in

RoSPA The Royal Society for the Prevention of Accidents

Paylaş   Fri, Nov 05 2010 11:56
126,554 Okundu  

Tanim :

Asıl olarak RoadCraft (Yol Sanatı) sistemi ile yapılan sürüşün test edildiği, uluslararası sertifikasyona sahip RoSPA İleri Sürüş Testine katılıp bu testten başarı ile geçen sürücüler RoADAR (RoSPA Advanced Drivers and Riders) üyeliğini kazanırlar. Pin’i ile Stikırını taşıma hakkına sahip olurlar. lde edilen RoADAR üyeliği son derece prestijlidir…ve aynı zamanda güvenli, elit bir İleri Sürücü olduğunuzun da kanıtıdır. Bunu kendi kendinize kazandığınız bir ödül olarak da görebilirsiniz.

Kurallar : 

 • Zorlu RoSPA Testi, teste katılan sürücünün RoSPA Sınavcısı'nın (Examiner) önünde motorunu kullandığı, birebir yapılan, en başı ve en sonundaki brifingleri ile beraber toplam 90 dakika civarı süren bir sürüş testidir.   
   
 • Test parkuru yaklaşık 60km.civarıdır ve özel olarak seçilmiştir. Parkurun, her türlü trafik ve yol koşullarını içermesine özen gösterilmiştir (açık virajlar, kapalı virajlar, şehir içi ve meskun mahal geçişleri...vb.).
   
 • Sınavcı, test'e katılan sürücünün sürüşünde, İngiliz YolSanatı (RoadCraft) Sistemi'ni doğru şekilde kullanıp kullanmadığına ve sürüşünün her daim   4S bütünlüğünü içerip içermediğine bakar. Tüm bunların, sürücünün sürüşünde, naturel / içgüdüsel / oto refleks bir hale gelmiş olmasını arar. [ 4S: GÜVENLİ (Safety) - SİSTEMLİ (Systematic - RoadCraft) - YUMUŞAK/Prüzsüz (Smooth) - HIZ'ın Doğru Kullanımı /Akıcılık ( Speed) ]
   
 • Test sonunda Sınavcı, sonucu test adayına hemen bildirir ve o günkü test sürüşünde gördüklerine göre adayın sürüşüyle ilgili geri dönüşüm verir. 
   
 • Test'ten geçen sürücü, uluslararası geçerliliği olan ''RoSPA İleri Sürücülük Sertifikası'' ile beraber RoADAR Üyeliğine, stikır ve pin'ini taşımaya hak kazanır. Bu bir anlamda kişinin kendisine kazandığı bir ödüldür ve Avrupa'da da o şekilde bakılmaktadır.
   
 • Sınavcı'nın test sırasında ne beklediğini ve test sırasında uyulması gereken genel kuralları içeren ''RoSPA Test  Manueli'', test öncesinden mutlaka 
   
 • test'e katılacak sürücüye iletilmiş olur. Test günü, teste başlamadan önce yapılan brifing'de, Sınavcı test adayına, ne beklediğini, rotayı, kuralları vb. tekrar belirtmektedir.
   
 • Test sırasında, sürücünün kesinlikle kendi veya başkalarının güvenliğini riske edici bir tavrı ve sürüş stili olamaz ve buna hiçbir zaman izin verilmemektedir. Böyle bir durumda Sınavcı test'i hemen durdurur ve ''Kaldı'' ile bitirir.
   
 • Başarılı geçen bir test sonucunda kazanılan RoADAR Üyeliği, 3 sene geçerlidir. Üyeliğinin devamı için RoADAR Üyesi, 3. senenin sonunda, ücretsiz olarak tekrar teste girmek ve ''geçer'' sonuç almak zorundadır.
   
 • Katılmış olduğu test'ten ''Kalmış'' olan bir sürücünün tekrar test'e girebilmesi için en az 3 ay geçmesi gerekmektedir.

 

Hazirlik :

RoSPA İleri Sürüş Testine katılabilmek için; ART veya OMM'den yol eğitimi almış ve katıldığınız eğitim sonucunda  ''20-24'' arası bir puana veya ''Gold'' derecelendirmesine sahip olmuş olmanız veya IAM Üyesi olmanız gerekmektedir. 
İleri Sürüş Yol Eğitimine başlamak için, en az 3.000km. civarı bir yol tecrübesine sahip olmanız uygundur. Sürücünün tecrübesine göre çok değişken olsa da, maksimum 6-8 eğitim sonrasında test'e hazır hale gelinmektedir. (Eğitimler arası en az 2-3000 km. gibi pratik yapılması doğrusudur.) 
İleri Sürüş Sistemi ile yeni tanışan, gene yeni bir sürücünün bu aşaması, eğer istekli devam eder ise, en erken 10 -12 ay civarıdır.

Maliyet : 
 
RoSPA Test ücreti, RoSPA'ya ödenen üyelik aidatı dahil 250 TL. dir.  Katılmış olduğu test'ten kalmış olan bir sürücü tekrar test'e girerken daha düşük bir ücret ödemektedir.
Grup Paket Eğitimler ( Her Eğitmene Maksimum 6 kişi) ; İzmir-İstanbul-Ankara 400TL (KDV Dahil) / Diğer şehirler 450 TL (KDV Dahil) 
Birebir Eğitimler ; 200 TL/350TL ile 550 TL arasında değişken (KDV Dahil) (Sürücünün istediği eğitime göre ( Öncelik; Eğitmenin katılımcının sürüşünü görüp, eğitim programını sürücüye göre modifiye etmesi ve mutabık kalınması ön kuraldır) - Sadece Kontrol Sürüşü / Sadece Yol / Kapalı alan+Yol vb..)
Tüm eğitimlerin ücretlerine sertifikasyon dahildir. 
Tüm eğitimler için geçerli olan ön katılım koşulu ve ana kural; Katılımcı girmiş olduğu herhangi bir eğitimin sonunda, memnun kalmaz ise veya bir şey öğrenemediğini düşünüyor ise, ücretsiz olarak memnun kalıncaya kadar eğitimleri tekrarlayabilir, ya da ister ise ücreti sorgusuz sualsiz iade edilir. 
 

