Bu Günlük

Hızlı aktarma


Gunalp KOCAKANAT

Günalp Kocakanat


Antalya Enduro Eğitimi II

Fri, Dec 24 2010 23:35
4,194 Okundu  

 

Hatırlarsanız yaz başında,Mart Ayı'nda Marco Bartel'le Enduro Sürüş Teknikleri Eğitimi yapmıştık.

Daha önceki eğitime katılamayan arkadaşlarla yine uzun bir zaman Marco Bartel'in uygun bir hafta sonunu kolladık.Sonunda 4-5 Aralık'ta eğitimin ikincisi gerçekleşti.

Yine inanılmaz faydalı ve bir o kadar da eğlenceli nefis bir hafta sonu geçirdik.Bu kez Antalya dışından katılanlar çoğunluktaydı.Özellikle Ankara'dan 5 arkadaşımız onca yolu bu eğitim için katettiler.Ancak sanıyorum buna değdi.

Daha önce de yazdığım gibi yaptığımız her alıştırma,aldığımız her eğitim sürüşümüze ve güvenliğimize katkıda bulunuyor.

Zaten bu eğitimin amacı arazide keçi misali sürüş yapmayı öğrenmek değil,zorlu yol koşullarıyla karşılaşıldığında bu koşulların güvenle üstesinden gelmek.

Her ne kadar adı enduro eğitimi olsa da,genel motosiklet sürüşümüzü,motosiklete hakimiyetimizi ve hepsinden önemlisi kendimize olan güvenimizi pekiştirmekte çok büyük bir katkı sağlıyor.

Biz eğitim sabahına dönelim.Daha doğrusu bir gece öncesine...

Ankara ekibinin motosikletlerini Kaan Tuna bir römorkla bir gün önceden getirdi.Ekip ise Cuma gecesi 24.00'de uçakla gelecekti.Fakat otelde taksiden indiklerinde saydığımda bir kişi eksik çıktı.Meğer Buğra'yı bir dakikalık gecikme yüzünden uçağa almamışlar.O'da havaalanından takisye atlayıp son Antalya otobüsüne yetişmiş ve yola çıkmış.İşte ben buna motosiklet aşkı derim.Okkk Açıkcası ben olsaydım hayatta otobüse binip gelmez eve gider yatardım.

 

 

Eğitmenimiz Marko Bartel Almanya'dan perşembe gecesi geldi.Şansımıza o gece Almanya'nın hemen tüm havaalanları kötü hava şartları yüzünden kapalı olmasına rağmen Marko'nun uçtuğu Leipzig Havaalanı açıktı.Aksi takdirde gelemeyecekti.Boş olan Cuma gününü ise Sea To SKy parkurunu çıkarak değerlendirdik. 

 

İşte yeni endurocular :) 

İzmir'den Ceyhan Karasoy                              Ankara'dan Gökhan Pekcan                       Buğra Koku

    

 

Mehmet Öğüt                                                 Ertuğrul Zorkun                                             Ergin Ceyhan                                           

     

 

Antalya'dan Levent İpek                                 İsmet Çolak ve Önder Kaya

  

Yine uzaklardan,Ankara'dan misafirlerimiz de vardı.Sadece bir günlüğüne motosikletleri ile Ankara'dan çıkıp geldiler.

Selim Kocabaş ve Kaan Tuna                         Oğuz Duymuş 

     

E tabii Antalya'dan da bol miktarda izleyici bizimleydi.Fotoğraflarda objektife yakalananlar var sadece.

Asistan Sönke Bonde                                    Asistan Mesut Doğan                                     Canan Yıldırım

     

Murat Ülker (Ortada el kol işaretleri yapanBig Smile)      Atila Demirağ                                         Oktay Sezai Öktem                                              

     

Sinan Şahin,Işık Aslandede,Orhan Uslu ve Kemer Enduro Kulübü üyeleri,başta Semih Başkan olmak üzere bizi yalnız bırakmadılar.

Cumartesi sabahı motosikletlerin aynaları,sis farları,kısaca kırılabilecek ne varsa sökmekle işe başladık. 

Arkasından kısa bir brifing...

Bu arkadaşlar cezalı.Big Smile

Aslında her seferinde ısınmak gerekli ama bunu hep ihmal ediyoruz.

Uçan Adam Gökhan...

Sıra motosikletleri ısıtmaya geldi.

Tabii ilk ders duruş pozisyonları...

Ve ilk yatış.Arazide yer yer çamur var.

Günün sonunda kısa bir arazi turu.Gelişme hemen farkediliyor.Sabah çekinerek sürenler sanki 40 yıldır arazide motosiklet sürüyormuşcasına ustaca sürmeye başlıyor.

Eh tüm gün bir çeşit kovboyluk yaptık.Bizimkilerde demirden at.Akşam kasabada eğlenmek hakkımız:)

Her zaman olduğu gibi kamp ateşi başındaki sohbete doyum olmuyor.

Karnımızı da doyurduktan sonra,

Geçtik şöminenin başına.Günün değerlendirmeleri,gırgır şamata.Harika bir akşamdı.

