduro) yarışını 5 altın 2 gümüş madalya ile tamamlamış,2003-2004 yılları Red Bull Erzberg yarışında 2 kez Top 10’da yer almış usta bir eğitmen. 

  1994 ve 1995  Almanya Enduropokal Vizemaster

  1997 Almanya Şampiyonu,

  1998 Almanya Şampiyonası 3.sü (En iyi Alman sürücü),

  1999 İtalya Avrupa Şampiyonası 2.si,

  2000 Almanya Vizemaster.(Tüm klasmanlarda en iyi Alman sürücü ünvanı),

  2001 İspanya ve Portekiz Dünya Şampiyonası 6.sı,aynı yıl Fransa Avrupa Şampiyonası 1.si,

  2002 Avrupa Şampiyonası 3.sü,Aynı yıl Almanya Şampiyonu,

  2003 BvZ takımıyla Avrupa 1.si ve

  Alman Motosiklet Federasyonu’ndan sertifikalı Enduro ve Kros eğitmeni.2000 yılından bu yana da ‘’KTM Adventure Tours’’ enduro ve motokros eğitmenlik ve rehberliği yapıyor.

  Bir diğer şansımızda kursa yardımcı eğitmen olarak Sönke Bonde'ninde eşlik etmesiydi.Sönke Bonde’de yaklaşık 20 senedir enduro ve motokros sporu yapan,Türkiye’nin her köşesini karış karış gezmiş Motosiklet Tur Operatörü ve Rehberi.

  Kursa maksimum 12 kişinin katılacak olması tek sorunumuzdu.Malesef çok istedikleri halde bir çok arkadaşımız katılamadılar.

  Bir şeyi itiraf etmeliyim.Gözlerimle görmesem,elimle tutmasam asla inanmazdım.Bu kadar hevesli ve bu kadar hızlı öğrenen bir ekibe az rastlanır.

  Eğitime katılan arkadaşların çoğu daha ilk defa araziye çıkıyordu.Hatta bırakın araziye çıkmayı ilk defa 1200 GS'e binen bile vardı.

  Eğitimin ilk günü Marko Hoca'yı koskoca ADV altında sanki oyuncakmış gibi oradan oraya seğirtirken görünce herkesin yüzünde ciddi bir korku ifadesi belirdi.Son gün bu korku ifadesinin yerini gururlu bir tebessüm aldı.Fotoğrafları ve özellikle videoları görünce sizde bana hak vereceksiniz.

  Muhakkak kaydedilmesi gerekli önemli bir notta : ''Marko'nun en küçük bir hiyeraşik üstünlük olmaksızın ve bu anlamda kendisinin en küçük bir tavır sergilememesine rağmen olaya hakimiyeti,bu hakimiyeti uygulamaya da aynen yansıtması,bunun getirdiği gizli otorite ve bizde uyandırdığı saygınlık ile hiç farkettirmeden tüm ekibi enteresan bir disiplinle idare etmesiydi.''

  İşte ekip.

  Mesut DOĞAN                                                                  Abdullah ARISAN

     

  Oğuz ÇETİNEL                                                                Orhan USLU

     

   Übeyid GÖÇMEN                                                            Hüseyin ACARLIOĞLU

    

  Sinan ŞAHİN                                                                   Mehmet ÖZDOĞAN

    

   Ömer ARICAN                                                            Günalp KOCAKANAT                                             Zeki BAHÇE

         

  Kurs için seçtiğimiz yerde mükemmeldi.Alanya'nın Kızılalan Mevkii'nde nefis bir enduro parkı.

  Bu eğitimden gerek Hocamız Marko Bartel ve gerekse Asistanlığını yapan Sönke Bonde'de en az bizim kadar zevk aldılar. 

  Eğitimin sonunda Marko'nun şaşkınlığını ifade ederken seçtiği sözcükler enteresandı :

  Türk Motosiklet sürücüleri ile ilgili bugüne kadar kafamda oluşmuş tüm olumsuz fikirleri bu ekip tamamen değiştirdi.Yollarda gördüğüm ve daha önce çok az sayıda da olsa eğitim verdiğim Türk sürücülerin yaptıkları işi önemsemediklerini,bir çok şeyi zaten bildiklerini düşünüp doğru olanı öğrenmemek için direndiklerini,bir çoğunun çok yetenekli olmasına rağmen sadece bu nedenle başarılı olamadıklarını düşünüyordum.Ancak sizin ekipteki dikkati,öğrenme isteğini ve en önemlisi alçakgönüllülüğü gördükten sonra tüm olumsuz düşüncelerim değişti.

  Aynı şekilde Sönke'de şaşkındı :

  19 senedir Türkiye'deyim.Bunun tamamı motosiklet üzerinde geçti.Yüzlerce motosiklet sürücüsüyle muhatap oldum.Ama çok içten söylüyorum arkadaşları tanıdıktan sonra sanki başka bir memleketteymişim hissine kapıldım diyordu eğitimin sonunda.

  Önce kısa bir video ve ardından fotoğraflar :

   

  Evet! İlk gün sabah ısınma hareketleri ile başladık.

  Ardından motosikletin üzerinde nasıl durulması gerektiğini öğrendik.

  Bir taraftan kamp yaptık...

  Diğer taraftan tıka basa yedik..

  Üstüne acaip eğlendik...

  Ama en önemlisi daha önce bırakın tırmanmayı denemeyi,rüyamızda görsek inanmayacağımız yerlerden aştık...

  Yürüyerek çıkarken dahi iki kere kaydığım,40-45 derece eğimli tepelere tırmandık.Kayalardan atladık.

  Çamurlara bulandık...

  Keçi yollarında,patikalarda ve hatta kros pistinde yarıştık...

  Ara sıra geyik yaptık...

  Bütün bunların sorumlusu aşağıdaki fotoğrafta herkesin parmakla işaret ettiği Marko Bartel'di.Evet söylediğim gibi ekip inanılmaz hevesliydi ama hocanında hakkını yememek lazım.Hem motosiklete hakimiyetiyle,hem inanılmaz keyifli anlatımıyla,hem de verdiği cesaretle yapmayı dahi düşünemediğimiz şeyleri iki gün gibi kısa bir zamanda bize yaptırdı.

  Hele bir de 1200 GS ADV'nin tamamen gevşek bir zeminde 55 derece,evet abartısız tam 55 derecelik ve yaklaşık 50 metrelik bir tepeye tırmanışı ve daha da dik bir yokuştan inişi görülmeye değerdi.Hepimiz ağzımız bir karış açık hayranlıkla izledik.Ardından saatlerce tartıştık.

  Eğitimin sonunda Marko'yu kandırıp bir de uçuş denemeleri yaptık ki,görülmeye değerdi.Aslında eğitim programına kesinlikle dahil olmayan bu atlayışlara ısrarımıza dayanamayıp izin veren ve tekniğini öğreten Marko'ya teşekkür ederiz.

   

  Bu uçan Marko Bartel...

  Ama sadece uçan o değil.Bizde uçmayı öğrendik...

  Ömer Arıcan.

  İlk kez 1200 GS'e bindi.İkinci gün uçuyordu...

   

  Mesut Doğan.

  En hızlılarımızdan...

  Mehmet Özdoğan...

  Oğuz Çetinel...

  Bendeniz...

  Übeyid Göçmen...

  Abdullah Arısan...

  Zeki Bahçe...

  Hüseyin Acarlıoğlu...

  Sinan Şahin...

   

  Gönderilen Aug 08 2010, 08:00 PM Yayınlayan Gunalp KOCAKANAT Ne ile 9 comment(s)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x