in

Mevcut bir mesajı yanıtla:

Cevapladığın mesaj: Cevap :Importing a foreign Bike to Turkey
Jale OZEL aşağıdaki Mesajı Sun, Mar 11 2012 14:45’a yazdı.

Şimdi...

Size bu mesajı son araştırma yaptığımdan bu yana kanunda bir takım değişiklikler olduğunu umarak yazıyorum. Şimdiye kadar yurtdışından araç ithal etmenin 2 yöntemi var gibiydi: Arastiralim

1. Aracı ithal edip,  bir daha satılmayacağını garanti ederek bu ödeme tablosunda belirtilen tutarı TURING'e ödeyip mavi plaka almak. Bu parayı aracı tekrar resmi olarak yurtdışına çıkartana kadar veya diğer bir yabancıya uyruklu kişiye satana kadar geri alamıyorsunuz ki, sattığınız yabancı uyruklu kişi aynı tutarı ödemek ile yükümlü olduğundan ancak o zaman siz yatırdığınız parayı geri alabliyorsunuz. Araç bir Türk vatandaşına satmanız veya kiralamanız mümkün olmuyor ve olur da siz kısa bir süre için dahi olsa yurtdışına çıkmaya karar verirseniz aracı Gümrük işletmesine bırakmanız ve siz dönene kadar muhafaza etmeleri için para ödemeniz gerekiyor. [focus]

2. Aracı Türkiye'ye 6 aylığına getirirsiniz ama bu sürenin sonunda mutlaka yurtdışına çıkartmanız ve 6 ay da yurtdışında kalması gerekir. Yani aracın her 12 aylık dönemin mutlaka 6 ayını yurtdışında geçirmesi zorunludur.

Fakat, bu dokümanana göre kanun değişmiş gibi duruyorve bir aracı herhangi bir depozito ödemeden 2 yıllığına hem de iznin yenilenmesi olasılığıyla ithal edebilecekmişsiniz gibi gözüküyor. Bakalim

Ben ise bu ifadenin doğruluğundan hiç emin değilim ve son 5 yıldır sürekli buna bir çözüm arayıp duruyorum!

Bu konuda herhangi bir tecrübesi veya bilgisi olan var mı?

Konu ile ilgili herhangi bir yorumu olan varsa, paylaşırsa ve bir de bu yazıyı tercüme edecek birisi olursa çok memnun olurum.  coolll .

Alıntılı Cevapla

:

Kullanim sartlari, telif haklari ve çekinceler © RideTurkey.com 2007             Anasayfa Yukari  Riders Cafe  Aktiviteler  Atolye  Son Mesajlar  Favori Mesajlar