Murat ERDINC

pascha


Alpler ve kayak merkezleri 3.560 km

Wed, Feb 13 2008 1:11
9,670 Okundu  

 Slovenya   Avusturya   Almanya   Isvicre   Fransa   Italya


 
 

Uzun kış gecelerinde bilgisayar başında vakit geçirip motorsiklet sitelerindeki gezi forumlarını takip ederken, ben niye boyle bir gezi yapmayayım sorusu aklıma takıldı ve kısa bir kararla uzun surecek rota calısmalarım basladı. İlk rota planım oldukça uzun bir rota idi, yola çıkmışken orası eksik kalmasın burayıda göreyim aynı yoldan tekrar geçmeyeyim gibi fikirlere bağlı kalınca önüme 25 gunluk bir tatil programı çıktı. Bu rotada , yapmış olduğum rotaya ilaveten Cenevre den sonra Fransa nın güney sahillerine inilecek Cannes Nice Monaco üzerinden Portofino Livorno oradan feribotla Korsika Sardunya Sicilya üzerinden Bari ve oradan Yunanistan üzerinden eve dönüş.Ama hem sürenin uzunluğu,,hemde eşimin benimle gelme kararı vermesi uzerine rotayı kısaltık ve çok iyi yaptık. Temmuz ayında Alplerdeki kayak merkezlerinin serin havasından sonra, göl kıyıları bile sıcak ve bunaltıcı geldi, sahil şeridinin ve daha güneyin nasıl olduğunu düşünmek bile istemiyorum.
 

 

 @
 001

Rotanın ana hedefi, mümkün olduğunca oto yollardan sakınarak kayak merkezleri ve dağ geçişleriydi.
Gerçekleştirilen rota


 

 @
 002

14 Temmuz Cumartesi günü motorumuzu Trieste ye yollamak üzere Pendik teki unroro firmasında gidiş işlemlerini tamamladıktan sonra, aynı limandan motorumuzu gemiye yükleyip bizde ertesi gunku Venedik uçusumuz için Yeşilköy tarafına geçtik.Motorumuz 17 Temmuz salı günü Trieste de olacağı için , aradaki 2 günü Venedik i gezmek için ayırdık.
15 Temmuz pazar öğlen gibi Venedik Marco Polo havalimanına indik ve oradan deniz taksi tutarak kısa yoldan kalacağımız otele geldik.


 

 @
 003

Çantamızı odaya bırakıp hemen Venedik sokaklarını arşınlamaya başladık.

Venedik manzaraları


 

 @
 004

##


 

 @
 005

##


 

 @
 006

##


 

 @
 007

##


 

 @
 008

##


 

 @
 009

##


 

 @
 010

##


 

 @
 011

Rialto köprüsü ve Grand Canal


 

 @
 012

##


 

 @
 013

##


 

 @
 014

San Marco Meydanı


 

 @
 015

##


 

 @
 016

Eylül Ekim ayı gibi giderseniz gelgit olayından dolayı akşam üstü vakitlerinde Meydanı böyle sular altında görebilirsiniz .Meydan ve meydana çıkan sokaklar da yükseltilmiş tahta yollarda yürüyorsunuz veya paçaları sıvayıp ayakkabıları elinize alıp sular içinde yürüyorsunuz


 

 @
 017

İç çekme köprüsü ; hikayesine gelince zamanında hapishane binası ve mahkeme binası arasındaki bağlantıyı sağlayan bu köprüden mahkumlar, mahkemeye gitmek için geçirilirmiş. Gün ışığını görebildikleri tek yer köprüdeki ufak pencereler ,orada durup iç çekerlermiş ismi oradan geliyor.


 

 @
 018

Biraz daha Venedik resmi motorcunun yemeksiz resmi olmaz?


 

 @
 019

##


 

 @
 020

##


 

 @
 021

Ertesi günümüzde de yakındaki cam işlemeciliği ile ünlü Murano ve dantel işleri ile ünlü Burono adalarını gezmeye gittik.

