darkface

Attila MUSLUOGLU (darkface)


TurAsya`08 Bolum 1 - Turkiye, Iran, Pakistan 7.500 km

Sun, Mar 02 2008 11:45
18,434 Okundu  

 Türkiye  Iran  Pakistan


 

27 Bin km. 6 Ay sürecek tur detayı.


 

 Turkiye
 001

1. gün ve ilk mola, Adapazarı, TEM üzerinde yemek molası..


 

 Turkiye
 002

Bolu' da uyandığımız sabah çoktan kar atıştırmaya başladı, çanta ve bagajları toplamak ilk günler uzun ve zor gelirken daha sonra yapılan bagajlar daha kısa sürede ve daha derli-toplu oluyor, önceki tecrüblerle sabit. Arkada görünen bina Otel Parlak, gecelik 20 lira, sıcak sulu, kaloriferli, sabah kahvaltılı. Otopark gecelik 2 lira, üstü kapalı : )


 

 Turkiye
 003

Yeniçağa (Bolu)'ya kadar tipide gittik, kaskın camı dıştan karla kaplı, içten buğu ile : ( buğu olmaması için camı hafif aralıyorum, dudaklarıma kar taneleri çarpıyor, ilk molada anti-fog spey alıcam, yol kenarı kaavesine girdik fotoğraftan sonra, sobanın yanında ısmarladıkları çayı içtik kamyoncuların.


 

 Turkiye
 004

Akyar Geçidi (1510m)' nde Emrah' ın elleri uyuştu soğuktan durduk, motorun arasına soktu parmakları fayda etmedi, donunun içine soktu fayda etmedi : ( ilk molada birkaç kat eldiven daha alıcaz. Yol Gerede'den Kızılcahmama iniyor, tüm kamyoncular kornaları ile destek olduklarını iletiyor. Bu bölgenin adı "Kargasekmez" diye biliniyor, manzara nefis..


 

 Turkiye
 005

Ankara'da 1 gun vize icin bekledik, olmadi, Tahran(Iran)'da yeniden deneyecegz Emrah icin : ) Ankara'nin ilcesi Kirikkale'yi hemen gecince fotoğraf.. Gök çok parlak ama hava sicakliği 1 derece, kuru otlar citir citir, toprak beton gibi soğuktan : )


 

 Turkiye
 006

Emrah coştu, bastı gitti, yolu çok sevdi. Ben de yetişemeyeceğimi anlayıp bi kaç ortaanadolu fotoğrafı aliym dedim, bi kertenkele tirmandi sol çantamın arkasına, "beni de götür" dedi sıcak hindistan ormanlarına..
"Sıkı tutun o zaman" dedim ona, adını sordum, "Jimbo" dedi.


 

 Turkiye
 007

Sorgun'u 10 km geçince solda İhtiyarın Yeri' nin tuvaleti, kendimi kendim çektim.


 

 Turkiye
 008

İhtiyarın Yeri'nden çıkıp hiç durmadan Sivas'a varmaya karar verdik ama 135 km sonra pes ettik soğuktan, ilk gördüğümüz sıcak dükkanda durmaya karar verdik. İceri girer girmez sayısız çay ve bol acılı ezogelini yuttuktan sonra fotoğrafta en sağda oturan lokantacı size ilaç yapıcam dedi ve ince belli bardakta sarı sıcak bi sıvı ikram etti, solunum yollarımız ve gözbebeklerimiz aynı anda açıldı bu tadı da bal gibi içecekle.. Tarifini vermediler, -9 derece olan havada gitmek için giyinmeye başladığımızda bize "deliler" dediler : )


 

 Turkiye
 009

Jimbo sıkı tutun !


 

 Turkiye
 010

Turdan önce Gül' ün Emrah' a hediye ettiği yazmayla kardeşim kendini kendi cep telefonuyla çekmiş : )


 

 Turkiye
 011

Bu fotoğraftan haberim yoktu, çaktırmadan işemeye çalışıyorm, ama çok souk beceremiyorm.


 

 Turkiye
 012

sarı yündonlular


 

 Turkiye
 013

İmranlı' dan itibaren gitgide yükselen yolun kenarındaki karlar yavaş yavaş yola isteklenmeye başlamıştı. Sağdan kuvvetlenen rüzgar yol kenarıdaki yumuşak karlrı kımi buzlanan yolun üzerine yeni yağmış gibi yayıyordu.


 

 Turkiye
 014

Bu öbeklerden 5,6 tane geçip yolu anlamaya başladığımı düşünürken son öbekte sırayla önlastik ve arka lastik yumuşak kar dolmuş çukura girip çıkınca, bu beklemediğim hareket sonrasında yalpa atmaya başladım, nihayetinde sağa yatırdım, 3-4 metre kydım ve durdum. Yanımdan geçip ileride asfaltın görünen yerine parkedip geldi Emrah, gözlerinde s.kerim bu kadar macera yeter! bakışı vardı :)


 

 Turkiye
 015

Motoru kaldırıp kontrol ettik, bende ve motorda bişey yok, sağ çanta içeri göçük, bağlantı demirleri yamuk, ama içimde gram tasa yok, rüzgar ve manzaranın tadını çıkarıyoruz, çatayı yanımdaki yedek bagaj lastikleriyle bağladım. Resimdeki TCKarayolları ekibi geldi, muhabbetteyiz. Kaç km kaldı diye sordum Kızıldağ'a, "tam üstündesiniz, bura Türkiye karayollarının en soğuk 3 noktasından biri" dedi, güldü :)


 

 Turkiye
 016

##


 

 Turkiye
 017

##


 

 Turkiye
 018

Kızıldağ (2200m) rüzgar soldan çok sert, hava -5 derece, donuyoruz a.k.


 

 Turkiye
 019

Tercan, Erzurum yolu, kıtlamalı çay çok sıcaklık verici, soba odun yakıyo, muhabbet çoook candan.


 

 Turkiye
 020

Tercan' da selçuklu kervansaray kapısı, kapı yanlarında iki aslan.


 

 Turkiye
 021

Tercan' da selçuklu kervansarayı


 

 Turkiye
 022

Erzincan Hanedan Otel' de Pala abi'yle tanıştık akşam, kahve ısmarladı, eski motorcu, 1958 BMW R26'sına zincir takıp karda karısı ve çocukları ile yaptığı yolculukları anlattı, kahveyi içerken, Reno9' unun arkasında kocaman "PALA" yazıyo : )


 

 Turkiye
 023

Erzurum' da öğle yemeği, cağ kebabı götürüyoruz, lokum abi lokum. Yemekten sonra nası uykumuz geldi, ama dahaa 180 Km. yolumuz var Ağrı 'ya..


 

 Turkiye
 024

Emrah Cağ kebabı ile nişan yaptı, yüzüğü de aşçı taktı..


 

 Turkiye
 025

Horasan' a 12 Km. var, Mesut Abi' nin PO benzinliği, arkadaki yoldan onlarca motorcu, bisikletçi, yaya geçermiş, "bu mevsimde geçen hiç görmedim" dedi : ) Gezginlerden çoğunu arka bahçesinde konuk etmiş. Dönüşte bizi bekliyo..


 

 Turkiye
 026

Saç Dağı Geçidine 10 km var, panaroma bitirdi bizi, yatırdı yerlere..


