in

IAM Institute of Advanced Motorists

Paylaş   Fri, Nov 05 2010 20:40
141,615 Okundu  

 

 

 

TANIM:

I.A.M.'in bir parçası olmak, kapasiteniz ne olursa olsun, eğlenceli ve eğitsel bir ortamda sürüş becerilerinizi keskinleştirmek için büyük bir yoldur. Tabii ki, güvenlik her zaman en birincil önceliktir, fakat bunun yanı sıra eğlenceli ve heyecan vericidir de. Institute of Advanced Motorists (the I.A.M.) kurumu, yoldaki becerilerinizi arttırmak için sürüş standartlarını ve eğitimlerini desteklerken, uygulamalı sürüş programları ile tüm yol kullanıcılarını daha sorumlu ve güvenli davranmaya teşvik eder.

Acil yardımdan diğer hayati yol güvenliği hizmetlerine kadar çok çeşitli alanlarda hizmet veren kurumların derin bilgileriyle güçlendirilmiş özellikli çalışanlarıyla, I.A.M. bu alandaki uzmanlığı ve tecrübeleriyle sürüş güvenliği endüstrisinde saygınlık kazanmış bir kurumdur.

I.A.M. kurumu; araba, motosiklet ve bisiklet olmak üzere 3 ana grupta İleri Sürüş Test'i düzenlemektedir. Motosiklet İleri Sürüş Testi 1976'dan bu yana yapılmaktadır. Bu tarihten bugüne kadar, I.A.M. Testi geliştirilmiş ve en zorlu yol koşullarında uygulanacak biçimde rafine edilmiştir. İngiltere ve dünya'daki 200'ün üzerindeki lokal gruplar ve bu lokal grupların bağlı olduğu dernek ve klüplerin de bu teste hazırlanmak ve testi geçmek için sürücülerine verdiği destek ile, bu İleri Sürüş testi kendi sürüş kalitesini geliştirmekle ilgilenen ve test kriterlerine uygun her sürücüye açık ve ulaşılabilir durumdadır.

I.A.M.; tüm benzerlerinin de tek ve doğru referans olarak kabul ettiği Motosiklet Yol Sanatı (RoadCraft) kitabının da yayıncısı ve sahibidir. 

 

KURALLAR: 

I.A.M. Testi başvuruları “İLK BAŞVURAN” esasına göre yapılmaktadır.

I.A.M. İleri Sürüş Testi, teste katılan sürücünün I.A.M. İleri Sınavcısı (I.A.M. Staff Examiner) Jon TAYLOR önünde motorunu kullandığı, birebir yapılan, en başı ve en sonundaki brifingleri ile beraber toplam 60 - 90 dakika süren bir ileri sürüş testidir.

Gerek başlangıç brifing’inde gerekse de test sonundaki briefing’de prosedürleri bilen donanımlı bir tercüman bulunmaktadır.

Test günü, teste başlamadan önce yapılan brifing'de, I.A.M. Staff Examiner test adayına, ne beklediğini, rotayı, kuralları vb. tekrar belirtmektedir.

I.A.M. testi boyunca bir Güvenlik Sürücüsü teste eşlik eder.

Test parkuru yaklaşık 60km.civarıdır ve özel olarak seçilmiştir. Parkurun, her türlü trafik ve yol koşullarını içermesine ve her motor tipi ile gidilebilecek olması konularına özen gösterilmiştir (açık virajlar, kapalı virajlar, şehir-köy geçişleri, touring motor, enduro motor, sport-tourer...vb.).

I.A.M. Staff Examiner, Test'e katılan sürücünün sürüşünü RoadCraft sistemine bağlı olarak 25 kriter üzerinden değerlendirir. Bu kriterler 1 (en iyi) – 5 (en kötü) olacak biçimde puanlandırılır. Herhangi bir kriterden “4” alan sürücü sınavdan geçemez.

Test sonunda, I.A.M. Staff Examiner o günkü test sürüşünde gördüklerine göre adayın sürüşüyle ilgili geri bildirim verir ve test sonucunu adaya bildirir.

Test'ten geçen sürücü, uluslararası geçerliliği olan ''I.A.M. İleri Sürücülük Sertifikası'' ile beraber I.A.M. Üyeliğine hak kazanır. Ayrıca I.A.M.’in sadece üyelerine özel olarak hazırladığı sticker, pin vb. malzemelerden satın alma ve kullanma hakkına haiz olur. 