İkinci gün sabah yine ısınma hareketleri ile güne başlandı.

Alışıldık görüntüler...

Aslında bu arkadaşlar motoru yatırmadılar.Ağırlık çalışıyorlar:)

İkinci gün öğlerden sonra öğrenilenleri pekiştirmek için attık kendimizi Torosların bağrına.

Su geçişleri...

Zorlu patikalar...

1600 metrede nefis manzaralar...

Ankara ekibinin Toros hatırası...Eh artık bunlar iflah olmaz.İlk fırsatta yine gelirler buralara.Pbw Smilie Pocketbike

Eğitimin bitiminde katılan arkadaşların sürüşlerindeki gelişme inanılmazdı.İlk günün sabahı ile karşılaştırıldığında,motosikletlerin üzerinde sanki bambaşka insanlar oturuyormuş gibiydi.Birinci gün eğitim sahasındaki bir çok fotoğrafta görülen küçük tepeciğe çıkabilirmiyiz acaba diye düşünürken,ikinci gün Torosların zorlu yollarında ve hatta yol olmayan yerlerde dahi bırakın tepeyi resmen dağları rahatlıkla tırmanıyor ve iniyorlardı.

Her fırsatta söylediğimiz gibi bu eğitimin amacı enduro yarışçısı yetiştirmek değil elbette.Ancak sanıyorum artık bu eğitime katılan arkadaşlarında gözü sürekli arazide olacak.Geçtikleri her yolda,tali,ara yollar arayıp,yolculuklarında bu yolları tercih edecekler.Eh bir kere virüs kana girdi.Kurtuluş yok artık!!!

 

 

 

 

 Yayınlanış Tarihi Dec 24 2010, 11:35 PM Yayınlayan Gunalp KOCAKANAT

Yorumlar

 

Sinan Sahin Dediki :

Degerli ustadim.

Malum gece de olsa calisir bir ortamda sizlerin ozellikle fedakar katilarinizla duzenlen ve bizler at sirtinda iken ve geri donusumu olmayan anlarimizi fotograflayarak boyle bir sunum yaptiginizicin tesekkur ederim.

Egitim sonrasi surus gercekten farkli.  Atalarimizin bir sozu var ~ baskasinin motorunu gormeyen, kendi motorunu en siyi  sanirmis~ diye.

Egitim boyle bir sey galiba. Sahsen cok iddeali olmasamda, motorlarimizin yapabilecekleri gorus olmak bizede cesaret veriyor.

Bundan sonraki egitim etabini ocak ayinda grek istiyorum.

Saygilarimla

sinan sahin

December 25, 2010 12:37 AM
 

Ismet Colak Dediki :

Günalp bey bu eğitimin planlanmasından icrasına hatta bu kadar güzel bir şekilde sunumuna kadar senin katkılarını, çalışmalarını ve emeğini asla unutamayız.

Eğitimin ilk günü Marco'nun o arazide demo sürüşünü gördükten sonra kendi kendime şöyle düşünmüştüm. "Olm asfalt dururken senin ne işin var bu arazide, şimdi düşüceksin bi tarafını kıracaksın:)" Şahsen başlangıçta biraz zorlansam da sağa sola yatıp kalksamda zaman geçtikçe hele ikinci günün sonunda müthiş bir özgüven ve rahatlama hissettim. Daha önceleri günlük sürüşümüzde karşılaştığımız, artık yol burada bitiyor buradan öteye gidilmez diyebileceğimiz yollar artık asfalt gibi hissedilmeye başlandı:) Artık Torosların çam kokusunu, kekik kokusunu daha yakından keşfedebileceğiz...

Emeklerin için tekrar teşekkürler...

December 26, 2010 4:14 PM
 

Cem YILDIZ Dediki :

Egitim, egitim, egitim... ve bunun 3 - 4 kati da antreman...

inaniyorum ki onumuzdeki 1-2 yil icinde "dual sports riding" olarak adlandirilan orta ve buyuk endurolarin bu kullanim tarzinin TR deki uygulamalari sicrayacak.  

Sizler su an bunun onculerisiniz double OK

December 26, 2010 4:42 PM
 

rimonabantexcellence site title Dediki :

PingBack gönderen rimonabantexcellence site title

July 17, 2013 6:26 AM

Yorum Yaz

(Zorunlu)  
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu)  

About Gunalp KOCAKANAT

1966'da dogdum.Lise ve üniversite'yi saymazsak yaklaşık 40 yıldır Antalya’da yasiyorum.Birdenbire motosiklet sevdasına nereden tutuldum bilmiyorum.Ama iyi ki tutulmusum.Bu sayede 40 yil yaşadığım sehri tanımadıgımı anladım.Ilk motosikletim BMW F 650 GS idi.Baslangiç için ideal,oldukça makul bir motorsiklet.Bir süre sonra onunla vedalastik ve BMW R 1200 GS’le yollari kat etmeye basladik.Simdilerde R 1200 GS Adventure kullanıyorum.Daha yapılacak çok yol var.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x