 

 Turkiye
 027

Kavga edip barıştıktan sonra biraz duygusallaştık, işin en tuhafı tam bu fotoğrafı makina otomatik çekerken arkadan kocaman bi tır geçti, görüntümüz aynı budur : ) but we're not gays..


 

 Turkiye
 028

Günlerdir korktuğumuz Saç Geçidi, yol temiz çok şanslıyız..


 

 Turkiye
 029

Sıkı tutun Jimbo, 2 gün sonra yönümüz güney olacak, kemiklerin ısınacak.


 

 Turkiye
 030

Dikkat! Aynada görünen objeler göründüğünden daha büyük olabilir


 

 Turkiye
 031

Sivas Madımak Oteli


 

 Turkiye
 032

Ağrı Otel Arcan' ın arka kapısı, motorları soldaki kapıdan içeriye, depoya koyduk, sabah kalktığımızda koltuklar donamaıştı ne güzel, günlerdir her sabah donmuş motosiklet selesine oturuyoruz, katır kutur ve kaygan : ( ayrıca giderken eriyip ıslanıyo, çok gıcık : ) Yerdeki kar dün sabah 3'te başladı rakıları içerken. İran' da alkol yok, felekten bi gece yapalm dedik : D


 

 Turkiye
 033

Yoruldu biraz yatmak istedi küheylan : ) Ağrı' dan ana yol ilk çıktığımızda yol güzeldi, ama ilk rampada şıpır kar gitti, ezilmiş kaygan kar geldi, Emrah' ta biraz yukarıda yatırmıştı. Benim motordan benzin aklmaya başlayınca hemen kaldırmayı denedim ama beceremediğim gibi belimi de incittim biraz. Sırayla Emrah' ın motoru ardından benim motoru kaldırdık Emrah' la birlikte, ağrı' ya doğru geri döndük kamyon bulmak için. Merak etmeyin şimdi belim daha iyi. Salaklığıma yanaym : )


 

 Turkiye
 034

İpek geçidini geçemeyince kamyon tutmaya karar verdik, önce 500 lira falan istediler, sonra Mismilli Hızır (Hizir, kendi şivesiyle) adında MAN tır' a sahip Rize - İkizdereli kamyoncu abimle 100 kağıda anlaştık. Yol gerçekten geçilebilecek gibi değilmiş. Bindirmesi ayrı dert indrmesi ayrı dert, bulduğumuz toprak yığınından yan kapaktan aşağı indiriyoruz, belim zaten ağrıyo, neyse geldik Doğubeyazıd' a. Kasaya koyduğumuz aluminyum çantalar soğuktan kamyon kasasına yapışmış : )


 

 Turkiye
 035

##


 

 Turkiye
 036

Ağrı' da motorları TIR' a yüklüyoruz, tır kasasından çekildi fotoğraf, fare deliği gibi bi yerden geçirdik..


 

 Turkiye
 037

Buyuk Agri Dagi (5165 m.) Dogubeyazid


 

 Turkiye
 038

Yandim Leyla,
"Motorcusun" dediler seni bana vermediler,
Vurdum bayira, uzgunum Leyla.
-Iyi ki dogdun Leyla-


 

 Turkiye
 039

Gurbulak sinir kapisina dogru ilerliyoruz, Turkiye'de gecirdigimiz son Km'ler..


 

 Turkiye
 040

Emrah gevsek basamak ve yan ayak kutlesini sasiye sabitlemeye calisiyor, kolay gelsin ustaaa : ) Dogubeyazid sanayi sitesi.


 

 Turkiye
 041

Disi sivas kangali, henuz dogum yapmis, sutten kesilen cocuklarini hemen kapismislar, bi tane bile cocuk kopek goremedik, erkek kopekler hemen pazarlaniyor safkan kopeklerde, Dogubeyazid - Agri.


 

 Turkiye
 042

Jimbo Iran' a giriyoruz, kizlara bakma dik dik.


 

 Iran
 043

Iran'a hosgeldiniz.


 

 Iran
 044

Maku, bi Iran sinir kasabasi, cok dik bir kanyon icinde, aksam yemeginde abgust ve fasulye corbasi yedik zemzem kolayla : ) Cok lezzetliydi ama. Su anda orada bir internet kafedeym.


 

 Iran
 045

Iran` da yabancilar benzin almak icin kart almak zorunda, bu vergi gibi bisey, bu kartla alinan benzinin litresi 100 tumen, yani 10 yeni kurus, dolu depo 2,2 ytl. Kartin 200 litre icin olani 100bin tumen, yaklasik 100 ytl. Eger kart almazsaniz litresi 600tumen yani 60 kurush, ayni hesaba geliyor ama kartin yok diye benzin alamama ihtimalin var o durumda. Asiri benzin tuketimi yuzunden devlet her otomobil icin gunluk 4 litre benzin veriyor, karneye baglanmis durumda yani herkes. Bence normal, peykan adli otomobiller gurul gurul 6 silindirli arbalar ve cok sayidalar. Benzini kendiniz doldurmak zorundasiniz, sekil olsun diye ben yapmiyorum o isi : )


 

 Iran
 046

Iran yollarinda Turkiye`deki gibi 10 km. de bir mola verebileceginiz yer yok. 100 km gittikten sonra Tebriz`e 45 km kala Evogli`de bir mola verdik, yore halki Azeri, turkce konusuyoruz. Onlar bizim her dedigimizi anliyorlar biz biraz zorlansak ta anliyoruz ne demek istediklerini, cunku hep turkce muzikler dinleyip turk kanallarini izliyorlar. Yollarda hep eski amerikan tirlari var, benim gibi klasik kamyonlari seviyorsaniz tam yeri. belki 1955 model Mack kamyonlar gordum. Cayhane - Restoran` da yanan soba mazotla yaniyor. Acayip isi veriyor, bol olunca petrol bi taraflarina surer insan tabi : )


 

 Iran
 047

Tebriz civarlarinda bir Iran koyu.


 

 Iran
 048

Tir devrilmis yolun acilmasini bekliyoruz.


 

 Iran
 049

Emrah devrilen tir`in kenara cekilmesini bekliyor ya da banka soymaya hazirlaniyor.


 

 Iran
 050

Tebriz`e 10 km var, Iran yollari ve tabelalar cok guzel ve aciklayici, ingilizce de aciklamislar trafik isaretlerini.


 

 Iran
 051

Tebrize 10 dk kaldi, yol gitgide kalabalik olmaya basladi, Tebriz trafigi bir, Tayvan trafigi iki diyolar : ) Biraz tedirginiz haliyle : )


 

 Iran
 052

Tebriz, Imam Humeyni Caddesi ve meydani


 

 Iran
 053

Tebriz`de hersey satan adam, incelemeye baslarsaniz galiba 3-4 saat harcamak gerek neler satiyo diye : )


 

 Iran
 054

Tebriz`de qalyan (nargile) cekerken : ) Yore halki duman icmek anlaminda cekmek kullaniyor, sigara uzatip `ceker misin?`diye soruyaolar. Qalyan uzerindeki kozleri dusurdum ben duzeltirken oturdugumuz sedirin halisina, Emrah` la maymun gibi ziplayarak ellerimiz yanarak tum kozleri o yuksek kulenin ucuna koymaya calistik : ) Bizim Corlulu Ali Medresesinda halbuki masa verirler bi de yaninda, parmaklarimiz su topladi yahu.


