Levent Vardar

   Levent Vardar

Cem Üçerler'in "Sibirya Gezisi" Sunumu

Paylaş   Sun, Feb 17 2008 21:51
3,479 Okundu  

"Ufuksuz Düz Asfalttaki Kamyon İzinde Binlerce Kilometre. Yurt içi seyahatlerin çoğunu bitirince yurt dışı gündeme geldi. Yakın yerlerden başladım. Yunan adaları, Yunanistan, ardından Suriye, Lübnan, Ürdün derken İstanbul'dan, Adriyatik kıyılarına ve bu yılda 3 arkadaş Rusya ve Trans Sibirya yapmaya karar verdik. Bir arkadaşımız geziden vaz geçince iki kişi gitmeye karar verdik,ben motorumu değiştirdim ve Ukrayna Rusya Moğolistan vizelerini aldık, seyahatimiz için engelimiz kalmamıştı. Ama bu arada sponsorumuz yok, bize önderlik edecek başka aracımız yok"

diye başlıyordu 54 yaşındaki Cem Üçerler, Sibirya'da 25 gün geçirdiği hikayesine. Bizim sayfalarımızda da onun hikayesini siz de okumuşsunuzdur.

Ben ilk okurken bu resme takılmış ve hemen daha evvelden adını hiç duymadığım, hiç tanışmamış olduğum halde, kendisine telefon ederek, hem böyle bir projeye imza attığı için, hem de Rusya'yı ve Sibirya'yı atlatabildiği için tebrik etmiştim.

Ancak daha sonra böyle bir macera veya buna benzer maceraların internet gruplarının geyikleri, outlookların mail boxları içerisinde kaybolmasına razı olmadığından Cem Üçerler'den bu gezinin canlı bir sunumunu almak için izin istemiştim.

Daha sonra, benim de üye olduğum BMW İzmir Gezi isimli google grubunun kurucusu olan BMW İzmir müdürü sevgili arkadaşımız Savaş Tankut devreye girdi ve Özgörkey tesislerini Cem Üçerler'in canlı sunumu için 16 Şubat, Cumartesi tarihinde bizlere sundu.

Ben Kuşadası'ndan yola çıktığım için en erken gelenlerden biri olduğumu zannediyordum, ama ben gelene kadar Cem Üçerler sürekli yaşadığı Datça'dan, Bora Eriş ise memleketi olan Bandırma'dan çoktan Özgörkeyler'e varmışlardı bile.

Ardından teker teker İzmir'den bu sunumu kaçırmak istemeyen motorcular gelmeye başladılar. Bir yandan insanlar birbirleri ile tanışırken, ortak konu motor olduğuna göre, sohbetlerde uzuyordu.

Diğer yanda da arkadaşlar seyahati hakkındaki sorulara yetişmeye çalışan Cem Üçerler'e yardım amacıyla sunumun son detayları ile ilgilenmekteydiler.

Ben de bu arada BMW Show Room'dakiv 2008 modelleri incelemek ve görüntülemekle meşguldüm.

Sonunda 17 kişiye ulaşmıştık ve hep beraber toplantı odasına geçtik. Özgörkey'lerin personel kafeteryası bu sunum için hazırlanmıştı. Kısa bir yerleşmenin ardından Cem Üçerler tam 2 saat sürecek olan sunmuna başladı.

Bir yandan başından geçenleri anlatıyor, bir yandan da o anki konu hakkında gelen sorulara cevap veriyordu. Aramızda bulunan bayanlar suyu hürmetine konu Rusya, Sibirya olunca Cem Üçerler arada bir sorularımıza kaçamak cevaplar vermiyor değildi, ama başından geçenleri gönlünden geçtiğince anlattığına eminim

Hemen hemen iki saati bulan, Ozgorkey'lerin güzel ikramları, ciddi bir şekilde hazılanmış salonu ve sağladığı teknik olanakların yanı sıra Cem Üçerler'in başından geçenleri anlatırken neredeyse canlandırdığı, kimi zaman bizlerde oradaymışız hissi veren, kimi zaman hüzünlendiren, güldüren, sinirlendiren, kaşındıran (Cem Üçerler gezinin son günlerinde sinirden zona olmuş ve her tarafını kaşıntılar basmış) sunum, böylesine soğuk ve yağışlı bir güne rağmen buraya gelenlere çok güzel anlar yaşattı.

