Levent Vardar

   Levent Vardar

Ege'de bir RoadCraft

Paylaş   Wed, Jul 23 2008 1:15
3,904 Okundu  

6 Haziran 2008, Pazar..

OMM-İzmir olarak bir RoadCraft aktivitesi düzenlendi. Adımız OMM-İzmir ama RoadCraft'a katılan sürücüler arasında, İzmir'in yanısıra, Balıkesir, Manisa, Aydın'dan da arkadaşlarımız var. Daha evvelden gezenlerin tavsiyesi ile Akhisar civarında bir parkur ayarladık. 252 kilometre.Akhisar'dan başlayarak, kuzeye Sındırgı'ya, oradan doğuya dönüp, Simav yoluna, Simav'dan önce bu sefer güneye yönelip Demirdi'ye ve oradan da batıya doğru sapıp, Gördes üzerinden tekrar Sındırgı yoluna çıkıp Akhisar'a doğru hemen hemen tam bir daire çizeceğiz..


Bu parkura saat 10:00'da başlayarak, 17:30 civarında yine Akhisar'da sonlandırmayı planlıyoruz..

(resimdekiler: Yüksel Erdoğan, Ahmet Özçelikay ve Murat Koparal..)

RoadCraft esnasında katılımcılar, IAM sertifikalı sürücüleri takip ederek, onların sürüş çizgi ve alışkanlıklarını izlerler. Her 30-40 kilometrede bir yapılan duruşlarda katılımcılar ve IAM sürücüleri sürüş hakkında görüş alışverişinde bulunup, sürüşlerini değerlendirirler.

6 Temmuz sürüşünde, 6'şarlı gruplar halinde katılımcılar, motorlarının güçleri ve OMM-ART eğitimlerindeki derecelerine göre 4 IAM sürücüsünün ardından sürüş yaptılar. Katılımcılar arasında bulunan Gold sertifikalı sürücülerde bu sürüşler esnasında IAM sürücülerine yardımcı oldular.


(RoadCraft'a Balıkesir'den katlan Cumhur Bozdağ'ın 1200 GS'i..)

Bu arada bu Road Craft'a katılan ve öncülük eden 4 IAM sürücüsünden üçünün RideTurkey üyelerinden olmaları bana gurur verdi.
İşte onlar..

   

Uğur Ertekin, Semih Bozkurt ve Faruk Lokmacı..

Ama daha bununla bitmiyor. Raporum boyunca sizi daha bir çok Ride Turkey üyesi ile tanıştırmaya devam edeceğim..

İzmir, Aydın, Balıkesir ve Manisa'dan katılan OMM-İzmir üyeleri tek tek veya gruplar halinde saat 09:00'dan itibaren başlangıç noktamız olan Akhisar çıkışındaki Akyağ tesislerinde toplanmaya başladılar.

  

Kahvaltı ve çay-kahve faslından sonra gruplar oluşturuldu. CAT sertifikalı eğitmenimiz Uğur Ertekin ilk önce IAM ve Gold sertifikalı sürücülere, ardından da IAM sürücüleri kendi gruplarına sürüş, rota ve RoadCraft üzerine gerekli brifingleri vermelerinin ardından 10:30'da Akhisar'dan Sındırgı'ya doğru hareket edildi.

Uğur Ertekin kendi grubuna...

diğerlerinin arasında cüssesi ile öne çıkan; üyelerimizden Murat Yurdakul..

Faruk Lokmacı kendi grubuna..

Semih Bozkurt kendi grubuna..

ve 4. IAM sürücümüz Haluk Hızlan'da kendi grubuna cıkış brifingleri veriyorlar..

Ormanlık ve dağlık bir bölgeden sürekli yükselen ve alçalan bir coğrafyada, aşırı sıcak olmayan bir iklimde, dar ama güzel dağ yollarından Sındırgı'ya ulaşıldıktan sonra Doğu'ya dönüp, Simav yoluna saptık.