Test takvimi :

Şu an için Türkiye'de senede 2 defa (Nisan/Mayıs ve Ağustos/Eylül aylarında), İzmir ve İstanbul'da, RoSPA Testleri düzenlenmektedir. Önümüzdeki yıl bu sayıyı arttırmayı hedefliyoruz

Hazirlik tavsiyeleri : 

RoSPA-RoADAR TEST KILAVUZU (RoSPA İleri Sürüş Testi için katılımcılara ve Eğitmenlere Kılavuz)

RoSPA Testi, Avrupada, "Driving Standart Agency - DSA" tarafından denetlenen ve onaylanan tek test'tir.

İleri Sürüş Nedir? İleri Sürüş, motosikleti sürmenin, güvenli, beceri dolu ve eğlenceli bir şeklidir. İleri sürücüler, etraflarındaki değişen koşullara karşı çok daha fazla gözlemci ve öngörülüdürler. Bu sebeple de, her türlü duruma karşı ihtiyaçları olan zaman ve mesafeyi yaratmak adına sürüşlerini planlayabilirler.

İleri Sürüş Neden İlginizi Çekmeli?  Bu soru bizlere en çok sorulan sorudur. İşte size ileri sürüşün "öğrenmeye değer" olduğuna dair birkaç sebep:

 

 • Gelişmiş sürüş teknikleriniz sayesinde, sürüş maliyetleriniz ciddi anlamda azalır. 
 • Sigortalarda (Kasko..vb.) ciddi indirimler kazanırsınız.
 • Sürüşünüzden çok daha fazla keyif alırsınız. Bu artçınız için de geçerlidir.
 • Sürüşleriniz çok daha güvenli ve çok daha rahat bir hale gelir.
 • Sürüşünüz bir gün birinin hayatını kurtarabilir - bu, sizinki de olabilir.

 

Daha İyi Bir Sürücü Olabilmek için Ne yapmalı? İleri Sürücüler, içgüdülerinin onlara söylediklerine göre aktif olarak devamlı tarama ve analizler yaparak, her türlü durumla kolay ve güvenli bir şekilde başa çıkabilmelerini sağlayan, öncesinden öngörmeyi ve plan yapmayı öğrenmişlerdir. En iyi sürücüler bunu ''sistematik'' bir şekilde sürerek yaparlar. Motosiklet sürücüsü olarak, sürüş sırasında, kontrolleri kullanarak değiştirebileceğiniz sadece iki şey vardır: Yönünüzü değiştirebilirsiniz, Hızınızı değiştirebilirsiniz. Bu, bu kadar basittir. Daha iyi bir sürücü haline gelirken, hem kendiniz hem de başkaları için ''Güvenliğin'' ne kadar önemli olduğunu öğrenirsiniz. Herhangi bir kazaya karışma risklerinizi azaltmak için, ileri sürüş tekniklerini nasıl becerili bir şekilde kullanacağınızı öğrenirsiniz. Birçok sürücü, hataları henüz ciddi kötü sonuçlar doğurmadığı için, farkında olmadan motorlarını kötü bir şekilde kullanmaktadır. Hatta bu sebeple yanlışlıkları alışkanlıkları bile olmuştur. Bu sürücüler, kazalarını kendi dikkatsiz ve düşüncesiz sürüşleriyle ilişkilendirmezler. Ama ne yazık ki zayıf planlama zayıf performansı teşvik eder. İleri Sürücüler, kendi sürüşlerindeki hataları minimize etmekle beraber, bir yandan da başkalarının kazasına karışma risklerini de yok etmeyi mutlak olarak amaçlarlar. Çünkü basit bir kazanın sonucu bile bazen ciddi yaralanmalı veya ölümlü olabilir. Bu sebeple ileri sürüş, tehlikeli durumların üstesinden gelmek için gerekli o değerli zaman ve mesafeyi sağlayan, son derece basit, etkili, yeterli, her zaman, her şekilde uygulanabilir bir sistemli sürüş ile mümkün olmaktadır. Bütün bunlarla beraber İleri sürücü, yasalara uygun, güvenli ve kimseyi rahatsız etmeyen planlı bir çabukluğa da sahiptir.

Test

RoSPA İleri Sürüş Test'i, sivillere sunulan ''en kapsamlı, en zorlu'' test olarak tanınıp adlandırılmaktadır. RoSPA Gold, halihazırda sivillerin alabileceği en üst seviye sürüş standart'ıdır ve sahibi ''bu işin usta sanatçısıdır''. İyi bir şekilde ''RoadCraft- Yol Sanatı'' bilgisi olmayan bir sürücünün, test sonucunda yüksek bir seviye alabilmesi imkan dahilinde değildir. ''RoadCraft-Yol Sanatı'' Sistemi'ni uygulayarak motor kullanma konusunda, Advanced bir Motosikletli Polis Sürücüsü (İngiltere) gibi tam anlamıyla ustalaşmış olmayabilirsiniz. Ama gene de Examiner (Sınavcı) testte sizden; Güvenli, Sistemli, Smooth ve Güvenli Çabukluğu da içeren, tatmin edici bir sürüş sergilemenizi bekleyecektir. Test'in sonucunda Examiner size, sürüşünüzdeki zayıf yönlerinizle ilgili geri dönüşüm verecek, geliştirmeniz için tavsiye ve önerilerde bulunacaktır. Eğer testi geçerseniz, gerçekten iyi bir sürücü olduğunuzu bilmenin memnuniyetine sahip olacaksınız. Aşağıdaki açıklamalar, Examiner'ın, testiniz boyunca bakıp arayacağı noktaları içermektedir. Fakat bunların, iyi bir ''RoadCraft-Yol Sanatı'' bilgisi ihtiyacı yerine geçmeyeceğini de biliniz.

