Levent Vardar

   Levent Vardar

10 years on 2 Wheels

Paylaş   Mon, Sep 29 2008 2:28
1,820 Okundu  

Bu, adresi en basit anlamıyla, DÜNYA, olan bir avare gezginin alışılmadık ve heyecan verici seyahatinin hikayesidir. Helge Pedersen ve "10 Years on 2 Wheels".

Kitabı tekrar açtığımda içinde bulduğum faturaya göre bu kitabı 1998 senesinde almışım. O yıllarda, halen daha unutamadığım, beşinci motosikletim olan Yamaha Super Tenere’ye biniyordum ve herhalde 3-4 yıllık bir sürücüydüm.

98’lerde internet hem bu kadar yaygın değil di, hem net üzerinde bu kadar çok bilgi ve kaynak mevcut değildi, ama yine de bu kitabı internette yakaladığımda hemen almam gerektiğini düşünmüş ve ısmarlamıştım. Paket bir buçuk ay kadar sonra elime ulaştığında heyecandan, açamadan bir saat kadar beklediğimi hatırlıyorum. Ama daha sonra, aynı akşam bir saat süre içerisinde kitabın hemen hemen yarısını bitirdiğimi fark etmiştim. Benim gibi, tüm motor seyahatleri evinin etrafındaki birkaç yüz kilometrelik yarıçap içinde olan birisi için ‘fantastik bir kitap bu’ diye düşündüğümü gayet iyi hatırlıyorum.

Helge Pedersen ve onun dayanıklı R 80 G/S motoru Olga, (ki bu motor daha sonra BMW AG tarafından Münih’teki BMW müzesinde sergilenmek üzere geri satın alınmıştır) 1982 senesinde başladıkları seyahatlerini aradan tam 10 yıl geçip, 250.000 mil yol katedip, tüm 5 kıta ve toplam 77 ülkeyi gezerek tamamladılar. Bu avarece gezi Pedersen’e dünyayı başka bir gözle görmesini ve yol boyunca karşılaşmak zorunda kaldığı, hastalıklar, enfeksiyonlar, kemik kırılmaları, gözaltına alınmalar, düzensizlik, rüşvet, ülke dışına çıkarılmalar gibi bir çok zorlukla baş etmenin yollarını da öğretti.

Avarece dedim, çünkü Pedersen kitabında; “Bu görev amaçlı, ya da ulu bir misyonu olan bir gezi değildi. Motosikletim ile dünyayı balinaları kurtarmak, dünyaya barışı getirmek, açlığa son vermek için falan yola çıkmadım. Hatta ilk yola çıktığımda amacım dünyayı dolaşmak falan da değildi. Sadece değişik bir şeyler yapmak niyetindeydim” demektedir, hatta kitabının önsözünde “Bir kez daha bunu yapmak ister misin diye sorarlarsa; cevabım, Kesinlikle Hayır, çünkü çok enerji gerektiren bir gezi oldu ve şu anki halim ile bu kadar hazırlığı tekrar bir araya getirebilir miyim, zannetmiyorum” demiştir. Ama yine de “aslında ben halen daha dışarılarda, oralardayım, arka yollarda, ara yollarda geziniyorum, ama bu sefer, tek defa da değil!”

Çocukluk rüyalarını gerçeğe dönüştürmek isteyen Pedersen motosikleti ve yolda kendisine lazım olabilecek birkaç parça eşyası hariç her şeyini satarak seyahatine başlar. Dünya çevresinde bir 10 yıl boyunca dolaşır. Ormanlar ve çöllerden, okyanuslar ve dağlar aştı, sonunda da bir çok gezgine nasip olmayacak kadar çok yer gördü. Yol boyunca, değişik ülkelerden insanlarla tanıştı, onların kültürlerini keşfetti, onlarla yemeklerini yedi, hikâyelerini dinledi ve hatta oralarda, seyahatinin daha sonraki günlerine gerekli olan paraları kazanmak için çalıştı bile. Bu yolculuğunda Pedersen, acı, hüzün, eğlence, mutluluk ve hatta çoğu zaman tek başına seyahat etmenin verdiği tarifi imkansız yalnızlık hissi gibi duygusal engellerle de karşılaştı ve onları yenmesini öğrendi.

Yukarıda Pedersen’in yol hikayesini okurken, bir de bunun bugünden 26 yıl kadar önce başladığını hayal ediniz. Bugünün haberleşme olanaklarının olmadığını, bilgi toplamanın neredeyse kütüphaneler haricinde mümkün olmadığını, servislerin ne kadar az yaygın olabileceğini, 77 ülke için gerekli vizelerin ve motosiklet permilerinin alınmasını, gidilecek her ülke için yaptırılması gereken aşıların nasıl halledilebileceğini de düşünerek bu seyahati değerlendirmeye çalışınız.

Seyahatinin ardından Amerika’ya yerleşen Helge Pedersen, daha sonra hayatını yine motosikleti ile gezerek ve kendisini bugünlere taşıyan ve National Geographic, TIME ve The New York Times gibi dergilerde yayınlanan resimleri ile daha da fazla bir üne kavuştu. Gezisini kitap yapmadan önce, 640 diapositifi ile 4 değişik projektör ile hazırladığı 90 dakika süren ve her karesi özel olarak seslendirilmiş, fotoğrafların çekildiği bölgelerin yerel müzikleri ile süslenmiş bir multimedya gösterisi ile dünyaya tanıttı.

1986 senesinde GlobeRiders isimli seyahat şirketini kurarak, tecrübelerini diğer sürücülere de tattırmaya başladı. GlobeRiders, dünyanın zor ulaşılan, az seyahat edilen bölgelerine uzun süreli motosiklet seyahatleri düzenlemektedir. 