Cem Üçerler'in sunumunun hemen ardından, bu sefer bundan bir hafta önce Avrupa'daki diğer BMW bayileri ile birlikte Portekiz'e BMW'nin yeni modelleri olan R800GS ve F650'yi test etmeye giden BMW İzmir Müdürü Savaş Tankut'un oradaki izlenimlerini ve yeni model BMW'lerin teknik donanımlarını ilk kullananlardan biri olmanın avantajları ile bize aktardı.

Bir yandan hazır İzmir'e gelmişken Cem Üçerler'i ağırlama yarışına giren İzmir'li motorcuların bir an önce kendilerini Kordon'a atma isteği, diğer yandan benim gibi şehir dışına geri dönecek olanların hava kararıp da daha soğumadan bir an önce eve varma telaşları nedeniyle, son bir toplu resimin ardından hemen yola koyulduk.

Hatırlayabildiğim kadarı ile resimdekiler (soldan sağa): Bora Eriş-Bandırma (ailenizin lastikçisi), özür dileyerek ismini hatırlayamadım, Altan Süllü-İzmir, Serhat Kılavuz-İzmir (filintalardan), Cem Üçerler-Datça, Ali Oğuzbayır-İzmir ve kızı, Levent Vardar-Kuşadası ve kameranın ardında Savaş Tankut-İzmir 

Motosiklete, bundan sonraki seyahatlerimin bir amacı olsun diye binmeye başlayıp, hemen her gezimi fotoğraf ve videolarla belgelemeye başladığımdan beri en büyük derdim, benim ve benim gibi gezginlerin seyahatlerinin, daha da önemlisi tecrübe ve gezilerinden edindilkleri bilgilerin paylaşılmasında ve saklanmasında önüme çıkan sorunlar hep aklıma takılırdı.

Ama önce RideTurkey ile tanıştım ve artık gezilerimin bir yerlerde sonsuza kadar kaybolmayacağı inancına kavuştum. Diğer taraftan da bugün, artık biz motorculara, yani en iyi müşterilerine servis sağlayacıların gereken önemi göstermesi ve onları sadece motor alırken, servis yaptırırken gelen giden bir müşteri olarak algılamayıp, ellerindeki olanakları motor gezginlerine sunan bir davranış içine girmeleri beni sevindirdi.

Bundan sonraki gezilerimizin sunumlarının sayıları daha da artacak kitleler tarafından, çok daha iyi teknik olanaklar ve salonlar sunularak tekrarlanması dileğiyle. 
Yayınlanış Tarihi Feb 17 2008, 09:51 PM Yayınlayan Levent Vardar

Yorumlar

 

Cem YILDIZ

Levent gercekten cok güzel bir aktivite duzenlediniz. Gerçek şu ki bu faliyetler aramizdaki bilginin paylasilmasi ve koordinasyon anlaminda bizlere çok sey katmaktadır. Bu sunuma evsahipliginden dolayi Özgörkey ve Savaş'a da minnettariz.

Takip ettiginiz gibi rideturkey.com olarak gerek bu faliyetlerin duyurulmasi gerekse uzun yol suruculerinin anı ve deneyimlerinin arsivlenerek diger dostlarimizla paylasilmasina tüm imkanlarimizı kullanarak destek verme gayreti icindeyiz. Paylasima acilmis cok da eski olmayan raporlardan bile resim ve görsel materyalin kayboldugunu dikkate alarak bunlari bulunduklari sitelerinden kendi serverlarimiza indiriyor bir anlamda yedekleyerek surekliliklerini garanti altina aliyoruz.