 

 • İlk İzlenimler : Bir motosikletin genel görüntüsü, sürücüsü hakkında çok şey söyler. Sınavcı, motorunuzun bakımlı ve yola çıkmaya uygun olmasını bekler. Günlük kontrolleri yapmış olmalısınız (POWDER - AYSEL H). Sürücü olarak giymiş olduğunuz kıyafetler hem fiziksel korunma hem de görünürlük adınadır, ki bunlar sizin güvenliğiniz için önemlidir.Sınavcı, test günü sizi baştan aşağıya uygun kıyafetlerle görmeyi bekler. Kaskınız iyi halde, standartlara uygun, çiziksiz vizörlü, bağlama aparatı düzgün çalışıyor halde olmalıdır. Varsa taşıdığınız çantalar motora sağlam ve güvenli bir şekilde bağlanmış olmalıdır. Examiner (Sınavcı) RoSPA Motosiklet Test Sınavcıları'nın (Examiner) hepsi de, nerdeyse her çeşit motosiklet kullanım tecrübesi olan, UK Police Class 1 Advanced Sertifikasyonuna sahip, ileri sürücülerdir. Bir çoğu aynı zamanda da Polis Eğitmenleridir (U.K). Bu sebeple Sınavcınız, dünyadaki en iyi eğitilmiş sürücülerden birisidir. Test günü Sınavcı size yardımcı olmak ve doğru havaya sokmak adına elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Size gidilecek bir rota verecek ve bu rota boyunca sizi kendi motoruyla takip edecektir. Test yaklaşık 90 dakika sürecek ve değişik yol koşullarını kapsayacaktır. Sürüşünüz boyunca göstermenizi beklediği ve dikkate alacağı beceriler aşağıdaki alanlarda olacaktır:
   
 • Yönlendirme: Bu, yumuşak (smooth) ve kontrollü olmalıdır. Sınavcı, düşük ve yüksek hızlarda doğru ve güvenli bir hat içinde manevra yapabildiğinizden emin olmak adına sizi seyredecektir.
   
 • Debriyaj: Debriyaj kullanımınız nazik, yumuşak olmalı ve vitesle zamanlama açısından uyumlu olmalıdır. 
   
 • Vitesler: Vites kutusunu kullanım şekliniz, bu konudaki yeteneğiniz ile ilgili Sınavcı'ya çok şey söyler. Sınavcı, vites değiştirim şeklinizi ve bunu yaparken motor devrini yol hızına uydurma kabiliyetinizi ve durmak için yavaşlarken vitesleri nasıl kullandığınızı dikkate alacaktır.
   
 • Frenler: Frenleri kullanımınız, Sınavcı'nın sizinle ilgili son değerlendirmesinde önemli bir rol oynar. Sınavcı, frenlerinizi kullanırken yumuşaklığınıza (smoothluk), sistemin aşamalarında doğru yerde ve zamanında kullanımına, ön ve arka fren kullanımlarında onları kilitlemeyecek doğru ve titiz orantıya bakacaktır. Gerekli her koşulda, motoru yumuşakça durdurma noktasına getirecek progresif frenlemeyi arayacaktır.
   
 • Gaz Kolu: Gaz kolu mekanizması, onu kapalı pozisyonda tutan kurulu bir yaya sahiptir. Bunu yumuşak kullanabilmek adına bileğinizi alıştırmış olmalısınız. Sınavcı, gaz hassasiyetinizi görmek isteyecek ve en önemlisi değişen yol koşulları ve yüzeylerine göre onu ustaca kullanabilmenizi bekleyecektir.
   
 • Sinyaller: Sinyallerin, ''yolun dili'' olduğunu her zaman hatırlamalısınız. Gerekli her durumda niyetinizi belirtmek ve varlığınızı hissettirmek adına, diğer yol kullanıcılarını uyarmak için sinyalleri kullanmalısınız. Bu sebeple sinyaller zamanında ve açıkça verilmelidir. Kolla sinyal, uygun durumlarda, mekanik sinyallerin algılanmasını arttırmak adına verilmelidir. Sınavcı, bu mantıkla sinyallerinizi izleyecek ve aynı zamanda yol tabelalarına reaksiyonlarınızı özlemleyecektir.
   
 • Korna: Sınavcı, korna kullanımına dikkat edecektir. Korna, tüm diğer güvenlik gereksinimleri yerine getirildikten sonra, eğer gerekli ise kullanılmalıdır.
   
 • Gözlem: İleri sürücü ve olmayan arasındaki en büyük farklılıklardan birisi, ileri sürücünün diğerine göre gördüklerinin çok daha fazla olması ve gördüklerini kullanarak sürüş planı yapmasıdır. Sınavcı, kısa, orta ve uzak görüş alanlarınızdaki değişimlerin bilgilerini aktif olarak aramanızı bekleyecektir.Sınavcı sadece görmenizle yetinmeyecek, gördüklerinizden çıkardıklarınıza ve öngördüklerinize göre bu değişimlerle nasıl başa çıktığınızın kanıtlarını da sürüşünüzde görmek isteyecektir.
   