 

 Iran
 055

Teabriz`e ilk girdigimizde Caharreh -e Shehnaz`i (Cahar 4 demek, Reh yol demek, Shehnaz Sehnaz demek -yani Sehnaz dortyolu-) ararken Eyub` e yol sorduk. KEndisi 125`lik honda`siyla caslisitigi Sina Bank` a gidiyordu. Bizi Sehnaz Dortyol`a birakti. Aradigimiz otellere tek tek bakarak bizi buldu ve Tebriz Bazari` ni gezdirdi, 7350 dukkan, 3bucuk Km uzunlugunda otantik koridorlar var. Tabii ki tum Tebriz`de oldugu gibi bankalar var icinde kucuk kucuk. Bu arada tum Tebriz` de toplam 500kusur banka var : ) buna hic aklimiz ermedi 1bucuk milyonluk sehir sadece. Neyse, Eyub bu carsiya kendisi olmadan girdigimizda kaybolacagimizi ve otele 2 gun sonra varabilecegimizi soyledi siritarak, azeri turkcesiye.


 

 Iran
 056

Mesjid-i Marqhbah, 1400` lu tarihlerde yapilmis, simdi muze, icinde cok sayida kutsal eserler var.


 

 Iran
 057

Mesjid-i Marqhbah icinde uzerinde Kuran yazili gomlek. Eskiden eger suclu sucundan oturu sucluluk duyup tovbe ederse, bunu giyip yemin ediyormus. Tam cozunurlukte buyutunce sureler okunabiliyor. Bunu gormek istiyorsaniz donmemi bekliceksiniz : )


 

 Iran
 058

Oyuncakci Haci Dede`nin 1951 Morris`i, dunyada 3 tane kalmis. Firma amcama plaket ve bu arabanin bir maketini gonderip tesekkur etmis. Aracin tum karoseri ahsap : )


 

 Iran
 059

Asik Xhani ve Emrah neye bakiyor?


 

 Iran
 060

Tebriz` de Hali ipi boyama atolyesinde Azeri Iranlilarla yaptigimiz sohbet sirasinda yapilan cay. Butun dukkandaki boyama kazanlari dogal gazla calisan brulorle isitilor - kaynatiliyor. Tabriz`li arkadasimiz Eyub` un maalle arkadaslariyla iciyoruz caylari arka arkaya, bardagi alp saklayana kadar cay `tokuyorlar`. Ben senede 20 bardak cay icen adam yarim gunde iciyorum ayni miktari. Arkadaslarin adlari Ibrahim, Asker, Mehdi, Ebbas, Haydar. Iceride yogun buhar var.


 

 Iran
 061

Tebriz` de Hali ipi boyama atolyesi.


 

 Iran
 062

Tabriz - Senjan yolu, cok yagmurlu, en azindan hava 7 dereceye yukseldi ve saganak var, sagnak yagmur biraz kemiklerimizi isitti acikcasi : ) Yarin 12 derece ve acik gorunuyor, biraz once internetten gordum, galiba yirttik bu defa.


 

 Iran
 063

Ah be abi 300 km otobanda hic bi tane bile mi benzin pamp (benzinlik) olmaz ya! Otobandan altindan gecen deligi alt gecit sandik, meger dere akiyomus arasira. Emrah `ben bi bakiim abi belki geceriz` dedi, motoru yan ayaga aldiini sandi ama tam dengede olmayan motor uzerine dogru devrildi, motor gidonu kaskin acik camindan iceri girip burun diregine carpti ve motor devrildi. Motorda ve burunda hasar yok ama adamin cani gorundugu gibi biraz yaniyo.. Tabi o alt gecitten gecme imkani yok, otobana tekrar ciktik neyse ki 2 km sonra eski yola bir kavsak bulduk, eski yolda da bir benzin pamp bulduk : ) ama depolarda 1kac damla kalmisti, bundan sonra yedek bidonumuz dolu gezmeye karar verdik, benzinlikler cok seyrek.


 

 Iran
 064

Tabriz`li Eyub`un arkadasi Asker`in hali ipi boyama atolyesi. Arkadaslarin adlari Ibrahim, Asker, Mehdi, Ebbas, Haydar. Coook geyikler cok.


 

 Iran
 065

Senjan yolunda saganak ve gunes, dolayisi ile Ebemkusagi.


 

 Iran
 066

Tebriz - Senjan yolu, otoban kenarindayiz, otobanin karsisina gecmeye calisiyoruz, eski yola baglanip depolarimizi doldurmamiz gerekiyor zira.


 

 Iran
 067

Yol kenarinda dinlenirken gordugumuz kalasnikov kovani : )


 

 Iran
 068

Senjan - Tehran yolu, dinleniyoruz, sagdan (guneybati) kuvvetli soguk ruzgar yiyoruz, salak olduk biraz : D


 

 Iran
 069

##


 

 Iran
 070

Artik oldu kanka !


 

 Iran
 071

Jimbo`yu kacirdilarTebriz`de : ( Polisehaber verdik, resmini Tebriz ve Tahran sokaklarina yapistirip farsca `Kayip Kertenkele Kral`yazdik altina da..


 

 Iran
 072

Tahran girisi, saatte 120 km hizla sehir merkezine giden guruhun arasina katilicazaz sonra. Tahran` da arabalar birbirine surtunerek geciyor, motorlar zaten omuz omuza, ilk defa tecrube ettik, zor 400 kiloluk motorlarla. Trafikte aksam otel suratimizda cok endiseli bir ifade vardi, ama bazen de kahkaha patlaticak duruma getiriyor komik iran trafik adamlari : D


 

 Iran
 073

Bu Halebi, sabahlari ise gitmeden once Tahranlilar otobus duraklarinin arkalarindaki bufelerden alip yiyolar bunlari, biz de yedik ve begendik. Aslinda koyu kivamli saalep icinde eritilmiskasar var, uzerine tarcin ve seker serpip sade pideyle yiyosunuz. Cinsel istek uyandiriyo, Iran ortaminda pek tavsiye etmem : D


 

 Iran
 074

Tahran` da bir kamu binasi girisi, Pers figurleri var uzerinde.


 

 Iran
 075

Emrah`in Pakistan vizesi icin Tahran`daki PAkistan Konsolosluguna gidiyoruz, hava 12 derece ve piril piril. Taksiciyle 3000 Tumen`e anlastik ama taksimetre 2500 yazinca tabii ki 2500 odedik, zaten onune gelen geciriyo turiste :(
Not : Bu fotograf eklendiginde Emrah`in Pakistan vizesi olmadigini ekliyorum, yani vize vermediler..


 

 Iran
 076

##


 

 Iran
 077

Iran`li postaci, herkeste bu cd1 125` lik Honda`lardan var, 200cc den fazlasi yasak, devrim sirasinda guclu motorlarla cok sayida saldirilarda bulunulmus diye duydum, o yuzden bizim iri kiyim motorlara ilgi buyuk.


 

 Iran
 078

Tahran - Isfahan yolunda giseden sonra birer cay ve sigara, dinleniyoruz.


 

 Iran
 079

Iran` da heryerde bu sah zamnlarindan kalma eski kamyonlardan var.