Cem UCERLER kardesimizin sitemizde bir anlatimi var. Yakin zamanda bunu tekrar kaleme alarak daha bol gorsel malzeme ile revize edecek ve ardindan diger gezilerinin de raporlarini da ekliyecegiz. Görünen o dur ki Türk sürücüleri artik Sibiryanin derinliklerine gidiyor, Hindistanda, Orta Asyada cirit atiyorlar :) Tanık olma imkani buldugumuz onlarin yüreklilikleri tabiki bizleri de cesaretlendiriyor, heveslendiriyor.

Bu aktivitedeki önderligin icin sana tekrar çok çok tesekkur ediyorum. Insallah her gecen gun daha fazlasini isteyecek, daha iyi organize olacak ve daha iyilerini yapacagiz.  

Cexx

February 17, 2008 11:52 PM
 

zilog

Son resimde gordugum ailemizin lastikcisi Bora kardesim degil mi :) Istersen son resme parantez icinde isimleri yazarak bir dip not ekle artik yavas yavas tanisalim.  

February 18, 2008 12:01 AM
 

Tolga YILDIZ

guzel bır toplantı olmus yakın olmus olsaydım bende sızlerın arasında olmak ısterdım neyse fırsat bulursak bır gun bende katılmayı cok ıstıyorum yolunuz acık olsun

March 15, 2008 4:29 PM
 

Aykut OZDEMIR

Bu toplantıdaki sunuma ait resimleri küçük notlarla raporlaştırsak ne güzel olurdu. Orada olamadığım için zevkine varamadım.

May 11, 2008 9:21 PM
 

AHMET

BU SİTEYİ VE SİTEDEKİ KİŞİLERİ YENİ YENİ  TANIMAYA BAŞLADIM.  GEZİLER TEK KEL,İME  MÜKEMMEL. YANLIZ  BİR KONUDA AÇIKLIK RİCA EDİYORUM. VİZE İŞLEMLERİİLE İLGİLİ BİLGİ..... EVET   BENZER MACERALARA BİZLERDE YELKEN AÇALIM.

December 4, 2008 3:32 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Levent Vardar Hakkinda

1959 Karabük doğumluyum. Kuşadasında yaşıyor, Turizm sektöründe, bir seyahat acentesinde çalışıyorum. Evliyim, motosiklet meraklısı iki çocuğum var. 86 doğumlu oğlum CBT eğitimi aldı, kızıma ise bu yaz bir scooter aldık ve şimdi ehliyet sınavlarında sekiz çizmeye hazırlanıyor. Eşim ise senede bir bana ayıp olmasın diye arkama biner bir yolculuk yaparız, ama her 70-80 km de bir sırtıma vurup, "yorıuldum" demekten grei kalmaz.. Liseyi Bornova Anadolu Lisesi, üniversiteyi ise Boğaziçi, Turizm bölümünde okudum.. Motosiklet sürmenin ciddi bir iş olduğunu anlayana kadar hemen hemen 10 sene motor kullandım. Daha sonra OMM eğitimleri ile tanıştım ve son 3 senedir, bu eğitimlere destek veriyor ve eğitim ile motosikletlileri buluşturmak, paylaşmak ve motosiklet gezileri için OMM derneğinde gönüllü olarak çalışıyorum. Motosiklet benim günlük yaşamımın bir parçası. Hem her gün biniyor hem de güvenli ve ileri sürüşün tüm motorculara yayılması için çalışıyorum. Bir yandan da zaman buldukça motosikletim ile seyahatler yapıyor, İki Teker ile Çok Tekerin Ardından isimli projemi tamamlamaya çalışıyorum. Bir zamanlarda, bir yerlerde motosiklet seyahatleri, raporlanması ve web üzerinden yayınlanması konusunda kafa yormaya başlamıştım ama tam o sırada Ride Turkey ile tanıştım ve böylece kafam rahat etti.. Şu anda 2005 model bir BMW R1200GS kullanıyorum..
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x