 • Arka Gözlemi: Arka kontrol ve gözlemleri, sistemli kullanımda büyük bir role sahiptir. Sürücünün, önündeki koşullar kadar arkasındaki koşulların da farkında olması, erken sürüş planıyapabilmesi açısından çok önemlidir. Sınavcı, aynaları kullanımınıza ve omuz üstü bakışlarınıza dikkat ederek arka gözlem zamanlamanızı görecektir. Arka gözlemi sadece, önden başka bir yere bakmanın kendisi bir potansiyel tehlike ise yapılmaz.
   
 • Görüş: Temiz aynalar, temiz ön cam ve temiz kask vizörü temelzorunluluktur. Ayrıca vizörün çizik içinde olmaması önemlidir. Aynı zamanda yağmurda açık bir görüş için, eğer antifog bir vizöre sahip değilseniz, buğu önleyici sprey veya likitleri mutlaka kullanmalısınız.
   
 • Smoothness (Yumuşaklık) : Kalkış ve duruşlar mutlaka smooth ve güvenli olmalıdır. Her kalkıştan önce mutlaka omuz üstü bakışı kullanmalısınız. Düşük hızlarda motoru çok iyi ve yumuşak bir şekilde, kontrol edebiliyor olmalısınız. Dönüş ve her türlü manevra çizgileriniz köşesiz ve yumuşak olmalıdır. Sınavcı, gaz kolunun ve frenlerin dikkatli, dengeli ve yumuşak kullanımını da bekleyecektir. Durduğunuzda hangi ayağınızı yere koyduğunuza dikkat edecektir. İleri sürücü durduğunda her iki ayağını yere koyabileceği gibi aynı zamanda biri yerdeyken denge sağlayabilip, diğeri ile arka fren veya vitesi kullanmaya devam edebilmelidir. Motor durur haldeyken, gerekli durumlarda motorun kendiliğinden boşta ilerlemesine engel olabilmek için, frenlerden birisi basılı olarak beklenmelidir.
   
 • Sistem: Sınavcı sizden, doğru zaman ve sıralama ile, ''Motorcycle RoadCraft - Motosiklet Yol Sanatı'' kitabında taslağı çizilen, sistemli sürüşünüzü (Systematic) göstermenizi bekleyecektir. ( Bu ayrıca 4S bütünü olarak diğer 3S'i de kapsamalıdır - 1-Safe (Güvenli) 2-Systematic 3-Smooth 4-Speed). Sizin el ve ayak hareketlerinizin koordinasyonunu ve sinyallerinizin zamanlamasını gözlemleyecektir. Sınavcı, bunları yapmak için arkanızda beklediğiniz pozisyonlarda olmayabilir. Bunun için şaşırmayın. Arka gözlemi de, sadece öylesine alışkanlık olmuş bir refleks olarak değil, gerçekten bilgi aramak adına yaptığınızı kontrol ediyor olacaktır. Onu, sizi takip eden bir trafik olarak görmeyin, ona sinyal vermeyin. Sistem'i (diğer 3S ile birlikte), ''Motosiklet Yol Sanatı'' kitabında açıklandığı şekilde kullanmak, İleri ve Güvenli Sürüş'ün temel taşıdır ve kullanımındaki tutarsızlıklar RoSPA Testi sonucu verilecek her türlü seviyeyi etkileyecektir. RoSPA Gold ve RoSPA Silver seviyelerine ulaşabilmek için, test boyunca sistem'i ve diğer 3S'i, süreklilik içinde tam olarak uygulayabiliyor durumunda olmalısınız. RoSPA Bronze, Sistemli Sürüş ve diğer 3S tutarlı bir şekilde süreklilik içinde uygulanıyorken, göze çarpan ama tekrarlamayan bir veya bir kaç aksamanın - Güvenlik hariç - varlığını içerir. Sistemin ve diğer 3S'in uygulanmasındaki tutarsızlıklar ve tekrarlayan aksamalar ise ''Kaldı'' sonucunu getirir. 
   
 • Konumlanma : Sınavcı, hem açık yollarda hem de kentsel alanlarda potansiyel tehlikelere yaklaşırken, güvenlik, stabilite ve görüş için motorunuzu nasıl konumlandırdığınıza dikkat edecektir. Aynı zamanda şerit kullanımınıza da bakacaktır. Her zaman için motorunuzu, var olan en fazla görüşü sağlayacak olan yerlerde konumlandırabiliyor durumunda olmalısınız. Ama bazı zamanlarda da, görüş veya çabukluk için aldığınız pozisyonunuzu, güvenlik için feda edebileceğinizi anlamış olmalısınız. Virajlarda sürerken, orta şerit çizgisini, eğer sollama durumu yok ise, hiçbir zaman geçmemeniz, ihlal etmemeniz gerekmektedir. RoADAR, bunu yapmanın potansiyel olarak son derece tehlikeli olduğuna inanmaktadır. Tersi bir sürüş, tehlikeye yaklaşım hızlarının çok fazla olmasına sebep verebilir ve aynı zamanda karşıdan gelen veya sizi takip eden trafiği yanıltabilir. Eğer bu tarz bir ihlal sonucunda talihsiz ve beklenmedik bir olay yaşanırsa hata bunu yapan sürücüdedir. Ve o sürücü bunu öğreten veya göz yuman RoADAR'ı suçlayacaktır. Eğer yolda orta şerit çizgileri yoksa, ortanın az ötesini bulan bazı konumlanmalar kabul edilebilir. *Önemle tekrar vurgularız ki; Bir sürücünün İleri Sürücü olmuş olmasının en önemli işareti, onun her zaman, her türlü koşulda, motorunu tam olarak olması gereken yerlerde bulundurmasıdır.* İleri Sürücünün motosikleti, istisnasız her zaman doğru yerde, doğru hızda ve doğru vitese geçmiş durumdadır.
   
