Gunalp KOCAKANAT

Günalp Kocakanat


YENİ KİTAP - TOROSLAR YÖRÜKLERİN İZİNDE

Thu, Dec 03 2015 1:00
2,692 Okundu  

Uzuuun bir aradan sonra tekrar merhaba!

Bugün ''Toroslar Yörüklerin İzinde'' isimli kitabım yayınlandı. 

Facebook

Kitabın temelleri RideTurkey’de atıldı. Aslında her şey burada başladı demek en doğrusu. Bu nedenle benim için Ride Turkey’nin yeri bambaşka. Bebeğim, çocuğum gibidir. Gezilerimizi yıllarca burada paylaştık. 

Asıl hikaye Abdullah Amca’nın soluklanmak için davet ettiği evinde ikram ettiği bir bardak Yörük Ayranı ile başladı. Ayran deyip geçmeyin, adama kitap yazdırıyor vallahi!

Yeri gelmişken Abdullah Amca hikayesini anlatacağım.  Cem Yıldız’ın fikir babası olduğu Torosları Kayseri, Adana tarafından başlayıp Antalya Elmalı’ya kadar boydan boya, tekerlekleri mümkün olduğunca az asfalta değdirerek ve mümkün olduğunca yüksek irtifadan geçmeyi amaçlayan Trans Toros adlı aktivitenin ilkindeyiz. Mayıs 2008. 

Erciyes’ten çıktık yola, üçüncü gün Taşkent’e ulaştık. Taşkent’ten sonrası için gideceğimiz yol hakkında hiçbir fikrimiz yok. Elimizdeki harita da, GPS cihazları da su koyverdi. Her ikisinde de yolun devamı ile ilgili en küçük bir ipucu yok. Oraya kadar da zaten Allah’a sığınıp kaybola kaybola geldik. Daha sonra rotaları anlatırken de uğrayacağımız Taşkent’in girişinde sacta nefis et sote yapan bir restoran var. Et soteyi afiyetle götürürken bir taraftan da elimizdeki haritaya melül melül bakıyoruz.

Yan masada da belli ki Taşkent’in yerlisi 3-4 kişi var. Zaten ‘’Sora Sora Bağdat Bulunur’’ felsefesiyle yol alıyoruz. Millet yan masaya çiçek, şampanya falan gönderir biz yol soruyoruz. Meğer masadakilerden bir tanesi yörenin veterineriymiş. S ağolsun bize yolu tarif etti. Tarif etmekle de kalmadı bir de hemen oracıkta bulduğumuz bir kartona harita çizdi. Haritanın ana nirengi noktası Abdullah Amca’nın evi. O evi bulduk mu iş tamam! 

İşte bu haritadır her şeyin müsebbibi. Buradan başladı, hala devam ediyor.

 

Kitap 380 sayfasıyla Batı ve Orta Toroslar’ da, Yörüklerin ve Likya’lıların izinde 10.000 kilometreden fazla 40’a yakın rotayı yüzlerce fotoğraf, tek tek yol noktaları (waypoint) ve koordinatları ile tarif ediyor. 

Bu coğrafya da hiçbir yer hiçbir yere benzemez. Dolayısı ile yoldan her çıkışınız ayrı bir macera olacak.

Kitabın hazırlanışı, gezi ve kayıt aşaması hariç üç yıla yakın sürdü. Yayıncı ile sözleşmeyi imzaladığım 2012 yılının başlarında kitap 220 sayfaydı. Bu arada eklene eklene 370 sayfayı geçti. Tam 7 kez bitti zannıyla son kontrol için maketi basıldı. 57 kez tarafımdan değişikliğe uğratıldı. Kaç gece sabahlandığını, kaç maşrapa kahve içildiğini, yayıncımla düzeltme ve eklemeler için yüz yüze görüşmelerimiz hariç kaç saat telefon görüşmesi yapıldığını saymadım.

Kitap aslında daha da bitmiş değil. Hoş bu coğrafyanın enginliğinde bitmesi de mümkün değil. Yayıncıma artık ayıp olduğu için bitirmiş gibi yaptım. Kandırdım! :)

Yeri gelmişken yayıncım ‘’ÇATI YAYINLARI’’ na peygamber sabrı için teşekkür ediyorum.

Kitap hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.tothetop.com.tr isimli siteyi ziyaret ediniz!  Yayınlanış Tarihi Dec 03 2015, 01:00 AM Yayınlayan Gunalp KOCAKANAT

Yorumlar

 

ercan celen Dediki :

Cok guzel bir olay. Tebrik ederim sizi ve rideturkey i.

December 3, 2015 10:10 AM
 

Selim KOCABAS Dediki :

Gunalp cok guzel bir olaya imza atmissin,  cok fazla bir aktivite icinde yer alamasam da RideTurkey in yeri baska ... Tebrik ediyorum...

December 3, 2015 10:25 AM
 

kenan zeybek Dediki :

hayırlı olsun gunalp abi, tebrikler, cok guzel olmus aksam daha iyi incelicem

December 3, 2015 2:23 PM
 

Cem YILDIZ Dediki :

Ne güzel bir iş cikardin Günalp, eline, kalemine saglik... Bu eser hepimize güzel bir kaynak olacak

December 4, 2015 2:29 PM
 

Oktay Sezai Oktem Dediki :

Tebrikler Günalp :)

Kitap indirimdeyken alayım dedim :)

D&R internet üzerinden satış başladı. Kitabı bekliyoruz dedi...

December 6, 2015 9:16 PM
 

Gunalp KOCAKANAT Dediki :

İyi dilek ve benim için çok değerli tebrikleriniz için teşekkür ederim.

December 8, 2015 8:44 AM
 

Onur Sipahioglu Dediki :

Kitabı fark eder etmez hemen sipariş verdim. Ardından Günalp abinin RT ailesinden olduğunu fark ettiğimde de çok mutlu oldum :) Tekrar eline sağlık abi ...

December 11, 2015 10:36 AM

Yorum Yaz

(Zorunlu)  
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu)  

About Gunalp KOCAKANAT

1966'da dogdum.Lise ve üniversite'yi saymazsak yaklaşık 40 yıldır Antalya’da yasiyorum.Birdenbire motosiklet sevdasına nereden tutuldum bilmiyorum.Ama iyi ki tutulmusum.Bu sayede 40 yil yaşadığım sehri tanımadıgımı anladım.Ilk motosikletim BMW F 650 GS idi.Baslangiç için ideal,oldukça makul bir motorsiklet.Bir süre sonra onunla vedalastik ve BMW R 1200 GS’le yollari kat etmeye basladik.Simdilerde R 1200 GS Adventure kullanıyorum.Daha yapılacak çok yol var.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x