 

Bu yol boyunca Aygören Gölü'nden çıkan Simav Çayı'nı takip etmemiz gerekiyordu ama kuraklık nedeniyle Simav çayı yatağında maalesef hiç su yoktu ama yine de bu sayede bir çok köprüden geçtik. Bu yol üzerinde bulunan bir sürü maden ocağından dolayı yolda oldukça fazla kamyon trafiği vardı.

Uğur Ertekin ilk molalardan birinde grubuna sürüş hakkında açıklayıcı bilgilerde bulunuyor..
Soldan sağa.. Efe bayraktaroğlu (Gold), Serhan Yıldırım (Bronze Plus), Tolga Tüzün (Silver Plus),Murat Yurdakul (Silver Plus), Ertuğrul Fındık (Silver), Özgür Budak (Silver)

Simav'a gelmeden önce, Aksaz köyü civarında güneye saptık ve Demirci'ye doğru yol almaya başladık. Nispeten daha geniş ve daha düzgün yollardan, epeyce tırmanarak öğle saatlerinde Demirci'ye ulaştık. Şehir merkezinde bulunan ve günlük sulu yemekler sunan Cumhuriyet Lokantası'nda öğle yemeğimizi yerken, sabah yapılan sürüş hakkında fikir alışverişlerinde bulunuldu.

(Grubu Semih Bozkurt önderliğinde Demirci'ye giriyor..)

Bu güzergahı kullanacak sürücülere Cumhuriyet Lokantası'nı şiddetle tavsiye ederiz. Demirci'ye girdiğinizde, şehir merkezine doğru ilerleyin. En kötü ihtimalle kime sorsanız gösterirler..

 

Sürüşün öğleden sonraki kısmında IAM sürücüleri bu sefer gruplarını değiştirerek katılımcıların başka başka sürüş liderleri ile sürüş yapmalarına olanak verdiler.


Heryerde olduğu gibi burada da meraklı çocuklar Demirci meydanında etrafımızda..


Demirci ardından Gördes'e kadar yine dağ ve orman içerilerinden geçen güzel bir yol üzerinde, aralarda verilen molalarda sürüş ile ilgili brifinglere devam edildi. Ancak bu arada yolun yaz sıcakları ile birlikte erimeye başlaması nedeniyle, komple mıcır dökülerek tamir edildiğinmi görmeye başlıyoruz. Mıcır dökme işlemi bizim gidiş yönümüzün tersinden yapıldığı için ilk başlarda yol tutuşu konusunda oldukça zorlanırken, ilerledikçe mıcırın artık yola iyice yapışmış olmasından dolayı daha rahat bir sürüş geliyor.

  

Gördes'ten sonra, özellikle bu yolun Sındırgı yolu ile birleştiği noktaya kadar olan geniş ve güzel yolda da bizim geçişimizden bir kaç gün önce dökülen mıcır nedeniyle, özellikle yolun kenarlarında biriken gevşek mıcır nedeniyle daha dikkatli geçmesine rağmen, özellikle Akhisar ovasına iniş esnasında manzarasıyla nefesleri kesecek kadar güzeldi. Büyük ihtimalle bir haftaya kadar yeni dökülen mıcırlar yola iyice yapışır ve bu güzel yolda daha zevkli sürüşler yapılabilir.

Artık biraz da Paazar günlerini, ailesinden, çocuğundan, çoluğundan feragat ederek, kendilerini geliştirmek isteyen gülen yüzlerden bir kaç resim sunalım.. Hepsine çok teşekkürler..

 

 

 

 

17:30 gibi çıkış noktamız olan Akyağ kafeterya'da buluşulmasının ardından günün son brifingi toplu halde yapıldı ve OMM-İzmir'in geleneksel "herkese teşekkürler" alkışlarının ardından katılımcılar evlerinin yolunu tutmak için İzmir yönüne doğru teker döndürmeye başladılar.Bu raporda benim çektiklerimin yanı sıra Mehmet Kermekaş, Murat özcan ve Serhan Yıldırım'ın da fotoğraflarını kullandım.
Kendilerine fotoğrafları kullanmam için izin verdiklerinden dolayı teşekkür ederim..