 • Viraj Alma: Sınavcı, her türlü virajda motorunuzu nasıl kullandığınıza bakacaktır. Viraj konumlanmalarınızı izleyecek ve kullandığınız çizginin en iyi görüş ve güvenlik marjını verdiğinden emin olmak isteyecektir. Güvenli ve Sistemli viraj almanın prensiplerini ve vasıflarını doğru şekilde uyguladığınızı göstermeniz gerekecektir.
   
 • Hız (Speed): Her türlü yavaşlamalar ve hızlanmalar, ''Hız'' ın becerili bir şekilde kullanımını içermelidir. İleri Sürücüler, güvenli olan durumlarda, makinalarını hız sınırları içindeki maksimum hızlarda kontrol edebilme kabiliyetine de sahip olmalıdırlar. Hız'ın her türlü kullanımı mutlaka güvenli ve becerili olmalıdır. Meskun mahallerde, şehir içi geçişlerinde, insanların, evlerin olduğu her yerde, trafik rejimi önceliğine uyarak mutlaka yasal hız sınırlarına uymanız beklenecektir. Ama Sınavcı, güvenli ve fırsatların olduğu her yerde de, iyi bir ilerlemeye sahip, canlı ve uyanık bir sürüşü de sizden  ekleyecektir. Hem sizin hem de başkalarının güvenliğini riske edici bir hız'a sahip sürüş planı hiçbir zaman kabul edilemez. Hatta bir manevrayı tamamlamak için dahi, anlık da olsa bu şekil bir hız'a çıkılıyorsa bu son derece tehlikelidir. Eğer sürekli olarak bu tarz bir hız'da sürüş yaparsanız, Sınavcı testi derhal durduracaktır ve sonuç ''Kaldı'' dır.
   
 • Mesafe Algısı: Sınavcı, mesafe algı kabiliyetinize ve bunu kendinizinkiyle beraber diğer araçların hızıyla ilişkilendirmenize, ayrıca ona göre de bu kabiliyetinizi ayrı ayrı frenleme ve akselerasyonla birleştirme şeklinize (Speed) bakacaktır.
   
 • Sollama: Sollama manevraları, nitelikleri gereği tehlikeli olsalar da, iyi bir ilerleme konsepti içindeki en gerekli unsurlardan birisidir. Fakat sollamalar, güvenli bir şekilde ve doğru hızlarda yapılıp bitirilmelidir. Sınavcı, uygun ve güvenli ise sollamaları yapmanızı, fırsatları bir an evvel değerlendirmenizi bekleyecektir. Bir aracın arkasında uzun süre sollama pozisyonunda (yakın) kalmanız, ileri bakmadığınızı gösteriyor olacak veya agresif bir sürücü olarak yorumlanmanıza sebep verecektir. Sınavcı, sollamalarda güvenlik unsurlarının uygulandığının kanıtlarını arıyacaktır. En önemlisi; ''karşıdan gelen bir araca - görünen ve henüz görünmeyen - tehlike yaratmadan ve kendiniz tehlikeli bir duruma düşmeden tekrar yoldaki doğru pozisyonunuza geçmiş olma'' kabiliyetinize bakacaktır.
   
 • Tavır: Sürücü ve makine her zaman ahenkli bir şekilde harmanlanmış olmalıdır. Motorun kontrolleri, sanki sürücünün uzuvlarının bir uzantısıymış gibi ayarlanmış olmalıdır. Motor üstündeki duruş çok doğal ve konforlu olmalıdır. Benzin deposunun üzerine yatmak, ya da viraj alırken vücudu dışarı sarkıtmak, cadde kullanımı için çok gereksizdir. Hareketsiz - sessiz, sakin verimlilik ve performans, iyi sürücünün kalite işaretidir. Diğer yol kullanıcılarına göstereceğiniz saygınız ve disiplininiz, mizacınızı yansıtacaktır. Sürüş sırasında bu; sakin, gevşek ama aynı zamanda da tetikte ve kararlı olmalıdır.
   
 • Makine Sempatisi: RoSPA-RoADAR kurumu, üyelerinin makinelerine saygı duymalarını, onu korumalarını, yıpratmamalarını, ayrıca hem şu andaki hem de gelecekteki sürücülerin menfaatleri adına motosiklet sempatisi oluşturmalarını, bekler. Otoban ve Bölünmüş Yollar Hızınız, takip pozisyon ve mesafeleriniz şartlara uygun olmalıdır. Görüşün en iyi olduğu, hızınıza uygun şeridi kullanıyor olmalısınız. Otoban çıkışlarında ve girişlerinde, giriş veya çıkış şeridine (1. şerit) öncesinden ve zamanında geçmiş olmalı ve gerekliyse sinyal de veriyor olmalısınız.
   
 • Teorik Bilgi : Test sürüşünün sonunda Sınavcı size '' RoadCraft-Yol Sanatı'' kitabından bazı sorular soracaktır. Bir RoSPA İleri Sürüş Eğitmeninin bilmesi gerektiği şekilde derin bir RoadCraft bilgisi aramayacaktır. Ama Motosiklet Yol Sanatı kitabına ve sistem'e aşina olmalısınız. Üst seviye bir derecelendirme ile testi bitirebilmeniz için bu mutlak gerekliliktir.