Murano adasına giderken


 

 @
 022

ada


 

 @
 023

##


 

 @
 024

Burono adası


 

 @
 025

##


 

 @
 026

##


 

 @
 027

##


 

 @
 028

Cem aynı rota bazı yerlerde ufak sapmalar olabilir rotalar size yolladığım gibi dikkat ettiysen sonradan ilave edilmis waypointler var bazı yerlerde otel bulmak icin veya bir hedefe varmak için o anki konumumu favorilere ilave ettim rotalarıda garminden yukleyemedim mac kullandığım için pc ekranından resim çekip yapıştırdım


 

 @
 029

Motorla ilk gunümüz

17 Temmuz salı günü sabah saat 07.00 de trenle Trieste ye geçtik.Yolculuk yaklasık 2 saat kadar sürüyor. Gardan çıktıktan sonra geminin geleceği Porto Nouvo limanı na saat 10.00 gibi geldik ve geminin saat 14.00 gibi geleceğini öğrendik buda 4 saat kadar Trieste de vakit geçireceğimiz anlamına geliyordu.Biraz dolaştıktan sonra oturup birşeyler atıştırdık.Geminin geldiğini görünce teslim için acentadaki işlemleri bitirip motorumuzu teslim aldık. Saat 16.00 gibi yola çıkmaya hazırdık.
Bu arada eşim Berna ilk defa motora binecekti. Bundan evel motoru yeni aldığımda bir kere 5km lik bir parkur yapmıştık ama bu gezi farklıydı biraz gergin duruyordu ama çabuk alıştı,hatta ikinci günden sonra arkada video ve resim çekmeye bile başladı . Rapordaki video çekimlerinin hepsi kendisine aittir.

Rotamız


 

 @
 030

Triesste de limandan hareket etmeden once gps te önceden ayarladığım rotayı şeçtim ve yola çıktım.Beni öyle arayollardan Ljubljana giden ana yola çıkardaki biran için kendi kendime bu alet kesin yanlış çalışıyor diye düşündüm. Dar bir sokak done done yukarı çıkıyor birara asfaltta bitti yer parke taşı oldu karşıdan araba gelse durmadan yanyana geçemeyiz.İtalyan gümrüğünden sorgusuz sualsiz geçtik Slovanya gümrüğünde pasaportları istediler onlar zaten elimizin altında hazır birde sigortayı sordu. Tüm gezi boyunca birde İşviçre ye girerken pasaport sordular bunun haricinde sigorta ve pasaport soran olmadı.

Esas rotamızda Ljubljana dan sonra Bled e uğramaktı ama polisler oto yolda bir sebepten dolayı trafiği tali yola çevirince benim rota değişti. Yol ve adres bulma konusunda üstün yeteneklerim olduğundan dolayı, gezi boyunca klavuzum olan Garmin cihazı da benim ayarladığım şekilde en kısa yol ve otobanlardan kaçın komutuları ile yeniden hesaplamaya başlayınca köy yollarından aralardan geçip bir dağ yoluna çıktık,kıvrıla kıvrıla tırmandık ve Avusturya ya giriş yapacağımız Tünelin önünde molamızı verdik


 

 @
 031

##


 

 @
 032

##


 

 @
 033

##


 

 @
 034

Yolcunun keyfi yerinde, motora alıştı herhalde.


 

 @
 035

Avusturya girdikten sonra Villach geçince benzin için durduğum yerde muhabet ettiğimiz bir Avusturya lı bize çok yardımcı oldu gideceğimiz yerin Bad gastein olduğunu öğrenince Mallnitz den arabalı treni önerdi bizim de niyetimizin öyle olduğunu öğrenince sağolsun hemen telefon açıp tren saatlerini öğrendi ve bize bilgi Verdi. Tren her saat başına 10 dk kala kalkıyordu son trende 21.50 de . Ben zevkle motorumu kullanırken tren için yol ayrımını kaçırıp garmin nin kulaklığımdan en kısa mesafede U dönüşü yap komutunuda biraz sallayınca 5- 10 dk ile 19.50 trenini kaçırdık. Olsun 20.50 ye kesin bineriz artık tren saatini beklerken su kaybı ihtiyacamızı karşıladık.

Yol manzaraları


 

 @
 036

##


 

 @
 037

##


 

 @
 038

##


 

 @
 039

Trene bineceğimiz yer


 

 @
 040

##


 

 @
 041

##


 

 @
 042

##


 

 @
 043

Motorumuzu trene yükledik


 

 @
 044

10 dk lık yolculuk ve dağın öbür tarafındayız.