Test sırasında, sürücünün kesinlikle kendi veya başkalarının güvenliğini riske edici bir tavrı ve sürüş stili olamaz ve buna hiçbir zaman izin verilmemektedir. Böyle bir durumda I.A.M. Staff Examiner Test'i hemen durdurur ve ''KALDI'' ile bitirir.

Katılmış olduğu Test'ten ''BAŞARISIZ'' olan bir sürücünün tekrar Test'e girebilmesi için en az 6 ay geçmesi gerekmektedir.

 

HAZIRLIK:

I.A.M. İleri Sürüş Testine katılabilmek için; A.R.A. (Advanced Riding Academy) münhasır sürüş okullarından veya A.R.A.’nın yetkilendirdiği eğitmenlerden yol eğitimi veya bire-bir eğitim almış ve katıldığınız bu eğitim sonucunda  ''20-24'' arası bir puan alarak ''Gold'' derecelendirmesine sahip olmanız veya I.A.M. Üyesi olmanız gerekmektedir. 

İleri Sürüş Yol Eğitimine başlamak için, sürücünün belirli bir kilometre sürüş tecrübesi olması kendi yararına olacaktır. Bu noktadan itibaren A.R.A. Eğitim sisteminin eğitim aşamalarından geçmek ve eğitimler arasında bireysel çalışmalarla kilometre yapmak en doğru yaklaşımdır. Buna göre:

I.A.M. – A.R.A. Theory: Üç saatten, bir güne kadar içeriği uyarınca uzayabilen, motosiklete girişin ve sistemin anlatıldığı bir seminerdir. I.A.M. – A.R.A. Theory seminerleri, ustalık isteyen bir motor sürüşü için gerekli kuralların düzenlenmesine yönelik bir eğitim ve tartışma platformudur. RoadCraft Sistemine dayanan ve sürüş gerektirmeyen bu etkinlik, Sistem’in ana prensiplerini tanıtır ve konuya giriş özelliği taşımaktadır. I.A.M. – A.R.A. Theory, her seviyedeki motosiklet eğitimi için gerekli bir başlangıç semineri olup, katılım ücretsizdir.

A.R.A. Control: Trafiğe kapalı alanlarda yapılan motosiklet hâkimiyetinin ve acil durum manevralarının işlendiği bir çalışmadır. Yüksek güvenlik standartlarının ön plana çıkartıldığı bu çalışma, katılanların seviyelerine göre düzenlenmekte ve A.R.A. Control Trainer sertifikası sahibi eğitmenler tarafından verilmektedir.

I.A.M. – A.R.A. RoadCraft: ARA RoadCraft, deneyimlerini ve bilgilerini sizlerle gönüllüce paylaşan A.R.A. Advisor (A.R.A. Danışman) eşliğinde yapılan bir sürüştür. Bu sürüşler Türk Trafik Kanunlarına uyularak Roadcraft sistemini öğrenmek ve uygulamak için uygun ve dostça bir ortamdır.

I.A.M. – A.R.A. RideCheck: I.A.M. – A.R.A. seminerlerine katılarak, bu seminerler neticesinde derecesi 25 – 38 (SILVER) seviyesinde olan sürücüler için dizayn edilmiş, I.A.M. Test sınırı olan 20 – 24 puan seviyesine gelebilmek için bir I.A.M. Observer veya Senior Observer ile birlikte yapacakları yaklaşık 50km’lik gözlemli sürüşlerdir. 

I.A.M. – A.R.A. Road: I.A.M. Observer ve Senior Observer’lar tarafından düzenlenen, günlük 300km yol katedilen, genellile 2 günlük olarak düzenlenen sürüşlerdir. Bu sürüşler konaklamalı olup seminer sonunda Gözlemciler tarafından yapılan değerlendirmenin derecelendirildiği ve alınan derecenin National Register (Ulusal Kayıt)’a işlendiği sürüşlerdir. Bu seminere katılabilmek için A.R.A. Control eğitimine katılmış olmak ve Control Eğitmeni’nden “Yol Eğitimine Katılabilir” onayı almış olmak gerekir.