 

 

Test'in Sonu

Test bitiminde Sınavcı, testinizle ilgili o an konuşacak ve geçip geçmediğinizi ve geçtiyseniz hangi seviyede olduğunuzu hemen bildirecektir. Sonrasında sürüş raporunuzu hazırlayıp bize yollayacak ve bizde rapor detaylarını düzenleyip, daktilo edip sertifikanızla birlikte size yollayacağız. Sertifika ve sürüş raporunuzla birlikte, isterseniz içinden seçerek satın alabileceğiniz, üyelik rozetinin ve diğer ürünlerin bulunduğu bir broşürü de yollamış olacağız. 

RoSPA Test Dereceleri Advanced Riding - İleri Sürüş Tanımı;

Makinenin pozisyon ve hızını güvenli, sistemli, yumuşak ve akıcı bir şekilde kontrol edebilerek, yol ve trafik koşullarını ilerleme-progress sağlamak adına beceri ve sorumlulukla göze batmadan kullanabilmek yeteneğidir. Bu beceri, pozitif ama saygılı bir tavırla birlikte; konsantrasyona, etkili çok genel bir gözleme, öngörü ve planlamaya dayalı yüksek standartlarda bir sürüş yeterliliği gerektirmektedir. Bu yeterlilik aynı zamanda motor hakimiyeti ile birleşik olmak zorundadır. Makine hep, doğru zamanda yolun doğru yerinde, doğru hızda ve o hıza göre doğru viteste, ve her zaman ileride görülen açık alan Dahilinde, yolun kendi tarafında güvenle durabilecek şekilde seyahat eder durumunda olmalıdır. Bu kısaca; ''Kontrollü ilerleme yapabilme yeteneği - progress'' olarak özetlenebilir. DSA, RoADAR, IAM, 1997 (İleri Sürüş'ün, bu kurumlarca yapılan, ortak, genel açıklamasıdır)

RoSPA'nın 3 test seviyesinin, tam olarak bütün ayrıntılarıyla tanımlanması ve ortaya konulması zordur. Bu konu, uzmanının işidir ve dolayısıyla bütünüyle Sınavcının kararıdır. Ama gene de, tutarlılık, idrak ve hepsinin üstünde derecelendirme sistemine güven ve itimat sağlamak adına, farklı derecelerin nasıl saptandığı ile ilgili bir kılavuzun bulunması önemlidir. Sınavcı tarafından verilen derece değiştirilemez ve son karardır.

Sınavcılar (Examiners), RoSPA Kurumunun çok yüksek standartlarının korunmasının devamlılığını garanti etmek adına, çok titiz bir şekilde hazırlanmış Sınavcı Manueli altında hareket ederler. Aşağıdaki RoSPA Testi Derecelendirme Kriterleri, her seviye için lazım olan gereklilikleri ana hatlarıyla bilmenize ve derecelendirme yapılırken uygulanan kriterleri daha iyi anlamanıza yardımcı olması amacıyla oluşturulmuştur.

 

 • RoSPA GOLD (ALTIN) :  Bu seviye, sivillerin alabileceği en üst seviye sürüş mükafatı olarak genel kabul görmüştür. Bu seviye sadece, ''Motorcycle RoadCRaft -Motosiklet Yol Sanatı'' nda tasvir edilen prensipleri çok iyi bilen, uygulama ve becerilerin tamamını çok çok iyi bir şekilde, her zaman doğru olarak sürüşünde gösterebilen, son derece cilalı bir şekilde sistemli kullanan, mükemmel sürücüye ödül olarak verilmektedir. Bütün bunlarla beraber RoSPA Gold standartındaki sürücü, yasalara ve güvenliğe uyumlu olarak yol üstünde, sade, şık, planlı ve parlayan bir ilerleme (progress) ye - çabukluğa da sahiptir.  Aday, bütün test boyunca sergileyeceği yetenek ve özgüven ile, eğer İngiliz motosikletli polis ileri sürüş kursuna (U.K Police Advanced Course) katılırsa başarılı olacağının izlenimini ve potansiyelini Sınavcıya düşündürtmeli ve vermelidir.  Adayın performansı tüm test boyunca tutarlı olmalı ve süreklilik içermelidir. Sapmaların ve kusurların olması daha düşük seviye sonucunu doğurur. RoSPA Gold, sadece en iyinin en iyisi olan sürücülere ayrılmıştır.
   
 • RoSPA SILVER (GÜMÜŞ) :  Bu seviye, ileri seviyedeki bir sürücünün, eksiksiz olarak tüm özelliklerini sergileyen, çok yetenekli sürücülere verilmektedir. Bu sürücüler, test boyunca sürekli ve son derece tutarlı bir şekilde, güvenli ve sistemli bir sürüş gösterirler. Sadece, RoSPA Gold sürücüsünde var olan o ince hassas yumuşaklık, tam ustalık ve son kat cila eksiktir.Motosiklet Kontrol Sistem'i bilgileri tamdır ve bunu sürüşlerinde her zaman gösterirler. Adaylar, değişen yol koşullarına karşı hızlarını hassas bir şekilde ayarlarken, bir yandan da fırsat olan her durumda, güvenli bir şekilde çabukluğu da hatasız olarak yakalayabilmelidirler. RoSPA Silver, kesinlikle övgüye değer bir başarı, üst bir klasman ve gene çok yüksek bir sürüş mükafatıdır. 
   
 • RoSPA BRONZE (BRONZ) : Bu seviye, testteki performansları, tam olarak ileri sürüş standartlarında olan ve yetenekleri ortalama bir sürücünün oldukça ciddi üstünde bir seviyede olan sürücülere verilmektedir. Bu sürücülerin ''RoadCraft'' Sistemi bilgileri tamdır. Ama test boyunca eksiksiz ve tutarlı bir şekilde uygulayabilme kabiliyetlerini gösterememiş, bir aksama veya tutarsızlık göstermişlerdir.*Ama tüm koşullarda sürüşleri her bakımdan tam olarak güvenlidir.* Trafik tabelalarını gözlemleyen, potansiyel tehlikelere doğru şekilde yanıtlar veren ve ileri sürüş tekniklerini her koşulda gösteren bir sürüş yapmaktadırlar. RoSPA Bronze, testten geçen gene yüksek bir seviye ve yüksek bir sürüş mükafatıdır.
   