 

 Iran
 080

Benzin aldik ve yemek yedik, tam bu noktada 3000. kilometremizi doldurmus bulunmaktayiz : )


 

 Iran
 081

Isfahan Cahar Bagh caddesi, 47 metre genisligindeki caddenin ortasinda yaylar icin cok guzel bir kaldirim ve bunun yanindan gecen bisiklet yollari var. Isfahan icin `dunyanin yarisi` anlamina gelen, `Esfahan, nesfe cihan` deyimi kullaniliyor yuzyillardir her cesit medeniyete baskentlik yapmis.


 

 Iran
 082

Isfahan ortasindan gecen Zayendu Rud nehrinin uzerine yapilmis si-a se pol koprusu, nesfe cihan.


 

 Iran
 083

Si-a se pol (33 sutunlu demek) koprusunun ust tarafi sadece yaylar icin ayrilmis durumda, buradan gunde bikac defa gecmemiz gerekiyor cunku nedense karsi tarafta sigara bulabildik, Emrah` a sigara almak icin geciyoruz, ama cok keyifli, bizim icin koprude yurume nedeni oldu bu durum : )


 

 Iran
 084

Isfahan Si-a se pol koprusu yan gecisleri.


 

 Iran
 085

Si-a se pol koprusunun yan tarafinaki cayhanede ogle yemegi yedik, ash sulu, soslu, baharatli bir cesit makarna, duk tuzsuz baharatli eksi ayran, lavasla birlikte veriliyor, arkasina bir demlik cay ve kitlama sekeri ile birlikte getiriliyor. Tam yanimizdan Zayende Rud nehrinin sulari kopru ayaklarinin arasindan gecerek sirildiyor..


 

 Iran
 086

Isfahan sokak kosesi.


 

 Iran
 087

Isfahan` da bir sokak


 

 Iran
 088

Imam Meydani (Naksh-i Cihan Meydani), uzunlugu 512 metre, genisligi 512 metre, yalanim varsa serefsizim : ) `Cekil lan pic` dedim anlamadi cekilmedi galiba turist.


 

 Iran
 089

Isfahan Imam meydani, ortadaki havuz basindayim. Gorunen kucuk odalar eskiden loca olarak kullaniliyormus, burada oyunlar oynanir savas gosterileri yapilirmis.


 

 Iran
 090

Isfahan Imam meydani`nda Emrah Ablak.


 

 Iran
 091

Isfahan Imam Meydani`nin civarindaki localardan detay


 

 Iran
 092

Isfahan Bazar` da gezerken kaybolduktan sonra, iki dakika soluklanayim.


 

 Iran
 093

Isfahan`in (dunya yarisi - nesf-e cihan) cok uzun ve mistik buyuk bazar`i. Bu Carrefour ise, bizim Kapali Carsi bunun yaninda mahalle bakkali olur.


 

 Iran
 094

Isfahan buyuk bazar.


 

 Iran
 095

Isfahan` da gun biterken, dunya yarisi geceye baslayacak.


 

 Iran
 096

Isfahan` da kaldigimiz Emir Kebir Hostel`in odasi sabah 07:00, muzik dinliyorum Ablak uyuyor daha su dokup uyandiricam simdi : D


 

 Iran
 097

Ali Gapi (Ali Qapou) sarayi 3. kati. Sah buradan cesitli gosteri ve savas ounlarini izlermis zevceleriyle. 4 ve 5. katlar restore durumda acik degil, umarim gezmeye gelirsiniz v o zamana acik olur. 1001 gece olayini yasatiyor, cok mistik.


 

 Iran
 098

Ali Gapi sarayinda ust katlara cikan koridor - merdiven.


 

 Iran
 099

Isfahan Ali Gapi sarayi 3. kat avlusu ahsap sutunlar ve tavan detayi, ahsap sutunlar 420 yillik, 20 metre uzunlugunda bu sutunlar, dehsete kapilip izledik hayranlikla.


 

 Iran
 100

Imam Camii (eski adi Mescid-i Abbas) Sah Abbas tarafindan 1602 yilinda yaptirilmis, cook ince cini suslemeleri sari, yesi ve mavi renklerle hertarafinda bezeli.


 

 Iran
 101

Mescid-i Abbas icerisinden, kucucuk bir ses bile 12 kere yankilaniyor, orta kuvvette bir ses cikardiginizda 15-20 saniye azalarak kendi sesinizi duyabiliyorsunuz.


 

 Iran
 102

Mesjid-i Abbas, Isfahan, Iran. Esfahan, Nesf-e Cihan..


 

 Iran
 103

Mescid-i Abbas abdesthanesinde tavan detayi.


 

 Iran
 104

Seyh Lutfullah Camii icerisi


 

 Iran
 105

##


 

 Iran
 106

Iki ayri fotografi yapistirmadik burda : ) Seyh Lutfullah Cami icinden. Sagdaki minber soldaki kubbesi camiinin.


 

 Iran
 107

Isfehan` da bunun gibi cok park var, Isfehan, dunya yarisi..


 

 Iran
 108

Cehel Sutun, 40 sutun demek. Sarayda 18 adet sutun var ama onundeki buyuk havuzdan yansiyanlarla 40 sutun demisler, galiba 36` yi 40 yuvarlamislar. Aslan agizlarindan su cikiyormus galiba eskiden ya da su degil de sarap ya da sut ya da ne bileym : )


 

 Iran
 109

Billy, Avustralyali, Isfehan` da arizali aku basini tamir etmeye calisirken yanimiza geldi, otel ariyormus, tanistik. Karisi ile birlikte 1,5 yildir geziyorlarmis Asya ` da, Afrika kitasina gecmeye hazirlaniyorlar Iran` dan sonra. Karisinda 250 CC bir Kawa enduro var, kendisinde Bmw R80 GS Basic. Asmislar kendilerini, yuzlerinden gulumseme eksik olmadi. Gidecegimiz yol uzerinde nerelerde kalabilecegimiz hakkinda bir suru bilgi verdiler. Eposta adreslerini aldim Turkiye`den gecerken (Belki seneye) misafir etmeyi dusunuyorum evimde.


 

 Iran
 110

Isfehan - Yezd yolu. Polis durdurup pasaport ve triptik kontrolu yapti, ardindan durmusken sigara icip fotograf cekelim dedik. Polisler Turk oldugumuzu duyunca geyige sariyorlar eposta adreslerini veriyorlar ve gidiyorlar : D


 

 Iran
 111

Yezd, Iran. Bu diyarlarin en eski kenti. Butun sokaklar bunun gibi gecitler ve dehlizlerden olusuyor. Yerin 3 kat altina kadar yasam yerleri olusturulmus. Gecitlerin ust taraflari depo, ev, dukkan : ) Yarin ayrintili gezip 3-4 kere kaybolmayi planliyoruz ;)


 

 Iran
 112

Yezd, Iran. Emir Caghmag camii altindaki carsinin havalandima bacalari, yazin cok sicak olan col ikliminde kebap lokantalarinin oldugu carsi belki 50 derece oluyordur, cunku su anda burasi 21 derece : D Usuyo musunuz yoksa orda?


 

 Iran
 113

Amir Caghmag komleksi icindeki camiinin minarelerinin arasindan col ortasindaki col rengi sehrin sabah seyri.