 

 @
 045

##


 

 @
 046


Otel bulma işini ayarladıktan sonra odaya yerleşip ust baş değiştirip dışarı çıkmamız geçikince servisi devam eden restorant bulamadık hepsinin mutfağı 10 da kapanıyor. Demek ki bundan sonra akşam yemekleri için kendimizi ayarlamamız gerekiyor. Biraz araştırınca ileride döner kebapçı olduğunu görüyoruz ve işletenlerde Türk. İlker adlı kardeşimiz bize bol etli lavaşa sarılı dönerleri hazırlarken muhabet ediyoruz.Yanında bir arkadaşı oda Türk . Öğreniyoruz ki o bölgede çok Türk var ve hepsi Karadeniz bölgesinden zamanında Salzburg a gelmiş babaları sonra Badgastein e yerleşmişler. Ortam Karadeniz in doğasıyla çok yakın olduğundan olsa, bu bölge bayağı revaçtaymış.Acele ile otelden çıktığımızdan kameraları almamışız onun için resim çekemedik.
Badgastein guzel bir kayak merkezi yaz ayları içinde etraf bayağı kalabalıktı çoğunluk yerli turist dinlenme amaçlı ve spor amaçlı bu yerleşimleri dolduruyorlar.
Gezi boyunca inanılmaz sayıda trekking yapan, dağ bisikleti ile dere tepe pedal çeviren (aile boyu yaşlı, genç, çoluk çocuk ) insanlar gördük.

Badgastein den birkaç kare


 

 @
 047

##


 

 @
 048

##


 

 @
 049

##


 

 @
 050

##


 

 @
 051

##


 

 @
 052

18 - Temmuz

Bugünkü rotamız


 

 @
 053

Ilk durak Zell Am See göl kıyısında bir kayak merkezi yaz kış revaçta tahminim karlı hali daha güzel olabilir.


 

 @
 054

##


 

 @
 055

##


 

 @
 056

##


 

 @
 057

##


 

 @
 058

Kayak pisti


 

 @
 059

Zell Am See den sonra biraz yol yapmak için Almanya ya bir girip çıkmaya karar veriyoruz Reit İm , St Johann Tirol ve Kitzbühel üzerinden Lienz.

Yola devam


 

 @
 060

##


 

 @
 061

##


 

 @
 062

##


 

 @
 063

##


 

 @
 064

Kitzbühel


 

 @
 065

##


 

 @
 066

Yola devam


 

 @
 067

##


 

 @
 068

Bu arada yemek için mola verdiğimiz yer .Kapısında turist otobusu olunca servis beklemek farz oldu bize bakan garson kızda biraz hos olunca, uzun uğraşlar sonunda sipariş verdiğimiz spagettileri beklemeye başladık ama gelen giden yok. Neden sonra içerdeki gruba bakan kıza spagettilerin durumunu sorunca , spagetti yapmadıklarını ona benzer bir makarna çesidi yaptıklarını onun içinde kızın sipariş vermediğini öğreniyoruz ve acele olarak bir şeyler sipariş veriyoruz hazır ingilizce bilen garsonu bulmuşken.Biralarımız geliyor arkasından yemek geliyor tam dalacağız hatta Berna patates lere daldı kız koştura koştura geliyor başka masanın siparişiymiş.
Yedinizmi? diye sordu
Hayır.
Sevinerek aldı götürdü Etrafımızdaki masalardaki insanlar bile gülmeye başladılar, artık bizim halimize gülüyorlar garsonumuzun kabiliyetine mi bilemiyorum. Sonunda yemeğimiz geldi ve yedik.


 

 @
 069

##


 

 @
 070

Cortina ya yaklaşırken kısa bir mola


 

 @
 071

##


 

 @
 072

yol manzaraları


 

 @
 073

##


 

 @
 074

##


 

 @
 075

Cortina de Ampezzo


 

 @
 076

##


 

 @
 077

##


 

 @
 078

##


 

 @
 079

19- Temmuz

Bugün Dolomotilerde teker çevireceğiz. Düzergahımızda ilk geçiş passo di valparola sonra passo di gardena ponte gardenadan sonra sarentino vipiteno Timmelsjoch pass ve Avusturya ya geçiş gece konaklama Sölden de

Rotamız


 

 @
 080


Cortina Sölden arası için 3 değişik rota hazırlamıştım Bunlar belli bir noktaya kadar aynı yolu kullanıp sonra ayrılan, Ponte gardena dan sonra bir ana yoldan birde Bolzano ya doğru güneye inip dağ yollarından Sarentino Casateia üzerinden Timmelsjoch pass a giden rotalardı.Benim tercih ettiğim rota Cortina Pocol Valparola pass üzerinden Cianins Selva div al Gardena Ponte Gardena Longostagno Renon Sarentino Casateia Timmelsjoch pass ve Sölden.

Bu rota ile ile yazılacak fazla birşey yok indik çıktık döndük geçiş yaptık yeniden, indik çıktık döndük geçiş yaptık.