I.A.M. – A.R.A. International Road: Yurtdışından gelen I.A.M. Observer, Senior Observer ve Examiner’lar tarafından düzenlenen,  günlük 300km yol katedilen, genellile 2 günlük olarak düzenlenen sürüşlerdir. Bu sürüşler, konaklamalı olup seminer sonunda Gözlemciler tarafından yapılan değerlendirmenin derecelendirildiği ve alınan derecenin National Register 

(Ulusal Kayıt)’a işlendiği sürüşlerdir. Bu seminere katılabilmek için A.R.A. Control eğitimine katılmış olmak ve Control Eğitmeni’nden “Yol Eğitimine Katılabilir” onayı almış olmak gerekir.

Motosiklet Yol Sanatı (RoadCraft) ve I.A.M.’in Test adaylarına yönelik çalışma kılavuzlarının da yer aldığı “How To Be A Better Rider” kitaplarını okumak ve pratik etmek de sınav öncesinde faydalı olacaktır.

 

MALİYET:

I.A.M. Test ücreti 300 TL, 2012 I.A.M. üyelik aidatı  30 TL. dir.

 

TEST TAKVİMİ:

I.A.M. İleri Sürüş Testi, Türkiye'de senede 2 defa (Nisan/Mayıs ve Ağustos/Eylül aylarında), İzmir ve İstanbul'da düzenlenmektedir. Takvim, yılbaşında OMM web sitesine yüklenmektedir. 

 

ORJİNAL WEB SİTESİ: http://www.iam.org/

 

TÜRKİYE’DE MÜMESSİLİ: http://www.ommriders.org

 

IAM sertifikasina sahip RideTurkey uyeleri:


ahmet muratoglu
Istanbul (TR)


Ali Hakan OZTAHTACI
İstanbul (TR)


alper temiz
Izmir (TR)


Armağan ALBAYRAK
Istanbul (TR)


Aybars Yuce
Izmir (TR)


Basar Guven
Istanbul (TR)


Cumhur Bozdağ
Balıkesir (TR)


Can Duatepe
Istanbul (TR)


Cavit KARAKOC
Istanbul (TR)


Emre GUMUS
Istanbul (TR)


david maden
Istanbul (TR)


Devrim Ozgur
Izmir (TR)


Emir Sahbal
Izmir (TR)


Emre Ercins
Istanbul (TR)


Erinc Erkel
Istanbul (TR)


Erkan Demirel
Istanbul (TR)


Gokhan Demir
İstanbul (TR)


Gokmen Savas
Istanbul (TR)


Gurkan BIYIKLI
Izmir (TR)


Hakan Erman
Istanbul (TR)


Halil Kaya
Izmir (TR)


Haluk Hizlan
Izmir (TR)


Kaan TUNA
Ankara (TR)


kanat kale
Istanbul (TR)


Kaya Gucmen
Istanbul (TR)


Levent Ok
(TR)


Mehmet Durak
Sebha-Libya


Mithat KILIC
İstanbul (TR)


murat atalay bagci
Konya (TR)


namik kutlu
Istanbul (TR)


Okan Erkmen
Istanbul (TR)


Okan Sinan OCAN
Ankara (TR)


OktayCiger
Istanbul (TR)


Omer ADALI
Istanbul (TR)


Omer OZGUL
Ankara (TR)


Petrit Dunisa
Izmir (TR)


Sedat Guven
Istanbul (TR)


Selim
İstanbul (TR)


Semih Bozkurt
İzmir (TR)


Tolga Sarac
Istanbul (TR)


tumay demirsoy
Izmir (TR)


Ugur Ertekin
Izmir (TR)


Volkan BOZYEL
Eskisehir (TR)


Volkan YILDIRIM
Ankara (TR)


Yigit Gergin
istanbul (TR)


Yigit Guler
Istanbul (TR)


Zafer Akcay
Izmir (TR)

 


Yorumlar

 

Emir Sahbal Dediki :

Çok güzel bir sayfa bu. Sevgili Ceme teşekkür ediyorum. Böylece üyesi olduğum bu elit grubun, gıyaben tanıdığım değeri değerli üyelerin kimler olduğunu da öğrenmiş oluyorum. Buradan paylaşılan bilgileri 4 gözle [Gözlüklüyum da ondan:)] bekiyorum. Saygı ve sevgilerimle.

November 12, 2010 9:37 AM

Yorum Yaz

(Zorunlu)  
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu)  
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x