 

 Iran
 114

Emir Caghmag camii minareleri. Fotografi cektigim yer zaten 30 - 35 metre yukseklikte, boylarini tahmin edin artik..


 

 Iran
 115

Yezd sokaklarinda kaybolup cikmaz bi sokaga girdik, ucunda terkedilmis eski bir ev, tavani yok artik.


 

 Iran
 116

Yezd sokaklarinin bu sekilde, otomobil gececek kadar olanlari var ama cogundan yuruyerek ya da bisikletle gecilebiliyor. Tuneller, gecitler ve koridorlardan 2 saatlik bi yuruyus yaptik. O kadar sessiz ki yanimizdan havalanan kusun kanat seslerini cok net duyabildik. BAzi gecitler o kadar uzun tunellerden olusuyor ki tamamen karanlik bir koridordan yurumek zorunda kaliyorsunuz.


 

 Iran
 117

Yezd` e ozgu Bendir evlerin, dukkanlarin ve sarniclarin uzerindeki ruzgar kuleleri. En eski klima modeli, colden gelen sicak hava bu kulelerin acili kanallarindan iceri girer ve asagi yonelir, asagi inerken ozel guneste pisirilmis tugla bacadan gecerken sogur ve asagidaki insanlara ya da suya serin hava saglar. Aslinda bunlar baca, ama iceriden disari sicak hava degil, disaridan iceri soguk hava yapan bisi : )


 

 Iran
 118

Qanat adi verilern yer alti sulama sitemi civar daglardan yeraltindan getiriliyor, bu kanallarin uzunlugu 45 km kadar uzunlukta, Yezd` in su ihtiyacini ve sogumasini bunlar karsiliyor, camasir ve bulasik yikama odalari yerin 20- 25 metre altinda, yani 3-4 katli bi bina kadar asagida, saydik 93 basamakla yer seviyesinden asagi indik, asagi indikce karanlik ve nemli oluyor. Sunu da ekleyeyim, Bendir` lerle bu sular bir de sogutuluyormus, icilmek icin olanlari tabi : ) Bu sulama sisteminin ustalari dunyanin heryerine cagirilip bu isi yaparlarmis.. Fotograf yeralti sarnicindan yukari dogru cekildi.


 

 Iran
 119

Yezd geceye giriyor.


 

 Iran
 120

Yezd`in dehliz sokaklarinda dinlenirken...


 

 Iran
 121

Yezd`in serin sarniclarinda dinlenirken...


 

 Iran
 122

Yezd` de kaldigimiz Amir Caghmag Hostel 29 numarali oda.


 

 Iran
 123

Amir Caghmag kompleksi, Yezd, Iran.


 

 Iran
 124

Yezidi kedi : ) Yezd sokaklari, Iran.


 

 Iran
 125

Sokakta beton pinpon masasi, Yezd, Iran.


 

 Iran
 126

Yezd` de sokak, iki kisi surtunerek gecer : )


 

 Iran
 127

Zerdustluk (Zoroastarizm) dininde dunya iyilik ve kotulugun savastigi alandir. Insan vucudunda da iyilik ve kotuluk hep savasir. Iyiligi Ahuramazda kotulugu Ahrimen temsil eder, hangisi baskin cikarsa kisi iyi ya da kotu olur. Kisi iyi olmakla kalmayip kotuluge karsi da savasmalidir. Ilk tektanrili dindir ve MO 600lu yillarda Zerdust tarafindan yayilmaya calisilmistir, diger din adamlari ve coktanrili din rahipleri tarafindan iskence edilmistir ve bugunku Hindistan` dan Yezd topraklarina kacip dinini yaymistir. Zerdust` ler atese tapmaz, ates safligi ve temizligi ifade eder, icindekini kendine donusturur ve surekli yukselerek bilgelige ulasamaya calisir. Bu ates MS 470 yilindan beri yanmaktadir, 1538 yildir Zerdust rahipler tarafindan surekli kayisi ve badem agaclarindan yapilmis odunlarla beslenir. Persapolis` in Buyuk Iskender tarafindan yakilmasi esnasinda alinan bir atesin devam ettirildigi ve Buyuk :) Iskender`in oldurdugu onbinlerce zerdustun anisina atesin devam ettirildigi de rivayet ediliyor.


 

 Iran
 128

Zerdusluk` e gore su, hava ve toprak saftir ve temiz kalmalidir. Olen zerdut bedeni topragi kirletmemesi icin gomulmez. Dakhne (Sessizlik kuleleri) adi verilen Yezd` in hemen disinda daglik bir alanda yapilmis yuksek kulelere goturulen ceset vahsi hayvanlarin yiyerek yokedilmesi icin birakilir. Ceset soguk tas bloga yatirilmadan once en sevdigi insan bu musalla tasina benzer kisma yatarak isinmasini saglar, daha sonra ceset orada birakilir. Zerdust rahiplerden biri araliklarla olu zerdustu kontrol eder. Eger akbabalar cesedin sag gozunu yemisse kisi huzura ermistir, eer sol goz gitmisse kisi azaptadir ve ruhu huzura ermemistir. Akbaba zerdustlukte kutsaldir.


 

 Iran
 129

Zerdustluk` te sembol akbaba govdeli zerdusttur, kanatlar 3 kattan olusur. Ilk kat dusuncede saflik, ikinci kat soz de saflik, ucuncu kat davranista safliktir.


 

 Iran
 130

Sesslizlik Kuleleri`nden (Dakhne) asagidaki terkedilmis koy, doneminde zerdust olulerinin gozlerini kontrol eden rahiplerin yasadigi teoremini Ablak ve ben uretmisizdir. Arastirmak gerekir.


 

 Iran
 131

Zerdust` un ic savasi yolun sonunda bitecek.


 

 Iran
 132

Zerdust savas nagaralarinda, cok var daha sessiz kalmasina.


 

 Iran
 133

Sesslizlik Kuleleri` nin (Dakhne) asagisindaki terkedilmis koy evinin uzeri. Yagmur hic yagmadigi icin bu bolgeye catidaki topraktan yapilma kumbet - kubbeler hic bozulmuyor.


 

 Iran
 134

Her nefeste biraz daha,
git biraz daha her nefeste.
Nefes nefese, kostura kostura : )


 

 Iran
 135

Yine yolardayiz, Shiraz` a dogru.


 

 Iran
 136

Sardi cete etrafimi : )


 

 Iran
 137

Fotograf nomal, kale yamuk. Shiraz ` da Kerim Han kalesi, cok ugrasmislar ama duzeltememisler.


 

 Iran
 138

kerimhan Kalesi, Shiraz, Iran.


 

 Iran
 139

Siraz, Vekil Camii, tum sutunlar tek parca granitten oyularak yapilmis. 48 sutun var. Minber de tek parca granitten oyulmus.


 

 Iran
 140

Okula gittiklerini sanmiyorum, olsa olsa okul tatil falan olmustur : D


 

 Iran
 141

MO 6. yuzyilda I. Darius tarafindan kurulan sehir oglu Xerxes tarafindan buyutuldu, sutunlar 20 ser metre yuksekliginde. Bu gecit `all nations gate - tum halklar gecidi` olarak aniliyor. Her yil Newruz` da diger halkarin kral ve hukumdarlari Darius` a hediyeler getirirlerdi.