Yol resimleri


 

 @
 081

##


 

 @
 082

##


 

 @
 083

##


 

 @
 084

##


 

 @
 085

##


 

 @
 086

##


 

 @
 087

##


 

 @
 088

##


 

 @
 089

bir dağ geçişinde çıkartmamızı tabelaya yapıştırırken


 

 @
 090

##


 

 @
 091

##


 

 @
 092

##


 

 @
 093

başka bir geçiş


 

 @
 094

##


 

 @
 095

##


 

 @
 096

##


 

 @
 097

Passo Timmelsjoch


 

 @
 098

##


 

 @
 099

##


 

 @
 100

##


 

 @
 101

Avusturya tarafından görünüş


 

 @
 102

Ve iniş yolu


 

 @
 103

Sölden


 

 @
 104

##


 

 @
 105

Birazda traktör kullanayım


 

 @
 106

##


 

 @
 107

##


 

 @
 108

##


 

 @
 109

20 Temmuz

Rotamız


 

 @
 110

Sölden Wenns Zernez St Moritz Tiefencatel Davos Klosters

Yola devam


 

 @
 111

##


 

 @
 112

##


 

 @
 113

##


 

 @
 114

##


 

 @
 115

Video çekmem tehditleri altında ilk kahve molası


 

 @
 116

##


 

 @
 117

##


 

 @
 118

yola devam


 

 @
 119

##


 

 @
 120

##


 

 @
 121

##


 

 @
 122

##


 

 @
 123

St Moritz


 

 @
 124

##


 

 @
 125

##


 

 @
 126

##


 

 @
 127

##


 

 @
 128

##


 

 @
 129

##


 

 @
 130

Göl kıyısında mola


 

 @
 131

##


 

 @
 132

##


 

 @
 133

##


 

 @
 134

##


 

 @
 135

yola devam


 

 @
 136

##


 

 @
 137

##


 

 @
 138

##


 

 @
 139

Kloster


 

 @
 140

##


 

 @
 141

##


 

 @
 142

##


 

 @
 143

##


 

 @
 144

##


 

 @
 145

21- Temmuz


 

 @
 146

Klosters Walenstand Jona Zug Luzern

Klosters dan hareket


 

 @
 147

yoldan manzaralar


 

 @
 148

##


 

 @
 149

##


 

 @
 150

##


 

 @
 151

göl kıyısında mola
Wallensee adlı göl dalgıçların odak noktası herhalde göl kıyısına inen rampadaki tabelada birçok dalgıç klubunun çıkarması vardı


 

 @
 152

##


 

 @
 153

##


 

 @
 154

##


 

 @
 155

Zug


 

 @
 156

##


 

 @
 157

Bir yunan lokantası bulunca


 

 @
 158

Uzo içmek iyi geldi


 

 @
 159

menu

cacık musakka yalancı dolma


 

 @
 160

üzerine kalamarlı pilav


 

 @
 161

yemekten sonra göl kıyısındaki yolu takip ederek Luzern e geldik

Bir otel bulduk odaya yerleştik hava kapamaya başlamıştı motoru parketmek için yeraltı otoparkına gittim 200 m kadar ilerde parkettim kilitledim biraz oyalandım araç girişinden yukarı çıkacağım dere gibi su geliyor kendi kendime herhalde yolu yıkıyorlar dedim dışarısını görecek kadar yürüyünce sağanak yağmuru gördüm yağmurluğu giyip otele koştura koştura gittim 30 dk kadar sonra azaldı dışarı çıkıp 500 metre ileride vapura binip göl gezisine çıkalım dedik 100 m yürüdük gene sağnak 20 dk kadar saçak altında bekledikten sonra yağmurun biraz azalmasıyla yola devam geminin kalkacağı iskelenin hemen karşısı Europlaza diye bir kültür merkezi ve rock konseri var


 

 @
 162

##


 

 @
 163

neyse biz gemimize binerek göl turuna çıktık bu arada oradan birde şemsiye aldık ve bu şemşiye bizimle eve kadar geldi ilerki günlerde birkez daha kullanmak zorunda kaldık onun haricinde gece gündüz motora bağlı durdu


göl manzaraları


 

 @
 164

##


 

 @
 165

##


 

 @
 166

##


 

 @
 167

##


 

 @
 168

##


 

 @
 169

##


 

 @
 170

Bursa Enduro ile 3 yer 3 deniz gezisine katılınca rapor aksadı kaldığım yerden devam

22-Temmuz

Rotamız


 

