in

Gunalp KOCAKANAT

Günalp Kocakanat

December 2015 - Mesaj


 •   YENİ KİTAP - TOROSLAR YÖRÜKLERİN İZİNDE

  Thu, Dec 03 2015 1:00
  1,877 Okundu  

  Uzuuun bir aradan sonra tekrar merhaba!

  Bugün ''Toroslar Yörüklerin İzinde'' isimli kitabım yayınlandı. 

  Facebook

  Kitabın temelleri RideTurkey’de atıldı. Aslında her şey burada başladı demek en doğrusu. Bu nedenle benim için Ride Turkey’nin yeri bambaşka. Bebeğim, çocuğum gibidir. Gezilerimizi yıllarca burada paylaştık. 

  Asıl hikaye Abdullah Amca’nın soluklanmak için davet ettiği evinde ikram ettiği bir bardak Yörük Ayranı ile başladı. Ayran deyip geçmeyin, adama kitap yazdırıyor vallahi!

  Yeri gelmişken Abdullah Amca hikayesini anlatacağım.  Cem Yıldız’ın fikir babası olduğu Torosları Kayseri, Adana tarafından başlayıp Antalya Elmalı’ya kadar boydan boya, tekerlekleri mümkün olduğunca az asfalta değdirerek ve mümkün olduğunca yüksek irtifadan geçmeyi amaçlayan Trans Toros adlı aktivitenin ilkindeyiz. Mayıs 2008. 

  Erciyes’ten çıktık yola, üçüncü gün Taşkent’e ulaştık. Taşkent’ten sonrası için gideceğimiz yol hakkında hiçbir fikrimiz yok. Elimizdeki harita da, GPS cihazları da su koyverdi. Her ikisinde de yolun devamı ile ilgili en küçük bir ipucu yok. Oraya kadar da zaten Allah’a sığınıp kaybola kaybola geldik. Daha sonra rotaları anlatırken de uğrayacağımız Taşkent’in girişinde sacta nefis et sote yapan bir restoran var. Et soteyi afiyetle götürürken bir taraftan da elimizdeki haritaya melül melül bakıyoruz.

  Yan masada da belli ki Taşkent’in yerlisi 3-4 kişi var. Zaten ‘’Sora Sora Bağdat Bulunur’’ felsefesiyle yol alıyoruz. Millet yan masaya çiçek, şampanya falan gönderir biz yol soruyoruz. Meğer masadakilerden bir tanesi yörenin veterineriymiş. S ağolsun bize yolu tarif etti. Tarif etmekle de kalmadı bir de hemen oracıkta bulduğumuz bir kartona harita çizdi. Haritanın ana nirengi noktası Abdullah Amca’nın evi. O evi bulduk mu iş tamam! 

  İşte bu haritadır her şeyin müsebbibi. Buradan başladı, hala devam ediyor.

   

  Kitap 380 sayfasıyla Batı ve Orta Toroslar’ da, Yörüklerin ve Likya’lıların izinde 10.000 kilometreden fazla 40’a yakın rotayı yüzlerce fotoğraf, tek tek yol noktaları (waypoint) ve koordinatları ile tarif ediyor. 

  Bu coğrafya da hiçbir yer hiçbir yere benzemez. Dolayısı ile yoldan her çıkışınız ayrı bir macera olacak.

  Kitabın hazırlanışı, gezi ve kayıt aşaması hariç üç yıla yakın sürdü. Yayıncı ile sözleşmeyi imzaladığım 2012 yılının başlarında kitap 220 sayfaydı. Bu arada eklene eklene 370 sayfayı geçti. Tam 7 kez bitti zannıyla son kontrol için maketi basıldı. 57 kez tarafımdan değişikliğe uğratıldı. Kaç gece sabahlandığını, kaç maşrapa kahve içildiğini, yayıncımla düzeltme ve eklemeler için yüz yüze görüşmelerimiz hariç kaç saat telefon görüşmesi yapıldığını saymadım.

  Kitap aslında daha da bitmiş değil. Hoş bu coğrafyanın enginliğinde bitmesi de mümkün değil. Yayıncıma artık ayıp olduğu için bitirmiş gibi yaptım. Kandırdım! :)

  Yeri gelmişken yayıncım ‘’ÇATI YAYINLARI’’ na peygamber sabrı için teşekkür ediyorum.

  Kitap hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.tothetop.com.tr isimli siteyi ziyaret ediniz!    

  Gönderilen Dec 03 2015, 01:00 AM Yayınlayan Gunalp KOCAKANAT Ne ile 7 comment(s)
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x