 

 Iran
 142

Pers imparatorlugu Buyuk Iskender gelip bu sehri akip, yikip yagmalayana kadar MO 330 yilina kadar surdu. Buyuk Iskender`in bu sehirden 300 deve dolusu altin ve gumus goturdugu soyleniyor. Yagmalama fikrini de birlikte icki ictigi cariyesinin verdigi konusuluyor.


 

 Iran
 143

Pers tarzi Mona Lisa.


 

 Iran
 144

Bu noktada ayriliyoruz, Emrah Turkiye `ye ben Pakistan` a. Shiraz, Iran.


 

 Iran
 145

Jimbo gitti, Emrah gitti, senle ben kaldik kuheylan, yuru bakalim..


 

 Iran
 146

Col dusunmeleri, 5 dakika dinlendireyim kaseyi, ruzgar icsin sigarayi, cisim var nereye yapicam, heryer duz, herkes gorecek !


 

 Iran
 147

Iran - Pakistan sinirini gecemeyip, 36 saat 22bin metrekare alanda 5 kamyoncu ve benim beklememe sebep olan olaylar zinciri : )
1. Mirjave` ye gidip karakolun yanina cadir acmayi planladim, sabah erken islemlere baslamak icin, ama tam Zahedan` dan ayrilacakken polis gidemezsin burada kalacaksin dedi, 25 dolar gibi paraya tuvalet tavanindan lagim akan bi otele zorla yerlestirildim : )
2. Sabah uyandirma yazdirdim, unutmuslar. Hemen hazirlanip asagi indim, dun gece otele getiren ekip sabah bana eskortluk etsinler diye baska ekibe haber vermis.
3. O ekip beni 3. bi ekibe sehir disinda teslim etti.
4. O ekip beni sehirin daha da disinda askerlere teslim etti, yaklasik 45 dakika eskortluk yapacak araci bekledim, karargah bahcesinde, bu arada hemen hemen 40 askerin ayni sorularini cevapladim (soru1: nereden geliyosun, soru2: nereye gidiyosun, soru3: nerelisin, soru4: bu motor kac lira : )
5. Asker eskort 20 km gidip sorumluluk bolgesinde durdu, telsizle diger birlige haber verdi, onlar 1,5 saat sonra geldi.
6. Sorumluluk bolgesi disindaki baska birlige teslim edildim, buradaki 8-9 askere gereken cevaplari verdim. Burada arac olmadigi icin bi askeri arkamdaki lastik ve tulumlarin uzerine oturttular : ) boyle 20 km gittim, komik bi goruntu, adam arkamda `bas,bas` isareti yapiyo eliyle, 160la gidiyorum hala ayni isareti yapiyo, dusup olecek manyak, yavasladim..
7. Sinir karakolunda beni teslim etti, karakolda 1 saat beklettiler avanta istiyolardi anlamamazliga verdim, inat ettim, bi cakmak verip kurtuldum, arkama baska bi asker bindi ve beni gumruge getirdi saolsun.
8. Pasaport onaylandi, karne icin oradaki azeri kamyoncular baski yapti gumruge, yarim gun tam gidecekken memur islemimi yapti, saat 1:30.
9. Hemen kapiya kostum, gumrukte bana kamyoncu islemi yapmislar, ben turist motorcuymusum, bi muhure daha ihtiyacim varmis, hemen gumruge gittim, adamlar evlerine gitmis bile bayramlasmaya, 5 dakika ile kacirdim, basladi 36 saat, ne iran` a ne pakistan` a gecebiliyorum. 1 tane sigaram vardi sinirden ictim onu, yanimda yemek yok.


 

 Iran
 148

Bu azeri kamyoncular olmasa bittim, sagolsunlar, caylarini, sigaralarini ve yemeklerini paylastilar, acili fasulyeli ton baligi yedik, uzerine seylan cayi ve TIR marka sigara, kamyoncular icin ozel olsa gerek : )


 

 Pakistan
 149

Pakistan, Taftan colu, trafik soldan akiyor, buralarda kolay bakalim kalabalik sehirlerde n`picam : )


 

 Pakistan
 150

Pakistan`a girdikten sonra surekli kontrol noktalarina isim, pasaport numarasi ve saati bolumlu defterlere kaydediyorsunuz. Bu Belluci polis ve cocuklar gorulmeye degerdi. Alismislar, tam gidicem `foto, foto` diye bagirdilar, yerlerini de ezberlemisler 10 snaiyede bu pozisyonu aldilar ve kipirdamadan beklediler : ) GAliba cok turist geciyo bu yoldan.


 

 Pakistan
 151

Ekber ve kardesleri, benzin aldim buradan, tam 1kac litrem kalmisti ki buraya Nokkundi` ye vardim, once benzin bulamadilar : ( sonra dizel sandiklari bidondan benzin cikti, of nasil rahatladim, 5 litre yedegim hep olurdu, bi 5 litre daha yedek benzin tasiyorum artik. 1 dolar 50 rupi, 1 litre benzin 70 rupi, Iran` gore cok pahali benzin.


 

 Pakistan
 152

Benzin aldiktan sonra bu adamlari gordum yol kenarinda `noldu` dedim, el kol hareketleriyle benzinlerinin bittigini gosterdiler, 3 saatte bi araba geciyo burdan, sanslilarmis, 2 litre benzin verdim. Galiba 50 kere `allah razi olsun` gibi bisi soylediler ben eldivenleri giyip kaski takana kadar : )


 

 Pakistan
 153

Taftan`da gece basliyor, soguk bi tarafa `alibaba`lar var burda yol eskiyasi elkaide militani, bir an once Nushki` ye varmaliyim, 10 km`de bir kontrol noktasina saati yazarak ilerliyorum, 80 km. yolum var daha, biraz tedirginim..


 

 Pakistan
 154

Nuski` de otel yokmus : ) Polis istasyonunda yatacaksin cadir kuracaksin dediler memnuniyetle kabul ettim hem guvenli hem de para vermicem : D Sayisiz cay (sutlu, soguk ve seker kamisi ile demlenmis) ve koyu muhabbetten sonra cadir kurmaya hazirlanirken bana bu kocaman salonu tahsis ettiler : ) 2 saate bir bi nobetci gelip uyuyodu sag arkadaki divanda.


 

 Pakistan
 155

Balluci polis arkadaslarim, ama aradakini bilmiyorum, belki bi suclu. Suclulara arkadas muamelesi yapip hapse atiyolar : )


 

 Pakistan
 156

Quetta`ya vardim sonunda, burasi dunyadan degil, lagim aciktan geciyio, iseyeni birak sican adam gordum, bu kadar korkunc adami bi arada goremezsin, ama bu kadar canayakin ve misafirperver adami da.. Aksam yemegimde `Bargar`yiyecegim, mercimekli etli bi karisim yumurta ile bulanip pisiriliyor, yuvarlak ekmek arasinda veriliyor, muthis aci, aci seven biriyim cok, ama yerken gozyaslarimi tutamadim. Elleriyle yemegimi hazirlayan sahis bi kac dakika once kanalin yanindan gelmis olabilir : ) Acik su disinda herseyi yiyorum, baska carem yok, hasta olsaydim simdiye olmam lazimdi, galiba vucut artik buraya ait.