 
Yayınlanış Tarihi Jul 23 2008, 01:15 AM Yayınlayan Levent Vardar

Yorumlar

 

Cem YILDIZ

Ellerine saglik tam hayalimdeki yaziyi koydun. Bu icerigi gelistirecegiz...

July 23, 2008 8:11 AM
 

murat

levent abi hiç durmadan usanmadan bu çalışkanlığın, benim tembelliğim karşısında utandırıyor. Daha dün sevgili kardeşim oğlunla yaptığın yolculuğu okudum. Kendi oğlum büyüse de ben de bu güzellikleri paylaşsam dedim ama, bugün de bu yazınla hem katılamadığımız roadcraft yüzünden kafamı duvarlara vurmama sebep oldun, hem de gitmiş kadar yoldan zevk almama sebep oldun. İyi ki varsın.

July 23, 2008 12:59 PM
 

Haktan

Levent Abi,

Bir Roadcraft bu kadar mı güzel anlatılır. Katılmamakla neleri kaçırdığımı anlatımlarından sonra farkettim.

İnşallah Ağustos ayında ki Roadcraft görüşmek üzere.

Sevgiler...

July 25, 2008 12:43 AM
 

Semih Bozkurt

Abi,

Senin rapor hazırlama konusunda özel bir yeteneğin var:-) ellerin dert görmesin.Yanlız senden eğitimlerde çekeceğin kısa metrajlı filmlerde bekliyoruz artık.

July 27, 2008 10:56 AM
 

Cumhur Bozdağ

Sevgili levent Harika raporlamışsın,gerçekten çok hoş bir pazardı,Hem eğlendik,hem öğrendik.

July 31, 2008 9:13 PM
 

Cumhur Bozdağ

Sevgili levent Harika raporlamışsın,gerçekten çok hoş bir pazardı,Hem eğlendik,hem öğrendik.

July 31, 2008 9:13 PM
 

gara osman

nasılsınız yow . yaw işler nasıldır inşallah iyidir yow. yaw hadi hepiniz allaha emanet olsınız.motorları düzgün sürün.hadi yanaklarınızdan öperim yaw

November 26, 2008 7:08 PM
 

gg

jhy

November 26, 2008 7:08 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Levent Vardar Hakkinda

1959 Karabük doğumluyum. Kuşadasında yaşıyor, Turizm sektöründe, bir seyahat acentesinde çalışıyorum. Evliyim, motosiklet meraklısı iki çocuğum var. 86 doğumlu oğlum CBT eğitimi aldı, kızıma ise bu yaz bir scooter aldık ve şimdi ehliyet sınavlarında sekiz çizmeye hazırlanıyor. Eşim ise senede bir bana ayıp olmasın diye arkama biner bir yolculuk yaparız, ama her 70-80 km de bir sırtıma vurup, "yorıuldum" demekten grei kalmaz.. Liseyi Bornova Anadolu Lisesi, üniversiteyi ise Boğaziçi, Turizm bölümünde okudum.. Motosiklet sürmenin ciddi bir iş olduğunu anlayana kadar hemen hemen 10 sene motor kullandım. Daha sonra OMM eğitimleri ile tanıştım ve son 3 senedir, bu eğitimlere destek veriyor ve eğitim ile motosikletlileri buluşturmak, paylaşmak ve motosiklet gezileri için OMM derneğinde gönüllü olarak çalışıyorum. Motosiklet benim günlük yaşamımın bir parçası. Hem her gün biniyor hem de güvenli ve ileri sürüşün tüm motorculara yayılması için çalışıyorum. Bir yandan da zaman buldukça motosikletim ile seyahatler yapıyor, İki Teker ile Çok Tekerin Ardından isimli projemi tamamlamaya çalışıyorum. Bir zamanlarda, bir yerlerde motosiklet seyahatleri, raporlanması ve web üzerinden yayınlanması konusunda kafa yormaya başlamıştım ama tam o sırada Ride Turkey ile tanıştım ve böylece kafam rahat etti.. Şu anda 2005 model bir BMW R1200GS kullanıyorum..
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x