 @
 171

Bugun once Luzern e 25 km mesafedeki Engelberg yerleşimine uğrayacağız oradan teleferikle 3020 metredeki titlis tepesine çıkacağız hava yağışlı olduğundan ve teleferiklerin camları yüzünden pek iyi görüntü alamadım


 

 @
 172

##


 

 @
 173

Teleferik değiştirilen istasyon


 

 @
 174

titlis tepesi


 

 @
 175

Tepede buzdan mağara yapmışlar müzik ve ışık oyunları ile içerisini geziyorsun


 

 @
 176

##


 

 @
 177

##


 

 @
 178

dışarısı


 

 @
 179

Avrupanın en yüksek barı imiş


 

 @
 180

bizde gelmişken değerlendirelim dedik


 

 @
 181

İnişte sis biraz dağılmış gibiydi


 

 @
 182

##


 

 @
 183

##


 

 @
 184

##


 

 @
 185

##


 

 @
 186

##


 

 @
 187

##


 

 @
 188

##


 

 @
 189

Engelberg ten yola devam düzergahımız Wassen Sustenpass dan geçip İnterlaken Gstaad

Yoldan manzaralar


 

 @
 190

##


 

 @
 191

##


 

 @
 192

sustenpass


 

 @
 193

##


 

 @
 194

##


 

 @
 195

##


 

 @
 196

##


 

 @
 197

##


 

 @
 198

##


 

 @
 199

##


 

 @
 200

##


 

 @
 201

##


 

 @
 202

##


 

 @
 203

##


 

 @
 204

##


 

 @
 205

23-Temmuz

rotamızGstaad Montreux Lozan Cenevre Leman gölü kıyısında sırasıyla bu sehirleri geçtik seyahat başındaki kararım doğrultusunda büyük şehirlerden kaçındığımdan Montreux ve Lozan nın kenarından geçtim Cenevreye öğlen yemeği için uğradım ama yemek yemeği istediğim restorant saat 15.00 de servisi kestiği için boşuboşuna Cenevre de vakit kaybetmiş oldum. Cenevre den hedef göl kıyısında şirin bir yerleşim olan Annecy 40 - 50 km bir yolla Fransa ya geçip Annecy geldik. Göl kıyısında yemek yeme hayalleri kısa zamanda suya düstü çünkü böyle trustik bir yerlesimde Pazartesi günleri tüm restorantlar kapalı oluyormuş.Oradanda ayrılıp akşam konaklayacağımız ve ertesi günüde Mont Blanc dağına çıkmayı planladığımız dağın eteklerindeki Chamonix kasabasına yola çıktık.


 

 @
 206

Yol dan görüntüler


 

 @
 207

##


 

 @
 208

Bir viraj çıkışında bu helikopteri yol kıyısına inerken gördük resimde helikopterin arkasında görülen sağ virajı dönünce yol kenarında bir bisiklet sürücüsüne ambulansla gelmiş sağlık görevlileri tarafından müdahale ediliyordu kaza gibi gözükmüyordu büyük bir ihtimalle kalp krizi olabilir eşime resimlemesini söyledim ama çekmedi durma şansımızda yoktu .tabloyu ben anlatayım siz gözünüzde canlandırın bisiklet sürücüsünün arkadaşları viraj giriş ve çıkış noktalarında durup gelen araçlara gerekli işareti yapıp yavaşlatıyorlar sağlık görevlilerinin başında hiç kimse yok rahat rahat müdalelerini yapıyorlar hiç karmaşıklık yok ambulans gelmis ilk müdahaleyi yapmış 50 m geride helikopter hazır sevk için bekliyor.İnşallah bizde birgün ülkemizde bu tür sağlık hizmetlerine kavuşuruz


 

 @
 209

Montreux


 

 @
 210

##


 

 @
 211

##


 

 @
 212

##


 

 @
 213

Montreux Lozan arasında mola


 

 @
 214

##


 

 @
 215

Leman gölü


 

 @
 216

Cenevre


 

 @
 217

##


 

 @
 218

Annecy de resim çekmedik

Mont Blanc


 

 @
 219

##


 

 @
 220

##


 

 @
 221

##


 

 @
 222

##


 

 @
 223

24-Temmuz

sabahtan teleferikle Mont Blanc a yolculuk

Chamonix


 

 @
 224

##


 

 @
 225

##


 

 @
 226

##


 

 @
 227

Yukarda kar yağışı ve sis vardı


 

 @
 228

##


 

 @
 229

Çıktığımız tepenin krokisi

3842 m yükseklikteki Aiguille du midi buradan tekrar teleferikle İtalya ya geçebiliyorsun