Bu kitabı ilk okuduğumda, artık motosikletin benim hayatımda da bambaşka bir bakış açısı getireceğini anladım. Kitabın sayfaları arasında her motorcunun mutlaka edinmesi gereken sabır ve dayanıklılık ile ilgili ilk izlenimleri yakaladım. Artık daha uzun seyahatler yapmam ve bunları no ederek başkaları ile paylaşmam gerektiğine karar verdim. O gün anladım ki, motosiklet artık yaşamımın bir parçası olacak ve bundan sonra da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak idi ve olmadı da!..

Mayıs 2006’da kitabın baskısı durdurulduğu için artık koleksiyonluk bir parça olarak kabul edilen “10 Years on 2 Wheels” isimli bu kitabın kullanılmış olanları 75$’dan başlayan fiyatlarla Amazon’da satılmaktadır. Her ne kadar eski yayımcılar kitabın yeniden yayınlanacağını ilan etmişlerse de, ne zaman yeni baskılara başlanacağı konusunda kesin bir bilgi yoktur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıdaki resimler GlobeRiders web sitesinden alınmıştır
Yayınlanış Tarihi Sep 29 2008, 02:28 AM Yayınlayan Levent Vardar

Yorumlar

 

Hakan KIRTIL

Levent abi Helge neredeyse her sene Türkiye'ye gelmekte ve yaklaşık 20 katılımcıyla birlikte İpek Yolu gezilerine İstanbul'dan başlamaktalar.

September 29, 2008 8:39 PM
 

Ergun DEMIRER

Levent Abi?

Eeee hadi, yuklede okuyalim abi :)

October 3, 2008 2:46 AM
 

Harun ERGUL

bu kitabı nasıl ediniriz.Tabii amazondan 75$ ödeme haricinde

October 6, 2008 9:44 PM
 

Levent Vardar

Sevgili Harun,

Kitabp için yazılan makalelerin başında yayımcı firma ya da yazarı kitabı yeniden basacağını duyurmuş ama ardından sesleri kesilmiş, bir şey çıkmamış diye bir şeyler okuduydum. Anlaşılan bir şekilde kitap tekrardan çıkacak ama zamanı belli değil. Ama yine de yeni çıkacak kitabın 75$ dolar civarlarında satılacağını dğşğnğyorum, baksana ben benimkine 98 yılında 48$para ödemişim. Benimki hard cover, coffee table size dedikleri büyük ve kalın kapaklı bir şeydi, belki bu sefer kitabı bir kaç çeşit basarlarsa fiyatı ucuzlayabilir.. Bekleyeceğiz :-)

October 7, 2008 10:22 AM
 

Volkan BOZYEL

Levent Abicim Bildiğim  kadarıyla BMW'nin Helge ile yolları kesiştikten sonra Bugünkü Adventure Modellerini üretmiş,yani onun 10 yılda kazandığı tecrübeleri Motorlara aktarmış..Bu konuda bi fikrin varmı??

February 9, 2009 9:24 PM
 

Kaya Gucmen

Levent abi,

makalede bahsi geçen o slide gösterisinin hafifletilmiş bir versiyonunu, bundan birkaç sene önce Borusan İstinye'de yaptı ve ben de bu güzide gösteriyi izleme şansına sahip 40 - 50kişiden bir oldum. O zamanlar bu ulu kişinin ne kadar ulu olduğunu anlayamamıştım. Sonraları maceralarını takip ettikçe, filmlerini edinip izledikçe (www.globeriders.com/.../products_main.shtml) çok sevdim abiyi...

February 12, 2009 4:39 PM

Yorum Yaz

(*)  
(*)  


Levent Vardar Hakkinda

1959 Karabük doğumluyum. Kuşadasında yaşıyor, Turizm sektöründe, bir seyahat acentesinde çalışıyorum. Evliyim, motosiklet meraklısı iki çocuğum var. 86 doğumlu oğlum CBT eğitimi aldı, kızıma ise bu yaz bir scooter aldık ve şimdi ehliyet sınavlarında sekiz çizmeye hazırlanıyor. Eşim ise senede bir bana ayıp olmasın diye arkama biner bir yolculuk yaparız, ama her 70-80 km de bir sırtıma vurup, "yorıuldum" demekten grei kalmaz.. Liseyi Bornova Anadolu Lisesi, üniversiteyi ise Boğaziçi, Turizm bölümünde okudum.. Motosiklet sürmenin ciddi bir iş olduğunu anlayana kadar hemen hemen 10 sene motor kullandım. Daha sonra OMM eğitimleri ile tanıştım ve son 3 senedir, bu eğitimlere destek veriyor ve eğitim ile motosikletlileri buluşturmak, paylaşmak ve motosiklet gezileri için OMM derneğinde gönüllü olarak çalışıyorum. Motosiklet benim günlük yaşamımın bir parçası. Hem her gün biniyor hem de güvenli ve ileri sürüşün tüm motorculara yayılması için çalışıyorum. Bir yandan da zaman buldukça motosikletim ile seyahatler yapıyor, İki Teker ile Çok Tekerin Ardından isimli projemi tamamlamaya çalışıyorum. Bir zamanlarda, bir yerlerde motosiklet seyahatleri, raporlanması ve web üzerinden yayınlanması konusunda kafa yormaya başlamıştım ama tam o sırada Ride Turkey ile tanıştım ve böylece kafam rahat etti.. Şu anda 2005 model bir BMW R1200GS kullanıyorum..
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x