 

 Pakistan
 157

Rishka, gazla calisan 3 tekerlekli taksi, 6 kisi indigini gordum bir seferinde.


 

 Pakistan
 158

Quetta` ya gelirken yol cok kirici bozuktu, canta tasima demirlerinden krikilar oldu, onlari kaynak yaptiriyorum, sabah 9da hepsinin kafasi iyi : )


 

 Pakistan
 159

Hashish ceken bi grup, 3-4 kisi birlesip entarilerinden cadir yapiyorlar. Altinda kafayi duzluyorlar saniyorum, dumanlar yulseliyor.


 

 Pakistan
 160

Sehirler arasi calisan bir otobus, kornalari cok komik ve korkutucu arkadan caldiklari zaman, hoplatiyor.


 

 Pakistan
 161

Son durum budur : ) Kaydi tipim. Bloom Star otel kalabalik sehirde vaha gibi, sessiz.


 

 Pakistan
 162

Quetta - Sukkur yolu, Bolan Irmaginin yanindan tren yolu ile birlikte guneye iniyoruz, tren yolunu somurge zamani ingilizler yapmis. Tam da `burasi ne ruzgarliymis oha g.tm dondu` derken, ingilizler tunelin birine `windy corner` adini vermisler : ) Sabahlari col cok soguk oluyo, 11 den sonra da cok sicak. Sag ayna ile 2500 kmdir yoldayim, Dogubeyazid` dan beri bu sekilde, yaptiricak yer bulamadim, olmadi uzerine minibus aynasi yapistiracam..


 

 Pakistan
 163

Bolan vadisinde saat 9 civari, asagida 5 adam ve 1 davulcu var, davul kuru ve ritmsiz, adamlar ellerini cirparak ve kendi eksenleri etrafinda donerek dansediyorlar, arada bir de comelip kalkiyorlar, neyi kutluyolar anlamadim, bayagi bi seyrettim.


 

 Pakistan
 164

Bolan Vadisi`nde elyapimi bir tunel.


 

 Pakistan
 165

Cay icin mola verdigim bir yerde ihtiyar.


 

 Pakistan
 166

Cay icin durdum, yolun diger tarafinda sadece oluler var, birsuru mezar, bu tarafta ise yasam var, kosan cocuklar, oynayan yavru kopekler, calisanlar, oturan ihtiyarlar.


 

 Pakistan
 167

Bu teknik dunyanin heryerinde daha bikac yuzyil kullanilacak eminim.


 

 Pakistan
 168

Indus nehri uzerinden gecen kopruler, ustteki ingilizlerin yaptigi demiryolu koprusu 1885 yilina ait, altta (uzerinde durdugum daha yeni tas yaya ve arac koprusu. Sisle karisik, egzos, gece boyu sobada yanmis islak cali cirpi (odun yok), sabah gunesi altinda, Multan` a gidiyorum, Pakistan.


 

 Pakistan
 169

Sabah 7:00 Indus irmagi kenari, Sukkur, Pakistan.


 

 Pakistan
 170

Kamyon ve kamyoncu, kamyon suslerine dalip gidiyo insan.


 

 Pakistan
 171

Bu Tir` in benzeri Turkiye` de de var ama 2 sira halinde ve her sirada 4 arac oluyor. Burada 2 sira ve 6sar aracli yapmislar, zaten her araci asiri yuklemek cok moda, kamyonlar bu yuzden 50km/s hizi gecemiyor. Cok yuklu traktorlerin on lastikleri havalaniyor, gozumle gordum ilk kalkista traktorun onu sahlandi : ) Bu T(I)REN`i gecmek 10 - 15 sn suruyor..


 

 Pakistan
 172

Multan, Pakistan, sekerli patates turu bir yiyecek, kozden alinip soyuluyor enfes soslari ve baharatlari ile hasir nesir ediliyor, adi Sukkirgandhi, Sukkir seker demek Gandhi de bildigimiz Gandhi ise seker gibi adamdi demek geliyo icimden 3 porsiyon yedikten sonra, kendi kendine cok vakit gecirince sacmaliyo insan, guluyo kendi kendine..


 

 Pakistan
 173

Lahore, Pakistan. Kaldigm Parkway Otel cok eski odalardan anlasiliyor, kapi sinekliginden avlu goruntusu.


 

 Pakistan
 174

Cay iciyordum ki bi cayhanede disarida gurultuler koptu, kavga var zannettim, orali olmadim. Herkes disari cikti cayhaneden bagiris cagiris, bi ben oturuyorum iceride : ) Sonra cayhane sahibi coktan kepengi indirmis `Butto is dead now` gibi bisi soyledi iceri girip, disaridaki kalabalik azalinca beni disari atti kepengi arkamdan yine indirdi. Elektrikler yok, karanlikta sessizce suzuluyorum, uzerime giydigim kirmizi-beyaz motor montu cillop gibi parliyor, giydigime lanet ediyorum, cikarip yurusem daha da ilgi cekicek. 60-70 metre uzunluktukaki sokak yuru yuru bitmedi, bana yarim saat gibi geldi. Oteli gordum karsi kaldirimda hemen yukari ciktim, otel jeneratoru var televizyonu actim heryer yaniyo, %100 iktidar olacak kisi secime 10 gun kala olduruldu, cok hazmedilecek bisi degil tabi. Disaridaki sesler gece 2-3 e kadar surdu, araba ve dukkan camlari patliyor, atesler yakiliyor. Sabah 5:30 kalktim, hizlica giyinip sehre ciktim, kirik camlar ve yanmis nesnelerin ustunden gecip sinir koyu Wahgah` a gittim, 3-5 kisilik gruplar var hallerinden sabahladiklari belli, gazete bayilerinin onu tiklim tiklim, caktirmadan suzuluyorum arka sokaklardan. Yazik bu ulkeye, bu guzel adamlara, bu cografyaya, daha Lahore` u 2 gun gezmeyi planliyordum, umarim donusumde Amerika`nin istedigi biri gelir de iktidara doyasiya gezerim su ulkeyi. Fotografta Hindistan sinirina 2 km var.


 

 Pakistan
 175

Sabah 5:30` da uyanirsang.t korkusuna sinira varirsin tabi saat 8` de. Bekliyorum saat 9:30 olmasini, lafliyoruz esnafla birlikte sutlu caylar iciyoruz..


 

 Pakistan
 176

Pakistan rupi`sini Hindistan rupisine cevirmeye calisiyorum, pazarlik ediyorum Khalil`le, turk oldugumu ogrenince verebilecegi en yuksekten verdigini soyledi, siritarak onayladim, 1500 Pakistan rupi`sine 900 Hint rupi`si verdi, fena degil.


 

 Hindistan
 177

Hindistan` a gectim..Yayınlanış Tarihi Mar 02 2008, 11:45 AM Yayınlayan darkface

Yorumlar

 

Semih Bozkurt Dediki :

Geri kalanını merakla bekliyorum, karlı geçitleri gördükten sonra, vallaha günlük tur resimlerini siteye koymaya utanıyor insan !

Allah yolunu daima açık etsin.