 

 @
 230

Bugünkü rotamız


 

 @
 231

Dağ faslını bitirdikten sonra 11 km uzunluktaki Mont Blanc tünelinden İtalya ya geçeceğiz Önce Aosta sonra St Bernard geçidinden gene isviçre Martigny üzerinden gece konaklayacağımız Sierre

Mont Blanc tünelinden geçiş kontrollu olarak yapılıyor bizim geçiş yapacağımız zaman aşağı yukarı bekleme süresi 65 dk gösteriyordu kuyrukta 2km yakındı motor avantajını kullanarak gişelerin önüne kadar gelebildik


 

 @
 232

##


 

 @
 233

gişelerdenden aralıklı olarak araçları salıyorlar tunel içindeki hızınız min 50 max 80 bugunku yolun %60 ı tunelde geçti desem yalan olmaz. Mont Blanc tünelinden sonrada 1200 m ve 6000 m uzunluğunda 12 kadar tunel geçtik 3100 m lik tünelden çıkıyorsun 200 m sonra 3500 m lik tünele giriyorsun.Aosta dan Grand saint Bernard geçidine yöneldik biraz tırmanıştan sonra 6 km üstü kapalı yarım tunnel yoldan 6 km tunel ve tekrar 6 km üstü kapalı yarım tunnel yoldan geçerek tekrar isviçre ye girmiş olduk


 

 @
 234

##


 

 @
 235

##


 

 @
 236

##


 

 @
 Martigny de kısa bir mola

##


 

 @
 238

ve Sierre


 

 @
 239

##


 

 @
 240

##


 

 @
 241

##


 

 @
 242

##


 

 @
 243

##


 

 @
 244

##


 

 @
 245

25- Temmuz

rotamız


 

 @
 246


Sierre Brig Simplon pass dan geçerek domodossola önce stresa sonra maggiore gölü kıyısından dolaşarak verbania ascona lugano

Brig ı geçtikten sonra mola verdik


 

 @
 247

##


 

 @
 248

##


 

 @
 249

##


 

 @
 250

##


 

 @
 251

##


 

 @
 252

##


 

 @
 253

##


 

 @
 254

atv si ile gezi yapanlar


 

 @
 255

yol manzaraları


 

 @
 256

##


 

 @
 257

##


 

 @
 258

simplon


 

 @
 259

##


 

 @
 260

##


 

 @
 261

##


 

 @
 262

##


 

 @
 263

##


 

 @
 264

Stresa


 

 @
 265

##


 

 @
 266

##


 

 @
 267

##


 

 @
 268

##


 

 @
 269

##


 

 @
 270

##


 

 @
 271

##


 

 @
 272

Ascona yolu


 

 @
 273

##


 

 @
 274

##


 

 @
 275

##


 

 @
 276

##


 

 @
 277

Lugano


 

 @
 278

##


 

 @
 279

##


 

 @
 280

##


 

 @
 281

Gölden manzaralar


 

 @
 282

##


 

 @
 283

##


 

 @
 284

##


 

 @
 285

##


 

 @
 286

##


 

 @
 287

26- Temmuz

rotamız


 

 @
 288

ilk durağımız Como


 

 @
 289

##


 

 @
 290

##


 

 @
 291

##


 

 @
 292

##


 

 @
 293

daha sonra como gölünün öbür ayağındaki yerleşim yeri Lecco ya gittik


 

 @
 294

##


 

 @
 295

##


 

 @
 296

##


 

 @
 297

öğlene yemeği faslı


 

 @
 298

gölün görünüşü çok davetkar


 

 @
 299

##


 

 @
 300

##


 

 @
 301

##


 

 @
 302

davete icabet etmek lazım


 

 @
 303

##


 

 @
 304

lecco dan sonra Garda gölü kıyısına Sirmione


 

 @
 305

##


 

 @
 306

##


 

 @
 307

##


 

 @
 308

##


 

 @
 309

yarım adanın ucundan garda gölü


 

 @
 310

kalesi


 

 @
 311

##


 

 @
 312

27 -Temmuz

rotamız


 

 @
 313

Sirmione den hareketle Garda gölünün kıyı seridini takip ederek Riva del garda ya ve oradanda gece konaklayacağımız Vitterio Veneto

Yoldan manzaralar


 

 @
 314

##


 

 @
 315

##


 

 @
 316

##


 

 @
 317

Malcesini de teleferikle dağa yolculuk ve dağdan Garda gölü manzaraları


 

 @
 318

##


 

 @
 319

##


 

 @
 320

##


 

 @
 321

##


 

 @
 322

##


 

 @
 323

Buradan sonra Riva del Garda da bir yemek molası vererek hemen Vitterio Veneto ya haraket ettik teleferikle dağ faslı bize bayağı vakit kaybettirdi ,hava kararmadan Venetto ya varmak için bayağı acele ettik onun için resim çekmeği unuttuk.