 • FAIL (KALDI) : Sürüş seviyeleri, minimum geçme standartlarının altında olan adaylar testten kalacaktır. Potansiyel tehlikeler ve hatalar içeren, güvenlik ihlali, trafik yasalarına ve hız limitlerine uymayan bir sürüş gösteren sürücü kalacaktır. Kabul edilebilir gözüken ufak tefek ihlallere dahi göz yumulmayacaktır, fakat bu uıfak ihlal eğer testteki tek hata ise ve tekrarlanmazsa kalma sebebi belki olmayabilir. Sınavcı, genel kural olarak adayın, ''İleri Sürücü'' Rozetini taşımaya değer olup olmamasına, hak edip etmediğine bakacaktır. Örnek; Sürekli olarak ''RoadCraft- Yol Sanatı'' prensiplerine ve sistemine uygun olarak motor kullanan bir sürücü mü? (4S bütünlüğünde).

 

 

Test Sonrası

Eğer ilk kez girmiş olduğunuz testinizden kaldı iseniz, en erken 3, en geç 6 ay içinde teste 175-TL karşılığında tekrar katılabilirsiniz. 6 ayı geçirirseniz yeniden teste girebilmek için, katılım ücreti olan 250-TL 'yi ödemek zorundasınız (RoADAR üyelik aidatı test ücretinin içindedir). Testden geçen sürücüler, RoSPA ve RoADAR üyesi olurlar. Rozetini ve sticker'ını taşımaya hak kazanırlar. Test sonuçları 3 sene için geçerlidir. RoADAR üyeleri 3 sene sonunda, standartlarını koruduklarını göstermek ve üyeliklerinin devamlılığını sağlamak için test tekrarına katılmak zorundadırlar. Zamanı geldiğinde size hatırlatma ve kayıt formu yollanacaktır. Test sonucundaki seviyenizi yükseltmek için tekrar teste katılmak isterseniz, aradan en az 3 ay geçmek zorundadır. Test süresince, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın, profesyonelce ve güvenli sürün ve bize  gerçekten ne kadar iyi olduğunuzu gösterin. Size başarılı bir test için en iyi dileklerimizi sunuyoruz.


Orjinal web sitesi :
 
http://www.rospa.com/


Turkeyede Baglanti Noktasi : 
http://www.artmotoakademi.com/akademi-tr/

 

RoSPA sertifikasina sahip RideTurkey uyeleri:


Aybars Yuce
Izmir (TR)


Basar Guven
Istanbul (TR)


Burak Dagdeviren
Istanbul (TR)


Can Duatepe
Istanbul (TR)


Cavit KARAKOC
Istanbul (TR)


Cem Deris
Izmir (TR)


Cumhur BALCI
Izmir (TR)


Devrim Ozgur
Izmir (TR)


H.İbrahim ERKAL
Antalya (TR)


Emir Sahbal
Izmir (TR)


erce denizer
Izmir (TR)


Erdal Demircioglu
Istanbul (TR)


Erhan OZAL
Hatay (TR)


Erkan Demirel
Istanbul (TR)


Gurkan BIYIKLI
Izmir (TR)


Hakki Orun
San Francisco (USA)


Halil Kaya
Izmir (TR)


Haluk Hizlan
Izmir (TR)


Hasan CETINER
Bursa (TR)


Hulusi TASEZEN
İsatnbul (TR)


Murat AZAK
Istanbul (TR)


murat atalay bagci
Konya (TR)


Okan Sinan OCAN
Ankara (TR)


OktayCiger
Istanbul (TR)


Orcun GUNDEM
Istanbul (TR)


Pinar Gurdag
Bursa (TR)


Sedat Guven
Istanbul (TR)


Sitki GUVEN
Antakya (TR)


Ugur Ertekin
Izmir (TR)


Umit Cicek
Izmır (TR)


Volkan BOZYEL
Eskisehir (TR)

 

 


Yorumlar

 

Halil Kaya Dediki :

 Esasında tek amaç uzun yıllar boyunca motor üstünde keyifle kalabilmek. Bunun tek yolunun doğru şekilde Sistemli kullanabilmek olduğunu bilmek gerekiyor

 İçerik; 1 adet uzun (60-70 km. civarı) gözlemli sürüş...devamında hemen çok detaylı bir geri dönüşüm ve geri dönüşümle beraber yeni derecelendirme.. (Geri dönüşüm ve yeni derecelendirme o an sürücüye bildirilecektir.)

Bu sürüş birebir eğitim değildir. Sadece, geri dönüşümlü bir derecelendirme sürüşü olarak bakınız. Sürücüye iyi olduğu ve geliştirmesi gereken yönler bildirilecek,

 RoSPA Testinin sonucu 4 türlüdür; Kaldı – Rospa Bronze (bronz)– Rospa Silver (Gümüş) – Rospa Gold (Altın)

 Ve bu testi geçen sürücülerimize Rospa sertifikalı sürücüler yeine ROADAR üyesi sürücüler diye adlandırmaktayız

IAM -ROSPA arasındaki bir kaç farkıda belirtmek isterim

IAM testinden ya geçersiniz yada kalırsınız oysa yukarıda belirttiğim gibi RoSPA Testinin sonucu 4 türlüdür; Kaldı – Rospa Bronze (bronz)– Rospa Silver (Gümüş) – Rospa Gold (Altın)

Örneğin; IAM Testinde %70 ve üstü seviyede kullanım ‘’Geçer’’ ise o, %70 ile %100

arasında nerede olduğunuzun geri dönüşümünü tam olarak alamazsınız. (Referans;

IAM Sürücülerimize bakınız.. Evet hepsi de son derece üst seviye sürücülerdir. Ama

birbirleriyle sürüş seviyeleri gerçekten aynı mı? aynı seviyedeler mi? Evet hepsi de

‘’Geçer’’ ile IAM sertifikası aldı. Ama aralarındaki farklılıkları da görüyorsunuzdur.)