Semih

March 2, 2008 1:42 PM
 

Cem YILDIZ Dediki :

Attila muhtesem bir rapor. Bu oncu rapordan sonra artik bir cogumuz iran ve pakistani daha rahat hedefliyebilecegiz. Eger yolda gectigin noktalarin tarih ve km lerini tuttugun bir logbook'un varsa yeni rota  planliyacaklara cok faydali olacaktir.  Hatta GPS kullaniyor ve tracklarini kaydediyorsan tadindan gecilmez :) Tekrar tekrar ellerine saglik.

Jumbo icin uzuldum Sad

yolun acik olsun...

Hindistan raporun da yakin zamanda ekleniyor.

March 2, 2008 2:59 PM
 

Levent Vardar Dediki :

Şu an neredesin, ne zaman döneceksin, bilemiyorum ama cesaret ve azim hatta senin deyişinle g.t isteyen bu yolcuklukta yolun her daim açık olsun Atilla kardeşim.

Selamlar, Sevgiler

Levent Vardar

March 2, 2008 11:28 PM
 

Umit SUBASI Dediki :

Super bir rota - yolun acik olsun.

Ayrica Pakistan'dan sag salim bir sekilde ciktigina sevindim.

March 9, 2008 10:56 PM
 

eskiya09 Dediki :

Yolunuz ve sansiniz acik olsun.Faydalanacak degerli bilgileri iceren güzel yorumlariniza tesekkürler.Nasib olursa eylül ekimde oralardayim.

Deponuzda benzininiz,tekerinizin altinda yol eksik olmasin

March 11, 2008 5:23 PM
 

Ozan ILTER Dediki :

ağzım açık bir solukta okudum.. biz de iki yayla gezdikten sonra ne macera yaşadık diyoruz... arada ses ver, merak ediyor, bu muhteşem raporun devamını sabırsızlıkla bekliyorum...

April 11, 2008 1:47 PM
 

Kerem BARUT Dediki :

ÖYLE Bİ GÜZEL ANLATMIŞSIN VE RESİMLEMİŞSİN Kİ GÖRMÜŞ GİBİ OLDUM. ARTIK ORALARA GİDESİM YOK :(

April 25, 2008 4:16 PM
 

tuncay yaman Dediki :

ati' cim seni taktir ediyorum...

yolun açık olsun :)

April 26, 2008 1:40 PM
 

Hakan OZGULER Dediki :

Macera, gezilen yerler ve fotograf kareleri super...

Keyifle devamini bekliyorum, kolay gelsin...

April 29, 2008 2:38 PM
 

ahmet Dediki :

walla helal olsun süper bi rapor olmuş gercekten...

Devamını dılerız...

June 12, 2008 12:02 AM
 

Levent Dogurga Dediki :

Seyahatinizi soluksuz okudum.Fotoğraflarda harika.Keyfin bol,yolun açık olsun.Sevgi ve Saygılarımla

June 19, 2008 6:17 PM
 

Bedouin Dediki :

Keyif aldım, teşekkür ederim. Yolun açık olsun... Devamını heyecanla bekliyorum. Jimbo için çok üzüldüm :(

July 2, 2008 1:25 PM
 

Nedim URCAN Dediki :

Allah kabul etsin...

July 25, 2008 12:37 PM
 

Haluk Anlar Dediki :

Büyük keyifle takip ediyorum. Yolun açık olsun. :)

August 4, 2008 4:12 PM
 

Erkan Acar Dediki :

jumbo 'ya bende üzüldüm :(

August 9, 2008 11:19 PM
 

Ahmet Saygin Dediki :

inanılmaz güzel bi gezi.buraya kadar büyük bi keyifle okudum. hayırlsı ile bitirmeni dilerim.

August 31, 2008 9:09 PM
 

ergün ince Dediki :

TAM MANASIYLA MÜKEMMEL

October 3, 2008 1:59 PM
 

sinan Dediki :

ÇOK GÜZEL BİR MACERA YAŞADIĞINA EMİNİM,CESARET İSTEYEN BİR İŞ;TEBRİKLER SAYENDE GİTTİĞİN YERLERİ ANLATIM VE FOTOĞRAFLARLA YAŞAMIŞ OLDUM.

January 11, 2010 8:06 AM
 

Burak Sarizi Dediki :

Kıskanmamak elde değil, mükemmel bir rota, iran ve türkiye kısmının çok benzerini sırtçantam ile yapmıştım. Motor ile asyanın ilerisi ise kardeşimle hayallerimden biriydi. Kendim geziyormuş gibi okuyorum. Geri dönüşte tahran,gorgan üzerinden gececeksen ücretsiz rahat kalacak bir kaç yer bulabilirim :) budy nin geri dönüşüne üzülmemek elde değil. Yolun açık ve bol bol keyifli anlar olsun.

May 14, 2010 11:27 AM
 

olcay faiz Dediki :

Şu raporu 6-7 defa okudum herhalde daha çoook okurum...10 numara!

July 16, 2010 4:42 PM
 

sertac cicek Dediki :

azım hala açık arkadaşlar kapatmaya çalışıyor herkes başıma toplandı hiç biri motor meraklısı değil sanırım aklı bayında deli ilk defa görmek için toplandılar... helal olsun müthiş ceresat çok süper...

November 29, 2010 4:23 PM
 

Emre Kanca Dediki :

Çok güzel, nefis. Bravo vallaha

December 10, 2010 1:28 PM
 

JAMFMX Dediki :

Yazim uslubu cok akici ve samimi. Sanki sizinle beraber geziyoruz. Cok ozendim. Yolunuz (artik yolun) acik olsun. kazasiz belasiz gidip donun.

December 13, 2010 11:55 AM
 

olcay faiz Dediki :

bu beşinci yada altıncı defa okuyup dikkatlice fotolara göz attığım rapor. özenmemek elde değil, darısı başımıza.

February 14, 2011 1:38 PM
 

Aykut ERDA Dediki :

Çok yürekli adamsın vesselam , büyük bir keyifle okudum yaşanmışlığını , harikasın ..

March 5, 2011 8:23 AM
 

Can Ercebe Dediki :

cok cok keyif alarak defalarca okudum.. eyvallah..

June 10, 2011 11:53 AM
 

Mehmet Carkit Dediki :

brave heart...

June 27, 2011 12:53 AM
 

bulent cakici Dediki :

Bu Macera kazasız belasız devam etsin süper

August 7, 2011 7:14 AM
 

TUFAN ZORLUCAN Dediki :

ucuncu kez ayni keyif ile okudum,supersin.

August 7, 2011 7:27 AM
 

Bugra CALISKANTURK Dediki :

Süper bir gezi ve rapor...Sonunu lütfen eklemeyi unutmayın

January 7, 2012 7:48 AM
 

Seckin Serifoglu Dediki :

Yıl olmuş 2015 üzerine kaç rota devirdin bilmiyorum ama harika bir gezi olmuş.Devamını arayıp okuyacağım şimdi.Yüreğine sağlık.

January 23, 2015 12:30 PM

Yorum Yaz

(Zorunlu)  
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu)  

About darkface

1973` te Ankara`da dogdu, 1990` da universite icin Istanbul` a geldi, universite boyunca dagcilik ve dag bisikleti ile ugrasti. Yuksek lisans boyunca dag bisikleti ile Turkiye`yi dolasti. 12 yildir da motorla biyerleri dolasiyor, bos vakitlerinde calisip 2-3 yildas bir buyuk turlar planliyor. 2 kere evlendi, 2 kere bosandi.
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x