Riva del Garda dan sonra gene dağ yollarını takiben Venetto ya vardık.Bu düzergahta seyahat boyunca karşılaştığım en ilginç yoldan geçtim tahminime gore ya inşa halinde yada bakımda 5 veya 6 tünelin içinde 180 derece dönerek ilerlediğin bir yol tünel içleri daha stabilize herhalde asfalt yapacaklar yolun görüntüsü video da izleyebilirsiniz

Ve Venetto ilginç bir yerleşim bizim şehre giriş yaptığımız bölge eski yerleşim alanı olmalı taş evler ve ilginç mimarisi olan binalar havanın kararmak üzere olması ve otel bulma telaşı ile resim çekme işini ertesi güne bıraktık. Ertesi günde yeni sehir kısmında olan otelden Trieste ye gitmek üzere otoban için gps rotasına bakınca geri dönmek zor geldi ve şehrin diğer ucundan yola çıktık

Gece çekilmiş Venetto fotoları


 

 @
 324

##


 

 @
 325

##


 

 @
 326

##


 

 @
 327

28-Temmuz

rotamız


 

 @
 328

Bugün için yazılacak fazla birşey yok Veneto dan otobana çıkıp 2 saatlik bir yolculukla Trieste ye vardık motorun yükleme işini hallettikten sonra Lubliyana ya hareket ettik kalacağımız otele yerleşip , ertesi gün için gezmeyi planladığımız mağaraya gitmek ve oradanda havalimanına dönmek için kiralık araba işini hallettik.

Lubliyana dan birkaç resim
Bizi bando ile karşıladılar


 

 @
 329

##


 

 @
 330

##


 

 @
 331

##


 

 @
 332

##


 

 @
 333

##


 

 @
 334

kalesi


 

 @
 335

##


 

 @
 336

nehir kıyısında barlar sokağı


 

 @
 337

teknede müzik yayını yapan müzisyenler


 

 @
 338

gece manzarası


 

 @
 339

Mağara hakkında bilgi
Lubliyana Trieste otobanı üzerinde Postajna yerleşinde bulunan mağara 1818 yılında bulunmuş 1819 yılındada ziyarete açılmış eski mağara bölümü yerin 40 metre altında yeni galerilerin bulunduğu alanlar 60 metre derinlikte söylendiğini gore uzunluğu 21 km geçiyormuş, ziyarete açık olan kısım 6 km kadar bunun 3 km sini trenle gidiyorsun 1 km yakın bir bölümü rehberlerin verdiği bilgileri dinleyerek yürüyerek geziyorsun dönüşün gene trenle.

Mağara resimleri

Buradada müzikle karşılanıyorsunuz


 

 @
 340

##


 

 @
 341

##


 

 @
 342

##


 

 @
 343

##


 

 @
 344

##


 

 @
 345

##


 

 @
 346

##


 

 @
 347

Bu resimdeki (artık balıkmı dersiniz kertenkelemi dersiniz) yaratıkta mağarın altından geçen nehirde yasıyormus karanlık ortamda yasadıkları için gözleri görmüyor mağaranın gezilen bölümüne yapılmış bir havuzda 3 – 4 tanesini sergiliyorlar havuzda 1 hafta kalanlar yenileri ile değiştiriliyorlarmış hükümet kararıyla koruma altındaymışlar avlanmaları ve yenmeleri yasakmış.


 

 @
 
Mağara ziyaretinden sonra havalimanına gittik ve ver elini Türkiye
Böylece 15-Temmuz da başlayan gezimiz 29- Temmuz da bitmiş oldu.Gezi ile ilgili notlar