RoSPA Testinde ise örneğin; sürüşünüzün seviyesi %70 altı kaldı, %70 - % 80 arası

Rospa Bronze, %81- %90 arası Rospa Silver, %90 üstü ise Rospa Gold olarak

sertifikalandırılmaktadır.

Bu da sürücüye test sonucunda üst seviye sürüş konusunda gerçek anlamda nerede

olduğu ile ilgili çok daha iyi bir geri dönüşüm vermektedir

Sınavcı teste girecek sürücüleri Roadcraft kitabındaki bilgilerden de sorulara tabi tutulacak olduğunu hatırlatmak isterim.

Süre; 2-3 saat. yaklaşık

Not Rospa testine girecek arkadaşların Rospa eğitmenleriyle bir artcraft a katılmaları veya düzenlenen eğitimlere kaılmalarını tavsiye ederiz

November 10, 2010 5:03 PM
 

Emir Sahbal Dediki :

Türkiyenin 2 ilkine [(RoSPA sınavına ilk giren ve geçen + İlk kez bir Türk sınavcı hoca {Uğur Ertekin}yla sınava giren)] imza atmış bir sürücü olarak bir yandan bunun haklı gurununu yaşıyorum. Diğer yandan ve daha önemli kabul ettiğim bu sürüşü her gün ve her an yapabilmeye çalışmaktır. Bu beni iyi, saygılı, sürüşü göze hoş gelen, diğer sürücüler tarafından kabul edilen bir sürücü yapıyor. Tabi en son ve en önemlisi beni güvenli kılıyor. RoSPA ile tanışmayı her kese öneriyorum.

November 12, 2010 9:33 AM
 

Cem Deris Dediki :

Eğitimime ana sınıfından başlayıp RoSPA Gold derecesi

ile mezun olduğum için çok şans sayıyorum kendimi.

Her zaman, her yerde hep İleriye bakmayı öğrendim.

Hayatımı Borçluyum..!!!

Emir Abi'ye katılıyorum.

RoSPA ile tanışmalısınız..

Çünkü bu kadar açık yazmışlar.

"Tüm eğitimler için geçerli olan ön katılım koşulu ve ana kural; Katılımcı girmiş olduğu herhangi bir eğitimin sonunda, memnun kalmaz ise veya bir şey öğrenemediğini düşünüyor ise, ücretsiz olarak memnun kalıncaya kadar eğitimleri tekrarlayabilir, ya da ister ise ücreti sorgusuz sualsiz iade edilir.

Teşekkür ederim.

November 15, 2010 4:05 AM
 

Bora Eris Dediki :

4Subat-Rospa Test'te görüşmek üzere..  :))

January 31, 2011 12:17 PM
 

Basar Guven Dediki :

İki ek yapmak isterim:

Bir süredir; IAM testinde de tüm kriterler itibariyle hatasız sürüş sonucu IAM F1RST derecesi alınmaktadır.

An itibariyle, Türkiye'de RoSPA Examiner title ına sahip iki kişi mevcuttur. Uğur Ertekin; tıpkı Jon Taylor gibi İngiltere'de yapılan testin aynısını Türkiye'de yapmaktadır, sınavda IAM testinin aynısı ve hatta planlama ve progress anlamında daha üst bir sürüş beklerken, diğer examiner göreli olarak daha düşük standartlarda (Sürüş hızının (80+%10), sollamanın ve konumlanmanın sürücünün insiyatifinde olmadığı) bir sürüş ile RoSPA derecesi verebilmektedir. Bu sebeple sınavcısı Uğur Ertekin olanlar, başarılı oldukları takdirde RoSPA yıldızının yanında ART Gold pin ini de taşırlar.

June 18, 2012 12:34 AM
 

Sedat Güven Dediki :

Yukarıdaki bilgileri güncellemek gerekli. Şu anda Türkiye'de RoSPA Sınavcısı Halil Kılıç, Şükrü Şimşek ve Süleyman BAŞ tır. GiS Akademi de Akreditasyon PLUS seviyesini alarak Türkiye'de RoSPA nın tek temsilcisi, eğitim kurumu, RoSPA testlerini yapmaya tek yetkili, aynı zamanda da Eğitmen Eğitimlerini düzenlemeye ve eğitmen yetiştirmeye tek yetkilidir. RoSPA eğitmeni olmak isteyenlere artık İngiltere'den eğitmen gelmesine gerek yok, tüm eğitmenleri kendi bünyesinde yetiştirme, sınav yapma yetkisine sahiptir.

December 12, 2013 6:05 AM
 

Halil KILIC Dediki :

RoSPA nin kendi web sitesinde en saglikli bilgilere ulasabilisiniz.GiS Akademi RoSPA nin en ust duzey akreditasyon seviyesine Dunya'da ilk sahip olan kurumdur.  www.rospa.com/.../detail

August 31, 2014 1:06 PM

Yorum Yaz

(Zorunlu)  
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu)  
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x