1- Avrupada motor kullanmak gerçekten çok zevkli, öncelikle saygı görüyorsun diğer araç sürücüleri herzaman için sana kolaylık gösteriyor.Mesela döner kavşaklarda kavşağa girdiysen veya girmek üzere isen diğer araçlar sana öncelik veriyor,sıkısık trafikte bile araçların arasından rahat geçmeniz için size alan bırakıyorlar (Türkiye deki gibi yan aynadan geldiğinizi group şeridin soluna yanasıp geçişinizi zorlaştıran veya kapatan ………. lar yok)
2- Yollar sinyalizasyon ve asfalt kalitesi mükemmel
3- Herkes trafik kurallarına saygılı olduğu için kötü süprizlerle karşılaşmıyorsun
4- Alışmakta zorlandığım tek sey, özellikle Avusturya ve İsviçre deki yerleşim yerlerinde, önümdeki arabanın yol hakkı kendisinde olduğu halde park ettiği yerden veya ara yoldan anayola çıkan araca aniden durup yol vermesi özellikle yaya geçitlerinde çok dikkat etmek gerekiyor yaya geçidine doğru yürüyen birisini görünce bile zınk diye duruyorlar. Hatta bir yerde adam bilinçsiz bir sekilde yaya geçidine yakın durmuş önümdeki araba durdu ama adamın geçmeye niyeti araç bekliyor yaya sürücüye devam et diyor bende aracın arkasında onları izliyorum sonradan yaya , yayaageçidinin önünde olduğunu farketti de 2-3 mekre yer değiştirdi araç ondan sonra hareket etti.
5- Avrupa gezisi yapmayı planlayan arkadaşlara yardımı olur düşüncesiyle şu bilgileride vereyim
Pendik – Trieste roro fiatları motorsiklet için sürücü uçak bileti ve motor taşıma ücreti 300 Euro
Konaklama yerlerinde fiatlar 40 - 130 euro arasında
Yemek , lokantada kişi bası 20 euro yu buluyor içeceğin ilave olacak, bira 5, şarap içersen şişesi 15 euro dan başlıyor
Benzin fiatlarıda 1.30 - 1.35 euro arasında


Herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle sağlıcakla kalın.

##Yayınlanış Tarihi Feb 13 2008, 01:11 AM Yayınlayan Murat ERDINC
Attachment: pascha01.kmz

Yorumlar

 

Tolga YILDIZ Dediki :

valla bu gezınız cok hosuma gıttı gorulmesı gereken yerler var ve sayenızde bu yerlerı gormus oldum benım cok hosuma gıttı son olarak vermıs olduğunuz notlar aslında bızlerın cok ıhtıyacı var motor suruculerı olarak neyse ben sızı canı gonulden tebrık edıyorum gercekten cok guzel olmus yolunuz acık olsun ....

February 28, 2008 11:18 PM
 

Ozan ILTER Dediki :

Eline sağlık, keyifle okudum hatta hemen her yeni ülke de yok artık burayada mı gitmiş diyerek imrendim... bu anlamda rapor bitmedi desem yeridir. Çok keyifli bir gezi yapmışsın besbelli.. motoru bu yüzden seviyorum, bir dolu yaşamaktan keyif alan insanla tanışıyor ve yaşadıklarına adeta ortak oluyorum, geziyi onlarla beraber yapıyor gibi oluyorum...

January 7, 2009 11:28 AM
 

Arkun Hanlioglu Dediki :

Gezdiğiniz yerlerin bazılarında( Zell Am See, St Moritz, Davos ve Clousters) da kayak yapmıştım buraların kış resimleri var bende yaz resimlerini sizin gezinizde görmek hatıralarımı canlandırdı. Çok güzel bir gezi olmuş.

May 14, 2009 10:23 PM
 

Abdullah Alkan Dediki :

gezinizi yeni okudum cok hoş olmuş özellıkle sehirlere girmeyip kasabalardan gıtmeniz mükemmel olmuş hoşca kalın

June 27, 2009 11:16 AM
 

Binnur OZMEN Dediki :

Merhaba Murat, bu gezinize bayıldım, ben de Hollanda'da yaşadığım yıllar her sene ya zell am see ya da kithzbuhel e kayağa giderdim, yazın zell am see de golf turizmi olduğunu duymuştum, kışın kayak yazın golf ile her zaman revaçta senin de dediğin gibi..

süper gezi ve süper rapor için çok teşekkür ederim..

August 10, 2010 10:15 AM
 

rimonabantexcellence site title Dediki :

PingBack gönderen rimonabantexcellence site title

July 17, 2013 6:25 AM

Yorum Yaz

(Zorunlu)  
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu)  

About Murat ERDINC

1961 doğumluyum.Bursa da yaşamaktayım ve ticaretle uğraşmaktayım. 2004 yılında motorsikletle tanıstım,ilk 2 senesi scoter kullanıcısı olarak gecen motorsikletli yasamım,halen kullanmakta oldugum BMW R1200 GS ile devam ediyor.Evliyim ve 3 çocuk babasıyım
Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007
..x